PDA

Επιστροφή στο Forum : Fluval 3plus - Αναβάθμιση Υλικού Φιλτραρίσμοτος


tserts
13-11-12, 18:32
Καλησπέρα σε όλους, εν συντομία θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:

Έχω το εσωτερικό φίλτρο Fluval 3plus για το ενυδρείο μου 124λτ, μου ήρθε πακέτο με όλην την προίκα και γνωρίζω ότι είναι λίγο οριακό για τα λίτρα μου αλλά θα ήθελα να δω πώς μπορώ να έχω την βέλτιστη απόδοση από αυτό το μοντέλο.

Αυτήν την στιγμή δουλεύει με το αρχικό υλικό φιλτραρίσματος εδώ και ένα μήνα περίπου και, αφού έλυσα/έμαθα διάφορα πιο σημαντικά θέματα, τώρα θέλω να ασχοληθώ με την λειτουργία και συντήρησή του.

Ερώτηση 1: Πότε περίπου πρέπει να αλλάξω το υλικό του με νέο; Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας που να με βοηθήσει να γνωρίζω την περιοδικότητα των αλλαγών;

Ερώτηση 2: Να βάλω βιολογικό υλικό της μάρκας του ή προτείνετε να βάλω εφάμιλλο υλικό άλλου κατασκευαστή (για οικονομία ή απόδοση κλπ); Δεν έχω ακόμα ανοίξει το υπάρχον φίλτρο (είναι προγραμματισμένο να γίνει εντός των ημερών), θα καταφέρω να βρω χώρο για στρώσεις ή έχει μόνο μια θήκη και σε αυτήν μπορώ να κάνω πατέντες; Αν κάποιος έχει το μοντέλο μου θα βοηθούσε.

Ερώτηση 3: Όταν κάνω την αλλαγή πώς θα προστατέψω την βιολογία μου; Αρκεί το νερό και ο βυθός για να στρώσει γρήγορα το νέο υλικό; Εννοείται ότι η αλλαγή δεν θα γίνει κοντά σε αλλαγή νερού. Αν μουλιάσω το νέο υλικό σε στύψιμο του παλιού θα βοηθήσει;

Ερώτηση 4: Δεν έχω σκοπό να το πράξω άμεσα (έχω ελαφρά ιχθυοφόρτιση προς το παρόν) αλλά για αυτά τα λίτρα ποιό εξωτερικό φίλτρο θα συστήνατε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στοιχεία ενυδρείου:

Διαστάσεις: 80x35x45
Όγκος: 124 λίτρα
Κατηγορία: Φυτεμένο Χαμηλών απαιτήσεων
Φυτά: Java moss, Java fern, anubias nana, echinodorus, κερατόφυλλο και άλλα 4 που δεν τα γνωρίζω (κλαδέματα συφορουμίτη, θα μάθω σύντομα)
Ψάρια / Άλλα είδη: 8 guppy (2m+6f), 2 apple snails, 3 ακόμα σαλιγκάρια μικρά που ήρθαν με τα φυτά.
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: Ό,τι έχει το ενυδρείο στο καπάκι, θα το ενημερώσω όταν πάω σπίτι.
Διάρκεια φωτισμού:
11:00- 23:00 Θα το μειώσω, έχω και αρκετό φως στο δωμάτιο φυσικά (όχι απ' ευθείας)
Φιλτράρισμα: Fluval 3plus (γράφει για 130 λίτρα)
Θερμοστάτης: 1x καλός, για 200 λίτρα, θα γράψω το μοντέλο αργότερα
Λίπανση: Όχι ακόμα
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι: (τα έχω στο σπίτι, από μνήμης)

pH: 6,8 - 7
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 - 5 Μάλλον το κερατόφυλλο κάνει πάρτι..
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 25,5 - 26 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφίες: Οσονούπω