PDA

Επιστροφή στο Forum : sos!!!!τροφη για νεογεννητα pearl gourami???


sailor247
04-12-12, 00:22
Εχει γεμισει για αλλη μια φορα το ενυδρειο μου με γκουραμακια.Την πολυ ψιλη τροφη sera micron βλεπω οτι δεν την τρωνε. τι να τα ταισω?ξερει κανεις που μπορω να βρω υγρη τροφη?τι αλλο να βαλω?

harmasn
04-12-12, 00:29
Δοκημασε να ραντισεις την τροφη τους με κανα atvitol της jbl η κατι παρομοιο αν εχεις ισως δουλεψει

klipitiklopos
04-12-12, 00:30
Εχω δει στο water inn

sailor247
04-12-12, 00:32
Εχω δει στο water innωραια!θα τους παρω τηλ αυριο.ελπιζω να τα σωσω αυτην την φορα!!!

harmasn
04-12-12, 00:33
πηγα την περασμενη βδομαδα δεν ειχε και πολλα πραγματα μεσα σχεδον δεν βρηκα τιποτα απο αυτα που εψαχνα κανε ενα τηλ πριν πας μου ειπαν πως θα εφερνα πολλα πραγματα αυτη τη βδομαδα

sailor247
04-12-12, 00:35
ε ναι!σιγουρα θα τους παρω τηλ. πριν παω.Δεν ειναι και μικρη αποσταση απο κερατσινι κηφισια!!!

delta66
04-12-12, 01:24
Μολις τελειωσει η λεκιθικος σακος, τρωνε για μερικες μερες infusoria (βρισκεται μεσα σε moss, κερατοφυλλο, λεπτα φυτα τεσπα, και πανω σε ξερα φυλλα βελανιδιας πλατανου catappa ή φτιαχνεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11568) μονος σου) ή microworms (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11008), ή υγρη τροφη για γονο ή σε σκονη πχ sera micron και μετα νεοεκκολαφθεισα artemia.

eimaste aR21rwstoi
16-12-12, 23:55
Εχει γεμισει για αλλη μια φορα το ενυδρειο μου με γκουραμακια.Την πολυ ψιλη τροφη sera micron βλεπω οτι δεν την τρωνε. τι να τα ταισω?ξερει κανεις που μπορω να βρω υγρη τροφη?τι αλλο να βαλω?

αν θες κερατοφυλλο εχω να σου δωσω..εγω ετσι μεγαλωσα ενα αγνοια μ μωρα golden panchax

sailor247
16-12-12, 23:59
αν θες κερατοφυλλο εχω να σου δωσω..εγω ετσι μεγαλωσα ενα αγνοια μ μωρα golden panchaxσ'ευχαριστω πολυ!αλλα δυστυχως τα μωρα για αλλη μια φορα επεσαν θυματα των συγκατοικων.τωρα περιμενω κρεμαστη γενηστρα και infusoria hobby protogen απο ebay μηπως σωσω καμια επομενη γεννα.

Dimitris77
17-12-12, 00:53
σ'ευχαριστω πολυ!αλλα δυστυχως τα μωρα για αλλη μια φορα επεσαν θυματα των συγκατοικων.τωρα περιμενω κρεμαστη γενηστρα και infusoria hobby protogen απο ebay μηπως σωσω καμια επομενη γεννα.
Το protogen το χρησιμοποιησα σε γεννες μονομαχων,δεν το ετρωγαν με τιποτα.Αρτεμια και παλι αρτεμια θα ελεγα!

delta66
17-12-12, 00:59
Το protogen το χρησιμοποιησα σε γεννες μονομαχων,δεν το ετρωγαν με τιποτα.Αρτεμια και παλι αρτεμια θα ελεγα!
Για τις πρωτες μερες δεν κανει Δημητρη?
Η infusoria τουλαχιστον η ζωντανη (που βγαινει στο ενυδρειο δλδ), φαινεται να εχει μεγαλωσει αρκετα ψαρακια απο το γονο, αφου δεν ταιζω αρτεμια. (δεν κυνηγαω αναπαραγωγες)

ΟΚ ξερουμε οτι με αρτεμια θα εχουμε μεγαλυτερο ρυθμο αναπτυξης και λιγοτερες απωλειες.

sailor247
17-12-12, 01:16
Απ'οτι εχω διαβασει η νεοεκολαφθεισα αρτεμια δεν κανει για τον πρωτο καιρο γι'αυτο παρηγγειλα την infusoria.Τα microworms που τους εριχνα δεν ειδα να τα κυνηγανε.Τα δικα σου pearl gourami με τι τα ταιζες Σπυρο?μονο οτι infusoria εβρισκαν μεσα στο ενυδρειο?

Dimitris77
17-12-12, 01:28
Για τις πρωτες μερες δεν κανει Δημητρη?
Η infusoria τουλαχιστον η ζωντανη (που βγαινει στο ενυδρειο δλδ), φαινεται να εχει μεγαλωσει αρκετα ψαρακια απο το γονο, αφου δεν ταιζω αρτεμια. (δεν κυνηγαω αναπαραγωγες)

ΟΚ ξερουμε οτι με αρτεμια θα εχουμε μεγαλυτερο ρυθμο αναπτυξης και λιγοτερες απωλειες.

Σπυρο δεν το πλησιαζαν καθολου.Ειναι σαν μικρο στικακι που μολις πεσει στο νερο φουσκωνει και διαλυεται.
Iσως με μια ικανοποιητικη ποσοτητα moss μεσα στο ενυδρειο να εχεις καλυτερα αποτελεσματα στο μεγαλωμα.
Την αρτεμια την κυνηγουσαν κι ας μην χωρουσε στο στομα τους.

Maverick
17-12-12, 17:14
Υπάρχουν επίσης 2-3 διαφορετικά είδη Artemia, κάποιο από αυτά (δεν θυμάμαι ποιο) είναι μικρότερο και τα μονομαχάκια το τρώνε σχεδόν από την πρώτη μέρα ;)

sailor247
19-12-12, 20:14
Υπάρχουν επίσης 2-3 διαφορετικά είδη Artemia, κάποιο από αυτά (δεν θυμάμαι ποιο) είναι μικρότερο και τα μονομαχάκια το τρώνε σχεδόν από την πρώτη μέρα ;)ναι αλλα ποιο ειδος ειναι και που το βρισκουμε οεο???