PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφή για καχαριάκι


dwra92
21-11-12, 16:44
Τί τροφές τρώει ένας καρχαρίας 50cm??

Alex_Salonica
21-11-12, 16:47
Ποιο είδος καρχαρία; Σφυροκέφαλος; μεγάλος λευκός; τίγρης; :confused:

beeromixalhs
21-11-12, 16:48
Τί τροφές τρώει ένας καρχαρίας 50cc??

50cc?? όπως λέμε κυβικά εκατοστά?

dwra92
21-11-12, 17:01
Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

stelios816
21-11-12, 17:05
Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

δεν σε ειρωνευτικε ο μιχαλης αφου εγραψες 50cc σου εκανε μια λογικη ερωτηση .αν δεν μας πεις το ειδος πως θα σου απαντησει καποιος?

dwra92
21-11-12, 17:08
Μα αυτό λέω.... Οτι την ερωτηση την διαβασα γραπτως και την μετεφερα ετσι ακριβως....Τεσπα....ΟΚ! Θα πω να το βγαλει φωτο να το ανεβασω και αν μπορειτε να καταλαβετε τι ειναι καλως....και μετα βλεπουμε και τι τρωει
-------------------------
Το διορθωσα ... ενταξει τωρα? :P

ChocolatePuma
21-11-12, 17:09
Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

cc είναι μονάδα μέτρησης όγκου άρα δεν νομίζω πως κάποιος (σορρυ για την παρεμβαση :D)...σε ειρωνεύτηκε ;)
Ενδεχομένως σου είπαν να ρωτήσεις για καρχαρία 50cm (μονάδα μέτρησης μήκους) και μπερδεύτηκες (με πρόλαβες με το edit σου)

Επομένως, πρώτα πρέπει να διατυπωθεί σωστά η ερώτηση και μετά ακολουθεί το "πείτε μου"...

Απλά σκέψου και λίγο μόνη σου, αν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου...με μοναδικό στοιχείο το μήκος του καρχαρία...:rolleyes:

dwra92
21-11-12, 17:12
Ναι η αληθεια ειναι οτι με μοναδικο στοιχειο αυτο δεν ειναι ευκολο......νομιζα θα ξερει το ειδος αλλα τωρα που τον ρωτησα...μπααα.... Απο την φωτο θα ειναι ευκολο να το διαπιστωσετε?

stelios816
21-11-12, 17:18
αν βαλεις κατι θα γινει;)

ChocolatePuma
21-11-12, 17:20
αν βαλεις κατι θα γινει;)

Αρκεί να είναι φωτογραφία από το καρχαριάκι! (αστειοοοοοο είναι λεμεεεε) :D

Βάλε τη φωτο και όλο και κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει ;)

piranhas2
21-11-12, 17:21
λογικα αν ειναι γλυκου νερου θα ειναι ενας παγκασιους η γκαλαχερ τα ψαρια αυτα θελουν τουλαχιστον μια δεξαμενη 1500λιτρα
τρωνε στικς,κατεψηγμενα κτλ βαλε μια φωτο να σου πουμε τη ειδος ειναι

Υ.Γ με ειρωνειες και εξυπναδες ουτε το hobby παει μπροστα ουτε σωζοντε ψαρια

beeromixalhs
21-11-12, 17:25
αν ήθελα να ειρωνευτώ θα έγραφα οτι θέλει κατοστάρα βενζίνη. Απλά ήθελα να υποδείξω στη φίλη μας το λάθος στη μονάδα μέτρησεις.

stelios816
21-11-12, 17:27
λογικα αν ειναι γλυκου νερου θα ειναι ενας παγκασιους η γκαλαχερ τα ψαρια αυτα θελουν τουλαχιστον μια δεξαμενη 1500λιτρα
τρωνε στικς,κατεψηγμενα κτλ βαλε μια φωτο να σου πουμε τη ειδος ειναι

Υ.Γ με ειρωνειες και εξυπναδες ουτε το hobby παει μπροστα ουτε σωζοντε ψαρια

φιλε piranhas2 το να κανει πλακα καποιος για να γελασουμε δεν παει πισω το χομπι μας ουτε θα χαθουν τα ψαρια .ας ειμαστε λιγο πιο χαλαρη εδω τουλαχιστον γιατι εκει εξω κανεις δεν ειναι. χαλαρα λοιπον:D:D

piranhas2
21-11-12, 17:33
δεν καταλαβες οτι εννοει cm ????το θεμα ποιο ειναι αν εκανε λαθος τι μοναδα μετρησεις η να μαθει ο γνωστος της οτι το ψαρι αυτο δεν κανει για ενυδρεια????

