PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα ψάρια ... τρελαίνονται;


Stathis
16-11-04, 14:43
Αγαπητοί φίλοι του Board γειά σας.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να γράψω στην ενότητα Ασθένειες γιατί δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που συμβαίνει στο ενυδρείο μου είναι ασθένεια ή όχι.
Συγκεκριμένα το Blue tang που έχω εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, τον τελευταίο μήνα συμπεριφέρεται πολύ παράξενα.
Κολυμπάει σαν τρελλό σε όλο το μήκος του ενυδρείου και δεν αφήνει σε ησυχία κανέναν άλλο κάτοικο. Τρώει ότι και να ρίξω τόσο γρήγορα που στο τέλος κάνει εμετό !!! και τα ξανατρώει ???.
Κάποιες φορές ορμάει στο μπροστά τζάμι και προσπαθεί να το φάει σαν να ορμάει στο είδωλό του. 'Οταν γίνεται αυτό ,το μαύρο που έχει στο πάνω μέρος του σώματός του αλλάζει και γίνεται κάτασπρο.
Πρίν από 2 μέρες μου έφαγε μια γαρίδα καθαριστή που είχα εδώ και 3 μήνες στο ενυδρείο χωρίς να την πειράζει τόσο καιρό.
Το μόνο που έχω αλλάξει τελευταία είναι πως τα ταίζω μερικές φορές με καταψυγμένη γαρίδα, κάτι που είχα πολύ καιρό να το κάνω. Αυτό φαντάζομαι ήταν η αιτία που μου έφαγε τη γαρίδα αλλά για την υπόλοιπη συμπεριφορά του δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Αν κάποιος φίλος - (ψυχίατρος) μπορεί να με βοηθήσει θα σας ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάθης

ahar
16-11-04, 14:49
βρε μπας και εριξες τίποτα σε νεφτι στο ενυδρέιο;

:D :D :D :D

Κοιτα τι συνθηκες του νερου σου

manosdr
17-11-04, 02:21
Μιλάμε για Blue (Hippo) Tang και όχι για λευκόστερνο έτσι; 8)
Εχω και εγώ ένα 18 μήνες και είναι το αγαπημένο μου ψάρι. :roll:
Είναι αλήθεια ότι γενικά το Hippo Tang είναι πολύ νευρικό ψάρι,κάνει πολύ
γρήγορες και απότομες κινήσεις,έχει μεγάλη όρεξη και τρώει πολύ αλλά
αυτό που περιγράφεις είναι πολύ περίεργο.Εχω πολύ καιρό γαρίδες καθα-
ριστές και ποτέ δεν μου τις πείραξε.Τα άλλα ψάρια σου παρουσιάζουν
περίεργη συμπεριφορά;Εάν όχι και εάν οι συνθήκες του ενυδρείου σου
είναι καλές τότε ειλικρινά δεν ξέρω τι να πώ.Μπορεί να έχει πάθει εγκεφαλικό ή όγκο στον εγκέφαλο. :twisted: