PDA

Επιστροφή στο Forum : 100 λιτρα για Κριμπενσις


harmasn
09-12-12, 22:49
Καλησπερα παιδια αποφασισα τελικα αφου δεν αγοραζει κανεις το 100λιτρο που ειχα να το ξανα στεισω και να βαλω μεσα ενα ζευγαρι Κριμπενσις!!!!!!!:D :D
Σκεφτομαι να βαλω μεσα και ενα κοπαδακι απο Κορυ aeneus και κανα ροδοστομο
οπως και να ναι θα μπουνε πρωτα μεσα τα Κριμπ και μετα θα μπουνε τα υπολοιπα
Αυτο που ηθελα να ρωτισω ειναι για το πως να στεισω το ενυδρειο.....
Κατω θα βαλω λυπασμα αλλα δεν εχω παροχη CO2 οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα εχω προβλημα αν βαλω αμμο απο πανω αντι για χαλικι γιατι μου εχουν πει οτι με την αμμο τα φυτα δεν περνουν τις απετουμενες ουσιες που χρειαζονται και οτι τα Κριμπ πρωτιμουν την αμμο για να την βαζουν απο τα βρανχια για τα Κορυ δεν ξερω αν θελουν αμμο η οχι

sailor247
09-12-12, 23:13
και τα κορυ θελουν αμμο αλλα μπορεις να βαλεις και το manado της jbl που ειναι στρογγυλεμενος αργιλος

exelix
09-12-12, 23:20
Αν ο μόνος λόγος που θες να βάλεις ενεργό υπόστρωμα είναι αυτό που σου είπαν για την άμμο να ξέρεις ότι δεν ισχύει, τουλάχιστον για εύκολα φυτά. Ειδικά άμα βάλεις ταμπλέτες λιπάσματος στην αρχή δε θα έχεις κανένα θέμα.

Οι συγκάτοικοι καλύτερα να βρίσκονται στο ενυδρείο πριν από τα κριμπένσις και φυσικά δε θα μπορείς να είσαι σίγουρος για το πώς θα τους αντιμετωπίσουν τα κριμπ και ειδικά σε περίοδο αναπαραγωγής.

nikolakis94
09-12-12, 23:27
Εγω θα εβαζα με επιφυλαξη corydoras και γενικα πυθμενοψαρα.Τα κριμπ ειναι κοντα στον βυθο, δεν τον αποχωριζονται και ειδικα αν θα εχουν γεννες θα υπαρχει προβλημα με την προστασια των μικρων τους.Τωρα βεβαια σε 100 λιτρα αυτο μπορει να αλλαξει.

harmasn
09-12-12, 23:30
http://www.aquadiscount24.de/Rondex-Naehrboden-48-kg
αυτο εχω τωρα στο 300αρι θα παω αυριο στο πετσουπερμαρκετ στην Κιφισου να παρω οτι χριαζομαι απλα ειχα τον ενδιασμο για το χαλικι και την αμμο αλλα αφου δεν παιζει τετοιο θεμα ειμαι κομπλε ανουμπιες βαλισνεριες θα το γεμισω και κανα κορμο θα μπολιασω απο το μεγαλο και ειμαι ετοιμος την παρασκευη πρωτα ο θεος θα τα υποδεχτω!!!! :D

exelix
09-12-12, 23:40
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση εγώ μιλάω για την άμμο μόνη της, όχι πάνω από υπόστρωμα.

harmasn
09-12-12, 23:42
αααααα δεν το καταλαβα
Αν βαλω ενα απο τα 2 υποστρωματα που αναφερουμε παραπανω και μετα απο πανω βαλω http://www.petsupermarket.gr/3741/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%B1%CE%BA%C E%AE-%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%82.html
δεν θα ειμαι οκ; θα εχω καποιο προβλημα γιατι αργοτερα θα θελω να το φυτεψω τερμα

exelix
09-12-12, 23:55
Το Manado δεν το καλύπτεις. Το άλλο που έχεις δεν το ξέρω, αλλά υπόστρωμα και άμμος δεν πάνε μαζί.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις προτίστως είναι οι συγκάτοικοι και φυσικά οι συνθήκες που χρειάζονται. Αυτό που λέει ο Νικολάκης για τα κόρι ισχύει γενικά, απλά όσο μεγαλώνει το ενυδρείο μπορεί να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, αφού υπάρχει χώρος για να κινούνται όλοι. Οι ροδόστομοι είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια και σε περίπτωση που πέσεις σε πολύ επιθετικά κριμπένσις και τους έχουν κολλημένους στη γωνία θα είναι μονίμως στρεσαρισμένοι.

harmasn
10-12-12, 00:05
Μαλιστα καταλαβα οσο αφορα τους ροδοστομους αλλα ειμαι μπερδεμενος ακομα οσο αφορα το χαλικι....
Τα κριμπ τι προτοιμουν χαλικι η αμμο?
με το χαλικι λεπτοκοκο θα βαλω αν βαλω χαλαζιακο θα μπορω να φυτεψω ποιο ανετα μιας και θα βαλω και υποστομα απο κατω
ενω με την αμμο δεν ξερω καθολου

exelix
10-12-12, 00:10
Τα κριμπ προτιμούν την άμμο, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα με το χαλίκι.