εχεις δικιο αλλα , δεν ειναι ωραιο ο αλλος να ρωταει κατι ακομα και χαζο και να τον ξενερωνεις..........
δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε ας περιμενουμε τις φωτο

dwra92
21-11-12, 18:54
Τελικά γκαλαχερ είναι.... Με εβαλε να ρωτησω για την διατροφη γιατι λεει οτι οτι και να του βαλει δεν το τρωει.... Γινεται να μου πειτε ακριβως τροφες η θεωρειται διαφημιση? :/

Γιώργος Κ
21-11-12, 19:19
παγκασιους η γκαλαχερ
Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:

ChocolatePuma
21-11-12, 19:28
Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:

+1

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958

"...Το Pangasius ή καρχαριοειδές γατόψαρο είναι δυστυχώς ένα κοινό θέαμα στα ενυδρεία των εμπόρων. Γενικά τα εισαγόμενα είδη που εμφανίζονται είναι τα hypophthalmus Pangasianodon και sanitwongsei Pangasius - και τα δύο πωλούνται συνήθως ως Iridescent sharks. (σημ μτφ : το sanitwongsei Pangasius, στην Ελλάδα το συναντάμε και ως Gallagher - Γκάλαχερ)" ;)

Αχ αυτό το κουμπί της "Αναζήτησης"....είναι χαλασμένο σε κάποιους! :D

kgf12345
21-11-12, 19:32
@dwra92 αν εχεις προβλημα με τα αγγλικα, πεσμου να σου κανω μεταφραση;)

http://www.seriouslyfish.com/species/pangasius-sanitwongsei/

"Totally unsuitable for home aquaria. It’s a very active open water species (http://www.seriouslyfish.com/glossary/s/species) and tends to be skittish when kept in cramped conditions. This can lead to problems with the fish banging into the tank (http://www.seriouslyfish.com/glossary/t/tank) glass and items of decor, often resulting in injury. It’s beyond the limits of most public aquaria to house one of these long-term."


"It’s omnivorous (http://www.seriouslyfish.com/glossary/o/omnivorous), but is primarily a meat-eater. In nature adults are known to be particularly fond of whole dog carcasses!"

ελπιζω να μην αρχισει να μειωνεται ο πληθυσμος των αδεσποτων στη γειτονια τωρα.:D(μεταξυ σοβαρου και αστειου)

dwra92
21-11-12, 19:42
Οχι οχι ενταξει τα καταλαβαινω...Ευχαριστω πολυ....Καλα που μου το ειπατε γιατι σκοπευε να παρει και 2ο!!!!!!!!!!!!!!!!!

kgf12345
21-11-12, 19:47
αμα παρει και δευτερο,πεστου να υπογραψει συμβολαιο με τον καλλιμανη:D

dwra92
21-11-12, 19:50
ΑΑΑΑΑχαχαχαχαχαχα.......Πραγματικα ομως!! :D

korasidikos
21-11-12, 19:51
αμα παρει και δευτερο,πεστου να υπογραψει συμβολαιο με τον καλλιμανη:D
και ειναι νοστιμος ο ατιμος!!!!!!;)

piranhas2
21-11-12, 20:02
Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:



λαθος μου sorry

korman709
21-11-12, 20:06
ενας γνωστος μου παντως που ειχε πιρανχα το ταιζε ΚΙΜΑ !!!

