PDA

Επιστροφή στο Forum : ποια ζωοτοκα ειναι ποιο ανθεκτικα?


tolis_1234
18-11-04, 23:07
ποια ζωοτοκα ειναι ποιο ανθεκτικα και ποιο ευκολα στην γενα?

TAN
19-11-04, 15:34
Σχεδόν όλα τα ζωοτόκα είναι πολύ ανθεκτικά ψαρια.Τωρα τα moly για παράδειγμα είναι προτιμότερο
να ζουν σε υφάλμυρα νερά κάτι που συνήθως δεν γίνεται από τους κατόχους τους και συμβάλει
σημαντικά στην θνησιμότητα τους.

Στην δεύτερη ερώτηση σου πάλι όλα τα ζωοτόκα που κικλοφορου στην ελληνική αγορά
είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή και δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να το καταφερεις.
Τα πιο παραγωγικά είναι τα guby.
Αν τηρήσεις την σωστή αναλογία αρσενικών-θηλυκών τους παρέχεις
το κατάλληλο ενυδρείο ανάλογα με το είδος που θες και τις σωστές παραμέτρους στο νερό,
αν μεριμνήσεις για ένα μικρό ενυδριακη που θα βάζεις την εκάστοτε εγκυμονούσα
για να μην έχεις μεγάλες απόλυες νεογνών
θα δεις πολλές γέννες
ίσως παραπάνω από αυτές που επιθυμείς.... :wink:

tolis_1234
19-11-04, 23:42
εχω ενα ενυδρειο 60λτ και σκευτομαι να βαλω ενα ζεβγαρι ξιφοφορους! τη λετε, κανουν για 60λτ? χριαζεται να βαλω παραπανω απο ενα ζεβγαρι?

ASCCO1
25-11-04, 00:13
Καλυτερα θα ηταν 1 αρσενικο με 3 θυληκα.... για να μην κυνηγαει συνεχεια την ιδια ...

nkarvounis
26-11-04, 15:20
ΕΝΤΟΣ & ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

Τι σημαίνει "ανθεκτικό" :?: :?: :?:


να αντέχει περισσότερα ...... , να έχει λιγότερη φροντίδα τόσο το ψάρι όσο και το ενυδρείο ?????

κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν αθεκτικές ζωές...

τα σχόλια δικά σας

jpatou
28-11-04, 00:28
Μπορεί τα αναρχογκαπιδια να είναι ανθεκτικά αλλά θα συμφωνησω με τον Νίκο. Δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι άψυχο. Πρέπει να του δίνουμε την κατάλληλη φροντίδα, προσοχή και συνθήκες που να πλησιάζουν όσο το δυνατόν περισσότερο στο φυσικό τους περιβάλλον. Άρα δεν νομίζω οτι τίθετε θέμα αντοχής του ψαριού αλλά των δικών σου ικανοτήτων να το συντηρήσεις.