PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ


dalex
15-11-04, 04:40
Έχω ένα ενυδρείο GENESIS 80 είναι περίπου 90 λίτρα.
Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο και φίλτρο βυθού.
Έχω φωτισμό από δυο λάμπες φθορίου μια μπροστά και μια πίσω (η πίσω έχει μοβ φως )
Έχω τέσσερα Anubias nana που δεν έχουν όμως αναπτυχθεί πολύ και Ceratophyllum demersum.
Έχω ένα κομμάτι ξύλο και μια μικρή σπηλιά.
Έχω 6 Rummy nose tetra, 5 Harlequin Rasbora, 1 Ancistrus, 1 Ancistrus Albino, 1 Albino Cory και ένα τελείως διάφανο ψάρι που είχε μπει κατά λάθος μέσα στη σακούλα σε μια αγορά και δεν ξέρω τι είναι (με την ευκαιρια αν ξερει καποιος ας μου πει τι ψαρι είναι αυτό) ακόμα υπάρχουν μέσα πολλά σαλιγκάρια και μαύρη άλγη που τείνει να καλύψει τα πάντα και που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ.
Το ενυδρείο όπως είναι στημένο λειτουργεί περίπου ενάμιση χρόνο.
Μετρήσεις έχω πολύ καιρό να κάνω. Έκανα μόνο τον πρώτο καιρό.

Παιδία καλησπέρα. Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι για να κάνω ερωτήσεις για ένα πολύ ευχάριστο γεγονός. Σήμερα μετά την αλλαγή νερού είδα ξαφνικά μέσα στο ενυδρείο κάποια μικρά ψαράκια. Δεν πίστευα στα μάτια μου γιατί δεν είχα κάνει καμία προσπάθεια για να κάνω κάποια αναπαραγωγή. Κοιτώντας καλύτερα είδα ότι ήταν μικρά Ancistrus. Τότε η έκπληξη ήταν μεγαλύτερη γιατί στο ενυδρείο υπάρχει μόνο ένα από αυτά τα ψάρια. Υπάρχει ακόμα ένα λευκό Ancistrus Albino που πιθανό να είναι ο υπεύθυνος της αναπαραγωγής. Τον τελευταίο καιρό το μαύρο Ancistrus ήταν συνέχεια μέσα σε μια μικρή σπηλιά που έχω στο ενυδρείο και δεν το είχα δει καθόλου έξω. Πίστευα ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα και περίμενα ακόμα και να πεθάνει αλλά τελικά δεν ήταν αυτός ο λόγος.


1. Είναι αυτό δυνατό; Να ζευγαρώσουν αυτά τα δυο ψάρια. Και αν ναι είναι συνηθισμένο.
2. Είναι εύκολο να ζήσουν τα ψαράκια, τρώνε άλγη όπως και οι γονείς τους ή πρέπει να τα ταΐζω κάτι συγκεκριμένο;
3. Υπάρχει κίνδυνος να τα φανέ τα άλλα ψάρια;

Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις από κάποιον που να γνωρίζει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Husky_Jim
15-11-04, 04:46
Α)Τα μικρά έχουν ακόμα τον λεκιθιλικό σάκο?
Β)Πόσο μέγεθος έχουν τα μικρά?
Γ)Είναι μέν σπάνιο αλλά όχι αδύνατο να γίνει interbreeding.Φυσικά οι απόγονοι είναι υβρίδια και η ιστορία με τους πλέκο λέει ότι ελάχιστες φορές έχουν επιζήσει μέχρι την ενηληκίωση...
Δ)Μπορείς να βγάλεις φωτό από τους γονείς και τα μικρά?
Ε)Καλό θα ήταν να απομόνονες τα μικρά σε μια γεννήστρα μέσα στο ίδιο το ενυδρείο.....

dalex
16-11-04, 01:20
Όχι δεν έχουν κάποιο σάκο. Τα μικρά έχουν μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από μισό πόντο. Έχω μετρήσει έξι μικρά και δεν βλέπω να υπάρχουν άλλα. Δεν είναι λίγα μόνο έξι; Φωτό κατάφερα να βγάλω μόνο τον πατέρα. Τα μικρά όμως είναι ίδια με την μάνα.

Husky_Jim
16-11-04, 02:31
Για θυληκός μου φαίνεται.Δέν βλέπω "κερατάκια".Ποιός από τους δύο φυλάει τα μικρά?
Τα 6 είναι λίγα αλλά σε καταστάσεις υβριδισμού μην περιμένεις και πολλά.

Καλύτερες φωτό από όλα τα ψάρια θα βοηθούσαν πολύ!

