PDA

Επιστροφή στο Forum : Sea-gavros !!!


γαυρος
17-11-04, 01:29
νατα παλιι στους αρχαριουυυυυυς !!!! :lol: :lol: :lol: χρονια και ζαμανια ωρε !!!
επειδη - οχι λογω νεμο - αλλα λογω του οτι μερικοι μερικοι μου κεντρισαν την περιεργεια ξεκιναω να κολλησω ενα θαλασσινο χωρητικοτητας......αγνωστης !!!
250 - 300 λτ λεει η να το παμε πιο πανω????
ακουω εξοπλισμο που θελει !!!!

στη βραση κολλαει ο σιδηρος ,οποτε χωστε πραμαααααααααα !!!!
:wink: :wink: +-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9 +-2 +-2 +-2 +-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9

ahar
17-11-04, 02:13
λοιπον θωδωρα παρε μολυβι και χαρτι και γραφε :

Το Sump εννοειται
Σκιμμερ για 300+ λιτρα
φιλτρο Αμμου
φιλτρο ανθρακα

(το φιλτρο αμμου μπορει να παρει και τον ανθρακα μεσα με μια μικρη μετατροπη )

θερμοστατες φυσικα
αρκετο μπλε σφουγγαρι και βιομπαλες ή αστρακια
Επισης καμποσο σιποραξ για βιολογικο.


Κυκλοφορητες 3-4 τουλαχστον 800ρηδες
1 1600αρης για την επιστροφη απο το sump κα κανα δυο μικροι για να κανουν κυματισμο...

Χμμμμμ φώτα τώρα.....

Για αρχη 2-4 τ5 . Μετα τον 1ο χρονο που θα εχει στρωσει και θα μπορεις να βαλεις τιποτα σκληρα συζηταμε για metal halide

Τωρα τι θα βάλεις μεσα....
Αυτο στο επομενο μυνημα αυρι οτο πρωι.

manosdr
17-11-04, 02:33
Ζωντανό αραγωνίτη και βράχο :!: Το sump μπορεί να είναι πρακτικό
να σου αυξάνει τον όγκο νερού και να σου προσφέρει διάφορες δυνατότητες φιλτραρίσματος αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. :lol:

iliovas
17-11-04, 09:58
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους ...

Όταν ήρθες μικρό και άβγαλτο γαυράκι και ζήτησες να σου βγάλουμε διαβατήριο της Λίμνης Malawi εμείς σε υποδεχτήκαμε και σου δώσαμε και το χρυσό κλειδί της Λίμνης ...

Τώρα που μεγάλωσες και έμαθες και τη γλώσσα και άρχισες να σπουδάζεις θες να πάρεις φόρα και σαν το Willy να πηδήξεις έξω από τη Λίμνη και να προσγειωθείς στον Ωκεανό ...

Αχ καλέ μου γαύρε ποτέ δε θα γίνεις φάλαινα όρκα ...

Γι αυτό δεν τις θέλω εγώ αυτές τις εκθέσεις στα ΕΚΕΠΙΑ που ξεσηκώνουν τον κόσμο και κλείνουν και τα καλύτερα τα σπίτια ...

Τώρα Θόδωρα αν ψάχνεσαι για Μεσογειακό τότε μπορεί να είμαστε και δύο και να το κάνουμε μαζί το ξεκίνημα - ευκαιρία να βάλω και τη στολή και να αρχίσω να μαζεύω από τους βυθούς (παρέα ψάχνω) ... για να γεμίσω τα 350 lt που μου περισσεύουν ...

Εάν όμως έχει προσβληθεί από την ασθένεια του reef και δε συμμαζεύεται τότε πες μου πότε θα είσαι σπίτι να περάσω να σε ραντίσω μήπως και προφτάσουμε τα χειρότερα ...

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΜΙΛΗΣΑ

koulio
17-11-04, 11:03
και μετα σου λεει ο γαυρος οτι εψαχνε skimmer γλυκου νερου .........

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ ............................. :D :D :D :D :D :D :D :D :D

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=3193

manosdr
17-11-04, 11:15
Γαύρε μην ακούς ένα είναι το ενυδρείο το reef.Καλά είναι και τα άλλα αλλά τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα πετυχημένο reef. :D

sot-zoe
17-11-04, 12:25
χαχαχαχα :D :D :lol: :lol:
λοιπον κανω copy paste καποιες φρασεις που επεσαν εδω

νατα παλιι στους αρχαριουυυυυυς !!!!
μικρό και άβγαλτο γαυράκι
διαβατήριο της Λίμνης Malawi
ποτέ δε θα γίνεις φάλαινα όρκα ...
γαυρος εψαχνε skimmer γλυκου νερου .........

ειμαι λοιπον περιεργος να δω την εξελιξη αυτου του πειραματος
τον γαβρο να μεταλλασετε σε ορκα
χαχαχαχαχαχαχα
θα ειναι ενα φωτεινο παραδειγμα που θα μπορουμε ολοι να ακολουθησουμε , οποτε προτεινω να πεσουν επανω σου ολοι οι θαλλασινοι και να σε βοηθησουν να πετυχεις , για να δωσεις ετσι το ερισμα και στους υπολοιπους να ακολουθησουν το δικο σου παραδειγμα .

Theo
17-11-04, 17:54
ακουω εξοπλισμο που θελει !!!!



ενα μεγαλο κουβα για να κουβαλας το χρημα στα ψαρομαγαζα!

Tolis
17-11-04, 18:17
Μηπως εχει γινει λιγο υπερβολικο το θεμα του χρηματος για τα θαλασινα?

γαυρος
17-11-04, 19:27
βασιλη φιλε και συναδελφε και συναρρωστε !!!!

εδω καταφερνουν τα αγορια να γινουν κοπελλες :lol: :lol: :lol: ,αυτο πουναι πολυ πιο εφικτο δε θα γινει ?? :D :D :D

το διαβατηριο το πηρα και απο το αποτελεσμα βλεπεις οτι πηρα ελευθερας και για αλλες ηπειρους εκτος της συμπαθεστατης πατριδας του ταρεκ.
τωρα η πορεια θα δειξει κατα ποσο θα το κρατησω και πως....
λεω να χασω λιγα περιττα κιλα και να αρχισω να προπονουμαι στα πηδηματα εκτος της λιμνης πλεον μπας και ανακαλυψω τπτ πιο διαφορετικο.
επαναλαμβανω οτι δεν προκειται να αλλαξει το αφρικανικο καθεστως στο σπιτι.
τωρα αν βαλω και κατι αλλο δε χαλαει το σιροπι ε?
οσο για το μεσογειακο,δυστυχως για σενα (το δυστυχως ειναι οτι πλεον λογω μηνισκου εχω αχρηστεψει τις καταδυτικες βολτες),
το ειδα το εργο στην πραγματικα αρχαρια μου εισβολη στο χωρο των ενυδρειων.
να σε πληροφορησω μια και δε τοχουμε πει οτι απο το 1989-1993 κουβαλαγα νερο απο τη θαλασσα σε 25λιτρα δοχεια σα μαυρος ,
σαπισα ενα αυτοκινητο απο τα νερα και τα αλατια που κουβαλαγα απο τη θαλασσα,χαλασα 2 τοιχους απο το ξεβρασμα του αλατιου πισω απο το ενυδρειο ,
και φυσικα το φιναλε ηταν ενα ροφακι που μουχε μεινει να το ριξω στη κατσαρολα και να το φαω,αυτο οταν τερματισε η περιπετεια του μεσογειακου.
αν θες πληροφοριες τι ψαρια μπορουν να ζησουν απο αυτα που εχουμε στις θαλασσες μας να στα πω λεπτομερειακα και με στοιχεια!!
αν το ποδι μου δε με πουλαγε νασαι σιγουρος οτι θα μαζευαμε ...λουτσους απο την αναβυσσο και απο τις αλλες φορτωμενες ψαροπεριοχες που υπαρχουν.
οσο για το ρηφ που σκεφτηκα να κανω αποτελει πιστευω μια μοναδικη ευκαιρια απο ψαρι κοπαδιου να γινω θηλαστικο !!!
εχεις δει τη φαλαινα που πιασαν τι ειχε απο κατω να κρεμεται????????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

iliovas
17-11-04, 20:49
Αφού λοιπόν Θοδωρή έχεις τις εμπειρίες σου στο μεσογεικό και προσανατολίζεσαι σε κάτι νέο (reef) ας επιστέψει το τοπικ στο πραγματικό του θέμα ...

Ρίχτε τα reefades ...

Μπορεί να σας ακολουθήσω αργότερα με ένα mini-reef (60lt) οπότε να ξέρετε ότι σας παρακολουθώ ...

Όσο για την τελευταία σου ερώτηση Θόδωρε, με πιάνεις αδιάβαστο ...
δεν έχω κάνει venting σε Willy ... αλλά τώρα που το λες μήπως να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή της όρκας ?
Με προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι κάνουν ένα μωρό σε κάθε γέννα και δε θα μπορώ να ικανοποιήσω τη ζήτηση της αγοράς.

γαυρος
17-11-04, 21:16
αν με αφησει ο προεδρας θα την ανεβασω, αν οχι θα στην στειλω !!!
ειναι η γνωστη φαλαινα που ενω ειναι πιασμενη στα διχτυα και κρεμεται απο τον γερανο,απο κατω ειναι εμφανεστατο το...εργαλειο !!!! :oops: :oops:
ασε που για να κανεις σε φαλαινα βεντινκ πρεπει να βαλεις το ποδι σου... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .φυσικα αμα δεις τη φωτο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι αναγκη γιαυτο....
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

οσο για αναπαραγωγη....η γεννετικη εχει φτασει σε επιπεδα κοσμοιστορικα πλεον.
save ili κατα το save willy !!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

χωστε τα λοιπον και με την αδεια του...γκουρου των malawi !!! :D :D

η τελευταια παραινεση του προεδρα με κανει να το σκεφτομαι ακομη πιο σοβαρα !! κυριε κανακη μια πιο ολοκληρωμενη αποψη περι του θεματος εχετε???
η θα πρεπει να μαντεψω τα μισα ??? :twisted: :twisted: :twisted:
:wink: :wink: :wink: :wink:

manosdr
17-11-04, 21:38
Μία οικονομική σχετικά και ρεαλιστική συνάμα προσέγγιση λέει ότι ένα reef
θα κοστίσει περίπου 30 ευρώ ανά λίτρο νερού. :roll: :roll: :D :D :D

Tolis
17-11-04, 21:57
Υπαρχει καπου αυτη η προσεγγιση?

Γαβρε μιλας για fish only, για τιποτα λιγο πιο ενδιαμεσο ή για reef - reef?
Γιατι στην τελευταια περιπτωση εχει και διαβασμα....

manosdr
17-11-04, 22:09
Μιλάω για reef.Η προσέγγισή μου επιμένω είναι ρεαλιστική. Θα μπορούσα να πώ και 40 ευρώ ανά λίτρο.Το fish only είναι αισθητά πιο οικονομικό.
Ολα εξαρτώνται από το επίπεδο του εξοπλισμού,από το άν είναι αγορασμένο
από Ελλάδα ή από Εξωτερικό και από το είδος των ζωντανών που θέλεις να βάλεις. :lol: :lol:

γαυρος
17-11-04, 22:46
φυσικα και οχι fish only .
επαιρνα ετσι 10 τσιπουρες καμια συναγριδα και μερικες γοπες απο ιχθυοτροφεια και ταριχνα μεσα... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .

αυτο που εχω κατα νου, ειναι κατι πιο ενδιαφερον,πιο συνθετο ας πουμε οπως ειπε ο τολης κατι ενδιαμεσο και με κατευθυνση προς το ρηφ.

τα υλικα θαναι φυσικα αποξω !!!
αυτο το 40 εβρα /λτ σημαινει 300 χ 40 = 12000 εβρα ???
μπας και περασαμε τα εβρα για στραγαλια?????????????????????
3,7 εκατομμυρια δρχ για ενα ενυδρειο 300 λτ???
καποιος εχει παρει ληγμενα η εγω σταματαω απ'ευθειας τη σκεψη περι θαλασσινου ????

μια διευκρινηση για να μην τρελαθουμε!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

και χρυσοψαρα απο χρυσαφι ναβαζα παλι δε το βλεπω να φτανει τοσο !! zw

οσο για το διαβασμα ειναι ενα προβλημα, αλλα θα υπαρχει και οπτικο πιστευω υλικο να το εμπεδωσουν οι εχοντες τον αδιαβαστο !!!
:oops: :oops: :oops: :oops: :roll: :roll: :roll: 8) 8) 8) +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4 +-4

manosdr
17-11-04, 22:58
Γαύρε δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις :?: Σου είπα 30 ευρώ
το λίτρο για τελειωμένο ενυδρείο με ζωντανά μέσα και με εξοπλισμό
από Ελλάδα.Εάν τον πάρεις από εξωτερικό θα σου πάει φτηνότερα.
Ολα αυτά όμως θα γίνουν σε βάθος χρόνου και όχι μέσα σε 2 μήνες.
Εάν κάποιος ριφάς έχει αντίθετη άποψη τον προκαλώ να την καταθέσει.
:twisted: :twisted: :twisted:

Theo
17-11-04, 23:08
....

συνεχιζει να ειναι υπερβολικο το θεμα χρηματων με τα θαλασινα???

manosdr δεν ξερω που την βρηκες τη φορμουλα αλλα τοσο(30 ευρω) μου βγηκε εμενα(αν οχι παραπανω).

εκτος αν αυτοι που το βρισκουν υπερβολικο το θεμα χρηματων για θαλασινο σου βρουν φτηνο βραχο , φτηνα Ηalides, φτηνο chiller, φτηνο carbon και rowaphos που θ'αλλαζεις καθε μηνα, φτηνες λαμπες που θα αλλαζεις καθε 9-10 μηνες. οταν σου βρουν και φτηνα κοραλια μεσ'μας και εμας.
Φυσικα και μπορεις να φτιαξεις θαλασσινο που δεν τα χρειαζετε ολα αυτα αλλα μπορουσες να εχεις και guppies σ'ενα 10 λιτρο για γλυκο, αλλα δεν νομιζω οτι εχεις guppies

Το μονο ενθαρυντικο ειναι οτι δεν χρειαζετε να τα δωσεις ολα απο την αρχη.

Βαλε βραχο, Τ5 και ****** κοραλια για αρχη και μετα απο κανα χρονο το ψαχνεις για περισσοτερα.
Το φιλτρο αμου δεν το εχω ψαξει αλλα τα canister φιλτρα εχουν ξεπεραστει παγκοσμιως.

manosdr
18-11-04, 00:08
Φίλε Theo δεν θέλω να κοροιδέψω κανένα και πρέπει να είμαστε ειλικρινείς.Reef φτηνό δεν υπάρχει,τελεία και παύλα. :roll:
Ομως το τελικό κόστος θα γίνει σε βάθος χρόνου γιατί τα βήματα στο reef
πρέπει να είναι πολύ αργά και προσεκτικά.Τα δικά μου reef κόστισαν περίπου 30 ευρώ ανά λίτρο με το 90% του εξοπλισμού από Ελλάδα.
Και για να καταλάβει ο γαύρος πώς βγαίνει αυτό το κόστος εκτός από
το κόστος του ενυδρείου με την βάση του, 50 κιλά ζωντανός βράχος
και 40-50 λίτρα ζωντανός αραγωνίτης στοιχίζουν περίπου 1250-1400 ευρώ.
2 μεγάλα φίλτρα,ένα φίλτρο άμμου ένα σκίμμερ και αντίστροφη όσμωση
άλλα 1000-1300 ευρώ.6 κυκλοφορητές,UV,απονιτροποιητής άλλα 500ευρώ.
Chiller από 700-900 ευρώΤροφές 100 ευρώ.8 ψάρια
8 κοράλια , 4 γαρίδες καθαριστές και 4 σαλιγγάρια 800-1000 ευρώ.
Καπάκι με 4 Τ5 Arkadia 550 ευρώ.Ενυδρείο 300 λίτρων με βάση 1200 ευρώ.Κυμματομηχανή 150 ευρώ,αλάτι 100 ευρώ, 8 tests για το νερό 130
ευρώ,ριφρακτόμετρο 50 ευρώ,πεχάμετρο 100 ευρώ,αναλώσιμα όπως
ασβέστιο,στρόντιο,ιώδιο,buffer,trace,πλανκτόν 300 ευρώ.
Ολα αυτά ίσως τρομάζουν,είναι όμως απαραίτητα,αλλά θα γίνουν σε βάθος
ενός έτους περίπου,σταδιακά.Βλέπεις φίλε γαύρε ότι ξεπεράσαμε τα 7500
ευρώ αλλά αυτά θα εκταμιευτούν σταδιακά σε ένα και πλέον χρόνο.
Μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία γιατί το έχω ψάξει πολύ,και δεν θέλω
να κοροιδεύω όποιον θέλει να στήσει ένα σωστό reef.Εδώ είμαι και περιμένω παρατηρήσεις και σχόλια. :) :) :)

γαυρος
18-11-04, 00:09
μαλλον για διαφορετικο πραγμα θα μιλαμε τοτε!!!
αν ενα ενυδρειο 50 λτ ας πουμε κοστισει 2000 € τοτε δικιο εχει ο νικος ο καρβουνης για οσα μου σουρε!!!!!!!!!!!!!
ελα ομως που εγω δε μπορω να το χωνεψω αυτο και θα εχω συντομα ονομαστικη ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ οτι προκειται περι οργανωμενου σαμποταζ για να μην το φτιαξω !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ρε μπας και μιλαμε για 4 € το λιτρο ????????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Theo
18-11-04, 00:20
manosdr δεν διαφωνησα. Απλα εδωσα αποδειξη στους υπολοιπους οτι ακριβως οσο ειπες μου στοιχησε και εμενα χωρις να ξερω την φορμουλα.

manosdr
18-11-04, 00:20
-+9 :D :D Γαύρε με κάνεις και γελάω :) :lol: :lol: :lol:
Λυπάμαι που σε απογοητεύω αλλά να ξέρεις ότι πραγματικά αξίζει το κόστος
και τον κόπο.Το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει. :wink: Εάν έχεις το ενυδρείο
και πάρεις τον εξοπλισμό από εξωτερικό τότε αφαιρείς περίπου 30-40%
του κόστους :!: Σκέψου το. :wink:

γαυρος
18-11-04, 00:35
εχω την εντυπωση οτι μιλαμε αλλη γλωσσα ε?
δηλαδη βαζετε και το ενυδρειο μεσα στην τιμη?????????????????
και απο τα 12000 € αν βγαλουμε τα + του εξοπλισμου που θα πληρωνα στα ελληνικα μαγαζια ειναι 4000 € -με τα 300€ που κανει το τζαμι ???????????????
τοσο ειναι 40% περιπου.

