PDA

Επιστροφή στο Forum : στρεσαρισμενο Kribensis


harmasn
29-11-12, 19:48
Χαιρεται παιδια μολις εβαλα μεσα στο ενυδρειο μου 2 Kribensis τα οποια πηρα απο τον water inn στην Κηφησια και τα εφερα Γουδι (μεγαλη αποσταση το ξερω)
η θυληκια μου ειναι μια χαρα δεν εχει κανενα θεμα μεσα στο ενυδρειο το αρσενικο ειναι τοσο στρεσαρισμενο που αναπνεει παρα πολυ γρηγορα κολυμπαει με δυσκολια και γερνει λιγο στα πλαγια τωρα εχει αραξει στον βυθο και ανασαινει το ιδιο γρηγορα τα φωτα ειναι κλειστα μπορω να κανω κατι για να το βοηθησω η απλα πρεπει να περιμενω????????????

Χρηστος Ζ.
29-11-12, 20:18
τι προσαρμογη εκανες?
απο μετρησεις πως πας?

harmasn
29-11-12, 20:24
οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα το ενυδρειο τρεχει 10 μηνες με ψαρια
τα εβαλα με την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να παρει το νερο τις σακουλας την θερμοκρασια του ενυδρειου (28c) εβαλα λιγο νερο απο το ενυδρειο το δικο μου στην σακουλα και επειτα με μια αποχη τα εβαλα στο ενυδρειο

Χρηστος Ζ.
29-11-12, 20:30
με μια πρωτη ματια μπορω να πω οτι ειναι στρες απο διαφορα θερμοκρασιας.
καταστημα - διαδρομη - ενυδρειο η θερμοκρασια ειχε μεγαλες διακυμανσεις.
αν ολες σου οι μετρησεις ειναι οκ και ειναι οντως θερμικο σοκ δεν μπορεις να κανεις τιποτα. ηθελε πολυ καλη προσαρμογη απο την αρχη.

harmasn
29-11-12, 20:33
Ναι αλλα η θυληκια μου ειναι κομπλε αμα τον βαλω μεσα σε μια καρυδα που εχω θα νιωσει καλυτερα λες? να ειναι ποιο σκοτεινα και να μην εχει επαφη με τα αλλα ψαρια?μην παιθανει ο δολιος :( κανα ματζουνι να ριξω esha τιποτα τετοιο???????? αλατι??????

nikolakis94
29-11-12, 20:47
Τι εννοεις: να τον βαλω μεσα σε μια καρυδα?Πως να τον βαλεις?Αποψη μου ειναι να τον αφησεις ησυχο σημερα το βραδυ και αυριο θα ειναι μια χαρα απλα ειναι το σοκ της μεταφορας.

harmasn
29-11-12, 20:51
Δεν μου κουνιεται καθολου τωρα απλα εχει αραξει κατω και αναπνεει γρηγορα και ελεγα να τον καπακωσω με την καρυδα να ειναι ψιλο απομονομενος καπως δεν ξερω ειναι τα πρωτα μου κριμπ και δεν θελω να τον χασω και επισης δεν εχω βρει καποιον να πουλαει κοντα σε μενα οποτε πρεπει να το ξανα κανω αυτο και να παιρναω παλι τα ιδια........

eimaste aR21rwstoi
29-11-12, 21:06
πιο πολυ θα το τρομαξεις ασε το ησυχο και θα τα καταφερει!!!!

nikolakis94
29-11-12, 21:21
Δεν μασανε τα κριμπ.Ειχα περυσι ενα ζευγαρι σε 140 λιτρα και φιλοξενισα ενα oscar ενος φιλου για δυο μερες και το αρσενικο μαλωνε με το oscar.:D:D

tsala
29-11-12, 21:46
Μην κανεις τιποτα!
Αστον να ηρεμισει...δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο τωρα.
και αν γινει καλα, μετα δεν θα μπορει να ηρεμισει η θυληκια :D

platy
30-11-12, 00:29
οταν κάνεις προσαρμογη αλλη φορα εχε κλειστα τα φώτα πριν βαλλεις την σακουλα στο ενυδρειο και τουλαχιστον 2 ώρες αφου αφησεις τα ψάρια μεσα .......


