PDA

Επιστροφή στο Forum : Grindal?????


harmasn
13-12-12, 18:39
Καλησπερα!!!!!
Ενας φιλος εδω απο το φορουμ μου εδωσε μια καλιεργεια grindal ταισα μια δυο φορες και μετα τα σκουλικια πεσανε απο το τζαμι και οσα εχουν μεινει στο τζαμι απο την κατω πλευρα εχει χωμα και δεν μπορω να τα μαζεψω πως μπορω να διατιρω την καλιεργεια μου και το τζαμακι πανω να ειναι καθαρο και να μπορω να ταιζω σκουλικια χωρις να πεφτει χωμα στο ενυδρειο μ;
Αν βαλω τωρα μεσα γατοτροφη θα βγουν παλι καινουρια σκουλικια;

rottbea
13-12-12, 18:57
Καλησπερα.
Καθε φορα που ταιζεις καλυτερα καθαριζε το τζαμακι ωστε τα σκουληκια που κολανε σε αυτο να ειναι σε καθαρη επιφανεια.Μην ξεχνας να ψεκαζεις με λιγο νερο για την απαιτουμενη υγρασια.

harmasn
13-12-12, 19:17
τα ψεκασα σημερα αλλα ηταν παρα πολυ στεγνα σχεδον ειχε στερεοποιηθει λες να καταστραφηκε η αποικια;θα χρειστει να ξανα βαλω γατοτροφη;

snakepanos
13-12-12, 19:24
Φιλε δες εδω πρωτα και μετα ρωτα.
Θα σου λύσει ολες τις απορίες σου.

harmasn
13-12-12, 19:37
Οταν λες δες εδω που ακριβως ενωεις στην κατηγορια για τις τροφες;εμενα η απορια μου ειναι αν καταστραφηκε η αποικια μου η οχι αν δεν μπορεις να απαντησεις μην μου ποσταρεις σε παρακαλω εκανα μια ερωτηση που δεν νομιζω να αναγραφετε σε κατι απο αυτα που διαβασα τουλαχιστον δεν καταλαβα εγω καποιο σημειο που να μου απανταει στο ερωτημα μου αν κανω λαθος συνχωρεστε με

rottbea
13-12-12, 19:41
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66703

harmasn
13-12-12, 19:53
Νταξ πειτε με χαζο αλλα πραγματικα ακομα δεν καταλαβα αν κατεστρεψα την καλιεργεια μου η οχι :confused: :(

snakepanos
13-12-12, 20:04
Οταν λες δες εδω που ακριβως ενωεις στην κατηγορια για τις τροφες;εμενα η απορια μου ειναι αν καταστραφηκε η αποικια μου η οχι αν δεν μπορεις να απαντησεις μην μου ποσταρεις σε παρακαλω εκανα μια ερωτηση που δεν νομιζω να αναγραφετε σε κατι απο αυτα που διαβασα τουλαχιστον δεν καταλαβα εγω καποιο σημειο που να μου απανταει στο ερωτημα μου αν κανω λαθος συνχωρεστε με

Αμα δεις το λινκ που σου εστηλα θα δεις πως ταιζη και πως βαζει της κροκετες.
Ενα θα σου πω εγω,,που μαλλον δεν το ξερετε καλα ορισμενη. οταν εχει πολη υγρασια η καλλιεργια τα σκουλικια δεν ανεβαίνουν επανω στο καπακι μενουν κατω και γυρω γυρω απο το μπολ,.
Οταν τα σκουλικια τρωνε την κροκέτα ορισμενα μενουν επανω και αλλα ξανα μπαίνουν μεσα,,,εγω βουταω ολο το καπακι μεσα στο ενυδρειο οταν δεν εχω μαζι μου το πουαρ ,,δεν θα εχεις προβλημα με το χωμα που μένει επανω στο καπακι.

rottbea
13-12-12, 21:07
Νταξ πειτε με χαζο αλλα πραγματικα ακομα δεν καταλαβα αν κατεστρεψα την καλιεργεια μου η οχι :confused: :(
Πατα στο λινκ που σου εβαλα και θα σου λυθουν ολες οι απορειες σου.Ειναι κατατοπιστικο το αρθρο.

harmasn
13-12-12, 21:28
Αυτο ειναι το θεμα μου οτι το διαβασα και δεν καταλαβα αν την καταστρεψα η οχι
λεει ο Κουραμπιες οτι πειραξε κατι αυγα και την χαλασε αλλα σε μενα δεν εγινε κατι τετοιο απλα ειχα παααααρα πολυ καιρο να την ψεκασω με νερο και ξεραθηκε τελειως και μετα την ψιλο ανακατεψα και εγω και επειτα ψεκασα με νερο να υγρανθει λιγο λογικα πρεπει να την κατεστρεψα αλλα μπορει καποιος να μου πει σιγουρα;

delta66
13-12-12, 21:58
Ακομα κι αν δεν βλεπεις σκουληκια και να εχουν πεθανει, ολο και κανενα αυγο θα εχει μεινει ζωντανο.
Μη την πεταξεις.
Κρατα τη υγρη, βαλε και 1-2 κοκκους σκυλοτροφη και αστη.
(μονο που αν μουχλιασει η τροφη θα πρεπει να την αλλαξεις με φρεσκια)

harmasn
13-12-12, 22:02
Οκ ευχαριστω :smt041

snakepanos
13-12-12, 22:02
Βαλε μερικές κροκέτες ,,βαλε το καπακι το διαφανο απο πανω κλειστω [σκεπασετο] και μετα βαλε το καπακι που σκεπαζεις το ταπερ και αυριο αμα δεν δεις σκουλικακια εχεςι προβλημα,,,αμα δεις τα σκουλικια γυρω γυρω στο κουτι εχεις πολυ υγρασια,,ανοιξε το καπακι να φυγει λιγη υγρασια.
Προσοχη πρεπει να την εχεις την καλλιεργια σε σκοτινο μερος ,,με μια σχετικα καλη θερμοκρασια.

Κουραμπιές
13-12-12, 22:09
Οτι λενε τα παιδια. Εγω την ανακατεψα αλλα στο ανακατεμα εβλεπα σκουλικια, αν δηλαδη υπαρχουν καιτα βλεπεις να κινουνται κιολας εισαι οκ, εμενα μετα το ανακατεμα εκαναν 3 μερες να ξαναβγουν στην επιφανεια να φανε. Τα φυλαω στο ντουλαπι με τα φιλτρα που τα εχω ηχοθερμομονωσει, πανω στις καφαλες, και ετσι κραταει θερμοκρασια τωρα το χειμωνα ;)