εχω την εντυπωση επαναλαμβανω οτι η υπερβολη εχει φτασει σε ορια που δεν ειναι αποδεκτης σοβαροτητας!!!

αν υπολογιζω καλα τα 3700ε που ειναι το κερδος των μαγαζιων εδω στην ελλαδα,συμφωνα με τα αναγραφομενα σας,επισυρει αμεσα την επεμβαση εισαγγελεα για ληστεια !!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μπας και μας ειδαν αλευρωμενους και μας περασαν για γαβρους???????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Theo
18-11-04, 00:39
Γαυρε κατ'αρχην καλως ηρθες στο θαλασσινο.
(Αλλος ενας που ειδε το φως το αληθηνο)
ας οργανωθουμε λοιπον για να βγαλουμε ακρη.
οπως λογικα θα εχεις μαθει απο το γλυκο ο καθε συνδιασμος
χομπιστας-ενυδρειο εχει τη δικη του ισοροπεια.
Αναλογα με την ισοροπεια που θες θα σου βγει και το κοστος.
Το IKS για παραδειγμα το πηρα μολις τωρα μετα απο 2 χρονια και δεν μ'ενδιαφερουν redox, ph κλπ αλλα στα δυο χρονια εχω βαλει πανω απο 2000 ευρω σε κοραλια που δεν ξαναβρισκονται ευκολα και θελω κατι να κλεισει τα φωτα αν η θερμοκρασια ανεβει στους 29.
Αλλο παραδειγμα. εχω 40 κιλα βραχο τα οποια ειναι πολλα για 190 λιτ. αλλα κανω αλλαγες νερου 10% μια φορα το χρονο(με τα halides και τους ανεμηστηρες συμπληρωνω 2.5 λιτρα τη μερα). Μπορεις να τη βγαλεις και με τα ιδια κιλα σε 300 λιτρα αλλα θα αλλαζεις νερο πιο συχνα.
Αν βαλεις πχ σαρκοφυτα, ζηνιες κλπ δεν χρειαζεσε ΜΗ ουτε το τεραστιο skimmer χρειαζεσε γιατι ζουν και σε πιο πλουσια νερα σε nutrients και μαλλον ουτε chiller δεν χρειαζεσε αλλα ορισμενα πραγματα ειναι βασικα.

Παμε λοιπον απο την αρχη.
1. βιβλιο/α (πχ. reef secrets των Nilsen and Fossa)
2. ζωντανο βραχο & αραγωνiτη
3. φωτα αναλογα με το τι ζωα θες, αλλα ξεκινησε με Τ5
4. τεστ για salinity, αμμονια, νιτριτη, nitrate
5. σκιμμερ
6. κυκλοφορητες. Αφου εβαλα 7 κυκλοφορητες στο 190λτ. και δεν ημουν ευχαρηστημενος τα εβγαλα ολα και εβαλα tunze streams οποτε πεταμενα λεφτα για 7 κυκλοφορητες αλλα και παλι αν βαλεις ****** κοραλια δεν χρειαζεσε streams (αν θελεις περνεις και ενα φτηνο wavemaker)
7. timers για να κλεινουν τα φωτα
8. RO(για αλλαγες νερου)
9. heaters και controller για τη θερμοκρασια. φτηνο controller ειναι το system2000
.............. συνεχιστε/προσθεστε/αφαιρεστε οι υπολοιποι για να καταληξουμε καπου. (niktso που εισαι???????????)


Κατα τη γνωμη μου ξεκινα φτηνα εχοντας στο μυαλο σου οτι σε κανα δυο χρονια θα κανεις μεγαλες αλλαγες(και παραπανω εξοδα)
το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι τωρα ξεκιναμε ολοι με τα θαλασινα και δεν υπαρχει μεταχειρισμενος εξοπλiσμος. το ιδιο σκιμμερ που το πηρα 450ευρω καινουριο το πηρα και 100ευρω μεταχειρισμενο(οταν προσθεσα και δευτερο μετα απο κανα χρονο)
αν ομως θες το καινουριο wavebox της tunze τοτε θα δωσεις καμια 800 ευρω μονο για κυκλοφορια. :wink:

γαυρος
18-11-04, 01:15
να μια εμπεριστατωμενη αποψη !!!
επιτελους :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

τωρα θερμαντικα και χρονοδιακοπτες πουχουν 30 € ολα μαζι νομιζω δεν εχει αξια να τα μετραμε.καθως επισης
και η υπαρξη aircondition μονο και μονο για το θαλασσινο,καργα τραγανες , το κοστος του ενυδρειου σαν τζαμι, ολα αυτα φυσικα ειναι εκτος συνολου !!!

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

νεα εκτιμηση ????

manosdr
18-11-04, 01:18
Γαύρε,προσπαθώ να βοηθήσω και εσύ το μόνο που κάνεις είναι να με ειρωνεύεσαι και να λές ότι στερούμαι σοβαρότητας.Λυπάμαι αλλά
δεν συνεχίζω. :!:

kangouras
18-11-04, 01:19
Μήπως λέμε 40e το γαλόνι ??

Εξαρτάται απο το πόσο θες να χώσεις εσύ , μπορείς να φτιάξεις κάτι που δεν απαιτεί τίποτα περισσότερο απο ένα σκιμμεράκι λίγο βράχο λίγο σιποράξ , ρ/ο και πολύ φροντίδα (μα πάρα πολύ φροντίδα ) όσο θα χώνεις λεφτά , τόσο τα πράγματα θα γινοντε καλύτερα για τα ζωντανά που θα έχεις και πιο εύκολα τα πράγματα για σένα για παράδηγμα carbon reactor , ozonator , metal halides , SF , DSB , SUMP/REFUGIUM , CHILLER και πολλά πολλα άλλα

Πάντως , μια αλλαγή νερού της τάξης του 15-20% θέλει και 15 ευρό σε αλάτι , ακόμα τα τεστ κιτς που θα χριαστείς είναι χωρίς υπερβολέs , τριπλάσιες αφού ΡΟ , ΚΗ , CA , MG , FE , CU θα είναι τα καινούρια σου εβδομαδιαία παιχνίδια

Ακόμα ένας δείκτης (για μένα ) είναι οτι με το γλυκό νερό μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου , με ένα , άντε δυό βιβλία , ενώ στο θαλασσινό χριάζεσαι δυο τρία βιβλία απλά και μόνο για να κατασταλάξεις στην έρευνα αγοράς που πρέπει να κάνεις για το σήστημα που τελικά θα χρησιμοποιήσεις

Τώρα αν ο καθένας μπορεί να πεί έτσι αφθαίρετα αριθμούς θες : 300+ ευρό για ένα απλό αλλα αποτελεσματικό σκίμμερ , 100-150 βατ λάμπες φθορισμού και όντως μετα απο κανα ενιάμηνο τουλάχιστον προσθέτεις 150-250 ΜΗ (οπότε απο 300 ευρό για αρχή ) βάλε και 300 ευρό για την αρχική ποσότητα βράχου (το κάτι παραπάνο που θές) αλλα 300 ευρό κάνουν τα αλάτια τα καρβουνοζουμιά και τα τεστ που θες
οπότε μέσα σε βάθος έξι μηνών θες χονδρικά 1500 ευρό για κάτι απλό απο εκεί και μετά μπορείς να ρίξεις ακόμα και 1500 ευρό για ένα και μονο ψάρι ή ένα σκίμμερ ενος μέτρου ή για το σκίμμερ που θα θες

iliovas
18-11-04, 01:28
Για να μπω κι εγώ λίγο στην κουβέντα ένα από τα πράγματα που με ανησυχεί είναι, ότι είναι σχεδόν απαγορευτικό να στήσουμε μελλοντικά τα μεγάλα μας ενυδρεία reef (κι εγώ κι ο γαύρος έχουμε ενυδρεία 650-750 λτ).
Επίσης νοιώθω ότι με τα έξοδα που αρχίζεις και κάνεις μπαίνεις σε ένα μονόδρομο χωρίς τη δυνατότητα εναλλαγών που για εμένα τουλάχιστον είναι απαραίτητες ... αυτή τη στιγμή έχω τη δυνατότητα να αλλάξω ολόκληρο το setup του ενυδρείου μου (ψάρια, φυτά, διακόσμηση ... χωρίς να μου στοιχίσει σχεδόν τίποτα, χρησιμοποιώντας "υλικά" από τα βοηθητικά ενυδρεία που έχω.
Ένα άλλο πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι θα πρέπει να ξεχάσω τις αναπαραγωγές που για μένα τουλάχιστον είναι must σε ένα αφρικάνικο ενυδρείο (χώρια ότι μειώνεται σημαντικά και το κόστος συντήρησης των ενυδρείων με αυτό τον τρόπο ή σου δίνεται η ευκαιρία να χαρίσεις κάποια από τα μωρά σου σε φίλους ...)
Έχω τη εντύπωση στη φάση τουλάχιστον που βρίσκομαι τώρα ότι το χόμπι των ενυδρείων θα γινόταν άγχος εάν αποφάσιζα να ασχοληθώ με ένα μεγάλο reef (όσο για ένα μικρό reef θα το έβλεπα απλά σαν το μεταβατικό στάδιο για ένα μεγαλύτερο)
Τέλος για το Μεσογειακό που πρότεινα πιο πάνω στο Θοδωρή πιστεύω ότι θα μου έδινε τη χαρά της αναζήτησης των καταδύσεων στους ελληνικούς βυθούς (κάτι που κάνω άλλωστε έτσι κι αλλιώς) περισσότερα περιθώρια εναλλαγών και την ικανοποίηση ότι συμμετέχω πολύ περισσότερο στο στήσιμο του ενυδρείου με βάση προσωπικά κριτήρια και επιλογές και όχι μόνο με το τι μπορώ να βρω στα μαγαζιά.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ

γαυρος
18-11-04, 01:50
ειπα να πηδηξω τη μαντρα ρε βασιλη, αλλα εχει απο πανω καγκελα με μυτες απο οτι βλεπω.
εκτος του εδω φορουμ σε face to face κουβεντες πουκανα, ανθρωποι ρηφαδες ολοι, βλεπεις μια γκαμα στο κοστος απο 1000 -12000€.
αυτο ειναι που με αποθαρρυνε ηδη.
τωρα η προσπαθουν καποιοι να το γκετοποιησουν , η μερικοι ειναι ασχετοι, η εγω ειμαι ο πάππας!!
αμα πεις σε καποιον θελω να παρω αυτοκινητο, θα σου προτεινει την ferrari η ενα αυτοκινητο να σου κανει τα κεφια να σε πηγαινει οπου θες χωρις να σπρωχνεις κλπ κλπ....??
ετσι εχει γινει και εδω. στο θεμα του θαλασσινου ακους φιδια-δρακους και δεν ξερεις τι ειναι αληθεια,τι ειναι δρακος και ποιος ειναι σε θεση να σε στειλει αδιαβαστο και να σε αποθαρρυνει.
απο δω και περα λοιπον οποιος ρωταει για malawi θα του λεμε και μεις οτι με 5000€ που θελει για να ξεκινησει σε λιγο καιρο θα φτασει στα 20000€.
ε βεβαια αν παει και παρει ολα τα wild caught λογικο ειναι !!!
αν βαλει το τελειοτερο συστημα ψυξης/θερμανσης και φυσικου αεριου λογικο ειναι να παει τοσο.
δεν ξερω αν εδω μεσα εχουμε hi-society class , αλλα εμεις ειμαστε μισθωτοι εργαζομενοι .
αν καποιος λοιπον ψαχνει να ασχοληθει με κατι και με 1-2 απαντησεις φευγει αδιαβαστος , ειναι σιγουρο οτι το θαλασσινο σε λιγο θαναι οπτασια για καποιον που θελει να ασχοληθει !!
αλλα επειδη εγω εχω σηκωσει μαντροτοιχο σαυτα, δεν θα μασησω και θα το κανω .
και δε φτανουν ολα αυτα, εχουμε και τους μη μου απτου !!!!
ρε τι τραβαμε .................
:? :? :? :? :? :?

Theo
18-11-04, 02:02
Mano νομιζω παει να γινει παρεξηγηση χωρις λογο. Δεν νομιζω οτι αναφεροταν σε σενα προσωπικα ο γαυρος. Εγω συμφωνω σε ολα οσα ειπες(εκτος τα μεγαλα φιλτρα :D ) οπως συμφωνω και με οσα ειπε και ο kangouras.

Μπορει να ξεκηνησει ενα θαλασινο φτηνα αλλα σε καναδυο χρονια αν συνεχισει καποιος να ασχολειτε και μπλεξει με σκληρα κοραλια η ακριβα ψαρια ουτε ο ιδιος δεν θα πιστευει το τι λεφτα εχει ξοδεψει

Γαυρε μπορεις να ξεκινησεις οπως ειπε ο kangouras αλλα αν καποτε βαλεις το 1500 ευρω ψαρι τοτε θα βαλεις και ολα οσα ειπε ο Μανος για να μπορεις να πας μια βδομαδα διακοπες και να μην τα βρεις τα 1500 ευρω ανασκελα. :D :D :D :D :D
απλα να ξερεις οτι ξεκινας με guppies και οχι με δισκους. και σε 2 χρονακια εδω θα ειμαστε. κανεις μια αιτηση για προαγωγη και σου λεμε και το μυστικο για τις acropores :D :D :D :D :D

και επειδη ειδα οτι μιλατε για μεγαλα reef ρωτηστε τον γνωστο(οχι εμενα) 17000lt στην Αγγλια τι τον πειραζει περισοτερο. τα αρχικα λεφτα που εδωσε να το στησει η τα 1000 ευρω το μηνα ηλεκτρικο???

ahar
18-11-04, 02:07
Γαυρί μου αστους να λενε.... :D :D :D :D :D

ξεχασανε μου φαινετε το κλασσικο πνευμα για "μαμουνια" που διακατεχει τσι Ελληνες!

Λοιπον....

Το ενυδρειο και το sump θα είναι κατασκευη δικια μας (με τα χερακια σου δηλαδη)

το ιδιο και η βαση.

το ιδιο και το καπακι.

Το σκιμμερ θα είναι κατασκευη δικια μας...
(εχω τουλαχιστον 17 σχεδια και μολις κολλησα και εβαλα σε λειτουργια την 1η μου "καστομια" ! . Καλα παει προς το παρον φωτο λιαν συντώμως)

τα φιλτρα αμμου , ανθρακα θα κατασκευαστουν σε συνεργασία με γνωστο μιμητη (στην κομη) του Αντρε Αγκασι , κατασκευαστη σκαφών. (ΝΤΙΝΝΝ ΝΤΥΟΝΝΝΝ <- καμπανα που κτυπαει...)

βραχος αστο να μην μηλησω... ΕΧΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΑΥΤΕΣ ΤΣΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΓΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ;;;;;;;
απλα θα αγορασουμε και 3-4 καλα display κοματια με ζωντανα πανω....
se 2-3 μηνες οι τραγανες θα έχουν τοση κοραλλινη πανω που θα τις περνας για fitzi! αυτες μπορουμε να τις βαλουμε απο τώρα στο δικο μου ενυδρειο και να "γίνονται".

Αραγωνιτης...(ζωντανος sic)
Χμμμμ Μετα απο 2-3 μηνες στο ενυδρειο μια χαρουλα ζωντανος θα είναι

Wave maker?? υπαρχει έτοιμη λυση και εμπορικα με 40€ και έχω και σχεδια κυκλωματος που το εξωμιώνεις για να βαζει μπροστα κυκλοφορητες. και με μικρο κοντρολερ πανω παρακαλω... προγραμματιζώμενο και που κοιταει και αλλα πραγματακια....!
Φωτα πχ!!!! :D :D :D :D :D


Φωτα...
Χμμμμ ναι
Τ5
40 € η λαμπα 15 το μπαλαστ!
θα χρειαστεις 4-6 λαμπες.
και φυσικα τιμερς...
Εκτος και αν βοηθησει ο kostasY98 και φτιαξουμε το μικροπροσσεσορα που λεγαμε παραπανω. :D :D :D

ααα Αντιστρωφη Οσμωση...
Ναι αυτο θελει λεφτα...

τα αναλωσιμα (αλατια ζουμια κλπ) ετσι και αλλιως θα τα εβαζες... οποτε υπολογιζονται ξεχωριστα


Τα υπολοιπα αυριο...

manosdr
18-11-04, 02:14
Theo δεν έχω πρόθεση να παρεξηγηθώ με κανένα,όμως το forum είναι για
να λέμε ελεύθερα την αποψή μας τεκμηριωμένα, όπως με στοιχεία έκανα
και όχι για να ειρωνεύεται ο ένας τον άλλο.Εάν κάποιος διαφωνεί σε όσα
είπα να βγεί να τα αντικρούσει αλλά με στοιχεία και όχι αόριστα.Εχω
2 χρόνια reef και εδώ και 4 μήνες και σκληρά LPS και SPS και νομίζω
ότι μπορώ να έχω πιά άποψη για το κόστος ενός σωστάστημένου
reef. :!:

salcon
18-11-04, 02:27
Κοιτα να δεις ποσα εξοδα γλυτωσανε αμεσως .
Μπραβο παιδια και λιγη χειρονακτικη δουλεια .
Ετσι να παρουμε και και μεις οι υπολοιποι λιγο τα πανω μας.
Οχι τιποτις αλλο ,αλλα θα μπουνε και τα καινουρια μελη που θα ενδιαφερονται και θα φυγουν μην πω πως.