Tolis
16-11-04, 03:12
Συνηθως ο πατερας φροντιζει τα μικκρα οποτε μαλλον μπερδεψες τους γονεις.

dalex
16-11-04, 03:33
Τα μικρά τα φυλάει ο άλλος ο μαύρος και γι αυτό υπέθεσα ότι εκείνος είναι ο θηλυκός. Ο οποίος όμως έχει και κέρατα. Άρα όπως λέει και ο Tolis εκείνος τελικά είναι ο πατέρας.
Πάντως συνεχίζω να τρελαίνομαι με το απρόσμενο γεγονός γιατί ήξερα ότι για να γίνει αναπαραγωγή οι συνθήκες του ενυδρείου πρέπει να είναι ιδανικές και εγώ δεν πιστεύω ότι έχω πετύχει κάτι τέτοιο. Και γι αυτό δεν το περίμενα με τίποτα και βέβαια γιατί τα ψάρια ήταν από διαφορετικό είδος.

Tolis
16-11-04, 12:20
Δεν ειναι διαφορετικο ειδος απαραιτητα.

Husky_Jim
16-11-04, 13:14
Συνηθως ο πατερας φροντιζει τα μικκρα οποτε μαλλον μπερδεψες τους γονεις.

Ναί η φύλαξη των αυγών και στην συνέχεια των μικρών γίνετε κατά 99% από τον πατέρα...



Δεν ειναι διαφορετικο ειδος απαραιτητα.

Ναί αυτό μπορεί να είναι αλήθεια αλλά εξαρτάτε από το τί είδος είναι το κάθε ψάρι.Μπορεί απλά το ένα να είναι η αλμπίνο μορφή του ίδιου είδους.

dalex
23-11-04, 01:51
Να και κάποιες φωτογραφίες του πατέρα. Ξέρω ότι δεν είναι καλές αλλά δεν κατάφερα να βγάλω καλύτερες. Μήπως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν πρόκειται για το ίδιο είδος ή όχι; Δεν μου είπε κάποιος αν τα μικρά τρώνε άλγη όπως και οι γονείς τους ή πρέπει να τρώνε κάτι ιδιαίτερο.

BILAS
23-11-04, 14:56
Υπαρχει στο 2 Τευχος του περιοδικου Ενυδρειο ενα σχετικο αρθρακι με μια γεννα ενος απο τα μελη του Συλλογου.
Ριξε μια ματια θα σου αρεσει :wink:

dalex
24-11-04, 03:19
Ευχαριστώ BILAS σίγουρα με ενδιαφέρει. Ας μου πει μόνο κάποιος που ακριβώς θα βρω το περιοδικό. Ακόμα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις που έχω κάνει πιο πάνω γιατί είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει μια γέννα και θα ήθελα να καταφέρω να σώσω κάποια μικρά.

BILAS
24-11-04, 18:12
Που βρισκεσαι εσυ να σου πουμε που θα το βρεις :D :D :D

Για ριξε και μια ματια σε αυτα που γραφει εδω ειναι πολυ ενδιαφερον
http://mike-edwardes.members.beeb.net/Ancistrus.html

Husky_Jim
24-11-04, 20:16
Τα μικρά είναι αλγοφάγα αλλά δέν θα πούνε όχι σε ένα κομμάτι αγγούρι ή κολοκύθι!!!! :lol:

dalex
25-11-04, 02:45
BILAS δυστυχώς μιλάω μόνο ελληνικά οπότε η σελίδα που μου λες δεν μπορεί να με βοηθήσει. Μένω στην Αθήνα στην Ηλιούπολη και με ενδιαφέρει να μου πείτε που μπορώ να βρω το περιοδικό.
husky_jim έχω βάλει ήδη αγγούρι γιατί έβαζα και στους γονείς τους όποτε μάλλον δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Όμως από τα εννέα μικρά που μέτρησα τελικά τα τέσσερα τα βρήκα μέσα στο εσωτερικό φίλτρο σφηνωμένα ανάμεσα στο σφουγγάρι του φίλτρου και νέκρα. Μέσα στο φίλτρο βρήκα και άλλα τέσσερα τα οποία τα ελευθέρωσα και φαίνονται καλά. Κολοκύθι δεν έχω βάλει ποτέ. Πως το βάζεις ωμό όπως είναι ή κάνεις κάτι άλλο;

Tolis
25-11-04, 02:48
Μένω στην Αθήνα στην Ηλιούπολη και με ενδιαφέρει να μου πείτε που μπορώ να βρω το περιοδικό.

Ωκεανός ή Βιότοπος.