Τεσπα,αν ειναι πανγκασιους τρωει κατι χαπακια 3-4 καθημερινα.

kgf12345
21-11-12, 20:08
τι χαπακια ειναι αυτα? για την πεψη?τα μασουλαμε η τα καταπινουμε?μετα το βουβαλι θα χρειαζονται κιαυτα:D

korasidikos
21-11-12, 20:16
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2097
αυτα πιστευω να τα τσακισει το ψαρι!!!!!!!!:D

korman709
21-11-12, 20:19
χαχαχαχαχαχα.δωστου εκει καμια πανσετα και ασε τα χαπια....για υποκαταστατα τωρα ειμαστε?

kgf12345
21-11-12, 20:21
το θεμα ειναι οτι το ψαρι ειναι εντελως ακαταλληλο για ενυδρειο.μολις μεγαλωσει κιαλλο και γινει καμια 10αρια κιλα,ετσι και κοπανησει μια στο ενυδρειο και χυθουν 950 λιτρα στο πατωμα δεν θαναι αστειο:rolleyes:(μιλαμε οτι μπορει να προκληθει θανατηφορο ατυχημα)ασχετα απτο αν γελαμε τωρα εδω(κιεγω μαζι).οποιου του εχει σπασει ενυδρειο καταλαβαινει τι εννοω:rolleyes::rolleyes::rolleyes:(για μενα παει αυτο,αλλα οχι μονο για μενα)
και μπορει να συμβει και πριν μεγαλωσει τοσο το ψαρι.δεν ειναι και μικρο 50εκατοστα που ειναι τωρα.

korman709
21-11-12, 20:27
το ανεφερα προσφατα καθοτι και γω ακουγοντας "καρχαριας" ενθουσιαστηκα(μεσα σε ενυδριο) ειμαι κ που ειμαι πορωμενος αυτον τον καιρο με το ενυδρειο....το ψαρι αυτο δεν ειναι για ενυδρειο.του παιδιου που εχει 2 γκαλαχερ ενα μεγαλο κ ενα μικροτερο,το μεγαλο ΕΦΑΓΕ ολα τα μικροτερα ψαρια που υπηρχαν μεσα στο ενυδρειο.το συμπερασμα δικο σας.

korasidikos
21-11-12, 20:32
χαχαχαχαχαχα.δωστου εκει καμια πανσετα και ασε τα χαπια....για υποκαταστατα τωρα ειμαστε?:smt023ασε που αμα αρχισει και λυποθυμαει θα τον πονεσει το χερι του απο τις σφαλιαρες:Dγια να συνελθει:D

janickrules
21-11-12, 20:49
ειληκρινα αυτα τα ψαρια δεν θα επρεπε να υπαρχουν στο εμποριο...
τα εχουν πει και αλλοι εμπειροι πριν απο μενα εδω,αλλα ετσι ειναι..

τα γκαλαχερ οπως ειπε ο φιλος kgf σπανε ενυδρεια..

το θεμα ειναι βεβαια αλλο:

τι θα προτειναν οι εμπειροτεροι,οσον αφορα το τι να κανει τωρα ο φιλος που το εχει ηδη;

tsag
21-11-12, 23:50
να το απελευθερωσει σε καποια λιμνη...

exelix
22-11-12, 00:33
να το απελευθερωσει σε καποια λιμνη...

Οποιαδήποτε;

Να μην τα λέμε αυτά έτσι. Ποτέ δεν απελευθερώνουμε στο περιβάλλον οργανισμούς που δεν ανήκουν σε αυτό.

korman709
22-11-12, 10:42
προβλεπεται ο νεος υβριδισμος του τερατος του λοχνες...:D

LAKI
24-11-12, 13:04
Εγω εχω epalz bicolor(καρχαριακια) και τους δινω (JBL NOVO STICK M):smt036:smt036

tsag
24-11-12, 13:28
Οποιαδήποτε;

Να μην τα λέμε αυτά έτσι. Ποτέ δεν απελευθερώνουμε στο περιβάλλον οργανισμούς που δεν ανήκουν σε αυτό.


