PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεφάλι κάτω?


a$wto$
23-11-04, 17:29
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα female guppy.Γεννησε χωρις προβληματα πριν απο 25 ημερες ακριβως και επειδη πλησιαζουν οι μερες για την επομενη γεννα την εχω απομονωσει σε γεννηστρα απο προχθες.

Σημερα παρατηρησα οτι στεκεται καθετα στον πατο της γεννηστρας.Το στομα ακουμπα στον πατο και η ουρα βρισκεται ψηλα.Αλλοιωσεις στο σωμα ή την ουρα δεν παρατηρησα.Ειναι ομως περισσοτερο φουσκωμενη απ'την προηγουμενη φορα και οταν δεν ειναι κατακορυφα,κολυμπα με τροπο παρομοιο με αυτο ενος ballon molly.


http://img.photobucket.com/albums/v187/aswtos/Fem1.jpg


Ποιο πιστευετε πως ειναι το προβλημα? :( Μπορω να την βοηθησω με καποιο τροπο?

lasal
24-11-04, 03:18
Δυστυχώς σε αυτην την φάση δεν μπορείς να την βοηθήσεις.
Ειχα πολλές τέτοιες γεννήσεις στο παρελθόν και ο κανόνας ήταν 50-50
Θα είναι ή του ύψους ή του βαθους.
Στην περίπτωση που αποδημήσει είς κύριον δοκίμασε να της κανεις καισσαρική.
Δεν ειναι αστείο.
Το έχω πετύχει.
Αν ήταν ανάποδα δηλαδή με το κεφάλι προς τα πάνω τότε θα ανυσηχούσες ποιο πολύ.
Καλή γέννα

a$wto$
25-11-04, 02:01
ευχαριστω φιλε lasal,γεννουσε απ'το πρωι αλλα μαλλον προκειται για προωρη γεννα...:shock:
Αν ολα πηγαιναν καλα θα υπηρχαν 34(!) νεα guppie (μου εκανε εντυπωση ο μεγαλος αυτος αριθμος).
Μεχρι στιγμης μονον 3-4 μωρα το παλευουν ικανοποιητικα,ενω καμια 20αρια ειναι νεκρα και απομακρινθηκαν.Περιπου 10 εχουν καλο χρωμα,δεν εχουν αλλοιωθει αν και ακινητα και θα περιμενω λιγες ημερες πριν τα αφαιρεσω απ'το ενυδρειο κι αυτα...

Για την μανα τωρα δεν ξερω τι θα γινει.Η ουρα της εχασε τα χρωματα που ειχε και ειναι ανορεξικη και νωχελικη.Την εχω σε δευτερη γεννηστρα για ν'ανακτισει τις δυναμεις της κι ελπιζω να παει καλα...


Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω παιδια ειναι τι εκανα λαθος και προεκυψε αυτη η ανωμαλια? Μυστηριο... :|

asteris
25-11-04, 02:11
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω παιδια ειναι τι εκανα λαθος και προεκυψε αυτη η ανωμαλια? Μυστηριο... :|

Δεν φώναξες μαμή... :)

a$wto$
25-11-04, 15:37
Δηλαδη asteri προσπαθεις με χιουμοριστικο τροπο να μου πεις οτι δεν εγινε κατι λαθος εκ μερους μου :)

Παντως περα απ'την πλακιτσα,ηθελα πραγματι να ελεγε καποιος ,εφοσον γνωριζει, γιατι συμβαινει κατι τετοιο που οπως καταλαβα απ'τα γραφομενα του Γιαννη συμβαινει συχνα...
Οταν για παραδειγμα η ουρα ειναι κατω και η μουρη επανω σκεφτομαστε μολυνση πεπτικου σωληνα.
Οταν συμβαινει το αναποδο ομως? :roll:

lasal
25-11-04, 15:51
Δύσκολη γέννα και ενδεχόμενα να χαθεί η γκαπίνα

asteris
25-11-04, 21:11
Και εγώ αν είχα τέτοια κοιλιά, προς τα μπρος θα έγερνα... :)
Κρέμασέ της κάτι απ'την ουρά να σιάξει... :D

a$wto$
25-11-04, 22:27
http://landingpage.johnniewalker.com/GatewayWebApp/ShowBinary?nodePath=/BEA%20Repository/Gateway/johnniewalker.com/JW/ROW/en/Images/BrandImage//content (http://www.johnniewalker.gr/JW/el_GR/keepWalking/1,2921,,00.html) :wink:

Tolis
25-11-04, 23:17
Μπορει να ειναι απλα το στρες που προξενει στα πιο πολλα ζωοτοκα αυτη η γεννηστρα.

Νομιζω οτι ενα αστειο σε ενα τοπικ ειναι αρκετο.

a$wto$
30-11-04, 14:05
Απλως για την ιστορια...

11 μωρα τα καταφεραν και σουλατσαρουν ανεμελα στο frytank.Η εν λογω ψαρινα δυστυχως δεν τα καταφερε.Αν και τις 3 πρωτες ημερες φαινοταν μια χαρα και να ειχε ανακτησει τις δυναμεις της,οταν την ελευθερωσα στο ενυδρειο κρυβοταν συνεχεια πισω απ'τα φυτα μεχρι την ωρα του φαγητου οποτε και ξεπροβαλε.Σημερα τελικα βρεθηκε στον βυθο :?
Ηταν και το πιο δυνατο ψαρι του ενυδρειου(!)
Απο εδω και περα χρηση της γεννηστρας με παρα πολυ προσοχη...

lasal
30-11-04, 15:19
Απο εδω και περα χρηση της γεννηστρας με παρα πολυ προσοχη...
Καθόλου γεννηστρα.
Ενα ενυδρείο με λιγα λιτρα και λιγη java moos