Νεα εκτιμηση?

sps4ever(niktso)
18-11-04, 02:28
Λυπάμαι αλλά στη τάξη μεγέθους για αγορά καινούργιων προιόντων και κοραλιών από Ελλάδα η τάξη μεγέθους είναι αυτή. Βέβαια έχουν δωθεί κάποια καλά δείγματα για υποχώρηση τιμών τους τελευταίους μήνες (ενδεικτικά chiller από 1500 € στα 600 αλλά και κοράλια σε πολύ καλές τιμές) αλλά τελικά να υπολογίζεις ένα τέτοιο νούμερο. Βέβαια επειδή παρεξηγούμε την έννοια reef μπορείς να έχεις reef με τα μισά λεφτά αν κάνεις ένα προσεκτικό σχεδιασμό στη μορφή του βράχου και στο ζωικό πληθυσμό.
Επιπλέον υπάρχουν πράγματα που στο γλυκό δεν τα σκέφτεσαι καν και εδώ - κατά πολλούς - είναι απαραίτητα. Ας πούμε δεν θα ξεκίναγα ποτέ θαλασσινό χωρίς ηλεκτρονικό θερμοστάτη. Ακούγεται υπερβολή ακούγεται εξωφρενικό αλλά κατά την άποψή μου δεν είναι. Αν τώρα πιάνουν τα χέρια σου το φτιάχνεις με 30-40€. Αλλιώς το αγοράζεις από γνωστό μαγαζί με 80. Αμέσως σου έδωσα μια τρομακτική διαφορά στη τιμή.
Με ένα κατάλληλο και λιτό σχέδιο γλυτώνεις τα μισά λεφτά του βράχου. Λιγότερος βράχος ίσον λιγότεροι κυκλοφορητές. φτιάχνεις πατέντες για εναλλαγή ροής και πάλι γλυτώνεις λεφτά. Αν είσαι μάγκας στις αλλαγές νερού και προσέξεις το πληθυσμό δεν έχεις ανάγκη το sump. Πάλι έπεσες σε λεφτά και πάλι είσαι σε reef.
έκανες το σφάλμα να βάλεις sps; Εκεί πας σε αναλογία φωτισμού τουλάχιστο 0,8 watt ανά λίτρο (με φωτισμό όχι απλές φθορίου αλλά MH ή t5 ή pc). Έσκασες και άλλα λεφτά.
Βέβαια για να σου εξηγήσω και γιατί συμφωνούν τα παιδιά που προσπαθούν χρόνια. Όλοι ξεκινάμε σιγά και λιτά. Βλέπουμε όμως ένα καινούργιο ζώο και τρέχουμε αμέσως για αγορά. Αλλά αγορά ίσον βράχος, που δεν τον είχαμε στην αρχή, άρα επιπλέον λεφτά άρα τελικά θα καταλήξεις σε μια τέτοια τάξη μεγέθους (συν πλην 10%) πάντα αν τελικά γεμίσεις το ενυδρείο και πάντα με τις τρέχουσες τιμές. Αν τώρα συνεχιστεί η καλή θέληση των ντόπιων -sorry theo αλλά και στην Αγγλία όσες φορές έψαξα για τιμές και εκεί κελαηδούσα από τα ύψη - τότε μιλάμε για μείωση κόστους. Καλύτερα όμως να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο παρά να πας αισιόδοξα και να απογοητευτείς.
Για να κλείσω ένας πολύ γνωστός χομπίστας στη στήλη του σε μηνιαίο περιοδικό έλεγε ότι δυστυχώς το συγκεκριμένο σημείο του χόμπυ έχει πολλούς που ασχολούνται όχι γιατί τους ενδιαφέρει αλλά για λόγους γοήτρου (διάβαζε νεόπλουτοι) με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η εικόνα του μέσου χομπίστα. Και αυτά στην Αμερική με μέσο κόστος 40% κάτω χωρίς να αναφέρω μέσο μισθό 200% πάνω.
Τώρα αν τελικά ενδιαφέρεσαι για επιπλέον λεπτομέρειες μπορούμε να τα πούμε και να σου εξηγήσω την άποψή μου.
Νίκος
ΥΓ για το κύριο της 10g .Canister , canister και πάλι canister.

manosdr
18-11-04, 12:21
Αλέξανδρε δεν ήξερα ότι έχεις τέτοιο ταλέντο στις κατασκευές. :D
Εγώ απάντησα σε κάποιο (γαύρος) που ρώτησε κόστος reef υποθέτοντας
ότι θα τα αγοράσει όλα από Ελλάδα και βέβαια το κόστος αφορούσε ένα
ενυδρείο με καθαρό νερό 300 λίτρα με όλο τον εξοπλισμό και τα ζωντανά
του σωστά στημένο όπως θα είναι μετά από 1+ έτος.Εάν προτίθεται να
τα φτάξει μαζί σου όλα τότε δεν υπήρχε λόγος να ρωτάει κόστος εξοπλισμού
γιατί θα του πάει πολύ φτηνότερα. :)

Theo
18-11-04, 13:12
δεν ειναι μονο να πιανουν τα χερια σας αλλα να ξερετε και πως δουλευουν τα μηχανηματα.
εχω ακουσει οτι φιλτρο ανθρακα φτιαχνουν και απο taper για μακαρονια
αν πανουν τα χερια σας και εχετε και καποιον που εχει δει τον εξοπλησμο του εμποριου και ξερει πως δουλευει να σας βοηθαει σιγουρα θα γλυτωσετε πολλα λεφτα
Αλλα πρεπει καπου να πουμε και τις τιμες του εμποριου γιαυτους που δεν τα καταφερνουν με τα DIY και καταληγουν να εχουν πολυ ροη στον ανθρακα που γινετε σκονη και κατεληξε το ενυδρειο μου καταμαυρο :P

ahar
18-11-04, 14:18
ας είνια καλα ο αγαπητος Εσκομπαλ και η βιβλος του.
"Aquatic Systems Engeeniring"
:D :D :D :D :D :D

Theo
18-11-04, 14:49
κατεβασμα δευτερα να ανεβουν οι στροφες και παμε παλι

Λοιπον τωρα που καταληξαμε οτι μπορεις να κανεις 300 λιτρα reef απο 2000 μεχρι 12000 ευρω( και παραπανω να βαλεις γαυρε σου τα ξοδευουμε ανετα :) )

να αλλαξουμε καπως την αρχικη ερωτηση απο

"στη βραση κολλαει ο σιδηρος ,οποτε χωστε πραμαααααααααα !!!! "

σε

"τι εξοπλησμος ειναι απαραιτητος για να ξεκινησει ενα απλο 300 λιτρα reef"
και ενδεικτηκες τιμες εμποριου και προτασεις για DIY?

Αν καταληξεις στον εξοπλισμο τοτε κανεις μια ερευνα αγορας, ρωτας και οσους εχουν διαθεση να σε βοηθησουν και βγαζεις ενα κοστολογιο για το συγκεκριμενο reef και λες και στους υπολοιπους ποσο σου στοιχησε τονιζοντας τη βοηθεια του Εσκομπαλ.

symbil
18-11-04, 15:39
Λοιπον γαυρε το κοστος θα το βρεις μονος σου.
Το μονο που μπορει καποιος να κανει για να βοηθησει ειναι να αναφερει τις απαιτησεις που εχει ενα reef οπως το εχει βιωσει ο ιδιος και συμφωνα με αυτα που εχει διαβασει.

Οποτε :
1. Φωτισμος. Εδω δεν μπορεις να κοψεις και πολλα πραγματα. Πρεπει να πας για λαμπες MH ή PC ή T5. Για PC και T5 αναλογία 1:1. Αριθμος τουλάχιστον 4. Για MH θα χρειστείς και λάμπες φθορίου μπλέ.
Προσωπική επιλογή T5 λόγω απόδοσης / τιμή αλλά και επειδή θέλουν αλλαγή ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα.
2. Currents. Εδώ μπορείς να το πας σταδιακά. Πάντως σαν στόχο να έχεις τα currents που υπάρχουν στην θάλασσα σε μικρά βάθη (όσον αφορά την ισχύ αλλά και την κίνηση). Μιλάμε δηλαδή για πολύ πράγμα. Για Wavemaker δεν τον θεωρώ απαραίτητο αρχικά τουλάχιστον. Τα ισχυρότερα ρεύματα πρέπει να υπάρχουν κοντά στην επιφάνεια του νερού για πολλούς λόγους και θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν τυχαίας κατεύθηνσης.
3. Αμμωνία. 0 με κάθε κόστος και τρόπο. Ευτυχώς στην θάλασσα έχουμε πολλές επιλογές. Ο βράχος βοηθάει πολύ σε αυτό, όπως και ο βυθός ο οποίος θα γίνει ζωντανός αργά ή γρήγορα. Το skimmer επίσης είναι απαραίτητο εργαλείο, όσο πιο καλό γίνεται. Από φίλτρα το φίλτο άμμου είναι άπεχτο αλλά θέλει προφίλτρο.
4. ΝΟ2. Όπως αμμωνία.
5. ΝΟ3. Έδω είναι όλα τα λεφτά. Εδώ είναι και η μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα ενυδρεία. Πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στο μηδέν γίνεται.
Λύσεις : Skimmer πάνω από όλα, Live Rock, Live Sand, Macroalgea.
Όχι overstocking, overfeeding, δυστηχώς τα βιολογικά φίλτρα ενισχύουν το πρόβλημα, νερό RO. Δεν προτείνω συσκευές denitrification.
6. Αλλαγές νερού. RO σίγουρα.
7. Ασβέστιο, ανθρακική σκληρότητα. Πολύ σημαντικά για reef. Δεν προτείνω Calcium reactor.
8. Salinity. 35 ppt δηλαδή 35 γραμμάρια αλατιού ανα λίτρο νερού, αλλα να έχεις υπόψη σου ότι τα αλάτια που κυκλοφορούν δεν φτιάχνουν το θαλασσινό νερό όπως υπάρχει στην φύση. πχ. αλάτι με νερό RO 30 ppt, ασβέστιο και alcalinity λιγότερο από ότι πρέπει.
9. Trace elements. Strontium και Iodide.
10. PO4. Όσο λιγότερο γίνεται.
11. Θερμοκρασία. Σταθερή πάνω από τους 26 κάτω από τους 30. Το chiller είναι από χρήσιμο μέχρι απαραίτητο.

Ιδιαιτερότητες reef
1. Είναι ένα φοβερά δυναμικό σύστημα. Αυξημένες τιμές σε NO3,SiO2 και PO4 θα το μετατρέψουν σε ένα αποκρουστικό πράγμα με algea, διάτομα, cyanobacteria, τα οποία πέρνει μήνες για να φύγουν σκωτόνοντας τα ασπονδυλα σου.
2. Σταθερότητα στην θερμοκρασία. Μεγάλες αλλαγές στην θερμοκρασία είναι απαράδεκτες. Θερμοκρασία άνω των 30-31 είναι θάνατος.
3. Calcium, Strontium και Iodide. Προσθήκη αναλόγως, ειδικά για ασβέστιο μέτρηση και πρόσθηκη συχνά.
4. Φωτισμός και κυκλοφορία νερού. Κάθε ασπόνδυλο (κοράλια) έχει τις δικές του απαιτήσεις, τις οποίες πρέπει να γνωρίζεις πριν το αγοράσεις. Σε πολλά από αυτά οι απαιτήσεις είναι ακραίες (πχ acropora).
5. Οι ασυμβατότητες όργανισμών δεν συγκρίνονται με κάνένα άλλο τύπο ενυδρείου. Τα πιο ωραία από τα θαλασσινά ψάρια (Angels, Butteflies) που κυκλοφορού δεν μπαίνουν σε reef. Τα πίο έυκολα,φτηνά, διαδεδομένα στο εμπόριο reef ψάρια (damsels) ειναι τόσο επιθετικά όσο και οι αφρικάνες. Με δύο διαφορές δεν συλλαμβάνονται καθόλου εύκολα και τα ψαρια που σκωτόνουν έχουν παλλαπλάσια αξία. Το reef θέλει τεράστια προσοχή στην αγορά οργανισμών αλλιώς θα πετάς συνεχώς χρήματα, το ένα θα σκοτώνει το άλλο.
Προσωπική πικρή εμπειρία.
Κάποτε είχα αγοράσει ένα Buttefly το οποίο ποτέ και για 6 μήνες δεν πείραξε ασπόνδυλο. Μετα 6 μήνες αποφάσισα να αγοράσω 1 Eyphilia και 1 Giniopora (60 € εκαστο), μετά από 2 μέρες τα κοράλια δεν υπήρχαν, τα ξέσκησε. Αλλάζω πλεύση αγοράζω 4 reef ψαράκια firefish (20 € έκαστο), μετά από 1 μέρα δεν υπήρχαν γιατί δεν τα γούσταρε καθόλου ένα blue damsel που έχω εδώ και 2 χρόνια. Από τότε και 2 μήνες μετά δεν έχω καταφέρει να συλλάβω ούτε το Butterfly ούτε το damsel και μάλλον ούτε πρόκειται αν δεν διαλύσω όλο το ενυδρείο.

Τώρα ένα καλό που έχει το reef στην συντήρηση του είναι οι πολλές επιλογές που έχεις στο να πετύχεις ορισμένα πράγματα. Αν ψάξεις στο Internet θα βρεις super reef ενυδρεία με τον εξής εξοπλισμό : πολύ ζωντανό βράχο, πολύ φως , πολύ κυκλοφορία, chiller και ένα πολυ καλό skimmer.

Για να καταλήξω πριν προχωρήσεις σε reef μάθε για τις απαιτήσεις του, και τις απαιτήσεις των οργανισμών που ζουν σε αυτό και το τι ακριβώς κάνει ο εξοπλισμός που υπάρχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του. Προχώρα σιγά-σιγά με αγόρα εξοπλισμού και ζωντανών οργανισμών.

Discos
18-11-04, 18:31
Εξαιρετικη η αναλυση του Symbil, ουσιαστικη, απλη και ρεαλιστικη.
Γαυρε οταν ολα τα παιδια σου λενε το ιδιο, για καποια θεματα που ρωτησες δεν γινεται να κανουμε ολοι λαθος, ειδικα οταν το λαθος θα ειναι απο εμας που ηδη ασχολουμαστε. Δυστηχως σαν αθλημα ειναι ακριβο, πολυ ακριβο και δεν γινεται τουλαχιστον στο αμεσο μελλον να γινει αισθητα φθηνοτερο. Οσο για το κοστος που λες οτι ειναι μεγαλο εαν απαντησω κυριολεχτικα σε αυτο που ρωτησες μαλλον για...ΠΑΠΑ σε βλεπω :D . Δυστηχως ειναι ακριβο, εαν καποιος μετα απο οσα γραψανε τα παιδια που εχουν ηδη θαλλασινο δεν σας επεισαν , ηδου η Ροδος ηδου και το "ευλογημα". :wink: Και ενας απο τους λογους που ειναι ακριβα ειναι γιατι καποιοι και οχι ολοι οι εισαγωγεις πουλανε πανακριβα καποια ειδη, γιατι μαλλον τα θεωρουν ειδος πολυτελειας. Τρανο παραδειγμα τα ψυχτικα.

Οσο για το νεοπλουτισμο που ανεφερε ο Νικος, οντως τυχαινει να ξερω καποια ατομα τα οποια καθε βδομαδα πανε και κανουνε το service σε καποια καλα reef και θαλλασινα σε διαφορους πλουσιους και νεοπλουτους οι οποιοι δεν εχουν ιδεα τι εχουν μεσα απλα το θελουν γιατι ειναι trendy ή γιατι τους το προτεινε ο πολιτικος μηχανικος τους η ο decorator... Στην λιστα αυτη υπαρχουν παρα πολυ γνωστα ονοματα.

Επισης, καλα αυτα που γραφει ο Αλεξανδρος για DIY αλλα το skimmer π.χ. το παραγγειλε μεσω του Νικου απο αμερικη οχι πολυ καιρο πριν. Οποτε καλα τα λογια αλλα οι πραξεις ειναι που μετρανε. Εγω οποτε προσπαθησα για DIY καταστασεις βρεθηκα να εχω χασει παρα πολυ χρονο, να ειναι δυσχρηστο αυτο που εφτιαξα και τελικα σαν ταμειο σε θεμα χρονου και χρηματων να βγαινω μειων... Οποιος βεβαια το καταφερει και ΜΑΓΚΑΣ θα ειναι και τα μπραβο μας απο ολους θα εχει.

Προσπαθηστε λοιπον και εμεις μαζι σας θα ειμαστε. Και για οποια βοηθεια θελησετε παλι εδω ειμαστε. Τετοιες προσπαθειες πρεπει να εχουνε την υποστηρηξη ολων μας.

Φιλικα Μαριος

ahar
18-11-04, 18:39
Επισης, καλα αυτα που γραφει ο Αλεξανδρος για DIY αλλα το skimmer π.χ. το παραγγειλε μεσω του Νικου απο αμερικη οχι πολυ καιρο πριν.


το οποιο μετα απο 2,5 μηνες ακομα δεν εχει δουλεψει σώστα.
Τι με νερα ζεστα το πλεινα , τι αλλο κυκλοφορητη του βαλα...
Μπ****ρια!!!

Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..

Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα :D εινια και αυτο DIY.
Ξερεις αυτο που βγάζει τα φιδια απο το νερο :D

Discos
18-11-04, 19:13
Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα :D εινια και αυτο DIY.
Ξερεις αυτο που βγάζει τα φιδια απο το νερο :D

Οχι δυστηχως δεν ειναι, εαν ηταν θα ημουν ηδη στο κλαμπ των DIY-δων . :D Το ενα ηταν το berlin που ειχες και εσυ το οποιο το εβγαλε γιατι δεν εβγαζε τα δεοντα, ενω τωρα εχει ενα EUROREEF και ενα Precision Marine.


Παλικαρια και τα δυο δεν μπορω να πω... :wink: Μακαρι και εω να ειχα ενα ημιυπογειο μονο με ενυδρεια, μιλαμε ειναι το ονειρο μου+home cinema room+ναργιλε room+καμοια διακοσαρια αλλα τετοια rooms...ουτε σε chat room δεν βρισκεις τετοια ποικιλια. :? :shock: :lol: :D :D

ahar
18-11-04, 19:35
Αυτο δεν ήταν DIY ;;;

ahar
18-11-04, 19:39
χμμμ ναι παραδεχομαι το λαθος μου.. .οχι δεν ήταν....