υπαρχουν μερη εκει που μενει που ταιριαζει το ψαρι. δεν ειδες καν που μενει....

stelios816
24-11-12, 13:31
εχει στην πτολεμαιδα λιμνες με galaxer δηλαδη:confused::confused::confused:
τι λες φιλε μου:confused:

exelix
24-11-12, 13:31
Για δείξε μου πού είναι ενδημικό το "καρχαριάκι" εσύ που είδες.

tsag
24-11-12, 13:39
ενδημικο πουθενα βεβαια.

και ο γουλιανος δεν ηταν ενδημικος στην Ελλαδα αλλα ζει μια χαρα.

θα ελεγα οτι ταιριαζει στην λιμνη πολυφυτου .βεβαια υπαρχει και το ενυδρειο της καστοριας ! ;)

exelix
24-11-12, 13:42
Μάλιστα, το συζητάμε και σοβαρά να ρίξουμε στην ελληνική φύση ζώο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο οικοσύστημα. Δεν πάμε καλά.

ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ

tsag
24-11-12, 13:44
να δημιουργησει προβλημα ? :D:D:D

που ?στην λιμνη πολυφυτου ? χαχαχαχαχα

δεν εχω ακουσει πιο αστειο πραγμα .....

κυκλοφορανε γουλιανοι πανω απο 300 κιλα εκει και θα κανει ζημια το ποντικι?

exelix
24-11-12, 13:47
Μπορείς να αρχίσεις και καμπάνια για να ρίξουμε λευκούς καρχαρίες στο Θερμαϊκό, λιονταρόψαρα στις Κυκλάδες, κόμπρες στην Πελοπόννησο και τίγρεις στην Κρήτη.

stelios816
24-11-12, 13:51
μαλισταααα εκτος απο ολα αυτα που σου ειπε ο στελιος θα βαλεις εναν οργανισμο που ζει σε θερμα νερα να ζησει σε μια λιμνη που το χειμωνα εχει μηδενικες θερμοκρασιες πραγματικα δεν καταλαβενω τι λογικη σε αυτο που προτεινεις φιλε μου:confused:

tsag
24-11-12, 13:56
εγω προσπαθω να βοηθησω . ανοησιες μπορουν να λενε ολοι.

οι λευκοι δεν μπορουν να ζησουν στην ελλαδα.

η κοπελα εχει ενα παγκασιους , δηλαδη φαγωσιμο ψαρι .δεν ειναι τοσο επικυνδυνο. τοτε οι γουλιανοι που εχουν σφηνωσει στα ποδια του φραγματος με διαμετρο ματιου στα 50 εκατ τι ειναι ?

exelix
24-11-12, 13:59
Αυτό λέω κι εγώ, να κόψουμε τις ανοησίες.

Καθόλου επικίνδυνο, απλά τρώει ό,τι χωράει στο στόμα του. Και τα ψάρια δε γεννιούνται σε τελικό μέγεθος.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-pangasius-giantcatfish-wwf.jpg

tsag
24-11-12, 14:01
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=2098772

exelix
24-11-12, 14:01
Τόσοι βγήκαν από το αβγό;

tsag
24-11-12, 14:08
τρωνε οτι βρουν , γι αυτο γινονται τοσοι μεγαλοι. εξαλλου ο γουλιανος ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ψαρια γλυκου νερου στον κοσμο .

stelios816
24-11-12, 14:14
o γουλιανος ειναι ψαρι ευρωπαικο . ο παγκασιους ειναι ασιατικο .πως τα συγκρινεις ακομα δεν το καταλαβει?:confused:

tsag
24-11-12, 14:16
σε ενα περιβαλλον πολυ επικυνδυνο που ζουν τετοια τερατα μπορει να χωρεσει ενα κακομοιρο καρχαριακι. ποσο περισσοτερο κακο να κανει ?