BILAS
25-11-04, 14:27
Ο κυριος που εχει την γεννα απο το αρθρο στο περιοδικο σε μια κουβεντα που ειχαμε στην εκθεση μου ειπε οτι το κολοκυθι το βραζει για 2 λεπτα και μετα το βαζει στο ενυδρειο , με αυτο πετυχαινει να βυθιζεται αμεσως το κολοκυθι χωρις να χρειαζεται να το δενει καπου.

dalex
06-01-05, 20:46
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Πρώτα απ` όλα να σας πω ότι από τη γέννα που αναφέρω πιο πάνω δεν έζησε τελικά κανένα μικρό.
Επανέρχομαι όμως γιατί περιμένω πάλι καινούργια γέννα και ελπίζω τώρα να σώσω κάποια μικρά.
2/1/2005. Είδα πάλι τα Ancistrus να ζευγαρώνουν. Είχαν μπει και τα δυο μέσα στη μικρή σπηλιά κάτι που το έβλεπα για πρώτη φορά γιατί πάντα το αρσενικό κυνηγούσε τα θηλυκό και δεν τα άφηνε να το πλησιάσει.
3/1/2005. Πράγματι λίγο μέσα από την είσοδο της σπηλιάς είδα να κρέμονται 15 με 20 περίπου αυγά. Το χρώμα τους είναι κιτρινωπό περίπου όπως το χρώμα του θηλυκού.
Σήμερα αγόρασα μια μικρή πλαστική γυάλα που χωράει τη μικρή σπηλιά. Έβαλα τη γυάλα μέσα στο ενυδρείο και έβαλα μέσα τη σπηλιά έτσι ώστε όταν βγουν τα ψαράκια να μείνουν μέσα στη γυάλα και να μην χαθούν πάλι μέσα στο ενυδρείο. Μαζί μέσα έχω αφήσει και το αρσενικό που κάθεται συνέχεια και φιλάει τα αυγά.
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε
1. Χρειάζεται να έχω μέσα και το αρσενικό ή να το βγάλω; Τα αυγά τα γονιμοποιεί αμέσως όταν γεννηθούν ή μήπως πρέπει να είναι εκεί για να τα γονιμοποιήσει;
2. Σε πόσες μέρες να περιμένω ότι θα βγουν τα μικρά;
3. Είναι καλή η λύση της μικρής γυάλας ή προτείνετε κάτι καλύτερο;

Husky_Jim
07-01-05, 04:53
Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις μιά αεραντλία μέσα στην γυάλα (που καλό θα ήταν να αντικατασταθεί με γεννήστρα) για να οξυγονώνει τα αυγά και να δημιουργεί το απαραίτητο ρεύμα.Δέν έπρεπε να πάρεις όλη την σπηλιά παρά μόνο τα αυγά.Άν κάποιο από τα αυγά γεμίσει με FUNGUS θα πρέπει να το απομακρύνεις από τα υπόλοιπα γιατί θα μεταδοθεί και σε αυτά!

Καλή τύχη με τα αυγά και να μας κρατάς ενήμερους!!!!!!!! :wink:

dalex
08-01-05, 01:56
Σήμερα όταν γύρισα από τη δουλεία είδα τα μικρά να έχουν βγει από τα αυγά και να κολυμπάνε, μαζί βέβαια με κάποιο μέρος του αυγού.
Τα ψαράκια ίσα που διακρίνονται και πρέπει να προσέξεις για να καταλάβεις πως κινείται τα αυγό.

Δημήτρη αγόρασα και μια γεννήστρα αλλά στο ενυδρειάδικο που πήγα μου πρότειναν καλύτερα αυτή τη λύση γιατί δεν ήξεραν να μου πουν πώς να πάρω τα αυγά και αν τα βάλω στη γεννήστρα.

Το πάνω μέρος της γυάλας έχει σήτα και γύρισα έτσι την έξοδο του φίλτρου ώστε να πετάει το νερό μέσα για να γίνετε η κίνηση που λες.