Με μπερδεψε το σωλινακι και οι βιδες που είχε πανω.

sps4ever(niktso)
18-11-04, 19:58
Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα :D εινια και αυτο DIY.
Δεν είναι DIY αλλά συγκεκριμένη μάρκα και από τις κορυφαίες του χώρου. Όσο και αν το έψαξα - όπως ξέρεις το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω και εγώ - δεν κατάφερα να βρω κόστος που να αξίζει το κόπο. Δηλαδή μισή τιμή για αντίστοιχου μεγέθους εμπορίου.
Καλό θα ήταν δημόσια να μην αναφέρεται μάρκες. Δεν υπάρχει λόγος να σπρώχνουμε σε συγκεκριμένες εταιρείες και μοντέλα γενικά και αόριστα. Σε κάθε ενυδρείο υπάρχουν συνδυασμοί που μπορούν να δουλέψουν όπως και να αποτύχουν.

Theo
18-11-04, 21:08
Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..



Ahar ξερεις ποτε θα εισαι ευχαρηστημενος απο skimmer?






Διαβασε την υπογραφη σου :D :D :D :D
(Δεν ειρωνευομαι. πλακα κανω)

γαυρος
18-11-04, 21:34
να ευχαριστησω το φιλο symbil για την πολυ καλη και λεπτομερη αναφορα στον εξοπλισμο.
αυτο ειναι το πρωτο ζητουμενο, και οφειλω να πω οτι με καλυψε .
ενα δευτερο που νομιζω ειναι αναγκαιο για μενα να μαθω ειναι,τι συσκευη θελουμε για την καθε μια απο τις αναφορες ......
π.χ σκιμερ για το ΝΟ3
RO για νερο.....
τετοια θελω συνδρομοι και τα υπολοιπα τα αναλαμβανω εγω !!!
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

το πολυ πολυ ισως καταφυγω στη δοκιμαστικη λυση ενος <παιδικου> μεχρι 100 λτ, να δω πως τρεχει το ολο θεμα και βλεποντας και κανοντας!!!

χωστε λοιπον !!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

ahar
19-11-04, 03:06
Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..



Ahar ξερεις ποτε θα εισαι ευχαρηστημενος απο skimmer?

Διαβασε την υπογραφη σου :D :D :D :D
(Δεν ειρωνευομαι. πλακα κανω)

Εγω ομώς όχι , και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ζηλευω τον φιλο που το έχει στο σαλλονι του ( το σκιμμερ είνια στο διπλα δωματιο μαζι με ολα τα παρελκομενα..) .
Δυστηχως δεν θα μπορεσω ποτε να το έχω στο σπιτι μου... καθοτι η πολυκατοικια παλια και δεν θα σηκώσει το βαρος... Ενω αυτος εκτισε όλο του το σπιτι γύρω απο το ενυδρειο και το δωματιο αυτο...
Και φυσικα να αναφερουμε ότι είναι ρηφ
:D
και επισις οτι είνια κατα 70% DIY :twisted:

Αλέξανδρος

Theo
19-11-04, 03:22
δεν περιμενα οτι θα την πω ποτε αυτη την εκφραση αλλα

ο φιλος που αναφερεις κραταει ολα τα λιτρα μου στο skimmer του LOL
RESPECT :!:

:D :D :D :D

Discos
19-11-04, 11:55
π.χ σκιμερ για το ΝΟ3

Βασικα ναι...βασικα οχι....βλεπεις το σκιμμερ βοηθαει σε ολο τον κυκλο του αζωτου, με ενα σωστο σκιμμερ εχεις λιγοτερα οργανικα στο νερο σου που θα μετραπουνε σε αμμωνια απο το βιολογικο σου και ετσι θα εχεις αναγκαστικα λιγοτερα νιτρικα.

Δηλαδη...

Οργανικα (φωσφολιπιδια,σαπιες τροφες, βιολογικα αποβλητα ψαριων/κοραλιων κτλ)
----> Βιολογικο
Αμμωνια
---> Βιολογικο
Νιτρωδη οξυ
---> Βιολογικο
Νιτρικα αλατα

Οπωτε εαν αποβαλεις ενα αρκετα μεγαλο μερος των οργανικων μεσω του σκιμμερ πριν γινουν αμμωνια τοτε εχεις ελαφρινει παρα πολυ μεγαλο μερος του κυκλου της αμμωνιας που σαν τελικο προιον ειναι τα νιτρικα αλατα τα οποια κρατιουνται ετσι πολυ χαμηλα.

Δες σαν bonus οτι οξυγωνωνη το νερο μας, αποβαλει αντιχλωρια, βαρεα μεταλα και ενα μερος των φωσφωρικων. Οπως βλεπεις ειναι κατι που εαν ταιριαξει σωστα στο στησιμο σου τοτε θα εχεις πολυ λιγοτερη δουλεια στο καθαρισμα. Το μονο ουσιαστικο μειωνεκτημα (τι ολα καλα τα θελατε? :D ) ειναι πως βγαζει και ενα μερος καποιον απαραιτητων ιχνοστοιχειων οποτε οσο ποιο καλο ειναι τοσο ποιο πολλες αναπληρωσεις θελουμε.

To...παιδικο ειναι πολυ καλη ιδεα μεχρι να μαθεις να χειριζεσαι τα δεοντα σε ενα reef. :wink:


Υστ. 1 Σε ερωτηση του Σωτηρη για το χλωριο εαν αφαιρειτε, προσθετω πως δεν αποβαλει το χλωριο αμεσα, αποβαλει ομως το αντιχλωριο που εχει ηδη δεσμευσει το χλωριο και καποια απο τα βαρεα μεταλλα. Καποια απο τα βαρεα μεταλα τα πεταει το σκιμμερ ουτως η αλλος, αλλα εαν χρησιμοποιησης ενα αντιχλωριο που δεσμευει βαρεα μεταλα τοτε μαζι με το αντιχλωριο βγαινουν και πολλα περισσοτερα.
Οντως χρησιμη ερωτηση.

Υστ. 2 Προσθετω πως εαν βαζεις ομως νερο απο αντιστροφη οσμωση τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε αντιχλωριο αλλα ταυτοχρονα πεταει και το μεγαλυτερο μερος των μεταλων αυτων. Για τελειο καθαρισμα του νερου απο μεταλλα ακομα και απο την αντιστροφη υπαρχουν ειδικες ρητινες για αυτη την δουλεια και δουλευουν αψογα. Καθαροτητα για το τελικο νερο 99,99%.

Πιστευω να ημουν κατατοπιστικος και να μην σας...κουρασα :lol: . Μαριος

γαυρος
20-11-04, 00:11
προχωραει το θεμα !!!
λοιπον χωστε ινφο για....
1.αν το ενυδρειο θελει καμια ειδικη πατεντα ,κοψιμο η φαλτσο η καποια λεπτομερεια που ναχει εργονομια.
2.τελικα θα το κανω καμια κατοσταρια λιτρα λεω....για ξεκινημα καλο το κοβω....
3.σαμπ-refugium κλπ....
3.ποσες φορες την ωρα να γυρναει ο νερος???
4.γενικα τα πρωτα βηματα που θελει...
5.παιζει ρολο το υψος του τανκ????
6.να το κανω βαθυ οπως πχ των κιχλιδων???
αντε αργησατε και περιμενω με τη σιλικονη στο χερι !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

kangouras
20-11-04, 10:19
Καλημέρα , λοιπόν έκανες το σωστό κατασκευάζεις ενα ¨πλέιρουμ¨ πρώτα και αυτό θα σε βοηθίσει , ΚΟΝΤΟ !!! (αφου δεν είναι το κανονικό φτιάχτο κοντούλι , η γνώμη μου (ελπίζω να είσαι με την σιλικόνη στο χέρι ακόμα) είανι 80χ40χ40 οπου θα σου δώσει 120 λίτρα , στο τέλος θα έχεις περίπου 100 λίτρα καθαρό , και ναι τότε όλα είναι πιο φθηνά

Theo
20-11-04, 17:19
Το οτι αμφισβητησες το μονο θεμα που εχουμε συμφωνησει ολοι μεχρι στιγμης περι reef καλα εκανες γιατι αν δεν υπηρχαν και οι ανθρωποι που αμφισβητουν το κατεστημενο ακομα σε σπηλιες θα ζουσαμε.

Αλλα προς το παρων ασε τη σιλικονη, παρε χαρτι και μολυβι και ριξε μια ματια σε ολα τα προηγουμενα ποστς.
Θα βρεις απαντησεις σε πολλες ερωτησεις, και θα σου δημιουργηθουν ακομα περισοτερες αποριες αλλα τουλαχιστον θα παρεις μια ιδεα για τις βασικες αρχες του reef=(Διαβασμα, υπομονη και σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο)

Στην ιδια ενοτητα δυο θεματα παρακατω γραφει ο kangouras ποσες φορες να γυρναει το νερο απο το sump και ειμαι σιγουρος οτι ξαναγραφτηκε και το ποσες φορες να γυρναει μεσα στο ενυδρειο.

Καλο διαβασμα :wink:

Theo
20-11-04, 23:09
Για τις ειδικες πατεντες που λες, αν πας για sump θες υπερχυληση.
Αναλογα με τον τυπο υπερχυλησης και το ποσο νερο θα γυρνας μπορει να κανει αρκετο θορυβο.
Υπαχουν τα Durso standpipes που εχουν πολυ καλες κριτικες αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει.
Εγω γυρναω γυρω στα 1500-2000 λιτρα την ωρα και εχω 2 τρυπες με 22mm σωληνες. Για σαλονι κανει αρκετο θορυβο αλλα αν δεν το βαλεις το ενυδρειο σε σαλονι/κρεβατοκαμαρα τοτε εισαι ΟΚ.
Το τζαμι μετρα το και τρυπα το πριν το κολησεις. Με διαμαντοτρυπανο και μου εβγαλε την ψυχη να το τρυπησω γεματο. (Οι τρυπες θα ειναι πιο φαρδειες απο τον σωληνα αναλογα με τις συνδεσεις που θα βαλεις)
Αν πας για χωρις sump τοτε τα ξεχνας ολα αυτα :)

γαυρος
21-11-04, 00:56
εχω στο περιπου υπολογισει το ενυδρειο ναναι περιπου 150 λτ ,γυρω στα 70 το σαμπ,με υπερχειληση φυσικα, δεν ξερω αν το σαμπ του θαλασσινου ειναι ιδιο με του γλυκου,αν ναι ειναι μια χαρα .αν οχι ,τι αλλαζει...?
η τρυπα στο τζαμι δε γινεται με διαμαντοτρυπανο αλλα με ειδικο τρυπανι σε ορισμενες στροφες .αυτο δεν ειναι προβλημα.
μεσα στο σαμπ θα μπει το σκιμμερ ,θερμοστατης,αντλιες, υλικα που θα τα βρουμε στη συνεχεια...αλλο τπτ??
6 φορες τα λιτρα γυρισμα για το σκιμμερ διαβασα οτι ειναι οκ.ισχυει???
και φυσικα εννοει και τα λιτρα του σαμπ ε??
ειμαι και στη σκεψη να το κανω αρχικα fish only και μετα το γυρναμε στο reef..βλεποντας και κανοντας.
πιστευω και διαβασα οτι ειναι πιο καλο ξεκινημα για πρωταρες :oops: :oops: ,το fish only,καμια διαφωνια?????
χωστε....

kangouras
21-11-04, 04:13
Λοιπόν , ναι είναι πιο εύκολο το fish only και δεν απαιτεί χρήση skimmer
Αφου μπορείς να τρυπίσεις το τζάμι πριν το κολλήσεις σε βγάζει απο πολλές σκοτούρες ,
Τα πράγματα που θα πάρεις την πρώτη μέρα είναι: ΑΛΑΤΙ και ΥΔΡΟΜΕΤΡΟ ( αντιχλώριο , θερμόμετρο δεν τα θίγουμε )
Τη δεύτερη μέρα , θα πάρεις τεστάκια , αυτα που κρήνω απαραίτητα για αρχή είναι ΡΗ , ΝΟ3 , ΚΗ .
ΝΗ3 ,ΝΟ2, ΡΟ4, CA , CU , FE , MG , GH είναι αυτα που θα χριαστείς όταν με το καλό βάλέις βράχο ή οτιδίποτε άλλο εκτος ψαριού

Οσο θα είναι fish only συμπληρώματα ίχνο/στοιχείων θα βάζεις μέσω των αλλαγών οι οποίες θα είναι τακτικές , εκτος απο λίγο ιόδιο δεν θα βάλεις τίποτα έξτρα αλλα και αυτό με σύνεση , kalkwaser/strondium κλπ είναι περιτά (ακόμη )
Για fish only και πάλι μια λάμπα κάνει ( ναι έτσι αυθαίρετα μια λαμπίτσα να φαίνονται τα χρώματα των ψαριών αρκεί ) για το επίπεδο που θες να φτάσεις στα 150 λίτρα δε θα χριαστεις περισότερα απο 120-150 βατ αν χρησιμοποιήσεις φθορισμού , 4(λαμπες) 90αρες(μήκος σε cm) 36-40 βατ θα είναι αρκετά για ενα μεγάλο αριθμό ασπόνδυλων ακόμη και σκληρών αρκεί βέβαια να προσαρμόσεις και ένα ανμηστηράκι ώστε να μένουν ψυχρές οι λάμπες για να δίνουν μόνιμα το μάξιμουν της απόδοσης όσο το δυνατόν πιο πολύ καιρό , αυτό το σημείο δεν θίγεται αλλα η ψήξη των λαμπών είναι μια αρκετά σημαντική λεπτομέρια

Λοιπόν αρκετά δεν συμφωνήσαμε ? καιρός να αρπαχτούμε με μερικόυς , αφου δε ψίνεσαι να βάλεις κοράλια απο τώρα ποσός δε σκληρά ( έτσι και αλλιως δεν θα μπορούσες μιας και χριάζοντε στρωμένο ενυδρείο τριών+ μηνών ) άσε την αγορά της Ρ/Ο για το 2005 , δες πρώτα άμμα σου τα λέει το θαλασσηνό και μετά χώστα (300 ευρουλάκια , γιατι να τα κλαις αμμα δεν ?) το ίδιο και για το σκίμμερ , μην βιαστείς , αν πάρεις , να πάρεις ένα και να είναι αυτό που χριάζεσαι ( ο αχαρ εδώ θα με πιάνει )

Για σαμπ έγω λέω αφου μπορείς και θέλεις φτιάχτο απο τώρα , θα σε διευκολίνει αφανταστα (ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΣ )
6 φορές είναι μια χαρά οπότε στα 150+70 θα θες800-1000 επιστροφή και άλλα 1000 απο κυκλοφορητές για να έχεις 10-15 φορές μέσα στο ενυδρέιο (για fishonly η επιστροφή αρκεί αλλά καλό είναι να έχεις τουλάχιστο x10 )

γαυρος
21-11-04, 15:23
Aqua Medic Turbo Flotor 1000 Protein Skimmer (up to 220 gal.)

καμια αποψη - θεση - η γνωμη , για το ανωθεν ????

με μια 2500 αντλια που παει πανω εξτρα!!!

χωστε ...

Theo
21-11-04, 16:53
Το σκιμμερ που λες δεν το εχω χρεισημοποιησει αλλα εχω διαβασει καλες κριτηκες και ειναι σιγουρα καλυτερο απο τα δικα μου :evil: :evil: :D :D
:D :D Κανεις αλλος που το εχει χρησημοποιησει please?
το 150+70 μου ακουγετε μια χαρα.
Δεν ηξερα οτι κανουν σαμπ σε γλυκο αλλα φανταζομε το κανουν για τους ιδιους λογους(να αυξησουν το ογκο του νερου και να κρυψουν εξοπλισμο).
Η μονη διαφορα θα ειναι οτι λογο σκιμμερ μπορει να εχεις μικρομπουρμπουληθρες και να χρειαστεις κανα φραγμα για να μην φτανουν στην αντλια επιστροφης.
Τωρα για το fish-only μην αφηνεις αυτα που λεμε για τα κοραλια να σε τρομαζουν. εχει ευκολα και δυσκολα κοραλια οπως εχει ευκολα και πολυ δυσκολα ψαρια. Ειπαμε να σου βγει φτηνο αλλα νομιζω οτι αξοιζει να δωσεις 100-200 ευρω παραπανω για να βαλεις καναδυο PCs η T5s ωστε να βαλεις και μερικα ευκολα κοραλια. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αργοτερα απο το μικρο που στεινω για να δεις ποση διαφορα κανουν στην οπτικη καναδυο ευκολα κοραλια.

γαυρος
21-11-04, 17:07
thanx συνονοματε,
στο γλυκο το σαμπ (εκτος της αναφορας που εκανες περι κρυψιματος κλπ) εχει και την χρηση του πολυ μεγαλυτερου -απο τα φιλτρα του εμποριου-ογκου για υλικα φιλτρανσης.
φαντασου οτι το πιο μεγαλο(2260 ) εχει περιπου 18 λιτρα, ενω σε ενα σαμπ ειναι πολλαπλασιο.ασε που το πλακωνεις στα κερατοφυλλα και για να βρεις αμμωνιες κλπ πρεπει να κατ***ησεις μεσα... :oops: :oops: .
οσο για διαχωριστικα για αποφυγη των μπουρμπουλθρων ειναι παιχνιδακι.
να πω και κατι τωρα που μπορει να κανει μερικους να κλωτσησουν,αλλα τα reef ,ειδικα τα πολυφορτωμενα με βραχο κλπ,μου κανουν κατι σε puzzle games,και δε τα πολυγουσταρω.
πολυχρωμα και θυμιζουν ολιγον λουνα παρκ.αποψη μου φυσικα.
αν θεωρησουμε οτι το σκιμμερ ειναι οκ,και φευγει το πρωτο προβλημα,το επομενο ειναι εαν η λογικη του στρωσιματος του θαλασσινου συμβαδιζει με αυτην του γλυκου.
αυτα και βλεπουμε το επομενο...

:wink: :wink:

Theo
21-11-04, 19:44
απ'οτι φαινεται μας την πεσανε.
δεν μπορω να ανεβασω ουτε μια φωτο
grrrrrrrrrrrrrrrrr :x

γαυρος
22-11-04, 00:44
κυριε συντονιστα , ο συνδρομος ΤΗΕΟ , δεν μπορει να ανεβασει φωτο,οποτε το κανω εγω για εκεινον , μου τοστειλε με ημεηλ να το κανω . !!!
για δες το προβλημα του .....