για το μονο που αμφιβαλλω ειναι η θερμοκρασια . δεν ξερω αν επιβιωσει σε χαμηλες θερμοκρασιες που επικρατουν στην περιοχη.

stelios816
24-11-12, 14:19
εγω σηκωνω τα χερια αν δεν μπωρεις να καταλαβεις γιατι δεν μπλεκουμε τα οικοσυστηματα ξεκινα το διαβασμα παραιτουμε:p

tsag
24-11-12, 14:23
μηπως θες η κοπελα να παει πισω εκει που ανηκει ?

kgf12345
24-11-12, 19:22
βρε tsag,επιμενεις να υποστηριζεις αυτο που ειναι λαθος!σε ολα τα οργανωμενα κρατη(εκει που η νομοι εφαρμοζονται δηλαδη)ετσι και σε πιασουνε να απελευθερωνεις μη ενδημικο ειδος(πολλες φορες και ενδημικο,αναλογα την περιπτωση)πληρωνεις τετοιο προστιμο που το φυσας και δεν κρυωνει και υπαρχει και ποινη φυλακισης.στη νορβηγια πχ που ξερω,δεν μπορεις να κουβαλησεις ουτε φυτα.ουτε καν σπορους.μαλιστα με τα φυτα εχουνε προβλημα,γιατι καποιος καποια στιγμη εισηγαγε με φυτο καποιο ειδος σαλιγκαριου που δεν εχει φυσικους θηρευτες εκει και κατατρωνε ολα τα λαχανικα....

εκτος απτη ζημια που μπορει να προκαλεσει ενα και μονο ψαρι στον τοπικο πληθυσμο των ενδημικων ειδων,αν παει και ριξει αλλος ενας αλλο ενα τετοιο και υπαρξει αναπαραγωγη χωρις φυσικους θηρευτες του ειδους που εισαγεις ξερεις τι θα γινει?δε θα μεινει τιποτα!
το οτι υπαρχουνε γουλιανοι τι σημαινει?πως οτι και να ριξουμε ειναι ενταξει?
μην τα λεμε αυτα τα πραγματα γιατι ειναι πολυ επικινδυνα.ειδικα εδω που διαβαζουν και ατομα εντελως ασχετα με το χομπι και αρχαριοι που κανανε μια λαθος επιλογη και ψαχνουν να βρουν λυση.

αν παει ο καθενας σε μια λιμνη η ποταμι και ριξει απο ενα ψαρι καηκαμε:rolleyes:ειναι απαραδεκτο να λεγεται κατι τετοιο ειδικα απο χομπιστες.που θαπρεπε να αν μη τι αλλο να προφυλασουν το περιβαλον τους και να το μεταφερουν αυτο και στους νεους χομπιστες.

δεν απελευθερωνουμε κανενα ειδος στο περιβαλον ποτε.ουτε καν εντομα.

nikolakis94
24-11-12, 19:41
βρε tsag,επιμενεις να υποστηριζεις αυτο που ειναι λαθος!σε ολα τα οργανωμενα κρατη(εκει που η νομοι εφαρμοζονται δηλαδη)ετσι και σε πιασουνε να απελευθερωνεις μη ενδημικο ειδος(πολλες φορες και ενδημικο,αναλογα την περιπτωση)πληρωνεις τετοιο προστιμο που το φυσας και δεν κρυωνει και υπαρχει και ποινη φυλακισης.στη νορβηγια πχ που ξερω,δεν μπορεις να κουβαλησεις ουτε φυτα.ουτε καν σπορους.μαλιστα με τα φυτα εχουνε προβλημα,γιατι καποιος καποια στιγμη εισηγαγε με φυτο καποιο ειδος σαλιγκαριου που δεν εχει φυσικους θηρευτες εκει και κατατρωνε ολα τα λαχανικα....

εκτος απτη ζημια που μπορει να προκαλεσει ενα και μονο ψαρι στον τοπικο πληθυσμο των ενδημικων ειδων,αν παει και ριξει αλλος ενας αλλο ενα τετοιο και υπαρξει αναπαραγωγη χωρις φυσικους θηρευτες του ειδους που εισαγεις ξερεις τι θα γινει?δε θα μεινει τιποτα!
το οτι υπαρχουνε γουλιανοι τι σημαινει?πως οτι και να ριξουμε ειναι ενταξει?
μην τα λεμε αυτα τα πραγματα γιατι ειναι πολυ επικινδυνα.ειδικα εδω που διαβαζουν και ατομα εντελως ασχετα με το χομπι και αρχαριοι που κανανε μια λαθος επιλογη και ψαχνουν να βρουν λυση.