θερμοκρασία κατεβασε στους 26...

maikl
30-11-12, 07:01
....κι αν εχεις αντιστρες βαλτου.Προσωπικα οταν μεταφερω ψαρια (κι ιδιαιτερα ευαισθητα) απο μακρινες αποστασεις ,περα απο την προσεκτικη προσαρμογη, χρησιμοποιω και το Sera Fishtamin (http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/in_category/2141/product/-b467f81328.html).;)

leandros69
30-11-12, 10:21
εγω μετεφερα κριμπενσις απο αθηνα στη συρο και δεν τα παιξανε.
το ph στο ενυδρειο σου ποσο ειναι;
μην τον καπακωσεις εσυ με καμια καρυδα.αν θελει θα μπει μονος.
προσαρμογη εκανα τρεις ωρες και στην αρχη ξεκινησα να βαζω με σταγονομετρο νερο του ενυδρειου μου στη σακουλα.θερμοκρασια 28 ειναι πολυ.26 ειναι το νορμαλ.

harmasn
30-11-12, 11:24
Εριξα την θερμοκρασια στους 26 το ph μου ειnαι κοντα στο 6,4
εβγαλε το βραδυ!!!!βεβαια ακομα καθαιτε στον βυθο διπλα στην καρυδα και απλα ανασαινει
θα ξανα κανω μετρισεις σε καμια ωρα γιατι σφουγγαρισαμε και θα σου πω ολες μου τις ενδυξεις

Χρηστος Ζ.
30-11-12, 11:36
το πεθανες το κριμπενσακι, λογικα την γλυτωσε.
μεχρι να αρχισει να κινειται και να τρωει μην πειραξεις τιποτα στο ενυδρειο.
προσπαθησε να εχεις οσο γινεται σταθερες συνθηκες και να κανεις κανονικα τις αλλαγες νερου. τα κριμπενσις ειναι σκληρα ψαρια, αλλα με τα νιτρικα εχουν προβλημα.
καλες γεννες να εχεις, θα τα ευχαριστηθεις πολυ αυτα τα ψαρια.
τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?

harmasn
30-11-12, 11:45
2 σκαλαρια 7 red eye tetra και 2 ancistrus 273 λιτρα καθαρα
τωρα μου εχει ξαπλωσει στα πλαγια στον χαλικι πανω :S
ενω πριν απλα ακουμπαγε με την κοιλια του :S

leandros69
30-11-12, 11:51
το 6,4 ειναι μια χαρα.ομως τα μαγαζια λογικα δεν εχουν ποτε ξεχωριστες παραμετρους για καθε ενυδρειο για αυτο καλο ειναι παντα να γινεται προσαρμογη σε καραντινα ξεκινοντας με τις τιμες του νερου της σακουλας και να κανεις προσαρμογη σταδιακα ακομα και αν παρει πολλες μερες.

Χρηστος Ζ.
30-11-12, 11:59
ωωωχ.
και εγω χαρηκα στην αρχη που ειπες οτι συνηλθε καπως.
δεν πειραζει οτι και να γινει, απο τα λαθη μας μαθαινουμε, τωρα βλεπεις τι μπορει να γινει οταν στα καινουρια ψαρια δεν γινεται σωστη προσαρμογη.
πολλοι δεν δινουν καθολου σημασια σε αυτο το σημαντικο κομματι.

εισαι και μακρια, αλλιως εχω να σου δωσω εγω αρσενικο. εχω καμμια 25 κριμπενσακια 7 μηνων για δωσιμο.
εκτος θεματος, αν σου γεννησουν τα κριμπενσις, τα σκαλαρια θα υποφερουν.

leandros69
30-11-12, 12:13
τωρα μου εχει ξαπλωσει στα πλαγια στον χαλικι πανω :S

οταν λες χαλικι τι εννοεις; δεν εχεις κατω αμμο;

platy
30-11-12, 15:04
γιατι να εχει αμμο κατω?...



φίλε μου ..εγώ κριμπένσις με σκαλάρια δεν θα έβαζα........
μήν ταίσεις κάνε μια 50%αλλαγή και διπλή δόση αντιχλώριο..και αν χρειαστεί απομώνοσε το σε καποια καραντινα !

harmasn
30-11-12, 15:29
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες και την προσπαθεια σας αλλα δυστηχως εγκατελειψε :(
Κριμα :( :( :(
-------------------------
ωωωχ.
και εγω χαρηκα στην αρχη που ειπες οτι συνηλθε καπως.
δεν πειραζει οτι και να γινει, απο τα λαθη μας μαθαινουμε, τωρα βλεπεις τι μπορει να γινει οταν στα καινουρια ψαρια δεν γινεται σωστη προσαρμογη.
πολλοι δεν δινουν καθολου σημασια σε αυτο το σημαντικο κομματι.

εισαι και μακρια, αλλιως εχω να σου δωσω εγω αρσενικο. εχω καμμια 25 κριμπενσακια 7 μηνων για δωσιμο.
εκτος θεματος, αν σου γεννησουν τα κριμπενσις, τα σκαλαρια θα υποφερουν.
και να φανταστεις οταν εβαλα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο ο αρσενικος εκανε αμαν και πως να βγει ολη την ωρα ψευτο κουτουλαγε στην ακρη για να παει παραπερα ενω η θυλικια τιποτα απλα περιμενε την στιμη
αλλα μου κανει εντυπωση πως η θυληκια δεν ειχε κανενα προβλημα μα κανενα ομως ουτε που να ανασανει ποιο γρηγορα η κατι τετοιο και ο αλλος να καταληξει ετσι απο το ιδιο ενυδρειο τα εβγαλε η κοπελια(ηταν και ασχετη με το χομπυ τελειως...δεν ξεχωριζε θυληκο με αρσενικο...)

Χρηστος Ζ.
30-11-12, 15:32
δεν εχουν ολα τα ψαρια τις ιδιες αντοχες και ας ειναι του ιδιου ειδους.
παρε για παραδειγμα εμας τους ανθρωπους, ο ενας κολλαει γριπη και ο διπλανος του δεν παθαινει τιποτα.

leandros69
30-11-12, 16:32
γιατι να εχει αμμο κατω?...





το κριμπενσις ειναι κιχλιδα σκαβει την αμμο με το στομα και την βγαζει απο τα βραγχια
-------------------------
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες και την προσπαθεια σας αλλα δυστηχως εγκατελειψε :(
Κριμα :( :( :(
-------------------------

και να φανταστεις οταν εβαλα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο ο αρσενικος εκανε αμαν και πως να βγει ολη την ωρα ψευτο κουτουλαγε στην ακρη για να παει παραπερα ενω η θυλικια τιποτα απλα περιμενε την στιμη
αλλα μου κανει εντυπωση πως η θυληκια δεν ειχε κανενα προβλημα μα κανενα ομως ουτε που να ανασανει ποιο γρηγορα η κατι τετοιο και ο αλλος να καταληξει ετσι απο το ιδιο ενυδρειο τα εβγαλε η κοπελια(ηταν και ασχετη με το χομπυ τελειως...δεν ξεχωριζε θυληκο με αρσενικο...)
κριμα.
μην σου φαινεται περιεργο μια αλλαγη στο ph της ταξης του 0,2 συμφωνα με τους παλιοτερους εδω μπορει να φερει οσμωτικο σοκ και θανατο.δεν σημαινει οτι συμβαινει παντα αλλα συμβαινει........