<<Οι φωτος ειναι απο το 80λιτρο που στεινω προς το παρων

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ: τα yellow tangs θελουν ΜΕΓΑΛΑ ενυδρεια. Θα μεταφερθει σε λιγοτερο απο 1 μηνα.

Απο φωτα εχω 2 T5 χ24W και μια απλη φθορισμου 18W.
Τα μικρα κοραλια που βλεπεις ειναι SPS και αν δω οτι δεν πανε καλα μπορω να τα μεταφερω στο αλλο ενυδρειο.
Τα μεγαλα κοματια ειναι ****** και πολυ ευκολα.
πιστευω θα ειναι μια χαρα κατω απο Τ5.
Με καναδυο τετοια ****** σπαει η μονοτονια του βραχου και δεν εχουν τιποτα ιδιαιτερες απαιτησεις.>>

sps4ever(niktso)
22-11-04, 15:20
Aqua Medic Turbo Flotor 1000 Protein Skimmer (up to 220 gal.)

καμια αποψη - θεση - η γνωμη , για το ανωθεν ????

με μια 2500 αντλια που παει πανω εξτρα!!!

χωστε ...
Με την 2500 αν το βάλεις μέσα στο sump μπορεί να σου κρατήσει τα 400 λίτρα. Κρεμαστό ίσως να τα καταφέρει αλλά δύσκολα. Πάντως τα 880 λίτρα είναι υπερβολικά. Μέχρι 500 λίτρα θα το δοκίμαζα πάντα με χρήση μέσα σε sump

γαυρος
25-11-04, 00:42
ετοιμο το sump !!
η αναφορα στα υλικα φιλτραρισματος ειναι απλα για παραδειγμα.

525
25-11-04, 15:16
Για τελειο καθαρισμα του νερου απο μεταλλα ακομα και απο την αντιστροφη υπαρχουν ειδικες ρητινες για αυτη την δουλεια και δουλευουν αψογα. Καθαροτητα για το τελικο νερο 99,99%.



Τις έχεις δουλέψει τις ρητίνες ?
Ξέρεις λεπτομέρειες και διαφορές από την αντίστροφη όσμωση?

Theo
27-11-04, 18:07
πανω που πηγαινα να πω οτι εισαι καλλιτεχνης εβγαλες τη φωτο :D (επεξεργασια:το σχεδιαγραμα εννοουσα)
Με τον κουβα που εχω για σαμπ δεν μπορω να μιλησω απο εμπειρια αλλα απο θεοριτικη πλευρα και με βαση τη γνωμη μου περι βιολογικου φιλτραρισματος θα σου πω απλα πως θα το χρεισημοποιουσα εγω το σαμπ σου.

Εκει που εχεις τον ανθρακα θα εβαζα σφουγγαρι μονο για μηχανικο καθαρισμα και rowaphos. εκει που εχεις siporax θα εβαζα τον ανθρακα, και εκει που εχεις σφουγγαρι θα εβαζα τις αντλιες επιστροφης, και θα το γυριζα το σαμπ 180 μοιρες.

το νερο απο την υπερχυλιση θα περναει πρωτα απο το σκιμμερ που βγαζει οργανικα οπως πχ ουρια πριν επεξεργαστει η ουρια απο αεροβια βακτηρια και μετατραπει σε αμμονια και νιτριτη το οποιο δεν μπορει να το βγαλει το σκιμμερ

απλα γνωμη μου.
:)

γαυρος
27-11-04, 21:07
την κατεβασα αναγκαστικα λογω χωρου,καποιο προβλημα υπαρχει με τις φωτο στο φορουμ....επανακαμπτω λοιπον... :wink: :wink: :wink:

να συμπερανω δηλαδη οτι για υλικα θελω μονο 2 χωρισματα??
σφουγγαρι και ανθρακα σαν υλικα μονο???
κατσε να του βαλω ροδες να το γυρισω,σα τον χοτζα με το φουρνο με βλεπω... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

λοιπον γυρισε ο ...φουρνος.
το νερο απο το τανκ μπαινει απο αριστερα στο σκιμμερ φευγει με υπερχειλιση στο διπλανο χωρισμα που μπορει να φιλοξενησει live rock αργοτερα,το παιρνει δεξια και περναει μια πανω μια κατω απο τρια υλικα και καταληγει στο τελευταιο που ειναι οι αντλιες επιστροφης για να παει πισω στο τανκ.
τωρα πουβαλα ροδες το γυρναω ευκολα,για να ακουσω... :lol: :lol: :lol:

Theo
28-11-04, 00:24
Σωστος :!: :!: :!: :lol:


να συμπερανω δηλαδη οτι για υλικα θελω μονο 2 χωρισματα??
σφουγγαρι και ανθρακα σαν υλικα μονο???

υπερχειλιση στο διπλανο χωρισμα που μπορει να φιλοξενησει live rock

νομιζω ο ανθρακας απο καποια φαση και μετα αρχιζει και βγαζει phosphates οποτε το rowaphos που αφαιρει phosphates μπαινει μετα τον ανθρακα. Τα χωρισματα τα κανεις ωστε να εξασφλησεις μοιρασμενη ροη νερου οτι υλικο και να βαλεις. δεν ειναι απαραιτητο να εχεις μονο ενα υλικο ανα χωρισμα.


Απο κει και περα βαζεις οτι υλικα θες αναλογα με το τι θελεις να κανεις με το ενυδρειο σου και με την φιλοσοφια που ακολουθεις(βιολογικο η οχι). Εγω για παραδειγμα (edit ->) μειωσα τον αριθμο των ψαριων (/edit :D ) για να μειωσω το βιολογικο φορτιο γιατι στην περιπτωση μου το nitrate ειναι δηλητηριο. Αν ομως πας περισοτερο για ψαρια και ****** κοραλια τοτε μπορεις να αγνοησεις στην αρχη τουλαχιστον το rowaphos και τον ανθρακα και να βαλεις σφουγγαρια, siporax και οτι αλλο βαζουν για περισσοτερο βιολογικο φιλτρο. Και παλι ομως ισχυει οτι το σκιμμερ μπαινει πρωτο.

Τωρα θα μου πεις τι το θελω εγω το ενυδρειο χωρις ψαρια?
Ελα ντε? :D :D

Καλη ιδεα για τον βραχο στο σαμπ.

:)

kangouras
28-11-04, 12:35
Οσα περισσότερα κάθετα χωρίσματα τόσο λιγότερες μπιρμπιλίθρες θα έχεις

Αφού λοιπόν πιάνουν τα πτερυγιάκια σου , σε προκαλώ(παρακαλώ) να φτιάξεις και ένα μηχανικό (πρό)φιλτρο πρίν απο την εισαγωγή , θα μπορείς έτσι να κρατάς πιο έυκοαλα το σαμπ καθαρό , να μην αφίνεις πολλά πράγματα να γίνονται νιτρικά και να κρατήσεις το σιποράξ καθαρό

γαυρος
28-11-04, 18:14
κατσε μεγαλε μου,γιατι μπορει τα πτερυγιακια μου να πιανουν αλλα το μυαλο .... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

αν καταλαβα καλα το μηχανικο ΠΡΙΝ την εισαγωγη εννοεις τι??? πριν μπει στο σαμπ η υπερχειλιση ναχω εξω απο το σαμπ σιποραξ π.χ ???
δε τοπιασα αδερφε...σορρυ!!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

και που θα το βαλω το πριν φιλε μου???μη πεις αυτο που σκεφτηκα :lol: :lol: :lol: :lol: ..αλλου αλλου... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kangouras
30-11-04, 09:42
Ναι βρε γιαβρί μου , θα φτιάξεις στην ουσία ένα πρόφηλτρο για τα χοντρά τα οποία θα τα μαζεύεις πριν μπουν στο σαμπ(στην είσοδο δηλαδήξ) , θα φτιάξεις (πως να στο πώ ..... ) ένα κουτί σαν απο οικογενειακό παγωτό, 2-4 λίτρων με πολλές τρύπλες απο κάτω για να παιρνάει το νερό , μέσα θα βάλεις σφουγγαράκι / μυσινέζα/ υαλοβάμβακα ή ότι άλλο σου κάνει , το κουτί θα είναι τοποθετημένο πάνω απο το σάμπ και οι τρύπες του κουτιού να κοιτάνε το πρώτο χώρισμα

Ανέβασε και μια φώτο του σάμπ , Τα ροδάκια θέλω να δώ ( ΓΑΜΒΡΟΣ Ο ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΙΣΤΗΣ )

Tolis
01-12-04, 03:16
kangouras να προσεχουμε λιγο την γλωσσα please - εχουν γινει κι αλλες συστασεις, ελπιζω να ειναι η τελευταια.
Τα επιμαχα posts σβυστηκαν, μεινετε εντος θεματος.

kangouras
15-12-04, 20:56
τι γίνεται ? πως πάει ?

stergios
21-12-04, 15:20
Wave maker?? υπαρχει έτοιμη λυση και εμπορικα με 40€ και έχω και σχεδια κυκλωματος που το εξωμιώνεις για να βαζει μπροστα κυκλοφορητες. και με μικρο κοντρολερ πανω παρακαλω... προγραμματιζώμενο και που κοιταει και αλλα πραγματακια....!
Φωτα πχ!!!! :D :D :D :D :D


φιλε αχαρ θα μπορουσες να μου πεις πια ειναι αυτη η λυση με 40ε?Με ενδιαφερει πολυ(ειδικα η τιμη του για αυτα που κανει) :lol:

γαυρος
21-12-04, 15:39
τι γίνεται ? πως πάει ?

αν αναφερεσαι στο δικο μου, σχεδον ετοιμο και τιποτα ετοιμο !!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

αυτο σημαινει οτι σχεδια ενυδρεια,λαμπες(thanx νικ),σαμπ, ειναι ετοιμα.
αναμενονται, οσμωση , σκιμμερ, αντλιες, denitrator filter, απο ολλανδια(ειναι στο δρομο), και απομενουν 2 φιλτρα που θαναι diy.(ανθρακα και αμμου).

αρα ολα ετοιμα , αλλα τιποτα ετοιμο !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

και φυσικα ξεκιναει σαν fish only. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

kangouras
17-01-05, 12:38
Πως πάει ????????

γαυρος
17-01-05, 16:53
πουναι η ολλανδια ρε παιδιααααααααααααααα !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

40 μερες ταξιδι...σαλιγκαρος!!

περιμενω...περιμενω...περιμενω.....

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Discos
18-01-05, 12:03
Σας τα ελεγα για το seame αλλα δεν με ακουγατε...Το συγκεκριμενο site εχει το κακο πως εαν δεν εχει κατι σε στοκ, δεν σε ενοιμερωνει απλα περιμενει ποτε....οποτε δηλαδη εχει κατι να στα στειλει ολα μαζι. Αυτο ειναι το ασχημο και εκει την εχω πατησει και εγω για ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ(9 μηνες). Σε καταλαβαινω και το μονο που μπορω να πω ειναι...υπομονη και κουραγιο.

Τα αλλα ειναι ολα ετοιμα?

nkarvounis
18-01-05, 12:23
δεν τα εχει πει όλα ο γαυρούλης :wink:

Theo
18-01-05, 12:33
Γαυρε αποφασισες τι ψαρια θα βαλεις?
Βρισκω πολυ δυσκολη την επιλογη ψαριων.
Τα θελω ολα!!! :lol: :lol:

γαυρος
18-01-05, 12:57
ευτυχως η δυστυχως πιστευω οτι η επιλογη θα γινει ΑΦΟΥ στηθει το ενυδρειο. :? :? :?
Εγινε γεφυρι της αρτας,ο μισος εξοπλισμος εχει ερθει, τα ενυδρεια , σαμπ κλπ ειναι ετοιμα, φωτα ,(tnx nik) , ΜΕΧΡΙ ΒΙΒΛΙΑ !! :P :P :P . (ξεπεσμος :lol: :lol: ).
Αλλο ενα εντιτ με σκοπο να ακουσω γνωμες περι των κατωθι ψαριων.
Καποια απο αυτα θαναι σιγουρα οι νεοι κατοικοι ....οψωμεθα...

Blue Tang, Indo-Pacific - Paracanthurus hepatus
Powder Blue Tang - Acanthurus leucosternon

Bicolor Angel - Centropyge bicolor
Flame Angel - Centropyge loriculus
Pygmy Cherub Angel - Centropyge argi

Raccoon Butterfly - Chaetodon lunula
Black Back Butterfly - Chaetodon melannotus

Red Sea Four Line Cleaner - Larabicus quadrilineatus

Φυσικα εχοντας υποψιν οτι θα ξεκινησει fish only για ενα αρκετα μεγαλο διαστημα, να δω πως θα τρεξει, τι ζορια θαχουμε κλπ, αφηνουμε τα reef ψαρια εκτος λιστας.
Τωρα καλα θαταν να με ξεστραβωσετε στο θεμα της επιλογης αλλα ετσι που παει το θεμα θαχετε αφθονο χρονο ....
φυσικα δεν προκειται να αποκαλεσω ΨΟΦΙΟ το φορουμ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ουτε ανενεργους τους συνδρομους εδω του θαλασσινου!!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

αντε να γραψω και τι εξοπλισμο θαχω σε λιγες μερες ...

1.σκιμμερ prizm deluxe
2.denitrator filter
3.sand filter(diy)
4.reverse osmοsis
5.uv lamp
6.4-5 pumps
7.wavemaker
8.refractometer αυτα μολις ηρθαν
9.-10-11.....δε τα θυμαμαι τα αλλα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

αυτα ....
εν αναμονη λοιπον !!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Αν δεν κανω λαθος στην Αμερικη εχουν 110 και οχι 220 ε?
η πριζα της UV ειναι η γνωστη Αμερικανικη, με τα πλακε ακροφυσια και το στρογγυλο στη γειωση.
Επειδη στα specification της λαμπας ΔΕΝ λεει τιποτε περι 110 η 220 , αναφερει καταναλωση σε βαττ μονο, μηπως η πριζα λεει οτι ειναι 110??
η απλα με ενα ανταπτορακι καθαρισαμε???
george-A τα φωτα σου!! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Theo
19-01-05, 13:59
Blue Tang, Indo-Pacific - Paracanthurus hepatus
Powder Blue Tang - Acanthurus leucosternon

Bicolor Angel - Centropyge bicolor
Flame Angel - Centropyge loriculus
Pygmy Cherub Angel - Centropyge argi

Raccoon Butterfly - Chaetodon lunula
Black Back Butterfly - Chaetodon melannotus

Red Sea Four Line Cleaner - Larabicus quadrilineatus



ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D

Βασικα αν ειχα μεγαλο Fish-Only θα εβαζα ενα κοπαδι Semilarvatus
και 3-4 Flame Angels, μια πολυθρονα μπροστα απο το ενυδρειο και δεν θα ξαναεβγαινα απο το σπιτι :lol:

Χωρις πλακα ομως ολα αυτα που ανεφερες ειναι πολυ ομορφα.
Το Red Sea Four Line Wrasse εδω θεωρειται αρκετα σπανιο.

Μπορει να θελεις να παιξεις με τα χρωματα. Το Powder Blue εχει φοβερο μπλε κατα τη γνωμη μου. Και το flame angel εχει πολυ ωραιο κοκινο. Βαλε και κατι για κιτρινο. Raccoοn η μερικα ακροπορα gobies.

Επισης σε περνει να παιξεις και με τα μεγαλα angels. Το queen angel εχει φοβερο χαρακτηρα και χρωματα και ειναι πολυ συναρπαστικο ψαρι, οπως υποθετω ειναι και ο imperator. (Προσωπικα ομως θα προτιμουσα butterfly αντι για μεγαλο angel.)

Αν θυμαμε καλα ο nhreas εχει fish-only και θα μπορουσε να κανει πιο ενημερωμενα σχολια. Που ειναι? εξαφανιστηκε.

:)

Theo
19-01-05, 16:24
Επισης προτεινω και μερικες γαριδες για να καθαριζουν οτι φαγητο περισευει αλλα συνηθως τα wrasses χτυπανε γαριδες. δεν ξερω για το συγκεκριμενο wrasse.

Αν οχι γαριδες τοτε κανα serpent starfish. Το πρασινο εχει φημη οτι χτυπαει μικρα ψαρια στον υπνο.

kangouras
19-01-05, 19:53
τελικά πόσα λίτρα είναι ? 150 ? , τι λάμπες έχεις ???

Theo
19-01-05, 20:11
τελικά πόσα λίτρα είναι ? 150 ?

:shock: :shock: :shock:
και μιλαω για πεταλουδες :oops:

George-A
19-01-05, 20:42
Αν δεν κανω λαθος στην Αμερικη εχουν 110 και οχι 220 ε?
η πριζα της UV ειναι η γνωστη Αμερικανικη, με τα πλακε ακροφυσια και το στρογγυλο στη γειωση.
Επειδη στα specification της λαμπας ΔΕΝ λεει τιποτε περι 110 η 220 , αναφερει καταναλωση σε βαττ μονο, μηπως η πριζα λεει οτι ειναι 110??
η απλα με ενα ανταπτορακι καθαρισαμε???
george-A τα φωτα σου!! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Τωρα το πρόσεξα αυτό.... :)
Στην αμερική έχουν 110V/60Hz σε αντίθεση με τα 230V/50Hz ....

Ναι, αν δεν λέει τίποτα υποθέτεις ότι είναι μόνο 110V.

Λογικά το balast είναι αυτό που καθορίζει τα V.
H λάμπα είναι απλή φθωρίου; Αν ναι η μετατροπή είναι απλή.
Αλλά και ένα μετασχηματιστάκι 230/110V δεν είναι άσχημη ιδέα.

Εχεις κάποιο link να δούμε για τι πράμα μηλάμαι;

γαυρος
19-01-05, 21:06
προσθετοντας και τα λιτρα του σαμπ ειναι 250 συνολικα.
λαμπες pc 55 watt.

για την λαμπα εδω....
http://www.marinedepot.com/aquarium_uv_ultraviolet_sterilizers_ozonizers_aqua _uv.asp?CartId=

πηρα adaptor 220/110 !! εσυ δωσε τα φωτα σου παντως george-a :wink:

παιδια περι γαριδοειδων ακομη δε τοχω σκεφτει....ασχετος ον!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

George-A
19-01-05, 23:03
πηρα adaptor 220/110 !! εσυ δωσε τα φωτα σου παντως george-a :wink:

καλά έκανες και το πήρες! Δεν βλέπω άλλη λύση στα σίγουρα.