αν παει ο καθενας σε μια λιμνη η ποταμι και ριξει απο ενα ψαρι καηκαμε:rolleyes:ειναι απαραδεκτο να λεγεται κατι τετοιο ειδικα απο χομπιστες.που θαπρεπε να αν μη τι αλλο να προφυλασουν το περιβαλον τους και να το μεταφερουν αυτο και στους νεους χομπιστες.

δεν απελευθερωνουμε κανενα ειδος στο περιβαλον ποτε.ουτε καν εντομα.

Θα συμφωνησω απολυτα. Μην γινει καμια στραβη σαν τα pacu που ειχαν ξεφυγει απο εκτροφειο και τα ψαρευαν στον εβρο.

kwstas_original
24-11-12, 20:15
εγω προσπαθω να βοηθησω . ανοησιες μπορουν να λενε ολοι.
http://64.19.142.10/www.monsterfishkeepers.com/forums/images/smilies/banhim.gif

Stivv27
24-11-12, 20:16
Μηπως η <<λογικη>> του tsag ειναι οτι εκει μεσα δεν θα ζησει για πολυ καιρο αφου θα φαγωθει απο μεγαλυτερο θυρευτη?Και αυτο λαθος ειναι παλι γιατι ετσι θα μπορουσε να το πηγαινε στην ψαραγορα και να τελειωνε εκει το θεμα!!
Μια νεα λογικη πλεον:ΑΝ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ ΤΟΤΕ ΦΑΤΕ ΤΑ!!!!

nikolakis94
24-11-12, 20:43
Και να ηθελες να τα φας δεν γινεται.Με ολα αυτα που ριχνουμε στο νερο του ενυδρειου πχ φαρμακα για ασθενειες κλπ, μενουν στον οργανισμο του ψαριου και δεν ειναι υγιεινο.

delta66
24-11-12, 23:32
Κωστα οριτζιναλ, θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η αποψη σου επι του θεματος.

tsag
24-11-12, 23:49
δεν υπαρχει λογος ανησυχιας παιδια. για να υπαρχει κινδυνος για κλειστο οικοσυστημα θα πρεπει να συντρεχουν 2 λογοι:
α. να μην υπαρχει φυσικος εχθρος
β. να εχει το χαρισμα της αναπαραγωγης. ενα ψαρι οσο και να φαει δεν μπορει μονο του να καταστρεψει το συστημα.

το προβλημα θα υπαρχει αν ο καθενας αφηνει απο κατι .
Η ριζα του προβληματος ειναι αλλου .πως ηρθαν αυτα εδω ?

ΥΓ εννοειται πως η προταση μου ειναι να το παει στο ενυδρειο της καστοριας που ειναι κοντα.

ΥΓ εγω δεν εχω το κουραγιο να σκοτωσω πλασμα που μεγαλωνω

kwstas_original
25-11-12, 00:01
Κωστα οριτζιναλ, θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η αποψη σου επι του θεματος.
Επανω στο τι θα φαεϊ το καρχαριακι, η στις μεγαλες εξυπναδες που λεει ο @ tsag?:rolleyes:

delta66
25-11-12, 00:28
γιατι οχι σε ολα τα θεματα που θιχτηκαν;

kwstas_original
25-11-12, 10:12
Αφου εχω λιγο χρονο λοιπον….


Ο χρηστης που προτεινε την απελευθερωση του ψαριου σε ξενο οικοσυστημα για αυτό και μαλιστα επιμενει, προφανως δεν γνωριζει ουτε το πιο απλο, δηλαδη το ότι ένα τροπικο ψαρι δεν μπορει να ζησει στα δικα μας νερα γιατι τον χειμωνα είναι παγωμενα.
Οποτε δεν την βγαζει καθαρη ουτε μια μερα.
Αν απελευθερωθει καλοκαιρι, θα την παλεψει μεχρι να πιασουν τα κρυα, Μεχρι να ερθει η ωρα να παιθανει η να τον φαεϊ ενας γουλιανος, αλλα θα εχει δημιουργησει απιστευτο προβλημα Μεχρι τοτε και θα διαταραξει τις ισοροπιες του οικοσυστηματος οι οποιες είναι πολύ λεπτες κι ας ζουνε γουλιανοι 300 κιλων σε καποια μερη.