Χρηστος Ζ.
10-12-12, 00:13
μην βαλεις υποστρωμα για τα φυτα καθολου, βαλε μονο χαλαζιακη αμμο και με ταμπλετες λιπασματος θα εισαι καλυμμενος.
απο ψαρια εγω προσωπικα θα εβαζα ενα ζευγαρι κριμπ και τιποτα αλλο, αντε και κανα κοπαδακι απο cherry barb αν επεφτα σε ντροπαλα κριμπ και μετα απο καποιο καιρο θα τα εδιωχνα και αυτα.
και μη νομιζεις οτι με ενα ζευγαρι κριμπενσις θα φαινεται αδειο ενα ενυδρειο 100 λιτρων, κατσε να γεννησουν και μετα τα λεμε.
τα κριμπ προτιμουν την αμμο.

harmasn
10-12-12, 00:17
Θα μπει λεπτη ασπρη χαλαζιακη αμμος και η θα βαζω ταμπλετες η κατι τετοιο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1004

tsala
10-12-12, 01:28
Με τα κορυς θα εχεις προβλημα..
Κι εγω μονα τους θα τα εβαζα..

leandros69
10-12-12, 18:50
εγω δεν θα συνηστουσα ουτε κορυ ουτε ροδοστομους.τα κριμπ δεν θα μοιραστουν το βυθο με αλλο ψαρι.θα πεσουν πολλες ψιλες.οσο για τους ροδοστομους εγω εχω αυτη τη στιγμη κριμπενσις με ροδοστομους και πεφτει τοσο κηνυγι που ετοιμαζομαι να στησω αλλο ενυδρειο για να τους χωρισω.δες εδω πως κηνυγαει η δικια μου τους ροδοστομους http://www.youtube.com/watch?v=dSlrshzX0MU&feature=youtu.be.ιδανικη περιπτωση συγκατοικων πιστευω ειναι αυτη http://www.seriouslyfish.com/species/aphyosemion-striatum/.

harmasn
11-12-12, 12:11
Για να μην ανοιξω καινουριο ποστ μιας και αφορα το ενυδρειο με τα Κριμπ που στινεται γεμισα νερο απο το παλιο ενυδρειο και εχω τις εξεις ενδιξεις ph:7 (και τωρα τα κουλα)
gh:8
kh:10
δεν μου φενεται να ειναι και τοσο σωστα εσας πως σας φενονται;

leandros69
11-12-12, 13:31
η kh οντως ειναι αφυσικη.παντως τα κριμπ αν τα παρεις απο μαγαζι ξεκινα με παραμετρους ιδιες με το νερο του μαγαζιου.και μετα φτιαχνε σιγα σιγα τις παραμετρους του ενυδρειου για να μην εχεις στεναχωριες σαν αυτες που ειχες.
-------------------------
Τα κριμπ προτιμούν την άμμο, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα με το χαλίκι.
πιστευω θα εχουν θεμα οταν κανουν αυγα μην ξεχναμε οτι με την αμμο φραζουν τη φωλια.

harmasn
11-12-12, 13:34
Εχω εξοπλιστει ηδη με ασπρη χαλαζιακη αμμο!!!!!! :D
τα ψαρια θα μου τα φερει παιδι απο εδω απο το φορουμ και προσπαθω μεσα στην βδομαδα να τους εχω φτιαξει ενα περιβαλον και παραμετρους ανταξιο του προηγουμενου σπιτιου τους!!!!!

exelix
11-12-12, 13:36
Δεν αντιλέγω, είναι και από τους λόγους που την προτιμούν! Παρ' όλα αυτά και με χαλικάκι την κάνουν τη δουλειά τους. Εγώ πάντως σε άμμο τα είχα!

leandros69
11-12-12, 13:51
τα δικα σου στελιο μεχρι να φτασουμε στη Συρο τα ειχα σε ταπερ 25λ.με μπολιασμενο φιλτρο παρεα με 2 ξιφοφορινες,1 μονομαχινα,4 αγκιστρακια,8 ροδοστομους και τα aplle μεχρι να φτασουμε σπιτι οποτε εβγαιναν απο την καρυδα ηταν κολημενα μουρη με μουρη.πολυ αγαπημενο ζευγαρακι :D
-------------------------
Εχω εξοπλιστει ηδη με ασπρη χαλαζιακη αμμο!!!!!! :D
τα ψαρια θα μου τα φερει παιδι απο εδω απο το φορουμ και προσπαθω μεσα στην βδομαδα να τους εχω φτιαξει ενα περιβαλον και παραμετρους ανταξιο του προηγουμενου σπιτιου τους!!!!!

