PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκρηξη DIY CO2


Archon
19-11-04, 12:58
Όπως έχω αναφέρει σε άλλο post με πείσατε (άλλο που δεν ήθελα) και άλλαξα την διακόσμηση του ενυδρείου μου βγάζοντας τα πλαστικά φυτά και βάζοντας αληθινά.

Άρχισα λοιπόν να γλυκοκοιτάζω τις DIY κατασκευές για CO2. Αφού μάζεψα αρκετή θεωρητική γνώση για την κατασκευή σκέφτομαι να την ξεκινήσω και μάλιστα σε μπετονάκι 4 λίτρων από απιονισμένο νερό για να κρατάει περισσότερο χρονικό διάστημα η παροχή.

Σε κάποια post διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση και ότι έχει συμβεί σε κάποιους να σκάσει!!!!

Αν γίνει κάτι τέτοιο η γυναίκα μου θα με πετάξει από το σπίτι μαζί με το ενυδρείο μιας και ήδη παραπονιέται ότι τις ελάχιστες ώρες που είμαι σπίτι ασχολούμαι μόνο με αυτό.

Συνχομπίστες σώστε έναν μελλοντικό άστεγο!
Τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε μόνο έκρηξη να μην γίνει?? :?:

lasal
19-11-04, 13:11
Συνχομπίστες σώστε έναν μελλοντικό άστεγο!
Τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε μόνο έκρηξη να μην γίνει?? :?:
Να μην βρισκεται σημείο όπου μπορεί να αυξηθεί η θερμοκρασία.
Παράδειγμα
Να μην το τοποθετήσεις κοντά σε καλοριφέρ
Να μην το βάλεις μέσα σε ντουλαπάκι
Να μην το βάλεις πάνω απο το καπάκι του ενυδρείου
Να μην βουλώνει η έξοδος του CO2
Να κάνεις σωστά την δοσολογία χωρίς να βάλεις παραπάνω ζάχαρι.
Σε περίπτωση που προσθέσεις ζελέ, το ζελέ να μην έχει ζάχαρη.
ΥΓ.
Και να μην το γεμίσεις μέχρι επάνω με νερό γιατί μπορεί να αφρίσει και μαζί με το co2 θα βγεί και αφρός.

johnny98130
19-11-04, 13:17
Γιατι να κανεις τέτοια κατασκευή με ζάχαρι και μην προμηθευτείς μια μπουκάλα Co2 (Υπαρχει και άκρη για φτηνες μπουκάλες) ώστε να κάνεις σωστή δουλειά?

ahar
19-11-04, 13:20
Αν γίνει κάτι τέτοιο η γυναίκα μου θα με πετάξει από το σπίτι μαζί με το ενυδρείο μιας και ήδη παραπονιέται ότι τις ελάχιστες ώρες που είμαι σπίτι ασχολούμαι μόνο με αυτό.

Συνχομπίστες σώστε έναν μελλοντικό άστεγο!
Τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε μόνο έκρηξη να μην γίνει?? :?:

να βρεις εναν καλο δικηγορο...
Να μεταφερεις στο ονομα σου το αμαξι

η δικια μυ ήδη αναφερετε σε αυτα ώς "οι αλλές"

Και η μεγαλη ανατροπη είνια....
Να της κολλήσεις το μικροβιο....

Δεν βλεπεις ποσο ευτηχησμενος εινια ο Τακης;;;;
:D

Archon
19-11-04, 14:13
Ηδη την έβαλα να καθαρίζει το τζάμι με το μαγνητάκι και της άρεσε...προχωράω καλά???

Να μην το βάλω στο ντουλαπάκι που έχει από κάτω το έπιπλο?????

Γιάννη όταν λες φθηνά πόσο εννοείς????

Tolis
19-11-04, 14:16
Στο ντουλαπακι απο κατω δεν υπαρχει προβλημα, αρκει να βαλεις ενα ανεπιστροφο.
Οι "εκρηξεις" αυτες που αναφεροτναι ειναι πολυ σπανιες, συνηθως η παραπανω πιεση φευγει απο το σωληνακι που παει στο ενυδρειο.

annivas2000
19-11-04, 23:44
...Οι "εκρηξεις" αυτες που αναφεροτναι ειναι πολυ σπανιες....
Αντε να αναφερουμε και μια τετοια ''σπανια'' περιπτωση.. :D
Εχω φτιαξει το μιγμα στο διλιτρο (ετσι νομιζω) και το βαζω στο ενυδρειο. Περνανε δυο μερες και και δε βγαινει τιποτα :evil: Το βαζω στην ακρη και χωρις να το αδειασω, το κλεινω με το καπακι του.....Περναει καιρος 1-2 μηνες και καποια φαση που μου ερχεται η μανια της τακτοποιησης (flash), λεω να καθαρισω και το συγκεκριμενο μπουκαλι. Ψιλιασμενος μηπως τυχον ειχαμε παρατραγουδα :D , ξεκιναω να το ανοιγω σιγα-σιγα και ω του θαυματος :D , ανακαλυψα καινουρια τεχνικη για να μπογιατισω τον απεναντι τοιχο (μαζι με το μπαμ)... :D :D :D ..Σημειωτεον οτι το συγκεκριμενο περιστατικο ελαβε χωρα σε μερος που δεν ειχαν προσβαση "περιεργοι", οποτε το καθαρισμα του τοιχου το εκανα με την ησυχια μου.:D