Δημήτρη θέλω να μου πεις αν υπάρχει περίπτωση το αρσενικό να φάει τα μικρά.
Νομίζεις ότι πρέπει να πιάσω τώρα με κάποιο τρόπο τα μικτά και να τα βάλω στη γεννήστρα; Και αν ναι με πιο τρόπο να τα πιάσω;

dalex
13-01-05, 23:05
Τελικά ούτε και από αυτή τη γέννα έζησε κάποιο μικρό.
Ακόμα δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο ή τα έφαγε ο αρσενικός.
Αυτή τη φορά αν και ήμουνα πιο προετοιμασμένος αφού τα περίμενα δεν κατάφεραν να ζήσουν ούτε όσο τα προηγούμενα που είχαν ζήσει περίπου μια εβδομάδα.
Τώρα τα είδα μόνο τη μέρα που βγήκαν από το αυγό και την επόμενη και μετά εξαφανίσθηκαν.
Εγώ πιστεύω ότι τα έφαγε ο αρσενικός. Θα ήθελα να μου πείτε και τη δικιά σας γνώμη.
Τώρα ελπίζω να ζευγαρώσουν ξανά και να είμαι πιο τυχερός.
Αλήθεια ξέρει κάποιος να μου πει πόσες φορές συνεχόμενα μπορεί να ζευγαρώσουν;
Ευχαριστώ, και για τη δικιά σας βοήθεια.

dalex
18-01-05, 01:34
Τελικά εμένα τα ψαράκια μου θα με τρελάνουν τελείως.
Σήμερα το πρωί εντελώς ξαφνικά είδα μέσα στο ενυδρείο μικρά Ancistrus.
Τελικά δεν τα είχε φάει ο αρσενικός όπως τον είχα κατηγορήσει.
Όταν το βράδυ γύρισα σπίτι άρχισα να ψάχνω μικρά μέσα στο ενυδρείο αφού ενδιάμεσα και αφού πίστευα ότι δεν υπάρχουν πια μικρά είχα βγάλει τελείως τη γυάλα οπότε τα μικρά ήταν πάλι χαμένα μέσα σε όλο το ενυδρείο.
Τα περισσότερα ήταν μέσα στο εσωτερικό φίλτρο(10) και με μια αποχή μάζεψα άλλα 8 από διάφορα σημεία .
Έτσι τώρα έχω 18 μικρά μέσα σε μια γεννήστρα περίπου όσα και τα αυγά που είχα δει να υπάρχουν.
Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει που μπορεί να ήταν όλες αυτές τις μέρες από τη μέρα που βγήκαν από το αυγό αφού τα είχα κλείσει μέσα στη γυάλα (αν και δεν βλέπω ενδιαφέρον από κανέναν για αυτά που σας λέω και αυτά που ρωτάω εγώ συνεχίζω απτόητος να ρωτάω)

Τα έβγαλα και φωτογραφία για να γα θαυμάσετε και εσείς.

jpatou
18-01-05, 01:57
Κουκλιά φαίνονται. Να σου ζήσουν!!!
Και μπράβο σου που κατάφερες να τα σώσεις. Αξίζουν νομίζω συγχαρητήρια.

AFRIKANOFILOS
18-01-05, 09:30
ΑXOYTA :D :!: Kαι βεβαια του αξιζουν συγχαρητηρια :!:

Husky_Jim
18-01-05, 13:56
Μπράβο φίλε Dalex για τα μικρά.
Άν και όταν τα μικρά καταναλώσουν τον λεκιθικό σάκο τους όπως στην περίπτωση σου,είναι ανεξάρτητα στο θέμα της τροφής,θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα την διτροφή τους τους πρώτους 2 μήνες και΄την ποιότητα του νερού σου καθότι είναι ευαίσθητα στις απότομες αλλαγές.

Σάν τροφή σου προτείνω λίγο αγγούρι ή και κολοκύθι καθώς και Grindal Worms που άν και αλγοφάγα θα τα εκτιμήσουν πολύ... :D

Κράτα μας ενήμερους για την ανάπτυξη τους..

inser
18-01-05, 14:01
Μπραβο σου και απο μενα dalex ελπιζω να σου πανε ολα καλα.. :!:

TAN
18-01-05, 14:43
Να σου ζήσουν!!!
Μπράβο σου που κατάφερες... :wink:
Αυτό που τώρα πρέπει να προσέχεις είναι να μην υπάρξουν απότομες μεταβολές στην θερμοκρασίας του νερού και στην ποιότητα του.Εφοσον έχουν φτάσει σε αυτό το στάδιο όπως σου είπε και ο jim στο θέμα διατροφής δεν θα έχεις προβλημα,το αγγουράκι θα το τιμήσουν δεόντως..

tasos
22-01-05, 19:21
Δεν ρίχνεις και καμια μέτρηση στο νερό του ενυδρείου από σκληρότητες,ph,αζωτούχες ουσίες,θερμοκρασία,κτλ για να δεί και κανένας άλλος πως θα κάνει γέννα; :lol: :lol: :wink: .Καλορίζικα.

dalex
23-01-05, 23:05
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα καλά.
Φίλε tasos μετά από πολύ καιρό έκανα μετρήσεις για τις παραμέτρους του νερού.
Αποτελέσματα :

ΑΜΜΩΝΙΑ.....................0mg/l
ΝΙΤΡΙΤΗΣ (ΝΟ2).........<0,3mg/l
ΝΙΤΡΑΤΗΣ (ΝΟ3)...........12,5mg/l
PH.................................7,5
GH..................................;
KH.................................6
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ..............27

GH δεν κατάφερα να μετρήσω. Μάλλον έχει χαλάσει το τεστ. Από την πρώτη σταγόνα και όσες σταγόνες και αν έριχνα είχε πάντα το ίδιο χρώμα δεν άλλαζε καθόλου.
Θα ήθελα βέβαια να πω ότι αυτές δεν νομίζω ότι είναι συνθήκες που θα πρέπει να είναι κριτήριο για κάποιον που θέλει να κάνει αναπαραγωγή.
Γιατί εμένα μου προέκυψε τελείως απρόσμενα. Χωρίς να προσπαθήσω να φτιάξω κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και μάλιστα από δυο ψάρια που το ένα είναι κανονικό και το άλλο Albino.
Από κάποια άρθρα που διάβασα με αυτή την ευκαιρία είδα ότι για να κάνεις αναπαραγωγή Ancistrus πρέπει να δημιουργήσεις συνθήκες που να μοιάζουν με την περίοδο τον βροχών να αλλάξεις θερμοκρασία να χαμηλώσεις το ph και διάφορα άλλα τέτοια. Και κάποιοι προσπαθούν χρόνια και δεν τα έχουν καταφέρει. Καμία σχέση δηλαδή με εμένα που ζευγάρωσαν τυχαία χωρίς να κάνω καμία αλλαγή. Στην δική μου περίπτωση ισχύει μάλλον το `` αν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός ….``.
Πάντως τα μικρά είναι μια χαρά δεν είχα καμία απώλεια ακόμα.
Τους δίνω αγγούρι και βλέπω να τους αρέσει πολύ.
Να τους δίνω αποκλειστικά αγγούρι ή να τους δίνω και τα πράσινα χαπάκια της tetra(tetraplecomin) που έχω για τους γονείς τους;

Tolis
24-01-05, 01:17
Mάλλον ξερω ποιο αρθρο διαβασες που τα λεει ολα αυτα, και κατα την γνωμη μου υπερβαλλει.
Χωρις να ειναι το πιο ευκολο ειδος, και χωρις να λεμε οτι δεν πρεπει να τηρουμε τις συνθηκες του βιοτοπου τους, τα Ancistrus species αναπαραγονται εδω και δυο δεκαετιες τουλαχιστον, αρκετα συχνα σε ενυδρεια χομπιστων και υπαρχουν παρα πολλά αρθρα με επιτυχημενες αναπαραγωγες στα περιοδικα και στο ιντερνετ.
Δινε οσο πιο μεγαλη ποικιλια φυτικης τροφης μπορεις, εχοντας παντα το νου σου να μην επιβαρυνεις το νερο πολ, κανοντας οσο πιο συχνες αλλαγες μπορεις..

dalex
25-01-05, 02:43
Παιδία πήγα σήμερα και αγόρασα καινούριο τεστ για σκληρότητα GH γιατί νόμιζα ότι το παλιό μου είχε χαλάσει.
Όμως και το καινούριο κάνει ακριβώς ότι και το παλιό.
Δηλαδή :

Από την πρώτη σταγόνα που ρίχνω το χρώμα γίνεται ανοιχτό κίτρινο.
Με τις επόμενες σταγόνες γίνεται σκούρο κίτρινο προς καφέ και όσες σταγόνες και να ρίξω το χρώμα δεν αλλάζει. Έριξα μέχρι και 50 σταγόνες

Το καινούριο τεστ δεν είναι ληγμένο.
Έκανα μέτρηση και στο νερό της βρύσης και γινόταν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Το τεστ είναι της SERA και λέει ότι πρέπει στην αρχή να γίνει κόκκινο και μετά να αλλάξει σε πράσινο.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί το τεστ.

lasal
25-01-05, 10:37
Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί το τεστ.
1) Μέτρησε το νερό της βρύσης σου.
2) Αν σου βγάλει ξανά τα ίδια μην ξαναπάρεις SERA.
3) Επέστρεψε το απο εκεί που το αγόρασες.
ΥΓ.
Εχω πολύ μα πολύ κακιά εμπειρία απο τα test της sera με συνέπεια να προτείνω να την αποφεύγουν σαν εταιρία.