τοτε εχεις και την δυνατοτητα να φτιαξεις παραμετρους νερου ιδιες με αυτες που ειναι τωρα και θα εχεις την ησυχια σου.:D

exelix
11-12-12, 13:54
Κοίταξε, τα παιδιά τα είχαν βρει και τα είχαν μοιράσει από νωρίς! Άμα ήσουν μπροστά την ώρα που πρωτομπήκε η θηλυκιά θα πάθαινες πλάκα με τα χρώματα και τους χορούς τους! Μετά η κυρία έκανε τον νταβατζή του ενυδρείου και ο κύριος συμμάζευε την κυρία όταν παραμελούσε τα παιδιά!

harmasn
11-12-12, 14:00
Α δεν θελω εγω τετοια!!!!! ειμαι της πατρωπαραδοτης αρχης γυναικα μαζευει και ο αντρας στην απεναντι φωλια :P

leandros69
11-12-12, 22:48
παντως εχε κατα νου την ιχθυοφορτωση.
το να εχεις κριμπ ειναι χειροτερο απο τα ζωοτοκα.με δεδομενο οτι δεν τρωνε τα μικρα τους.υπολογιζε μια γεννα το μηνα.:D

nikolakis94
11-12-12, 23:29
Μια απορια για ολα τα ψαρια.Οταν γεννανε τα ψαρια μας συνεχεια και τα δινουμε σε πετ σοπ, σε συνχομπιστες με τοσες πολλες γεννες ανα ζευγαρι δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε πχ 2 ψαρακια απο τους ιδιους γονεις να ζευγαρωσουν μετα μαζι καταστρεφοντας ετσι το ειδος?Αιμομιξια δηλαδη.

leandros69
11-12-12, 23:50
ειναι και ενας λογος που κοιταμε να κανουμε ανταλαγες μεταξυ μας.

harmasn
12-12-12, 19:16
Ετοιμο το σπιτι τους σχεδον θα φυτεψω και μερικες βαλισνεριες μολις κλαδεψω σε λιγες μερες οριστε μια πρωτη ιδεα :D :D
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y493-harmasn-img_1626.jpg
πως σας φενεται καμια προταση;;;;

Χρηστος Ζ.
12-12-12, 19:19
ωραιο φαινεται, πρεπει να μεγαλωσουν τα φυτα και να δειξει περισσοτερο.

harmasn
12-12-12, 19:26
:D :)
εχω ενα φεματακι ομως.....πηρα ενα φιλτρο elite και μου βγαζει το νερο με πολυ δυναμη βεβαια δεν εχω βαλει ολα τα υλικα του μεσα το εχω και φιλτραρει το νερο για να καθαρισει
Εχω κοψει μπλε σφουγγαρι για να ειναι στα μετρα του καδου του και εχω βαλει και λιγο υαλοβαμβακα αμα το στουμπωσω λετε να σταματησει να βγαινει με τοση δυναμε γιατι μου αναταρασει πολυ το νερο και μεσα οχι μονο στην επιφανεια και ψιλο γερνουν τα φυτα

Χρηστος Ζ.
12-12-12, 19:51
βαλε το σπρευ μπαρ να χτυπαει πανω στο πισω τζαμι για να κοπει καπως η ροη. μην προσπαθεις να βουλωσεις τον καδο.
τον καδο θα ηταν καλυτερα να τον γεμισεις ολο με σιποραξ, αφου κοψεις κομματακια σφουγγαρι και τα τοποθετησεις πρωτα στον πατο του καδου και στα πλαινα.

harmasn
12-12-12, 19:54
Σιποραξ και υαλοβαμβακας θα μπει σαν μπολι απο το αλλο ενυδρειο τα σφουγγαρακια ετσι τα εχω στον πατο και στα πλαινα

leandros69
12-12-12, 21:07
βαλε απο τωρα μεσα κανα κομματι moss τα μικρα τρωνε τους μικροργανισμους που ζουν μεσα της.βαλε απο τωρα για να μεγαλωνει μεχρι να αποκτησεις και μικρα...;)