Discos
20-01-05, 09:16
Blue Tang, Indo-Pacific - Paracanthurus hepatus
Powder Blue Tang - Acanthurus leucosternon

Bicolor Angel - Centropyge bicolor
Flame Angel - Centropyge loriculus
Pygmy Cherub Angel - Centropyge argi

Raccoon Butterfly - Chaetodon lunula
Black Back Butterfly - Chaetodon melannotus

Red Sea Four Line Cleaner - Larabicus quadrilineatus
Καποια απο αυτα τα ψαρια ειναι πολυ μεγαλα για το ενυδρειο σου ενω ολα σχεδον ειναι ψαρια reef. Οποτε θες και αρκετες κρυψωνες γιατι θα στρεσσαρονται και θα εχεις προβλημα με αρρωστιες.

Τα 2 tangs που εγραψες π.χ. εχουνε τελικο μεγεθος απο 25 εως 30 ποντους. Δεν κανουν για το δικο σου ενυδρειο. Μην υπολογιζεις τα λιτρα του sump, αυτα δεν μετρανε στον χωρο που θα εχει να κολυμπανε τα ψαρια. Και να ξερεις πως τα tangs κολυμπανε και κολυμπανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!Ουτε το Raccoon Butterfly σου κανει, γινεται και αυτο 15-20 ποντους. Ψαξε λιγο καλυτερα τις επιλογες σου γιατι απαξ και παρεις καποια ψαρια μετα οι επιλογες σου μειωνονται κατα πολυ.

Οι συσκευες σου πρεπει να ειναι οι αγγλικου τυπου και ειναι 220volt. Μου εχει συμβει και εμενα κατα καιρους.

kangouras
20-01-05, 10:51
Και γώ γι'αυτό ρώτησα για το μέγεθος του ενυδρ. , μόνο τους πυγμαίους απο angels μπορείς να βάλεις αλλα σχεδόν όλοι τους απαιτούν ζωντανό βράχο για αισθανθούν άνετα (ΧΑΧΑΧΑ καλως ήρθες σε αυτό το ανίλεο παιχνίδι του :Aν και μόνο άν τότε και μόνο τότε , αφου έτσι τότε γιουβέτσι , μπορείς δε μπορείς κ.α. )

Βασικά μην νομίζεις ότι είναι νωρίς για να βγάλεις πλάνο για το τι θα βάλεις μέσα , ξεκίνα απο τώρα γιατι όπως λέει και ο δίσκος , απο τι στιγμή που βάζεις κάποια ψάρια δεν μπορείς να βάλεις κάποια άλλα

Πάντως γενικότερα μου φένεται για ένα ενυδρείο με προοπτικές , το ότι πάει πολλλλύυυυυυ σιγά είναι το καλλλόοοοοο σου το Χαρτί , μη το κάψεις

symbil
20-01-05, 11:42
Γαυρε τι θα ελεγες για την προσθεση ζωντανου βραχου στο ενυδρειο που ετοιμαζεις. Θα σε βοηθαγε και στο φιλτραρισμα (βιολογικο) και ειδικα στην διασπαση NO3.
Αλλη παρατηρηση ειναι οτι σχεδον όλα τα ψαρια που επιθημεις να βαλεις στο ενυδρειο σου απαιτουν στρωμενο ενυδρειο τουλαχιστον 4 μηνες. Αν έχεις τετοια υπομονη τοτε OK.
Επισης τα περισσοτερα απο τα ψαρια που ενδιαφερεσαι ειναι ακριβα και δυσκολα. Θα ρισκαρες να βαλεις flame angel (το εχω δει να πουλιεται μεχρι και 140€) εχοντας εμπειρια μερικων μηνων στο θαλασσινο? Μην ξεχνας οτι πολλα θαλασσινο ψαρια επειχηρουμε να τα κρατησουμε σε αιχμαλωσια και πολλες φορες θελει πολλες αποπειρες μεχρι να κρατησουμε καποιο ζωντανο.

γαυρος
20-01-05, 13:54
τελικα η λαμπα ειναι 110W και ειναι usa.
Βραχο live δεν προκειται να βαλω τουλαχιστον τωρα.Τωρα θα μου πειτε αδειο θαναι ? οοοοοχι ..ας ειναι καλα οι φιλοι -ψαραδες προμηθευτες- ταγανας!!
Ενας ικανοποιητικος για τωρα - imo- ογκος τραγανας ειναι ετοιμος να εισβαλει στο ενυδρειο !!
αν χημικα-βιολογικα-και μηχανικα φιλτρα δεν καταφερουν να διασπασουν τα νιτρικα τοτε θα το ανατιναξω !!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
οσο για τα ψαρια καλα κανετε και λετε οτι λετε για να φτασω -με την εις ατοπον απαγωγη παντα- στους ενοικους του ενυδρειου.

γνωμες αποψεις κλπ δεκτες ολες.

αντε και θα σας πω και ποσο πεσατε η δεν πεσατε εξω στο budget που λεγαμε. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
μετα την κατοικηση του φυσικα !!! :D

Theo
21-01-05, 15:56
Το Budget ελεγε για βραχο με 20-30 ευρω το κιλο, δεν ελεγε για τζαμπα τραγανα. :lol: . Οχι μονο εξω θα πεσουμε αλλα ουτε καν θα φαινεται το ενυδρειο σου στον οριζοντα απο το αρχικο budget. Πες μας ποσο βγηκε μετα την κατοικηση και πες μας ποσο θα εχει βγει και μετα απο 2 χρονακια που θα εχει γινει reef :wink:

Αν συμφωνουν φυσικα, βαλε την τραγανα σε ενυδρεια/sump φιλων να μαγειρευεται μεχρι να δουλεψει το δικο σου. Αμμο θα βαλεις? αν ναι τοτε παρε και λιγη αμμο απο φιλους. Αν τους περισευει και κανα ψαρι ακομα καλυτερα :lol:

ΟΚ πισω στα ψαρια. Σωστα οσα αναφερθηκαν αλλα η γνωμη μου ειναι η παρακατω.
Απο λιτρα σε περνει να βαλεις μια πεταλουδα αλλα δεν σε περνει απο εμπειρια στο να κρατας τις συνθηκες σταθερες στο θαλασσινο. Επισης δεν βαζεις πεταλουδες με tangs. Μπορει να μην ειναι πολυ ακριβες το παραδειγμα μου αλλα νομιζω θα ειναι σαν να βαζεις δισκους με κιχλιδες.

Το flame θελει βραχο για να χτυπαει microalgae. Η τραγανα οχι μονο δεν ξερω πως θα δουλεψει αλλα λογικα θα ξεκινησει με λιβαδια ολοκληρα απο αλγη και θα κανει πολυ καιρο να στρωσει. Απο κει και περα το flame ειναι πιο ανθεκτικο απο τις πεταλουδες.

Τωρα για τα tangs. Το Powder Blue το βρισκεις μικρο μεχρι 10 εκ. αλλα και παλι δεν σε περνει λογο χημειας. Πολυ ευαισθητο στο whitespot. Tα blue kai ta yellow τα βρισκεις σε μεγεθος mini (5 εκ.) και γνωμη μου σε περνει και απο μεγεθος και απο χημεια. Θα κρατανε και την αλγη σε ελεγχο.
Θα εχουν περασει και μερικα χρονια μεχρι να γινουν 10 εκ. και μεχρι τοτε θα εχει γινει το 600αρι θαλασινο :D :D :D
Αλλα και να θελεις να τα ξεφωρτωθεις πιο ευκολα δινεις τα tangs παρα τα damsels.

Το μεγαλο το angel που ειχα, αν και ηταν μωρο ειχε αρχισει να ζοριζετε στα 190 λιτρα.

Εχει και πολλα αλλα ομορφα ψαρια. gobbies, basslets, clowns κλπ

Οι υπολοιποι τι ψαρια εχετε και σε ποσα λιτρα :wink: ? ριχτε ιδεες.

Οταν ερθει η ωρα να παρεις ψαρι, οτι ψαρι και να διαλεξεις καλο ειναι να ζητησεις να το δεις να τρωει πριν το παρεις.

Κανενα απο τα φιλτρα σου δεν εχει αναεροβιες ζωνες οποτε θα εχεις παντα nitrate το οποιο νομιζω ειναι αναμενομενο σε fish-only. Εκτος αν η τραγανα δουλεψει οπως ο βραχος.
Για το nitrate αλλαγες νερου. κουραστικο αλλα φτηνο.

Ολα τα παραπανω ειναι φυσικα γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος :wink:

:)

γαυρος
21-01-05, 20:33
Για να μιλησουμε για μια ταξη μεγεθους που κοστισε, πρεπει να λαβουμε οπως πολυ σωστα ειπες, προσωπικη εργασια, και καθως και τις συνεισφορες των φιλων
( pc lamp,ballast,τραγανες ), πραγμα το οποιο κοβει αρκετα εξοδα.
τωρα για μελλοντικα δεν μπορω να σου πω αλλα μπορω για τωρα.
αν τα εχω βαλει ολα, χοντρικα δεν περνανε τα 1000 €€.
Μιλαμε για εξοπλισμο που αγοραστηκε απο online shops, ολλανδια και αμερικη.
συμφωνα με ενα κοντρολ δεν νομιζω να ειναι κατι που δεν εχω παρει.

περι ψαριων δεν εχω να πω κατι μια και δεν ξερω.οποτε αμα δεν ξερω δε μιλαω.απλα πληροφοριακα να σου πω οτι και οι δισκοι ειναι κιχλιδες. :wink:
ας μιλησουν οι γνωστες περι ψαριων.

το θεμα του στρωσιματος της τραγανας...θα την εδινα σε ενα συντεκνο αλλα θα μου φερει τη μιση πισω !!! :lol: :lol: :lol: :lol: ιδομεν... :wink:

το φιλτρο denitrator ΔΕΝ εχει αναεροβιες ζωνες? εχω την εντυπωση οτι ειναι.
τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου ειναι 180.

αυτα και συνεχιζουμε!!

Theo
21-01-05, 20:57
το φιλτρο denitrator ΔΕΝ εχει αναεροβιες ζωνες? εχω την εντυπωση οτι ειναι.


Καλα λες. Ειχα στο μυαλο μονο το fluidised φιλτρο αμμου.

Για πεταλουδες και tangs, εννουσα οτι οι πεταλουδες ειναι πολυ αργοκινητα ψαρια και στρεσαρονται ευκολα ενω τα tangs ειναι υπερκινητικα και εκει που καθονται ηρεμα επυταχυνουν αστραπιεα εναντια στο ρευμα και πολλες φορες μαλωνουν με το ειδωλο τους στο τζαμι. Λογο συμπεριφορας δεν κολανε.

kangouras
23-01-05, 11:13
βάλε και καμιά 200αρα ευρό για ζουμιά/αλάτι/τεστ

όσο για την τραγάνα , φέρτη σε μένα και θα κρατήσω μόνο το 1/4 :P :twisted:

όσο για stocking αυτό που προτίνω εγώ είναι καμιά ντουζίνα νταμσελοειδή , χρυσιπτερα , χρ.ωμις ψευδόχρωμις και γκράμμας ,και κανένα wrasse για την αλαγή , πως είναι ένα τανκ με δίσκους ??? έ καμία σχέση (με τόσα ντάμσελ , δε θα χριάζεται να καθαρίζεις τον ύφαλο) θα τον καθαρίζουν αυτά , επίσης το κόστος των 12 νταμσελ ανέρχεται περίπου στα 150-200 ευρώ , όσο δηλ ένα κίτρινο τανκ και ένας πυγμαίος άγγελος

Discos
24-01-05, 11:43
Τα damsel προτεινονται η 1 ανα ενυδρειο η σε κοπαδακια ανω των 5 για αποφυγη καυγαδων. Κατι παρωμοιο με τα mbuna απο τις αφρικανες.

Οι τραγανες εχουν την δομη για κρυψωνες σε σχημα δηλαδη οπως ο live rock αλλα σε καμοια περιπτωση δεν θα μπορεσει ποτε να γινει live rock. Αυτο υσχιει για πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης αλλα αυτο που ζητας απο τις τραγανες δεν ειναι να κανει βιολογικο φιτραρισμα η να βγαλει διαφορα ζωντανα η ακομα και διαφορα ειδη μακροαλγης, αλλα να φτειαξεις ενα περιβαλλον για να μπορουν να κρυβονται. Αυτο μαλιστα. Αλλα live rock δεν μπορει να γινει ποτε.

Ετσι και αλλιως η κοραλλινη π.χ. δεν κανει τον ζωντανο βραχο ετσι? Γιατι τα πρωτα πραγματα σε ενα ενυδρειο που βγαζουν κοραλλινη ειναι τα πλασικα μερη του ενυδρειου οπως κυκλοφοριτες, θερμοστατης κτλ. Μετα τα τζαμια και τελευταιως ο βραχος.

Οσο για τον denitrator για εμενα ειναι μια λυση περιτη αφου για να μπορεσεις να τον ελενξεις πληρως ειναι μια αρκετα δυσκολη κατασταση εν καιρο και θες ενα redox-meter για να μπορεσεις να εχεις ακριβεια.

Η λυση ενως κοπαδιου damsels δεν ακουγεται ασχημα μια και εχεις την εμπειρια απο τις αφρικανες θα σου κατσει ζαχαριτσα. Προσεχε μονο τις ισσοροπιες και το τι θα βαλεις μετα αφου πολυ δυσκολα καποιο νεο ψαρι οπου θα μπει μεσα θα καταφερει να ζησει...Το καλο ειναι πως δεν χτυπανε ασπονδυλα κτλ.

Να ξερετε πως τα περρισοτερα damsel στην φυση ειναι η σε κοπαδια η μενουν μοναχικα και εχουν προσωπικο χωρο περιπου στα 3 τετραγωνικα μετρα, για αυτο το λογο στο ενυδρειο μας ειναι τοσο επιθετικα.Δεν υπαρχουν και πολλα ενυδρεια πανω απο 3000 λιτρα ετσι??

kangouras
25-01-05, 13:35
Η τραγάνα γιατί δεν πρόκυται να γίνει live rock ? (ποιο λάιβ απο τη τραγάνα δεν νομίοζω να παίζει) , μπορείς να τεκμυριώσεις τη θέση σε αυτό το θέμα δίσκο ?

Discos
25-01-05, 14:04
Η τραγάνα γιατί δεν πρόκυται να γίνει live rock ? (ποιο λάιβ απο τη τραγάνα δεν νομίοζω να παίζει) , μπορείς να τεκμυριώσεις τη θέση σε αυτό το θέμα δίσκο ?

Θα αντιστρεψω την ερωτηση. Γιατι να "γινει" οπως λες Live rock απο την στιγμη που αυτη την ονομασια την εχει ο πορωδης ασβεστολιθοκος βραχος ο οποιος εχει βαση το CACO3 και περιεχει διαφορα ειδη ζωης τα οποια απατονται μονο στους τροπικους κυκλους. Ενω το συντριπτικα μεγαλυτερο μερος αυτου του βραχου ειναι νεκρο κοραλλι, με επικαλυψη διαφορα ειδη αλγης ασβεστολιθικης επι το πλειστον που εχουνε κανει κρουστα γυρω απο τα κοραλια και περιεχουν αμετρητα ειδη ζωης? Αυτο ειναι το επιστημονικο ονομα και ερμηνια αυτου του τροπικου βραχου. Τωρα τι απο αυτα ειναι κοινο με τις τραγανες θα ηθελα παρα πολυ καλα να μαθω.

Θα ηθελα ομως να γινει τεκμιριωμενα και οχι "αφου ειναι στην θαλλασα και εχει ζωντανα πανω του". Αυτη δεν ειναι τεκμιριωση, οπως και απο τα ζωντανα που εχει πανω του, τιποτα δεν ειναι τροπικο και ουσιαστικα αποτελιται μονο απο νεκρους σκελετους διαφορων σπιρογραφων. Αυτο δεν ειναι ουτε καν "νεκρος live rock". Εξηγηση και ερμηνια σωστη εχει δωσει ο Νικος-niktso οχι καιρο πριν.

Εχουμε αναφερθει πολακις σε αυτο το θεμα και με τον ελληνικο βραχο αλλα και με τις τραγανες. Διαβασε λιγο τα παλιοτερα θεματα και θα δεις.
Επειδη και εγω εβαλα δικο μας νεκρο βραχο στο ενυδρειο μου και μετα απο καποιο καιρο επιασε κοραλλινη και σπιρογραφους δεν σημαινει οτι εγινε "live" γιατι οποιος εχει καιρο ενα ενυδρειο σωστα στημενο βλεπει πως το ιδιο πραγμα γινεται και με τους κυκλοφορητες μεταξυ αλλων. Αυτο σημαινει πως εγιναν " live κυκλοφορητες"? Πλακα θα ειχε... :twisted:

Θα ηθελα παντως την ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΗ γνωμη σου πανω σε αυτο.

ahar
25-01-05, 14:57
H τραγανα είναι ασβεστολιθίκο πετρωμα το οποιο μπορεί πολύ ευκολα να χρησιμοποιήθει σε ρόλους βάσης και στιριξής ζ. βράχων .
Η μορφη της είνια τετοια , με τρυπες και σχεδον οργανική μορφη που είναι ιδανικο υλικο για αυτο το ρόλο.
Μετα απο 3-4 μηνες στο ενυδρειο συμβαινει και σε αυτη ότι και στα υπολοιπα μερη του εξοπλισμου που βρισκονται μεσα στο ενυδρειο. Γεμίζει δηλαδη κοραλινη και μικροοργανισμους.
Τουλαχιστον αυτο έχει κανει στο δικο μου ενυδρειο.
Προσωπικα δεν εχω μετανιώσει που την έβαλα (μετα απο ένα καλο καθαρισμα εννοειται!)

Discos
25-01-05, 15:28
H τραγανα είναι ασβεστολιθίκο πετρωμα το οποιο μπορεί πολύ ευκολα να χρησιμοποιήθει σε ρόλους βάσης και στιριξής ζ. βράχων .
Η μορφη της είνια τετοια , με τρυπες και σχεδον οργανική μορφη που είναι ιδανικο υλικο για αυτο το ρόλο.

