PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορειτε να κλαδεψετε-κοψετε το καθε φυτο.


Κουραμπιές
24-11-12, 03:33
Εχετε καταλαβει οτι δεν κανω ευκολα κατι αν δεν ειμαι σιγουρος, και μαρεσει να ψαχνομαι, αν και αρχαριος. Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι με βλεπω συχνα να ψαχνω στο google που πρεπει να κοπει το ενα φυτο, που το αλλο, ποσο βαθια ναναι η ριζα του ενος, του αλλου, ποιο φυτευεται και πιο οχι. Ποια φυτα περνουν τα θρεπτικα τους απτις ριζες, και ποια απτα φυλλα τους. Για τους αρχαριους σαν εμενα και οχι μονο, πιστευω οτι ειναι καλο να υπαρχει μια Database με τους τροπους φροντιδας του καθε φυτου, συγκεντρωμενα και περιεκτικα. Tι λετε? Eγω εκανα το λαθος ας πουμε και φυτεψα τις βαλισνεριες οσο πιο βαθια μπορουσα, και αναρωτιομουν γιατι σαπιζουν καποια φυλλα απτην βαση τους.

Θα ξεκινουσα να γραφω οτι εχω καταλαβει και μου εχουν πει για τα φυτα που εχω, αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος οποτε δεν γραφω τιποτα. Ρωταω λοιπον τα παρακατω. (βλεποντας τα τωρα που τελειωσα...βγηκαν μπολικα...σορρυ)

Valisneria Americana. Ειχα παρει κλαδεμετα απο χομπιστα. Hταν πολλες ριζες που ηταν συνδεδεμενες με δρομεις. Πχ 7-8 ριζες μαζι. Στην αρχη τις εκανα γκρουπακι και τα φυτευα σαν μια μεγαλη ριζα. Αλλα αποτι φαινεται ηταν λαθος, ετσι τους εκοψα. Και τις φυτεψα μια μια ριζα πιο αραια. Εκανα καλα? Επισης στην αρχη τις φυτεψα οσο πιο βαθια γινοταν και μετα τις τραβηξα λιγο εως οτου φανει η αρχη του κιτρινου μερους. Καποια ριζιδια ηταν πολυ μακρια, τα "εφαγα" λιγο.

Cabomba Caroliana. Μακραν το αγαπημενο μου φυτο. Εχουν αρχισει να φουντωνουν, 2 εχουν φτασει τους 50-60 ποντους. Βλεπω οτι σε καποια μεσογονατια, το ιδιο το φυτο βγαζει εξτρα ριζες, μπορω να το κοψω σε εκεινο το σημειο λιγο πιο κατω και να το μεταφυτεψω?? Να πω την αληθεια το εκανα ηδη, μου φαινοταν οτι γινεται. Το ιδιο και η Limnophilia sessiflora αλλα δεν ταχω κοψει ακομα.

Ηygrophilia difformis. Πηρα ενα ομολογουμενως τεραστιο φυτο απο χομπιστα, μου καλυπτει ολο σχεδον το υψος, ολα τα φιλτρα και τους θερμοστατες. Που μπορω να το κλαδεψω αν μπορω, και να μεταφυτεψω το κλαδεμα. Σε πιο σημειο? Οπως και η καμπομπα ετσι και αυτο εχει ριζιδια σε αρκετα κλαδια του.

Μarsilea quadrifolia. Καταλαθος πηγαινοντας να το ξαναφυτεψω (συνεχεια βγαινει απτην αμμο αλλα μαλλον το καταφερα σημερα) τοκοψα στα δυο. Με τα χερια δεν καταφερα τιποτα, ετσι ειπα να χρησιμοποιησω την λαβιδα και την εκανα την πατατα. Πειραζει? Αλλα τουλαχιστον φυτευτηκε καλα. Θα συνεχισει η αναπτυξη της? Υπαρχουν ριζες και στο ενα κομματι και στο αλλο, στην ουσια εναν δρομεα εκοψα.
Επισης...ειναι περιεργο αλλα απτο αζορες που πηρα την μαρσιλεα, μαλλον ειχε δυο ειδη σε ενα pot. Δεν εξηγειτε αλλιως το παρακατω...καποιες ριζες εξελισονται σε πλατια χαμηλα φυλλα(αυτα που λεω οτι βγαινουν συνεχεια απτην αμμο), και καποιες αλλες εχουν γινει παρα πολυ ψηλες (20+ ποντους) με μικρα φυλλαρακια και δεν βλεπω να πολλαπλασιαζονται αλλα να μεγαλωνουν μακραινοντας. Και δεν ειναι και το πιο ομορφο φυτο. Θα βαλω μια φωτο αυριο.

Last but not least οι Ανουμπιες. Βλεπω φωτος οπως εδω http://aqualandpetsplus.com/Plant,%20Anubias.htm και εμενα η ριζα δεν εχει καμια σχεση με αυτην. Ηθελα να τις κλαδεψω (2 ειναι heterophylla) αλλα φοβηθηκα μην τις καταστρεψω και ετσι τις αφησα. Εμενα η ριζα ειναι one piece, δεν ειναι ενα μεγαλο κοτσανι με ριζιδια ανα τακτα μηκη. Που μπορω (αν μπορω) να την χωρισω?

Μεσω απαντησεων απτους εμπειρους ακομα και ετσι θα μπορει να υπαρχει πολυ υλικο για να μην αναρωτιουνται οι επομενοι πως θα γινει το καθε τι. Ειδικα για τα δυσκολα φυτα και οχι αυτα που εγραψα εγω, ενα λαθος μπορει να παει στραφι ενα φυτο και αν μπορουμε να το αποφυγουμε θαταν καλο.

