PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεφόρτωμα σαλιγκαριών


Da Gypsy Fish
27-11-12, 17:37
Ενώ για 2 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, μάλλον από κάποιο φυτό, έχω γεμίσει λαθρεπιβάτες!!

Όσο χαζό κι αν ακούγεται, τους ψιλολυπάμαι. Πέταξα καμιά εικοσαριά στο νεροχύτη με την λογική
ότι στον υπόνομο με την μικρή στάθμη νερού, την υγρασία και τις βροχές θα επιβιώσουν.

Άμα τα μαζέψω και τα πετάξω σε κανά συντριβάνι θα επιβιώσουν τα σαλιγκάρια;
Επίσης, παίζει καμιά λιμνούλα κοντά Αθήνα, να τα πετάξω εκεί τα σαλιγκαρακία;

klipitiklopos
27-11-12, 17:52
Κατα πρωτο λογο μπραβο σου που σεβεσαι την ζωη των πλασματων που φιλοξενεις.
Κατα δευτερο λογο, ειναι λαθος να ελευθερωνουμε στην φυση, πλασματα που ανηκουν σε αλλο βιοτοπο, γιατι μπορει να καταστρεψουμε την ισορροπια του.
Κατι βεβαια που δεν ισχυει για το συντριβανι που λες, αν δεν εχει καποιου ειδους συνδεση με το περιβαλλον (κλειστο συστημα οπως το ενυδρειο).

ShadowVValker
27-11-12, 19:36
Μπορείς να βάλεις μερικά anetome και να βρουν τη θέση τους στον κύκλο της ζωής..Ή καλύτερα της τροφικής αλυσίδας!

bloskas
27-11-12, 19:53
εγω τα brown ramshorn τα βγαζω με το κιλο απτο γαριδαδικο μου και τα ριχνω στο αλλο ενυδρειο με τα kribensis να τσιμπανε μεζεδακια! :D:D

Da Gypsy Fish
27-11-12, 20:10
Είστε όλοι τόσο άκαρδοι...

:( :( :( :(

ShadowVValker
27-11-12, 21:17
H ζωή..Αν θες πάντως, μπορείς να μειώσεις το φαγητό που δίνεις, όσο λιγότερο φαγητό βρίσκουν, τόσο μειώνεται η αποικία. Και σε συντριβάνι και όπου να τα αφήσεις, αν δε βρουν τροφή, θα πεθάνουν έτσι κ αλλιώς.

klipitiklopos
27-11-12, 21:27
Καλα στο συντριβανι ολο και καποια αλγη θα υπαρχει.
Οταν ομως πεσει η θερμοκρασια, δεν ξερω αν θα τα καταφερουν.

Da Gypsy Fish
27-11-12, 21:35
Μπα... δεν πεθαίνουν αυτά... εδώ σε ένα δοχείο τα είχα ξεχάσει κάποτε και χωρίς φαγητά , αλλαγές νερών, κρύα κτλ καταφέρναν και επιβίωναν και πολλαπλασιάζονταν κι όλας!!

klipitiklopos
27-11-12, 22:00
Tοτε νομιζω η λυση του συντριβανιου θα σε καλυψει και συναισθηματικα, και πρακτικα.;)

janickrules
27-11-12, 22:20
και εγω τα λυπομουν φιλε μου οταν ειχα...

ειχα φτασει σε σημειο,να τα πηγαινω σε εναν πετσοπα που τα λυποταν κι αυτος και τα δεχοταν!!!:D:D:D

nazgul
28-11-12, 00:01
Και εγω μια απο τα ιδια...τα λυπαμαι.
Στο ενα ενυδρειο ειμαι φουλ και τα dwarf puffers εχουν να δουν σαλιγκαρι μηνες.

Καλο κανουν μωρε τα καημενα, καθαριζουν την τροφη που μενει, τα σαπια φυλλα των φυτων, εχουν και πλακα :D

ShadowVValker
28-11-12, 12:24
Προσωπικά δεν τα πειράζω καθόλου, και έχω πολλά. Από εκεί και πέρα σου λέω σε περίπτωση που εσύ θες να τα ξεφορτωθείς.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-11-12, 12:59
Αφήστε τα σαλιγκαράκια, αποτελούν και αυτά μέρος του συστήματος. Δεν βλάπτουν κανένα.

Da Gypsy Fish
28-11-12, 19:39
Εχουν γεμίσει τον τόπο, άσε που χέζουν και πολύ...

stratri1
05-12-12, 14:48
Είναι έγκλημα να αφήνεις στη φύση οργανισμούς που δεν ανήκουν στο συγκεκριμένο οικοσύστημα. Έχουν καταστραφεί ολόκληρα οικοσυστήματα από άτοπες και άμυαλες, "φιλοζωικής" κατεύθυνσης, απελευθερώσεις. Δηλαδή τα γηγενή είδη δεν τα σκεφτόμαστε;;;

Nick74
05-12-12, 15:16
εγω πντως τα αφηνω ως εχουν.
αχααρη σ αυτα βαζω πολυ σπανια σκουπα, ετσι ο βυθος εχει παντα βιολογια τουμπανο