Και εγω χρησιμοποιω νεκρο "ζωντανο βραχο" απο το aquaristic.net σαν βαση. Ειναι πολυ καλη λυση ετσι(και οικονομικη...), αλλα οχι οτι ειναι κυρια μορφη φιλτραρισματος η ακομα και να εξομειωνεται με live rock, οχι σαν κυρια μορφη φιλτραρισματος. Ισως μετα απο καποια χρονια(5-10,ποιος ξερει?) στο ενυδρειο μας να θεωρηθη και ετσι. Και παλι ομως με τις ζωες που θα εχουν βρει ζωη εκει και θα εχουν αναπτυχθει, μονο τραγανα δεν θα ειναι ποια. Αλλα μετα απο τοσα χρονια δεν ξερω εαν θα ζω ο ιδιος, ποσο μαλλον εαν θα εχει γινει κατι σαν αυτο που ζηταμε.

Τι θες να πεις "σχεδον οργανικη μορφη"?

kangouras
25-01-05, 16:27
Απο μόνοι σας το λέτε , εδώ δε μιλάμε για ψόφια τραγάνα , έτσι δεν είναι γάμβρε ?
άλλη η ζωντανή και άλλη η ψόφια

Και γιατί η τραγάνα να μήν έχει πάνω τις και αυτή στρώματα κοραλιογενής άλγης κ.α. ? (ρητορική ερώτηση )

Και το άλλο , μια απλή ψόφια πέτρα μέσα σε 2 άντε τρία το πολύ χρόνια θα έχει αρκετά ικανοποιητικό βαθμό ζωής (ενοήται πώς θα έχει καλυφθεί απο άλγη μιά και δυό στρώματα ) , εκτός αυτού , κάθε σωστά μελετημένο ενυδρείο πρέπει να κοιτάει σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 5 χρονών , μια φορά εγώ για κάπου εκεί (εντάξη σε 3-4 ) το βλεπω να έχω ένα κομπλέ σύστημα , τότε τον θέλω το βράχο σε τοπ κατάσταση , όχι τώρα (<6 μήνες )

Theo
25-01-05, 16:48
επιμενω οτι το μυστικο του βραχου ειναι η δομη που επιτρεπει
denitrification στα εσωτερικα στρωματα και αυτο ηταν η μεγαλη καινοτομια
στο reef. Η ονομασια "ζωντανος" ειναι τελειως αστοχη. Και βραχια απο
siporax να φτιαξει καποιος για το ενυδρειο του θα γεμισουν αεροβια
βακτηρια και κοραλινη και mysis κλπ αλλα θα πηξει στο nitrate.
Εκτος αν καταλαθος ο γαυρος πετυχει την συνταγη με την τραγανα ωστε να κανει
denitrification στο εσωτερικο οποτε γαυρε ετιμασου για εξαγωγες σε ολο
τον κοσμο και big business :D :D

Αναφορα σε βιβλιογραφεια: "The modern coral reef aquarium Vol. 1" παλιο αλλα απο τα κορυφαια βιβλια απο επιστημονες.

γαυρος
25-01-05, 18:09
για καθηστε γιατι θα με παλαβωσετε...
1.τι εννουμε ψοφια και τι ζωντανη τραγανα ρε παιδια?????
οι τραγανες που εχουμε στην ελλαδα βρισκονται μετα τα 40 μετρα βαθος και
ειναι ολες απο το ιδιο...υφασμα.
τωρα μετα 2-3 μηνες εξω απο το νερο με συνεχη πλυσιματα κλπ, τι ζωντανη ναναι??? :roll: :roll:
εκτος και με τον όρο ζωντανη εννοειτε κατι που εγω δεν το καταλαβαινω. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
εγω δεν ειπα ποτε οτι θα γινει live rock,ουτε οτι θα την χρησιμοποιησω δικην live rock.Απλα οτι θα υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.
ΕΠΑΝΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ και μπορει να πει κι ο αχαρ που τσουρνεψε μερικα κομματια απο την εκθεση, οι τραγανες ειναι απευθειας απο την θαλασσα, 2 μηνες περιπου εξω απο το νερο με συνεχη πλυσιματα κλπ !! :wink: :wink:

αχαρ τοιμασου για ανταλλαγη κομματιων, πισυευω να ταχεις μεσα τοσο καιρο :wink: :wink: :wink:

Theo
26-01-05, 01:07
Γαυρε μας εκοψες τη φορα. :twisted:
η συζητηση παραπανω ηταν περισοτερο σε "φιλοσοφικο" επιπεδο για το αν η τραγανα θα δουλεψει οπως το live rock παρα για την συγκεκριμενη περιπτωση του ενυδρειου σου.
Για το δικο σου ενυδρειο δεν σε ενδιαφερει το live rock.
Με το βιολογικο φορτιο που εχει ενα fish-only ενυδρειο δεν νομιζω οτι θα μπορεις καν να μετρησεις τη διαφορα που θα εκανε το live rock. Απλα θες κατι περισοτερο για διακοσμηση παρα για φιλτραρισμα. Μακαρι να δουλεψει το denitrator οπως περιμενεις αλλα νομιζω ειναι πολυ δυσκολο σε ενα fish-only να εχεις μη ανιχνευσιμο nitrate και δεν σε ενδιαφερει κιολλας γιατι τα ψαρια ζουν ανετα ακομα και αν ειναι ανιχνευσιμο το nitrate.
Σε ενυδρεια με διαφορετικο περιβαλλον ομως(reef) διατηρεις χαμηλο βιολογικο φορτιο γιατι θες πολυ χαμηλα επιπεδα nutrients. Εκει βοηθαει ο βραχος.

Το αν η τραγανα θα δουλεψει σαν το ζωντανο βραχο ενδιαφερει πολυ κοσμο γιαυτο τραβηχτηκε το θεμα αλλου. Αλλα δεν νομιζω οτι το fish-only ενυδρειο ειναι το καταλληλο περιβαλον για τετοιες παρατηρησεις οποτε ασε μας να λεμε εμας. :lol:

Τι εγινε ηρθε ο Ολλανδος??

ahar
26-01-05, 02:15
η "οργανική υφή" του βράχου φαίνεται καθαρά και στις φωτογραφίες του φίλτατου γαύρου.

Τώρα όσον αφορά το αν βοηθάνε στην ανάπτυξη αναερόβιων βακτηριδίων αυτό είναι κάτι που ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει περάσει σε σοβαρή συζήτηση σε όλα τα ξένα φόρουμ και περιοδικά.

Ναι μεν ο βράχος είναι πορώδης αλλά όχι στο σύνολο του. και είναι λίγο δύσκολο να δημιουργηθούν βακτηρίδια μέσα στον στέρεο βράχο.

Όταν αναφερόμαστε σε βακτήρια στον βράχο αναφερόμαστε κυρίως σε κομμάτια βράχων ή μάλλον καλύτερα σε κομμάτια σκελετού κοραλλιών (όπως ο βράχος Fiji που αποτελείται από σκελετούς κοραλλιών ) τα οποία έχουν μια σχετική διαπερατότητα στα ανώτερα στρώματα τους και έτσι επιτρέπουν την ανάπτυξη βακτηριδίων. Σε αυτά όμως τα στρώματα . Μην ξεχνάτε ότι με τον καιρό οι πόροι αυτοί κλείνουν λόγω χημικών διεργασιών και απλής εναπόθεσης οργανικών και ανόργανων κατάλοιπων με αποτέλεσμα να έχουμε πλέον συμπαγή πλέον κομμάτια βράχων .

Τώρα όσον αφορά τις «τραγάνες» .
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι πρόκειται για ένα ελαφρύ, σχετικά πορώδες κομμάτι ασβεστολιθικού πετρώματος. Η υφή του είναι σχεδόν οργανική (θυμίζει τις κατασκευές που κάναμε όλοι με την άμμο όταν ήμασταν παιδιά . Είναι όπως τα σχήματα που άφηνε η υγρή αμμος όταν την αφήναμε να πέφτει από την παλάμη μας με λίγο νερό πάνω στα πυργακια που φτιάχναμε )
Μετά από 3 μήνες στο ενυδρείο μου έχει αρχίσει να γίνεται χώρος ανάπτυξης κοράλλινης και είναι πολύ καλό υλικό για την κατασκευή βάσεων . Τα ψάρια το λατρεύουν σαν υλικό λόγω των κρυψώνων που προσφέρει και σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι μηδενικά.

Τώρα εάν είναι οργανικής προελεύσεως ή όχι δεν μπορώ να σας πω. Σε λίγες έρευνες που έκανα δεν μπόρεσα να βρω τίποτα στο δύκτιο και δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του ΕΚΘΕ .

Όσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε.

Γαύρε να κανονίσουμε… έχω και μεταφορά να κάνω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

kangouras
26-01-05, 08:39
τραγάνα μπορείς να βρείς και στο ένα μέτρο , δεν είναι απόλυτη ανάγκη το βάθος , και ίσα ίσα όσο ποιο ρηχή τόσομεγαλύτερο το μπιονταιβέρσιτη (αν μηλάμε για δική μασς τραγάνα τότε το 50% των ζωντανών είναι φάιργορμσ στην καλύτερη , καθώς υπάρχουν και σκολικαντέρες ακόμα χειρώτερες , αστακουδάκια (πολΥΥΥΥΥ ΆΣΚΗΜΑ ) και μύδια/στρείδια που τεζάρουν κάτω απο 1,029 , Αν συκώσεις μια τραγάνα ενός κιλού περίπου , το νερό που θα τρέξει δεν είναι κλυστάλινο αλλά άσπρο γαλακτώδες απο τα σκουλίκια που την κάνουν , το κακό είναι πως τα δικά μας φαιργορμσ αντέχουν μέχρι και 1,020

kangouras
26-01-05, 08:48
γάβρο τώρα τις είδα τις φώτο , δε με λες , εκείνο το χρώμα σα σκουριά τί είναι ???? πεθαμένη κόκκινη άλγη ???, πάρε ένα μικρό κομμάτι και ρίξε λίγο ξύδι/σόδα , αν λιτσάρει το χρώμα , καλύτερα να το ξανασκεφτείς

Discos
26-01-05, 10:28
η "οργανική υφή" του βράχου φαίνεται καθαρά και στις φωτογραφίες του φίλτατου γαύρου.
Εαν εννοεις οτι ειναι κατι το 100% φυσικο τοτε συμφωνουμε. Γιατι κατι που εννοειται το τονιζεις βρε αγορι μου και μας μπερδευεις? Εγω ας πουμε δεν με λεω θηλαστικο-που ειμαι, ετσι? Με λεω ανθρωπο. :idea:

Τώρα όσον αφορά το αν βοηθάνε στην ανάπτυξη αναερόβιων βακτηριδίων αυτό είναι κάτι που ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει περάσει σε σοβαρή συζήτηση σε όλα τα ξένα φόρουμ και περιοδικά.
Και ολοι εως τωρα εχουν φτασει στο ιδιο συμπερασμα. Καλυτερα βραχος και "κλεισμενος" παρα καθολου η καποιο αλλο υλικο. Μην ξεχναμε πως ακριβως αυτη η υπαρξη του Live Rock επετρεψε μαζι με τον φωτισμο να εχουμε ζωντανα κοραλια στο ενυδρειο μας. Κανενα αλλο μεσω δεν τα καταφερε, ουτε καν οι σκελετοι απο νεκρα κοραλια που απο μονοι τους ηταν αχρηστοι για αυτο το ρολο δεν καταφερανε κατι καλυτερο. Το εχουμε πει παντως. Το μυστικο στον ζωντανο βραχο δεν ειναι η βαση απο κοραλλι απαραιτητα, αλλα τα αλλα ειδη ζωης που με τα αρκετα χρονια εχουν πιασει και συνησφερουν τα μεγιστα σε αυτο.

Να αναφερω πως υπαρχουν αρκετοι τροποι να βοηθηθει ο βραχος να συνησφερει τα μεγιστα χωρις να μπουκωσει οπως λες και εχουν γινει και μελετες με βαση αυτο. 8)

Ναι μεν ο βράχος είναι πορώδης αλλά όχι στο σύνολο του. και είναι λίγο δύσκολο να δημιουργηθούν βακτηρίδια μέσα στον στέρεο βράχο.
Εδω ειναι η μοναδικοτητα του ζωντανου βραχου. :wink:

Όταν αναφερόμαστε σε βακτήρια στον βράχο αναφερόμαστε κυρίως σε κομμάτια βράχων ή μάλλον καλύτερα σε κομμάτια σκελετού κοραλλιών (όπως ο βράχος Fiji που αποτελείται από σκελετούς κοραλλιών ) τα οποία έχουν μια σχετική διαπερατότητα στα ανώτερα στρώματα τους και έτσι επιτρέπουν την ανάπτυξη βακτηριδίων. Σε αυτά όμως τα στρώματα .
Οποιος βραχος θεωρειται live rock εχει σαν βαση νεκτρα κοραλια ας ειναι και Σουματρας. Ειναι στους ορισμους του ζωντανου βραχου. Οπως λει και ο Μπους "τρομοκρατης ειναι ο ...." ε, απο αυτο. :lol:

σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι μηδενικά.
Αυτο λογο τραγανας να εχει γινει δεν υπαρχει περιπτωση καθοτι οι αναερωβιες περιωχες για να αναπτυχθουν θελουν παρααα πολυ καιρο, και σε 3 μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει. Εδω σε denitrator και παρολο τις αποκλειστικες συνθηκες και το εχτρα ταισμα με υποειδη ζαχαρης κτλ. κανει το λιγοτερο για να στρωσει 6 με 10 βδομαδες.

Ο υπαρχον live rock κανει ενα μερος της δουλειας, ενω για το αλλο μηπως εχεις αλγη? Με καποια μικροαλγη να αναπτυσεται , να δεις νιτρικα ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο.(ειναι αυτο που λενε "ουδεν κακο αμηγες καλου...").

Παντως για να κλεισω το θεμα μια και ο γαυρος θα τα εχει "παρει" αφου ειναι δικαιοματικα δικη του κουβεντα. :oops: Η τραγανα εαν ειναι ποια καθαρη φαινεται να ειναι μιας πρωτης ταξεως βαση και κρυψωνων. Η επιλογη του γαυρου ειναι σχεδον τελεια αφου και τα ψαρια θα εχουν το προσωπικο τους χωρο και τις κρυψωνες τους. Τι ψαρακια εχεις αρχισει να σκεφτεσαι?

Kangouras ωραιες πληροφοριες για την τραγανα. :wink:

γαυρος
31-01-05, 22:23
επειδη ειναι ζητημα μερων να τελειωσει η κουρσα του σεταπ, ηδη εκανα τα πρωτα τεστ αντλιων και υπερχειλισης, πετυχημενα ευτυχως, πρεπει να διαμορφωσω τα διαμερισματα υλικων στο σαμπ.
και η ερωτηση !! :?: :?: :?:
αν μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου στο σαμπ, δεν μπει το σκιμερ αλλα καποιο αλλο βιολογικο υλικο και μετα το σκιμμερ και μετα χημικο κλπ...με λιγα λογια , αν η διαταξη των υλικων μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα εχει ορισμενη διαταξη, η δεν παιζει ρολο ??
θελω να κανω μια πατεντιτσα και με βολευει αν δεν εχουν καποια σειρα :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Theo
01-02-05, 01:49
Τι υπερχειλιση εχεις? Τι διαμετρο για ποσα λιτρα την ωρα?
(Απο περιεργεια και μονο)Ειπες καποτε οτι το τζαμι δεν το τρυπανε με διαμαντοτρυπανο. Με τι τρυπανι το τρυπισες?

γαυρος
01-02-05, 19:41
diy , pvc 32αρα , ποσα λιτρα= ερωτηση ασαφης φιλε συνονοματε γιατι εξαρταται απο την αντλια που σου φερνει το νερο πισω.
η 32αρα = διαμετρο 3,2 εκατοστα μπορει να καταπιει απο οτι βλεπω πανω απο 2000 λτ την ωρα για γελια.ειπαμε ομως,αναλογα την αντλια που στο φερνει πανω , εκει ειναι το θεμα.
εμενα ειναι 1800 λ/ω με μανομετρικο 2,2 μετρα, που σημαινει οτι στο εναμισυ μετρο περιπου καταφερνει να στειλει περιπου 1000 λιτρα την ωρα.
θελει ειδικες αντλιες αν ειναι να το στειλει ψηλα, με φτερωτες οχι αυτες τις απλες, αλλα σε σχημα c . ετσι ανεβαζει το νερο με πιεση και κανει δουλεια.
οι 3 1200αρες αντλιες που πηρα για αυτη τη δουλεια βγηκαν αχρηστες (θα μπουν μεσα στο ενυδρειο για να εχουμε ..κυματακι) που αν και καλες σαν μαρκα ηταν μαπα λογω υψους.
αμα την βγαλεις απο την πριζα και την ξαναβαλεις ...αντε γεια.
τωρα το τρυπημα,
εγω το τρυπησα πριν κολληθει, οποτε κανενα προβλημα. εγω προσπαθησα να το τρυπησω μονος μου( με διαμαντι κοφτη οχι τρυπανι) ,αλλα το αποτελεσμα ηταν 3 σπασμενα πλαινα. :oops: :oops:
τελικα ο τζαμας με ειδικο ποτηροτρυπανο το σενιαρισε κουκλα!
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Theo
01-02-05, 20:25
Sorry για την ασαφεια. αλλα καταλαβες τι εννοουσα. Δηλαδη ποσα λιτρα σκοπευεις να επιστρεφεις και τι σωληνα εβαλες για να μην κανει θορυβο.
Εγω εχω γυρω στα 2000 λιτρα επιστροφη στο 1,5 μετρο και 2χ26mm τρυπες με 22mm σωληνες και κανει πολυ φασαρια.
Ο λογος που ρωτησα ειναι επειδη δεν ειμαι σιγουρος τι να κανω στο επομενο.
Θελω να εχω τουλαχιστον 2000 λιτρα επιστροφη και αναρωτιεμε να παω για
3-4x26mm,(εχω 26mm ποτηροτρυπανο οποτε μπορω να κανω οσες τρυπες χρειαστουν)
1χ36mm,
η 1χ44mm
:?