Nick74
24-11-12, 05:54
Valisneria Americana. Ειχα παρει κλαδεμετα απο χομπιστα. Hταν πολλες ριζες που ηταν συνδεδεμενες με δρομεις. Πχ 7-8 ριζες μαζι. Στην αρχη τις εκανα γκρουπακι και τα φυτευα σαν μια μεγαλη ριζα. Αλλα αποτι φαινεται ηταν λαθος, ετσι τους εκοψα. Και τις φυτεψα μια μια ριζα πιο αραια. Εκανα καλα? Επισης στην αρχη τις φυτεψα οσο πιο βαθια γινοταν και μετα τις τραβηξα λιγο εως οτου φανει η αρχη του κιτρινου μερους. Καποια ριζιδια ηταν πολυ μακρια, τα "εφαγα" λιγο.


πολυ καλα εκανες


Ηygrophilia difformis. Πηρα ενα ομολογουμενως τεραστιο φυτο απο χομπιστα, μου καλυπτει ολο σχεδον το υψος, ολα τα φιλτρα και τους θερμοστατες. Που μπορω να το κλαδεψω αν μπορω, και να μεταφυτεψω το κλαδεμα. Σε πιο σημειο? Οπως και η καμπομπα ετσι και αυτο εχει ριζιδια σε αρκετα κλαδια του.


οπου και να το κοψεις ποιανει, ειτε το φτεψεις ειτε το αφησεις ελευθερο στο νερο.
Τα φυλλα που θα αρχισουν να αναπτυσονται εξω απο το νερο αν το αφησεις ειναι λιγο διαφορετικα απο αυτα που ειναι μεσα, αλλα κανα δυο ποντους εκτος νερου σταματαει η αναπυξη του.

maikl
24-11-12, 10:25
Ριξε ενα ματι εδω θα βρεις τις απαντησεις που θες ;)
http://www.tropica.com/en/tropica-abc/start-up/planting.aspx

bloskas
24-11-12, 15:43
Στις βαλισνεριες δεν υπαρχουν κλαδεματα, μονο η ριζα φυτευεται και πρεπει να περιμενεις να βγαλει δρομεις για να το κοψεις και να βαλεις σε αλλο σημειο αν θελεις.
Στη ντοματια οτι ειπε ο nick74 οτι και να κανεις θα πιασει και θα φουντωσει. τα ριζιδια στα κλαδια τα εβγαλε γιατι ηταν ξαπλωμενα στο βυθο.
Τις ανουμπιες καλυτερα να μην τις πειραξεις γιατι υπαρχει πιθανοτητα να σου χαλασει αν της χωρισεις το κοτσανι.

Κουραμπιές
24-11-12, 15:54
Λες ε για τις ανουμπιες? Κριμα και ηθελα να βαλω και σε μια ακομα ριζουλα. Δεν πειραζει. Για την κομπομπα και τη λιμνοφιλια, τι λετε?

Κουραμπιές
27-11-12, 18:40
Εχω απορια για την καμπομπα που εκοψα. Το κομματι που εκοψα και μεταφυτεψα συνεχιζει να μεγαλωνει οπως πριν. Το κομματι που εμεινε ομως (απτο κοψιμο και κατω δηλαδη) εχει μεινει στασιμο. Δεν μεγαλωνει δεν βγαζει καινουργια φυλλα. Και χωρις ναμαι σιγουρος κατω κατω σε ενα μεσογονατιο που ειχε βγαλει ριζες, εχουν μεγαλωσει πολυ. Μηπως επρεπε να το κοψω σε καποιο αλλο σημειο; Αν πχ η αποσταση αναμεσα στα μεσογονατια ηταν 2 cm εγω τοκοψα ακριβως στη μεση. Επισης σε ενα αλλο φυτο εχουν βγει ριζες σε ενα μεσογονατιο μηκους 10 cm. Με χαλαει λιγο οπτικα. Μπορω να τις κοβω τις ριζες;

Κουραμπιές
23-01-13, 20:51
Εχω καποιες cryptocoryne wendtii brown. Δεν καταλαβα απτο site της τροπικα. Γινεται καπως να τις πολλαπλασιασω? Αν κοψω δηλαδη ενα κλαδι απτην ριζα και το φυτεψω πχ θα γινει φυτο? Η μια εκ των τριων ειδικα εχει γινει γομαρι και θα ηθελα να εχω και σε καποια αλλα σημεια. :confused: Ο φυσιολογικος τροπος ειναι οπως στις βαλισνεριες με δρομεις, αλλα σε πολυ πιο αργο ρυθμο αποτι καταλαβα, σωστα?

Immortal
24-01-13, 06:02
Εχω καποιες cryptocoryne wendtii brown. Δεν καταλαβα απτο site της τροπικα. Γινεται καπως να τις πολλαπλασιασω? Αν κοψω δηλαδη ενα κλαδι απτην ριζα και το φυτεψω πχ θα γινει φυτο? Η μια εκ των τριων ειδικα εχει γινει γομαρι και θα ηθελα να εχω και σε καποια αλλα σημεια. :confused: Ο φυσιολογικος τροπος ειναι οπως στις βαλισνεριες με δρομεις, αλλα σε πολυ πιο αργο ρυθμο αποτι καταλαβα, σωστα?

Σωστά... Κρυπτοκορινες=υπομονή.... Δεν κανείς τίποτα μέχρι να πετάξει το θυγατρικο φυτό. Μετά αν θες κόβεις το δρομέα ...