dalex
01-02-05, 23:31
Καλησπέρα σε όλους.
Τα μικρά Ancistrus μου έχουν γίνει 25 ημερών και είναι μια χαρά. Τρώνε αγγούρι και χαπάκια άλγης που έχω για του γονείς τους. Δεν έχω καμία απώλεια μέχρι στιγμής.
Περίμενα όμως ότι θα μεγάλωναν πιο γρήγορα το μέγεθος τους είναι περίπου το ίδιο που ήταν και πριν από 15 μέρες. Αυτό είναι φυσιολογικό ή μήπως φταίει κάτι, ίσως στη διατροφή τους ή στην ποιότητα νερού και δεν αναπτύσσονται όπως πρέπει;
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Giorgos
03-02-05, 01:24
Βλέπω ότι εξακολουθείς να τα έχεις σε γεννήτρα. Αργά ή γρήγορα πρέπει να τα μετακινήσεις σε κάποιο, έστω και μικρό, ενυδρείο. Τότε θα δεις μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη τους.

dalex
04-02-05, 01:30
Δυστυχώς δεν είμαι έτοιμος να στήσω κάποιο ενυδρείο ούτε καν μικρό.
Οπότε υπολογίζω να τα αφήσω στη γεννήστρα μέχρι να μεγαλώσουν τόσο ώστε να τα αφήσω ελευθέρα μέσα στο ενυδρείο.
Πιστεύεις ότι έτσι θα έχουν πρόβλημα;

Giorgos
04-02-05, 02:02
Αν είναι μόνο τα 9 που φαίνονται στην φωτογραφία δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα... μόνο που θα μεγαλώνουν με πιο αργούς ρυθμούς. Βάλε και κανένα φυτό ταχείας ανάπτυξης να επιπλέει στην γεννήστρα. Καλό θα κάνει.

Tolis
04-02-05, 10:54
Αν εχεις μονο τα ψαρια που αναφερεις στο πρωτο ποστ και τα μικρα ειναι 2 ποντους αμολα τα στο ενυδρειο.

dalex
05-02-05, 01:22
Giorgos μέσα στη γεννήστρα είναι συνολικά 18. Υπάρχει ακόμα ένα ελεύθερο μέσα στο ενυδρείο(όταν τα μάζεψα και τα έβαλα στη γεννήστρα δυο μου είχαν ξεφύγει και όταν τα είδα μετά τα άφησα επίτηδες έξω για να δω αν θα τα καταφέρουν. Το ένα έχει χαθεί αλλά το δεύτερο μέχρι στιγμής τα έχει καταφέρει).

Tolis ακόμα είναι περίπου ένα πόντο οπότε φοβάμαι να αφήσω έξω.
Περισσότερο γιατί μπορεί να σφηνώσουν μέσα στο εσωτερικό φίλτρο.
Θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο και θα τα αφήσω.
Πάντως αυτά τα ψάρια που γράφω στο πρώτο ποστ υπάρχουν μόνο μέσα στο ενυδρείο.

dalex
13-02-05, 19:53
Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα έχουν περάσει 35 ημέρες από την ημέρα που γεννήθηκαν τα μικρά Ancistrus.

Πριν 3 μέρες και επειδή έβλεπα ότι τα μικρά δεν μεγάλωναν με το ρυθμό που περίμενα και μετά από το πρώτο νεκρό που βρήκα μέσα στη γεννήστρα αποφάσισα να τα αφήσω ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν μοιραίο λάθος αλλά από τότε είχα πολλές απώλειες. Τις επόμενες μέρες βρήκα και άλλα νέκρα μέσα στο ενυδρείο και ακόμα περισσότερα εγκλωβισμένα μέσα στο εσωτερικό φίλτρο και νέκρα επίσης. Έτσι σήμερα από τα 19 που υπήρχαν μέχρι και πριν 3 μέρες ζουν ακόμα μόνο 6. Έτσι μένω με την απορία αν βιάστηκα να τα αφήσω ελεύθερα η όχι.
Οι μετρήσεις που έκανα πάλι στο νερό ήταν όλες καλές. Θα ήθελα πάλι να μου πείτε αν εσείς καταλαβαίνεται τι δεν πήγε καλά.
Μήπως ξέρει κάποιος καμία πατέντα για να μην ρουφάει το φίλτρο τα μικρά.
Το φίλτρο που έχω είναι το Hydor Crystal Duo K20.
Αυτό : http://www.theaquariumshop.co.uk/ishop/1029/shopscr290.html

jpatou
13-02-05, 21:05
Καλύπτεις την εισαγωγή του φίλτρου σου με τούλιή κάποιο άλλο υλικό όπως "καλσόν" όχι όμως λεπτό πολύ για να μην μπουκώνει με το παραμικρό και δεν δουλεύει το φίλτρο σου ή με χοντρό σφουγκάρι και έτσι δεν παθαίνουν τίποτα τα μικρά σου. Βέβαια η καλύτερη λύση θα ήταν ένα μικρό ενυδρείο 10-15 λίτρων με φίλτρο σπόγκου.

halvas69
13-02-05, 21:40
Κάτι τέτοιο μπορεις να κανεις.
Θα δέσεις λίγο μπλε σφουγγάρι (κατά προτίμηση με μεγάλους πόρους) στις 2 εισόδους του φίλτρου με πετονια.

dalex
14-02-05, 00:01
Ευχαριστώ πολύ παιδία.