γαυρος
01-02-05, 20:35
κατσε , εισαι ετοιμος να το κανεις σουρωτηρι εσυ.. :lol: :lol: , με 2 εισαι οκ βρε.
οσο πιο στενη η διαμετρος τοσο πιο πολυ βαβουρα θαχεις.
βαλε και τις στροφες που θα δωσεις μεχρι να φτασει στο σαμπ....
οσο πιο πολλες γωνιες τοσο πιο πολλη φασαρια επισης!!
εγω τοχω και <φτυνει> πανω σε σφουγγαρι απο πολυ κοντα, και δεν ακους τιποτα!!!!!
δε πιστευω να εννοεις τα απλα ποτηροτρυπανα για ξυλα ε?? εκεινα ΔΕΝ κανουν φυσικα!
θελει αρκετη σαπουναδα και το ειδικο εργαλειο.
βασικα να αποφυγεις τις πολλες στροφες παντως!!!

Theo
01-02-05, 21:15
Οχι οχι για ξυλο.
υδροψυκτο διαμαντι ποτηροτρυπανο για πορσελανη πλακακι με διαμαντι οδηγο.
κοβει το τζαμι σα βουτηρο.
Γιαυτο σκεφτομε τις 3-4 τρυπες για να αποφυγω να αγορασω κιαλλο. :D

γαυρος
01-02-05, 21:48
το ενυδρειο αδειασμα, οπωσδηποτε, και πανω σε τραπεζι με μοκετα η κατι τετοιο που να απορροφα κραδασμους κλπ, βαζουμε το τζαμι που θα τρυπησουμε να παταει στο τραπεζι !!! ποτέ στον αερα!!
το ποτηροτρυπανο που λες ειναι οκ !!
αν το επιχειρησεις καλη επιτυχια !! :wink: :wink:

kangouras
02-02-05, 08:29
και γω το ίδιο έκανα , 2 τρύπες αντί για μία μεγάλη στα 1200λ/ω με τρείς στροφές , αν είναι αρκετά μεγάλες οι τρύπες , μπορείς να βάλεις ένα καλαμάκι του οποίου το στόμιο θα κοιτάει προς τα πάνω για να μειώσεις το κόχλασμα ... ΧΛΧΛΛΧΧΛΧΛΧ......ΛΧΛΧΧΧΛΧΛΧΛΧ...............

Μετά απο καιρό όμως που οι σωλήνες θα μπουν ( το κακό με αυτές τις σωλήνες ) μπορεί ο θόρυβος να σταματίσει απο μόνος του

Discos
03-02-05, 15:57
αν μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου στο σαμπ, δεν μπει το σκιμερ αλλα καποιο αλλο βιολογικο υλικο και μετα το σκιμμερ και μετα χημικο κλπ...με λιγα λογια , αν η διαταξη των υλικων μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα εχει ορισμενη διαταξη, η δεν παιζει ρολο ??

Γαυρε στη διαταξη θα ηταν λαθος να μπει το σκιμμερ μετα το βιολογικο. Ειπαμε οτι το σκιμμερ πεταει βρωμιες πριν προλαβουν να μετατραπουν σε νιτρικα μεσω του βιολογικου μας, εαν βαλεια το σκιμμερ πρωτο πεταει τα περισοτερα, εαν ομως μπει πρωτο το βιολογικο...τα περισσοτερα θα εχουν γινει ηδη νιτρικα οποτε το σκιμμερ χανει ενα τεραστιο μερος της σωστης και μακροπροθεσμα χρησιμης λειτουργειας του. Σκεψου το καλα πριν το κανεις-ΙΜΟ. :wink:

γαυρος
03-02-05, 23:00
ψεμματα τελος!!!!
αναμονη τελος !!!
αυριο διαμορφωνω το σαμπ αναλογα με το μεγεθος του σκιμμερ, τα χωρισματα
για τα υλικα , και βαζω μπροστα την οσμωση να γεμισουμε το βαρελι με νερο !!!
αν το επιτρεψει ο καιρος σε 2-3 μερες το επιχειρημα ξεκινα!!
οσον αφορα στη διαταξη των υλικων, ακολουθω συμουλη του προλαλησσαντα ,
και το σαμπ γινετε σε 2 επιπεδα,το ενα (σαμπ-ακι:lol: )πανω απο το αλλο και με δευτερη υπερχειλιση στο μεγαλο σαμπ.
το νερο λοιπον < χτυπαει > σε σγουγγαρι για αρχη, το παραλαμβανει ο :D α αποβουτυρωτης :lol: :lol: ,
και μετα φευγει και πεφτει στο κατω επιπεδο , περναει μεσα απο siporax-antiphosphate- active carb.-SBF- (μια παρχη παει σε uv sterilizer, και μια αλλη σε denitrator filter),
και απο το διαμερισμα τελικης συλλογης του νερου 2 αντλιες 3000 λ /ω το ριχνουν στο ενυδρειο παλι.
μεσα εκει εχουμε , εκτος τις 2 παροχες των αντλιων, αλλους 3 κυκλοφορητες εκ των οποιων ο ενας ειναι συνδεδεμενος με wavemaker,
συνολο κυκλοφοριας μεσα στο ενυδρειο περιπου, άλλα 3000 λ/ω.
3.000 απο σαμπ και 3.000 απο κυκλοφορια μεσα δηλαδη.
επεται η συνεχεια.... :wink: :wink: :wink: :wink:

yiobi
04-02-05, 12:21
Άντε, καλή αρχή.... :wink: :wink: :wink:

Theo
04-02-05, 12:30
Και μην ξεχασεις το αλατι!!
(Η δυναμη της συνηθειας ξερεις) :lol: :lol: :lol:

Καλη επιτυχια!

jpatou
04-02-05, 16:11
Άντε να δούμε το όλο σύστημα και σε φωτο τελειωμένο με το καλό !!!

γαυρος
18-02-05, 19:54
Το εργο τελειωσε και μενουν οι ηθοποιοι που θα πλαισιωσουν τους ρολους! +-8 +-8 +-8 +-8 +-8
Το ενυδρειο τρεχει -αδειο φυσικα-εδω και 4 μερες , αλατισμενο στα 1023-1024 κατα την κριση του διαθλασιμετρου(βλεπε refractometer) :D ,κοσκινισμενο απο την R.O πριν, και μετα απο το samp, οπου εκτος των filter media, βραζει με ρυθμο φασολαδας μεσα σε ενα -diy-φιλτρο αμμου, και περναει απο τη uv φυσικα,παει στους 25 με τη βοηθεια του jagger, και επιστρεφει στο ενυδρειο οπου ενας wave-maker με 1200λ/ω, το στελνει στην απεναντι μερια οπου το ξαναδιωχνει με 1000 λ/ω ο αλλος κυκλοφορητης, με τελικη καταληξη παλι στο samp και παει λεγοντας. Μικροπροβληματακια εργονομιας στο samp, διορθωθηκαν παραυτα, και φυσικα περιμενει τους νεους ενοικους του!!! Στρωσιμο θα παιξει με μπολιασμα φυσικα, και απο αυριο σαββατο ξεκιναει ο δρομος της ανιχνευσης για τους νεους κατοικους . +-8 +-8 +-8 +-8 +-8
Συντομα και αποδεικτικο υλικο του στησιματος .
αν μετραω καλα 9 συσκευες δουλευουν αυτη τη στιγμη μονο για αυτο !!


και επειδη ειχα υποσχεθει και ενα τελικο μπατζετ παρτε το !!
1.skimmer prizm deluxe upgraded=120€
2.denitrator filter (ακομη το περιμενω αυτο)=65€
3.λαμπα uv 800λ/ω =80€
4.ro 240λ/ω=90€
5.φιλτρο diy αμμου= +-6 3 €
6.wave maker =40€
7.3 1200αρες αντλιες και 5-6 κυκλοφορητες=140€
8.αλατακι red sea=65
9.αραγωνιτης =60€
10.διαθλασιμετρο=60€
ενυδρειο-σαμπ-υπερχειλιση-φωτισμος(pc / el. ballast),βαση ενυδρειου,
ιδιοκατασκευες καθως και φιλικες +-2 +-2 παροχες.

νομιζω τα βγαζω 720...
να βαλουμε και κανα 30αρι ηλεκτρολογικο υλικο και σιλικονες και να τα παμε 750 !!
+-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9 +-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9

φυσικα προσωπικη εργασια -ατελειωτη- αγχος, ψαξιμο, κλπ παρελκομενα τα χρεωνω σε μενα :wink: .

ααα ξεχασα και καμια 100αρα σε πιβισι υλικα καθως και υλικα φιλτραρισματος.
αντε στα 850 λοιπον !!! :roll: :roll: :roll: :roll:

αυτη ειναι η μαυρη τρυπα μεχρι στιγμης ομως !!
επεται η συνεχεια επι της ..οθονης!!!

Takis
18-02-05, 20:23
φυσικα προσωπικη εργασια -ατελειωτη- αγχος, ψαξιμο, κλπ παρελκομενα τα χρεωνω σε μενα :wink: .

Βαλε και τις ωρες διαβασμα!!!! :lol:

γαυρος
18-02-05, 20:39
αυτα στο τελος δασκαλε, οταν θα επισκεφτω ψυχολογο, στις αιτιες περι ψυχολογικων (ενυδρειακων) μονιμων εναπομειναντων προβληματων... +-4 zw :shock:

kangouras
19-02-05, 09:22
Ο Λαός , απαιτεί Φώτο Γάβρου στο πανί !!!!!!!!

γαυρος
21-02-05, 00:07
περιμενε ωρε να το στησω..ακομη νερο και φως εχει !!! :lol: :lol:

προς το παρον ειμαστε σε αναμονη να ανεβει το ph. 7,8 ..τεμπελιασε !! :evil: ( θα του αλλαξω την πιστη στη σοδα αμα δεν συνεθλει συντομα... )
alkalinity=3

το αλατακι εκατσε τζαμι στο 1024 !!
νεωτερα συντομα !! :roll: :roll: :roll:

ahar
21-02-05, 00:59
θοδωρη βλεπως το έχεις βαλει και διπλα στις καταλληλες αφισες για να ενθαρύνονται οι Ωψαριοι...!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D

kangouras
21-02-05, 14:43
Το σαμπ ρεεεεεεεεε , αυτο ζητάω τόσο καιρό , το σαμπ βγάλε μια δυο φωτο , τι βγάλε , είμαι σίγουρος πως το έχεις κάνει εδω και καιρό

ahar
21-02-05, 17:17
Το σαμπ ρεεεεεεεεε , αυτο ζητάω τόσο καιρό , το σαμπ βγάλε μια δυο φωτο , τι βγάλε , είμαι σίγουρος πως το έχεις κάνει εδω και καιρό

Γιατι με τόσα σχεδια που έχει ανεβάσει ο Θοδωρης δεν μπορεις να καταλαβεις πώς το εφτιαξε;

γαυρος
21-02-05, 19:23
επειδη λυσσαξες παρε και παιξε μπαλλα.
το νερο πεφτει πανω αριστερα και με την βαρυτητα περναει απο το χωρισμα κατω (εχει κενο) και βγαινει στο δευτερο οπου με υπερχειλιση περναει στο 3ο και παλι απο κατω στο 4ο,μετα παλι με υπερχειλιση ερχεται στο απο δω μεγαλο κομματι ,περνωντας υποχρεωτικα απο το μπλε λεκανακι, πουναι φουλ στον ανθρακα οπου εχει μεσα ολη τη σαβουρα,φιλτρο αμμου,θερμαντικα,κυκλοφορητες,αντλιες κλπ. το σκιμμερ παραλαμβανει απο το 2 και το ριχνει στο 3,ενω μεταξυ 2-3 παλι ,η uv καθαριζει τα παντα.τα υλικα ακομη δεν ταχω συμπληρωσει ολα αλλα αυτο δε σε νοιαζει...
αμα θες και αλλες λεπτομερειες με φωτο,στειλε email... :roll: :roll:

mmbuna
21-02-05, 21:53
Γάβρε.... μου προσθέτεις χρόνια αδερφέ! Μιλάμε, ξεσκίστικα στο γέλιο με την περιγραφή σου! :lol: :lol: :lol: :lol:

και βγαινει στο δευτερο οπου με υπερχειλιση περναει στο 3ο και παλι απο κατω στο 4ο,μετα παλι με υπερχειλιση ερχεται στο απο δω μεγαλο κομματι ,περνωντας υποχρεωτικα απο το μπλε λεκανακι

ΟΥΤΕ Ο ΤΑΡΕΚ ΕΤΣΙ αδερφέ! ΠΟΙΟ 'ΑΠΟ ΔΩ', ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ!!! +-8 +-8


αμα θες και αλλες λεπτομερειες

ΟΧΙ ΑΛΛΟ! ΗΜΑΡΤΟΝ ΑΔΕΡΦΕ! ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ!! zw zw zw


....όποιος κατάλαβε ας μας εξηγήσει..... μάλλον όχι, ΑΚΥΡΟΝ!!.....

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ! ΑΡΝΟΥΜΑΙ!! +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8

γαυρος
21-02-05, 22:55
οποιος εχει ματια βλεπει νέε !!
εξαλλου αυτα τα σπορ του σαμπ και οι τροποι εκφρασης ειναι μονο για γαβρους... :lol: :lol:

βλεποντας τις φωτο δεν το καταλαβες?? :roll: :roll:

και ειπαμε περιοδος καταστολης !! +-3 +-3 :wink: :wink:

α ξεχασα να σου πω...εμεις :lol: :lol: :lol: :lol: οι θαλασσινοι +-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9 -+9 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: zw εχουμε αλλους κωδικες εκφρασης,
που εσεις :lol: :lol: :lol: :lol: zw του γλκυκου δε τους πιανετε !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τι τραβαμε και μεις οι... :roll: :roll: :roll: αλμυροι !!! :D :D :D :D

kangoura βλεπεις τι τραβαω για χαρη σου? ρομπα παει να μας κανει ο νεος !! -+5 -+5

tasos
22-02-05, 01:17
Γαύρε, το SWCD WAVEMAKER 40€ που το αγόρασες;Μου φαίνεται οτι είναι κατα 30% πιο ακριβό!Μάλλον ο Εργοτέλης σε ζάλισε λίγο!Καλορίζικο το θαλασσινό!! :wink:

kangouras
22-02-05, 09:54
ΟΛΕ

ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ , είναι το μεγαλύτερο θέμα του μπορντ ??
Τώρα που φτάνει ο καιρός , φτιάξε ένα νέο για το τι θα είναι αυτό που θα βάλεις μέσα πρώτο , έστω και αν έχεις προαποφασίσει θα έχει αρκετό χώρο για συζήτηση

γαυρος
22-02-05, 13:26
Γαύρε, το SWCD WAVEMAKER 40€ που το αγόρασες;Μου φαίνεται οτι είναι κατα 30% πιο ακριβό!Μάλλον ο Εργοτέλης σε ζάλισε λίγο!Καλορίζικο το θαλασσινό!! :wink:


http://www.marinedepot.com/aquarium_wavemakers_scwd_squid.asp?CartId=
3Q1111 SCWD - Squid - Wavemaker
Provides alternating current between two ports. connects to any pump up to 1400 GPH with 3/4" vinyl tubing. $38.95

μαλλον εσυ κατι εχεις παρει ληγμενο !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

το να πιασεις ζαλισμενο ενα γαβρο ειναι δυσκολο !!!! :wink: :wink: :wink:

Obelix(Reifen)
22-02-05, 17:45
http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=SQUID-WM&Category_Code=Wavemaking

:?: :lol:

γαυρος
22-02-05, 22:35
ετσι εεεεεεετσι !!! :wink: :wink:

και δια χειρος ντεκορατερ τολη,το ενυδρειο ετοιμο !!!
+-8 +-8 +-8 +-8 -+9 -+9 -+9 -+9 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 +-2 +-2 +-2 +-2 +-2 +-2 +-2 +-2

annivas2000
23-02-05, 00:51
To κοκκινακι εκει δεξια, κασκολ ειναι???.......εκει τα κρυβεις τωρα??? :D :D :D

Obelix(Reifen)
23-02-05, 06:03
:shock: +-3 +-4 :lol:

sps4ever(niktso)
23-02-05, 09:19
Διονύση βιβλίο Paleta βλέπω. Ετοιμαζόμαστε;

Η ένσταση που έχω για το βράχο είναι ότι είναι λίγος και θα ήταν προτιμότερο ένα βουναλάκι στυλ αφρικάνες με ένα κυκλοφορητή από πίσω για να προσφέρει αίσθημα ασφάλειας

kangouras
23-02-05, 12:50
Δέ νομίζω να είναι όλος ο βράχος που θα μπει ετσι ?

γαυρος
23-02-05, 13:38
1.το βιβλιο τοχω κιεγω...αλλα ελλειψη τραγανας με καθηλωνει εκει προς στιγμη.πιστευω πολυ συντομα με τη βοηθεια του portland να γινουν πολυ περισσοτερες και live-οτερες!!! :wink: :wink: :wink: (τακους αχαρ?)
2.αυτη η ιστορια στη μεση κρυβει εναν maxjet 1200 lt/h και τον wavemaker.
3.δεξια κυριε γ.γ :P , ειναι ο χωρος οπου τα ψαρια θα συζηταν τα οπαδικα τους... -+11 -+10 -+11 .
4.προς το παρον λοιπον τρεχει σαν fish only μεχρι νεωτερας... :wink:
αυριο πιθανοτατα θα εισελθει ο πρωτος κατοικος....

ahar
23-02-05, 14:19
Θοδωρη καταφερες να βρεις απο εκεινο τον ψαρα το σμηνακι απο γαυράκια για το στρώσιμο του ενυδρείου που συζητάγαμε;;....

Ουπςςςςς σε κανονικο μυνημα και οχι πμ το γραφω;;;;

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

γαυρος
24-02-05, 22:23
2 Nemateleotris magnifica
1 Salarias fasciatus

οι 3 πρωτοι κατοικοι κολυμπαν στο νεο τους σπιτι !! +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8
+-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8
+-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8 +-8
+-8 +-8 +-8 +-8

kangouras
25-02-05, 19:02
Εεεεεεε ???? τι σου λένε ? +-8

Husky_Jim
26-02-05, 01:54
Εεεεεεε ???? τι σου λένε ? +-8

ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: