PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Φιλτρου


ChocolatePuma
30-11-12, 09:50
Καλημέρα σε όλους
Μια γρηγορη ερώτηση
Αυτή τη στιγμή στο 60λιτρο μου έχω δυο φίλτρα
1.Resum Magi 380l/h
2.Nano Eckfilter X

Πήρα το εσωτερικό Eheim biopower 160
Το βάζω μόνο του και βγάζω τα αλλα δυο, 'η το βάζω μαζί με κάποιο
απο τα αλλα δυο;κι αν ναι,με ποιο;
Είδα ότι περιλαμβάνει βιοσφαιρες. Τις κρατάω μαζί με siporax 'η μόνο
siporax 'η μόνες τους;

Συγνώμη αν υπάρχουν λάθη αλλα γράφω απο κινητο

dimost
30-11-12, 10:10
Βάλτο να τρέξουν παράλληλα για στρώσει το φιλτρο κανά μήνα περίπου και μετά αφαιρεις κάποιο
-------------------------
Τα υλικά μπορείς να κανεις μίξη βίο σφαίρες όταν λες εννοείς το substrat που έχουν τα eheim?

ChocolatePuma
30-11-12, 10:14
Βάλτο να τρέξουν παράλληλα για στρώσει το φιλτρο κανά μήνα περίπου και μετά αφαιρεις κάποιο
-------------------------
Τα υλικά μπορείς να κανεις μίξη βίο σφαίρες όταν λες εννοείς το substrat που έχουν τα eheim?

Αυτο ρωτάω. Αν κάνει δουλειά μόνο του τότε μεταφέρω όλο το
βιολογικό υλικό απο τα αλλα δυο και τα ζουμια απο τα σφουγγαρια
Αλλιώς με ποιο απ τα αλλα δυο να το κρατησω;

Substrat εννοουσα... Σωστό!

delta66
30-11-12, 10:15
Δεν μπορει κανεις να σου απαντησει με σιγουρια.
Μονο οι μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων το δειχνουν, αφου οι παραγομενοι ρυποι ειναι διαφορετικοι σε ενα ενυδρειο.
Αν ειχες ενα μονομαχο πχ, δεν χρειαζοταν καν, αν ειχες ενα κροκοδειλο δεν εφταναν ουτε διακοσια εσωτερικα.

Με νορμαλ ιχθυοφορτωση, συνηθως ειναι αρκετο το φιλτρο αυτο.
Τα eheim γενικοτερα, ειναι φιλτρα μελετημενα στο στησιμο τους και δεν χρειαζονται επεμβασεις και αλλαγες. Συνηθως αν αλλαξεις το στησιμο τους, πεφτει η αποδοση τους.
Βαλτο οπως ειναι.
Στην αρχη φυσικα πρεπει να δουλεψει για 15-30 μερες παραλληλα με το στρωμενο φιλτρο του ενυδρειου, ή να μεταφερθουν τα υλικα του στρωμενου σε αυτο, και σταδιακα να αντικαθιστουνται τα υλικα αυτα, λιγα λιγα με τα καινουρια.

ChocolatePuma
30-11-12, 10:19
Νιτρωδη και αμμωνία έχω μηδέν και νιτρικα στο 20
Αρα το κρατάω μαζί με ένα απο αλλα δυο,μεταφέρω βιολογικό υλικό
απο το τρίτο και στο τέλος κρατάω μόνο το Eheim
Ο μοναδικός λόγος να μην έχω δυο φίλτρα είναι επειδή 'τρώνε' χώρο;

Μόνο siporax 'η μαζί με substrat;

delta66
30-11-12, 10:32
Οι μετρησεις αυτες δειχνουν την επαρκεια της τωρινης φιλτρανσης.
Εγω σου ειπα για τις μετρησεις οταν θα ειναι μονο του το νεο φιλτρο.

Ναι καντο ετσι.
Μονο substrat που χωραει περισσοτερο.
Ναι μονο για το χωρο δεν βαζουμε εσωτερικα πολλα.

ChocolatePuma
30-11-12, 10:48
Ευχαριστώ

eimaste aR21rwstoi
30-11-12, 12:20
εγω θα κρατουσα δυο για σιγουρια!!

ChocolatePuma
30-11-12, 12:25
εγω θα κρατουσα δυο για σιγουρια!!

Ποια δυο; Ενα το Eheim. Το άλλο;

eimaste aR21rwstoi
30-11-12, 14:33
νομιζα οτι μιλουσαμε για δυο φιλτρα:D

ChocolatePuma
30-11-12, 16:41
νομιζα οτι μιλουσαμε για δυο φιλτρα:D

Για 3 μιλάμε. Ένα το καινούργιο και δύο τα παλιά
Η ερώτηση ήταν αν μόνο το καινούργιο φτανει?

stav
30-11-12, 17:36
Το Eheim μαζι με το Resun.

ChocolatePuma
30-11-12, 18:40
Το Eheim μαζι με το Resun.

Ευχαριστω!

Skydiver
30-11-12, 18:41
Ποια δυο; Ενα το Eheim. Το άλλο;

Το καινούργιο με αυτό που έχει το μεγαλύτερο χώρο (περισσότερο βιολογικό υλικό). Μετά, αφού στρώσει το καινούργιο με προσοχή (συχνές μετρήσεις ακόμη και κάθε μέρα για τον πρώτο καιρό) βγάζεις το παλιό και αφήνεις μόνο το καινούργιο αν δεις ότι όλα πάνε καλά με τις μετρήσεις σου, για να επωφεληθούν τον χώρο τα ψαράκια σου και φυσικά να έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και να μην είναι το ενυδρείο σου σαν τα διυλιστήρια βυθισμένα. :D

ChocolatePuma
30-11-12, 18:50
Το καινούργιο με αυτό που έχει το μεγαλύτερο χώρο (περισσότερο βιολογικό υλικό). Μετά, αφού στρώσει το καινούργιο με προσοχή (συχνές μετρήσεις ακόμη και κάθε μέρα για τον πρώτο καιρό) βγάζεις το παλιό και αφήνεις μόνο το καινούργιο αν δεις ότι όλα πάνε καλά με τις μετρήσεις σου, για να επωφεληθούν τον χώρο τα ψαράκια σου και φυσικά να έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και να μην είναι το ενυδρείο σου σαν τα διυλιστήρια βυθισμένα. :D

Νομίζω πως αυτό θα κάνω, έτσι ώστε το τέλος να μείνει μόνο το eheim...
Οι προδιαγραφές του αναφέρουν χρήση για ενυδρεία από 80-160 λίτρα

Skydiver
30-11-12, 20:07
Νομίζω πως αυτό θα κάνω, έτσι ώστε το τέλος να μείνει μόνο το eheim...
Οι προδιαγραφές του αναφέρουν χρήση για ενυδρεία από 80-160 λίτρα

Οι προδιαγραφές απέχουν πολλές φορές όσο και η ονομαστική ροή από την πραγματική. Να το προσέχεις πάντα αυτό ιδιαίτερα όταν αφορά εσωτερικά φίλτρα.

delta66
30-11-12, 23:17
Στα εσωτερικα φιλτρα δεν αλλαζει τοσο η πραγματικη ροη απο την ονομαστικη, γιατι το υψος που ανεβαζει η αντλια τους το νερο ειναι στανταρ.
Επηρεαζεται μονο απο το βουλωμα των υλικων.
Στα εξωτερικα φιλτρα ειναι που δεν μπορει να υπολογιστει η πραγματικη ροη μεσω της ονομαστικης.

Skydiver
30-11-12, 23:26
Στα εσωτερικα φιλτρα δεν αλλαζει τοσο η πραγματικη ροη απο την ονομαστικη, γιατι το υψος που ανεβαζει η αντλια τους το νερο ειναι στανταρ.
Επηρεαζεται μονο απο το βουλωμα των υλικων.
Στα εξωτερικα φιλτρα ειναι που δεν μπορει να υπολογιστει η πραγματικη ροη μεσω της ονομαστικης.

Εγώ έχω δει τρελή διαφορά με υλικά της μάνας του μέσα και με δικά μου, αλλά και με τα δικά του υλικά μετά από μια 10-15 ημέρες, καμία σχέση. Μεγάλη διαφορά επίσης έχω διαπιστώσει σε εσωτερικό με την προσθήκη βαμβακιού. Εκεί πραγματικά γονατίζει μετά από λίγες ημέρες.

delta66
30-11-12, 23:36
Αλλο αν αλλαξεις τα υλικα.
Η ροη στις προδιαγραφες δεν υπολογιζεται με τι επεμβασεις θα κανει ο καθενας.
Στο βουλωμα με τον καιρο, ειναι προφανες οτι θα πεφτει λιγο πολυ η ροη, σε ολα τα φιλτρα. Το διευκρινησα.

Το σχολιο μου εχει να κανει με το οτι στα εξωτερικα φιλτρα, δεν μπορει να υπολογισει η εταιρεια ποσο ψηλα θελει να ανεβασει ο καθενας το νερο στο ενυδρειο του, και δινει ροη στο περιπου ή ροη της αντλιας σκετης.
Στα εσωτερικα, δεν υπαρχει τετοιος παραγοντας

Skydiver
30-11-12, 23:58
Αλλο αν αλλαξεις τα υλικα.
Η ροη στις προδιαγραφες δεν υπολογιζεται με τι επεμβασεις θα κανει ο καθενας.
Στο βουλωμα με τον καιρο, ειναι προφανες οτι θα πεφτει λιγο πολυ η ροη, σε ολα τα φιλτρα. Το διευκρινησα.

Το σχολιο μου εχει να κανει με το οτι στα εξωτερικα φιλτρα, δεν μπορει να υπολογισει η εταιρεια ποσο ψηλα θελει να ανεβασει ο καθενας το νερο στο ενυδρειο του, και δινει ροη στο περιπου ή ροη της αντλιας σκετης.
Στα εσωτερικα, δεν υπαρχει τετοιος παραγοντας

Α οκ, κατάλαβα. Σωστά όλα αυτά που λες. Κάποιος εδώ είχε πει ότι η ροές στα φίλτρα (δεν θυμάμαι αν έλεγε για εσωτερικά, εξωτερικά ή γενικά) αναφέρονται χωρείς υλικά. Η ροή με υλικά μέσα είναι πιο κάτω έως και 30% αναλόγως τα φίλτρα και την εταιρία. Ισχύει; Νομίζω πως σε εκείνο το θέμα συμφωνούσε το μεγαλύτερο ποσοστό των φίλων.