Αν είχα αυτή την ιδέα πιο πριν θα γλίτωνα πολλά μικρά.
Πολύ καλή ιδέα και κυρίως σε περίπτωση που στο μέλλον θα έχω και άλλη γέννα.

Ερώτηση : Αν επιλέξω τούλι από μπομπονιέρα θα είναι εντάξει το υλικό; Δεν θα επηρεάσει σε τίποτα τη χημεία;

jpatou
14-02-05, 00:53
το υλικό δεν έχει πρόβλημα αλλά θα μπουκώσει σε 2 μέρες και δεν θα περνάει τίποτα.

Husky_Jim
14-02-05, 09:55
Τα μόνα σωστά και αποδεκτά φίλτρα για τέτοιες καταστάσεις είναι τα φίλτρα τύπου 'αεραντλίας' που είτε έχουν σφουγγάρι για υλικό ή είναι μικρά γωνιακά μα κάποιο μικρό κάδο και για άλλα 'βιολογικά' υλικά.Τα φίλτρα αυτά είναι πάνφθηνα αλλά δύσκολα τα βρήσκεις στα σημερινά πέτ σόπ μιάς και θεψρούνται ξεπερασμένα.
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι κύπρο αλλά μόλις γυρίσω ελλάδα θα ποστάρω φωτό.

Ελπίζω να μήν έχεις άλλες απώλειες......

jpatou
14-02-05, 10:24
Για να βοηθήσω και εγώ λίγο τα 2 φίλτρα με μονό και διπλό σφουγγάρι τα φέρνει και η HAGEN στην ελλάδα.

dalex
15-02-05, 00:02
Jpatou δεν κατάλαβα καθόλου πως λειτουργεί αυτό το φίλτρο.
Μπορείς να περιγράψεις λίγο την λειτουργία του;
Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να αντικαταστήσω το φίλτρο μου με αυτό;
Δεν θα είχα πρόβλημα με το νερό αν έκανα κάτι τέτοιο;

Δημήτρη τέτοιου τύπου φίλτρο εννοούσες και εσύ;

jpatou
15-02-05, 00:23
Στο σωληνάκι που βλέπεις να εξέχει συνδέεια αεραντλία. Με την κίνηση του αέρα παρασύρει το νερό και κάνει αναρόφηση και φιλτράρει από τα σφουγγάρια και βγάζει το νερό από επάνω μαζί με τις φυσαλίδες.
Εναλακτικά μπορείς να καταργήσεις το σωληνάκι του αέρα και στο επάνω μέρος να συνδέσεις powerhead.

dalex
17-02-05, 01:24
Πλέον δεν είναι είδηση αλλά πρέπει νομίζω να το αναφέρω.
Σήμερα όταν γύρισα από την δουλειά τι λέτε ότι βρήκα στο ενυδρείο μου;
Καλά καταλάβατε όλοι, περίπου 20-25 αυγά από Ancistrus. Στο ίδιο περίπου σημείο μέσα στη σπηλιά που είχαν τοποθετηθεί και τις προηγούμενες φορές.
Το περίμενα βέβαια γιατί από χθες το βράδυ είχα δει το ζευγάρι να είναι παρέα μέσα στη σπηλιά κάτι που γίνεται μόνο όταν πρόκειται να ζευγαρώσουν.
Έχουν περάσει μόλις τρις μήνες από την πρώτη γέννα και γέννησαν για τρίτη φορά.
Έχω πέσει φαίνεται σε πολύ καρπερό ζευγάρι. Ξέρει κανείς μέχρι πόσες φορές μπορεί να γεννήσουν συνεχόμενα;
Εντωμεταξύ από την δεύτερη γέννα βλέπω να υπάρχουν μόλις τρία ψαράκια τα οποία είναι σε μέγεθος λίγο πανό από ένα πόντο και ξεκινάμε πάλι από την αρχή.
Ελπίζω αυτή τη φορά να μην κάνω τα ίδια λάθη και να έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Έκλεισα την είσοδο του εσωτερικού φίλτρου με κομμάτι από μπομπονιέρα. Μειώθηκε η κυκλοφορία του νερού αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο ώστε να μου δημιουργήσει πρόβλημα.

