PDA

Επιστροφή στο Forum : Convict κικλίδες....


_jimmakos_
20-11-04, 14:03
Καλημέρα σας!
Λοιπον θα σας εξομολογηθώ κάτι που ξερω θα με βρίσεται αλλα δεν μπορουσα να κανω αλλιως...
Ένα καταστιμα ψαριων στην Σέρρες κλεινει κ εχει κάποια ψάρια ακόμα ομως... ο εξυπνος καταστηματαρχης για να μην δου λευουν ολα τα ενυδρεια εβαλε τα ψαρια που ηταν σε 12 ενυδρεια σε 4 ενυδρεια!!!Σου λεει κ καλά τι πειραζει! στα 3 ενυδρεια που ειδα τα ψαρια συμβιοναν μια χαρα αλλα στο 4ρτο ειχε βαλει ο ηλιθιος 2 ζευγαρια κιχλιδες ενα ζευγαρι ψονωιψτ κ ενα αλλο δεν ξερω ποιο αφρικανικεσ στανταρ κ πιο μεγαλες απο τισ κονβικτ!!! με αποτελεσμα να κυνηγαν συνεχως της κονβικτ κ να της εχουν κανει χαλια.... μου αρεσει τοσο πολυ η συγκεκριμένη κιχλιδα κ της λυπηθηκα τοσο πολυ εκεινη την στιγμη που αυτα τα δυο ηταν αρκετα για να τησ παρω!!! κ εδω ειναι η βλακει μου... το ενυδρειακι που εχω (μεχρι να κατασκευαστει το πιο μεγαλο μου που θα ειναι γυρω στα 200λιτρα) ειναι 20λιτρο!!!!!
Ρε παιδια τι να έκαναν εσεις θα τις αφηνατε να ριμαξουν ενα τοσο ωραίο ψαρι κατι αχρωμα φαγκρια γιατι ετσι καπως εμοιαζαν...
βασικα δεν βλεπω καποιο προβλημα προς το παρον ουτε αντιδρασεισ περιεργεις αααα παρα μονο οτι η θυλικια μου παει κ κρυβεται πισω απο το φιλτρο ενω ο αρσενικος σουλατσαρει πανω κατω λετε να κρυβεται απο αυτον??? αλλα οταν τα ταιζω βγαινει μια χαρα να φαει κ δεν την κανει τιποτα ουτε γενικοτεςρα τον εχω πετυχει να την κυνηγαει μονο καποια φορα να τριβεται πανω της αλλα οχι τσιμπηματα....
οσο για στρωσιμο εγινε σε μια μερα ... εβαλα aqua safe εβαλα κ easy balance κ ο θεος βοηθος να μου ζησουν μεχρι να γινει το μεγαλο!!!
Εχει κανεις να προτεινει τιποτα σχετικα με τον φωτισμο??? κ γενικοτερα τιποτα για αυτεσ τις κιχλιδες τιπς που θα επραπε να προσέξω... :roll:

Tolis
20-11-04, 14:32
Αν ειναι φτιαγμενο ζευγαρι, προβλημα επιθετικοτητας δεν θα υπαρχει αλλά βαλε αρκετες κρυψωνες μεσα καλου κακου.
Τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα - κανε 2-3 φορες την εβδομαδα αλλαγες νερου.
Με τον φωτισμο μην ασχολεισαι.

newfish
21-11-04, 01:47
Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα;;;

_jimmakos_
21-11-04, 01:49
Δεν εχω αλλα ψαρια newfish

BILAS
21-11-04, 02:35
Αν ειναι φτιαγμενο ζευγαρι, προβλημα επιθετικοτητας δεν θα υπαρχει αλλά βαλε αρκετες κρυψωνες μεσα καλου κακου.
Τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα - κανε 2-3 φορες την εβδομαδα αλλαγες νερου.
Με τον φωτισμο μην ασχολεισαι.

Αν ειναι ζευγαρακι μπορει να πηγενει για να ετοιμασει την φωλια τους και ο αρσενικος να προσεχει ολα τα υπολοιπα
Μην ξεχνας τις αλλαγες που σου λεει ο Τολης.

_jimmakos_
21-11-04, 04:10
μα ειναι σχεδον αδυνατον να διακρινω φυλο διοτι τα πτερυγια κ τον 2 ειναι φαγωμενα!!! οταν σας λεω οτι εινια σακατεμενα εννοω Σ Α Κ Α Τ Ε Μ Ε Ν Α
συγνωμη κ για την λεξη αλλα ηταν πολυ μαμακασ αυτος που τα αγορασα ουτε που τον ενοιαξε αν εχουν κ αυτα ψυχη....
στο θεμα μας! θα σας πω διαφορες κ αν μπορει κανεισ να καταλαβει καλως...
το ενα ειναι μικροτερο με κοκκινο χρςματακι στην κοιλια του κ στα πτερυγια τα πανω
το δευτερο ειναι σχεδον το μισο διπλασιο κ δεν εχει αλλο χρωμα απο γκρι κ μπλε λωριδες...
επισης το μεγαλο συνεχεια κυνηγαει το μικρο κ συγκεκριμενα κατι του κανει στην κοιλια το τσιμπαει.. το χτυπαει... το κανει κατι αλλο δεν ξερω!!!
κ αναγκαζεται το μικρο να κρυβεται πισω απο το φιλτρο... κακο αυτο εεε? :cry:

AFRIKANOFILOS
21-11-04, 11:20
Ειναι αρσενικο θυλικο ετσι παιδια?

_jimmakos_
21-11-04, 13:48
ενημερωτικα το λυνηγητο σημερα σταματησε κ το μικροτερο που εμενα για θυλικια με μοιαζει μπαινοβγαινει κανοντας βολτες μεσα στην κανατα αλλα κ το αλλο οταν το μικρο βγαινει εξω δεν το πειραζει..... ουφ κ λεω θα τα σκοτωσω τα ψαρακια ενω πηρα να τα σωσω......