Συμπερασμα . Αυτα τα ατιμα τα μπουκαλια της Cola ειναι ανθεκτικα στις πιεσεις :D :D :D

lasal
20-11-04, 00:23
Στο ντουλαπακι απο κατω δεν υπαρχει προβλημα
Αμ δε! :)
Την δεύτερη φορά που μου έσκασε, το είχα μέσα στο ντουλαπάκι και το μεταλλικό εξαερωτηράκι που ηταν βιδωμένο επάνω στο καπάκι, καρφώθηκε μαζί με το καπάκι μέσα στο ντουλάπι.
:lol:
Αν δεν έχει κάποια πηγή θερμότητας μέσα στο ντουλαπάκι τότε οκ :wink:
ΥΓ.
Ειχε κάνει τρύπα

Fonamstel
20-11-04, 02:28
Αμ δε! :)
Την δεύτερη φορά που μου έσκασε, ....

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ??? :shock: :shock:
Αν δεν κάνεις πλάκα, τότε... ή πήγαινες γυρεύοντας... ή παίξε Τζόκερ για να πάρεις τα δέκα μύρια ευρά :D :D :D ... Πως στο καλό το κατάφερες αυτό ρε Γιάννη ??? :shock: :shock: :shock:

-----------------------

Αντώνη, με βάση την εμπειρία μου (στην οποία φυσικά δεν σου συνιστώ να βασιστείς - για να έχω καλυμμένο τον πισινό μου :) ) εδώ και περίπου έναν χρόνο που χρησιμοποιώ DIY CO2, όσες "χαζομάρες" κι αν έκανα, ποτέ δεν κατάφερα να προκαλέσω έκρηξη. Αυτά τα τετράλιτρα πλαστικά μπουκάλια που βάζουν τα απιονισμένα νερά για ηλεκτρικά σίδερα, όσο και αν "προσπάθησα", δεν σκάνε τα αναθεματισμένα... :lol: :lol: :lol:

Fonamstel
20-11-04, 02:47
Ηδη την έβαλα να καθαρίζει το τζάμι με το μαγνητάκι και της άρεσε...προχωράω καλά???

Ναι, αλλά πρόσεξε... :shock:
Οχι πολλά-πολλά, γιατί η δικιά μου, μετά τις γκρίνιες για τα guppies, kribensis κλπ, πέρασε στην φάση να μου κάνει υποδείξεις για τους δίσκους,... να απαιτεί ενυδρείο για αναπαραγωγή δίσκων... και τώρα τελευταία θέλει ενυδρείο με percula clownfish και ανεμώνες (και μάλιστα ανεμώνες από τις Καβουρότρυπες, γιατί οι άλλες "της ξινίζουν" :evil: :evil: ).
Λάου-λάου λοιπόν :D :D :D

lasal
21-11-04, 03:01
πέρασε στην φάση να μου κάνει υποδείξεις
Κωστα
Νομίζω πως δημιούργησες ενα.....Τέρας
:D :D :D :D

sot-zoe
21-11-04, 09:36
Να πω και εγω κατι περι του θεματος ,
το μειγμα ζαχαρη μαγια δεν θελει πολυ ζεστη , αλλα ζεστη θελει για να λειτουργησει καλυτερα , γι΄αυτο καποιοι χομπυστες και εδω αλλα και στο εξωτερικο οπως και καποια site προτεινουν το μπουκαλι με το μειγμα να το βαζουμε σε ενα μεγαλο δοχειο με θερμοστατη για να κραταει καποια σταθερη θερμοκρασια γυρω στους 29 βαθμους νομιζω .
Τωρα οι εκρηξεις συνηθως γινονται απο βουλωμενα σωληνακια ή ρακορακια ή ανεπιστροφες ή οτι αλλο εμποδιζει την κυκλοφορια του αεριου προς το ενυδρειο , και αυτο γινεται συνηθως απο το συχνο κουνημα του μπουκαλιου , με αποτελεσμα να περναει το υγρο μειγμα μεσα απο τις σωληνωσεις και οταν ξεραθει η ζαχαρη μικραινει η διατομη του σωληνα ή του ρακορ ή της ανεπιστοφης , ή και βουλωνει εντελως εαν αυτο γινει καποιες φορες .
Αρα εαν δεν φτασουμε σε υπερβολικο κουνημα , και συνεχεια , ή υπερβολικη θερμοκρασια τοτε νομιζω δεν εχουμε προβλημα εκρηξης .