jpatou
17-02-05, 01:42
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ !!!!
+-8 +-8 +-8 +-8 +-8
Καλά γεννητούρια
Θα ήταν πολύ καλύτερα αν έβρισκες και έβαζες σφουγγάρι ή ενναλακτικά να έβαζες ένα φίλτρο όπως αυτά που είπαμε ποιο πάνω. Είναι πολύ φθηνά κάπου στα 10-15ευρώ έχουν αν δεν κάνω λάθος.

dalex
17-02-05, 01:59
Ρώτησα και πιο πάνω αλλά δεν το ξεκαθάρισα.
Αν βάλω ένα τέτοιο μικρό φιλτράκι μόνο με αεραντλία και καταργήσω το φίλτρο μου, αυτό θα σηκώνει όλο το φορτίο του ενυδρείου μου;
Δεν θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα για να στρώσει αυτό το φίλτρο;

Husky_Jim
17-02-05, 13:26
Ρώτησα και πιο πάνω αλλά δεν το ξεκαθάρισα.
Αν βάλω ένα τέτοιο μικρό φιλτράκι μόνο με αεραντλία και καταργήσω το φίλτρο μου, αυτό θα σηκώνει όλο το φορτίο του ενυδρείου μου;
Δεν θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα για να στρώσει αυτό το φίλτρο;

Όχι!Αυτό προτείνεται για ξεχωριστό ενυδρείο μόνο για την γένα

Giorgos
18-02-05, 22:10
μέχρι πόσες φορές μπορεί να γεννήσουν συνεχόμενα;
Μπορούν να γεννούν ακόμα και κάθε 2 με 3 εβδομάδες αν τα ψάρια είναι σε πολύ καλή κατάσταση και το ενυδρείο τους προσφέρει ιδανικές συνθήκες.

dalex
27-03-05, 23:55
Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα μετά από ένα μήνα και μια εβδομάδα από την τρίτη διαδοχική γέννα άφησα ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο τα μικρά. Μέχρι τώρα τα είχα μέσα στη γεννήστρα.

Έτσι τώρα από τρεις συνολικά γέννες στο ενυδρείο ζουν 13 μικρά Ancistrus.
Τα 3 είναι από τη δεύτερη γέννα (αφού από την πρώτη δεν έζησε κανένα) και τα 10 από την τρίτη από την οποία μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει κανένα από όσα μικρά γεννήθηκαν.

Το μέγεθος τους διαφέρει και είναι από 1,5cm μέχρι 2,5cm το μεγαλύτερο.

Δείτε και μια φωτογραφία με τα καμάρια μου.

Maverick
28-03-05, 14:42
Να σου ζήσουν, πολύ όμορφα...!!! :D

dalex
16-04-05, 03:06
Σήμερα ανακάλυψα μέσα στο ενυδρείο 15 ακόμα μικρά Ancistrus.
Βρισκόμαστε αισίως στην τέταρτη γέννα και συνεχίζουμε.
Μάλιστα αυτή τη φορά δεν ασχολήθηκα καθόλου να πάρω τα αυγά και να τα βάλω σε γεννήστρα. Είχα δει απλά ότι έχουν πάλι γεννήσει και περίμενα να δω θα τα καταφέρουν μόνα τους.
Από ότι λοιπόν είδα δεν χρειάζονται και πολύ την δικιά μου βοήθεια.

dalex
29-04-05, 03:00
Για σας και πάλι.
Ξέρω ότι καταντάει κουραστικό αλλά απλά για να καταγραφεί το σερί.
Σήμερα βρήκα πάλι μέσα στη σπηλιά που ζευγαρώνουν συνήθως, αυγά Ancistrus.
Μάλιστα αυτή τη φορά είναι περισσότερα από όλες τις άλλες. Είναι περίπου 35 με 40 αυγά.
Είναι η πέμπτη συνεχόμενη γέννα.
Το ενυδρείο μου είναι γεμάτο από περίπου 30 μικρά από τις προηγούμενες.

Καλό Πάσχα σε όλους.

halvas69
29-04-05, 09:35
Γράφε γράφε εσύ, αυτά είναι από τα ευχάριστα που πρέπει να τα μοιράζεσαι.

mikenuke
30-04-05, 16:21
Συμφωνω κι εγω αυτα πρεπει να γραφονται για να αρχειοθετουνται. συνεχισε.