Κι αυτοι όταν ηρθαν στα οικοσυστηματα μας μαζι με πολλα αλλα ενδημικα ειδη, δημιουργησαν μια καταστροφη…(Βλεπε ηλιοψαρο πχ που δεν είναι και 300 κιλα ψαρι).
Οπου απελευθερωθηκε στον κοσμο ειδος ξενο υπηρξαν σοβαρα προβλημα τα και αυτό δεν αφορα μονο τον υδατινο κοσμο αλλα το οτιδηποτε, ουτε μυγα δεν απελευθερωνεις.

Υπαρχουν βαρυτατες ευθυνες για αυτόν που το κανει και καποια (σοβαρα) κρατη εχουνε και νομους για την προστασια του περιβαλλωντος.
Είναι τραγικο να γραφετε κατι τετοιο χωρις ουδεμια ευθυνη για τα λεγομενα αυτου που το γραφει, ενας χαζος να το διαβασει και να το επιχειρησει, καηκαμε.

Καλο θα ηταν η να βαλετε καποια αρθρα που να περιγραφουν το σοβαρο αυτό προβλημα ώστε να μαθει ο ιδιος και οσοι διαβαζουν τι συμβαινει, η να σβησετε τα ποστ που αναφερωνται σε απελευθερωση γιατι μιλαμε για κατι πολύ σοβαρο και δεν βλεπω σοβαρη αντιμετωπιση, Τσαμπα αντιπαραθεση χωρις επιχειρηματα.


Καλα θα ηταν ο χρηστης να ψαχτει περισσοτερο Μονος του πριν προτεινει κατι τετοιο.

Ξεκινα μια ερευνα ειδικα από τις ΗΠΑ και συγκεκριμενα από το Μαϊάμι οπου είναι μια απιστευτα τραυματισμενη πολιτεια της Αμερικης και εχουνε φτασει σε ένα σημειο να εχουνε μεχρι και πλεκο στα ποταμια τους, Και τα μισα τροπικα ψαρια ενυδρειου να απαγορευεται να εισαχθουν πλεων.

Το δευτερο τραγικο της υποθεσης είναι ότι οι παγκασιοι μπορουν να ανοιξουν το ενυδρειο τους με ένα χτυπημα…τραγικο απλα…


Τριτο τραγικο, η κλασσικη φωτογραφια πλεων από Pangasionodon gigas, ειδος σπανιο, απειλουμενο και απαγορευμενο, δεν συζηταμε για αυτό, Αυτό δεν εχει πουληθει πουθενα και ποτε.


Το τεταρτο και τελευταιο είναι η ερωτηση του θεματος.


Αφου λοιπον ο ιδιοκτητης εχει λυσει τα σοβαροτερα προβληματα του (φανταζομαι) όπως την στεγαση του ψαριου Το οποιο αν και δεν γινεται 2,5μετρα, το μετρο θα το ξεπερασει, και τωρα λεει να εστιασει στην διατροφη, μπορει να ταϊσει τις ξηρες με τη μεγαλητερη κοκομετρια που θα βρει στο εμποριο, επιφανειας η βυθιζομενες, αναλογος από πού προτιμαει να τρεφετε το ψαρι, όπως επισης και όλα τα κατεψηγμενα (γλωσσα, γαριδες, μυδια, καλαμαρι, γαυρο κτλπ)


Καλη συνεχεια σε ολους.:arrow:

delta66
25-11-12, 10:35
Συμφωνω.

Η παραθεση ωστοσο της φωτο του gigas αντι του sanitwongsei (gallaher), δεν ειναι τοσο τραγικη, αφου τα ψαρια δεν διαφερουν και τοσο στο τελικο μεγεθος που μπορουν να φτασουν στη φυση.
Ειναι χρησιμη για να παρει μια ιδεα ο αναγνωστης για το μεγεθος των ψαριων και να σκεφτει σοβαρα σε τι μπελαδες θα μπλεχτει.