PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα ψαριων-κοραλιων μεσω ταχυδρομιου


leonidastria
04-12-12, 20:51
Καλησπερα οσο εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο! Η ερωτηση μου ειναι η εξης οπως λεει και το θεμα..Μπορει καποιος ,ειναι θεμιτο ,μας το επιτρεπει η ευαισθησια μας προς το χομπυ να κανουμε αγορα ψαριων μεσω ταχυδρομιου απο το εξωτερικο η' και κοραλιων μαλακων η΄σκληρων ,καποιων ζωανθων ,μανηταριων κλπ.Μονος μου που δεν εχω εμπειρια ευκολα μπορω να σκεφτω οτι τα ψαρια στα πετ σοπ ερχονται με αεροπλανο κλπ.Ειναι βεβαια ταλαιπορημενα και τα προσπαθουν να τα συνεφερουν καιρο ,ωστε να μεινουν ενδεχομενως τα υγιει για να τα αγορασουμε.Πειτε αν εχει καποιος εμπειρια αγορας μ΄αυτο τον τροπο για ψαρια και για ****** κοραλια ,ζωανθους ,μανηταρια .Εχαριστω πολυ.

sps4ever(niktso)
04-12-12, 21:51
Δεν κατάλαβα την αρχή οπότε δεν σχολιάζω.

Ψαρια δεν έφερα ποτέ. Κοράλλια αρκετές φορές. Το θέμα είναι να βρεις κάποιον που στέλνει,να έχει παράδοση σε επόμενη εργάσιμη ημέρα και να ξέρεις ότι για Σαλόνικα υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι σε μία αλλά σε δύο ημέρες.
Αν το αποφασίσεις όχι μεγάλες παραγγελίες αλλά μικρές όσο αντέχει η τσέπη σου.
Οι περισσότεροι δίνουν "εγγύηση" για να παραδοθούν ζωντανά αλλά αυτό δεν ισχύει για εμάς. Και φυσικά ψάξε καλά το μαγαζί γιατί υπάρχουν και απατεώνες.

leonidastria
07-12-12, 15:22
Δεν κατάλαβα την αρχή οπότε δεν σχολιάζω.

Ψαρια δεν έφερα ποτέ. Κοράλλια αρκετές φορές. Το θέμα είναι να βρεις κάποιον που στέλνει,να έχει παράδοση σε επόμενη εργάσιμη ημέρα και να ξέρεις ότι για Σαλόνικα υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι σε μία αλλά σε δύο ημέρες.
Αν το αποφασίσεις όχι μεγάλες παραγγελίες αλλά μικρές όσο αντέχει η τσέπη σου.
Οι περισσότεροι δίνουν "εγγύηση" για να παραδοθούν ζωντανά αλλά αυτό δεν ισχύει για εμάς. Και φυσικά ψάξε καλά το μαγαζί γιατί υπάρχουν και απατεώνες.
Απο εξωτερικο ουτε συζητηση δηλ? Κοραλια απο εξωτερικο παιζει?Ευχαριστω!

sps4ever(niktso)
07-12-12, 18:49
Η αρχική ερώτησή σου δεν ήταν αν έχει κανείς εμπειρία για αγορά από το εξωτερικό με ταχυδρομείο; Δεν σου απάντησα;

nikolaosbouk
05-03-13, 00:22
Αν και ετεροχρονισμένα σε τετοιους δυσκολους καιρους πιστευω οτι πρεπει να στηριξουμε την ελληνικη αγορα γιαυτο αν θελεις κατι που δεν το εχει η Θεσσαλονικη το ποιο σοβαρο μαγαζι για αγορες (και πολυ γρηγορες αποστολες στη θεσσαλονικη) ειναι το water inn στην αθηνα http://www.waterinn.eu/

vasilis4x4
05-03-13, 12:36
Αν και ετεροχρονισμένα σε τετοιους δυσκολους καιρους πιστευω οτι πρεπει να στηριξουμε την ελληνικη αγορα γιαυτο αν θελεις κατι που δεν το εχει η Θεσσαλονικη το ποιο σοβαρο μαγαζι για αγορες (και πολυ γρηγορες αποστολες στη θεσσαλονικη) ειναι το water inn στην αθηνα http://www.waterinn.eu/

Υπαρχουν κι αλλα μαγαζια φιλε nikolaosbouk και Αθηνα και Θεσ/νικη με καλυτερες τιμες:D

nikolaosbouk
06-03-13, 12:10
Υπαρχουν κι αλλα μαγαζια φιλε nikolaosbouk και Αθηνα και Θεσ/νικη με καλυτερες τιμες:D

Μπορει φιλε μου, αλλα η καραντινα που κανουν στο συγκεκριμενο μαγαζι και γνωριζεις πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι για τα θαλλασινα ενυδρεια, δεν την εχω δει αλλου....
Το ψαρι το βγαζουν προς πωληση ενα μηνα μετα;)
Αν θελεις ομως ανεφερε και τα αλλα μαγαζια να ξερει ο κοσμος.
Γιατι προς θεου δεν κανω διαφημιση(προσωπικη εμπειρια αναφερω...):smt023