PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρήσεις σε ενυδρείο με guppy


Oblisgr
12-11-12, 20:26
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 χρόνος
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27 μέσος όρος
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 10 guppy, 2 γλύφτες (οχι Pleco)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 αλλαγή κάθε 7 μέρες (1/3)
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 11/11/12
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: λίγη κάθε μέρα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8,0-8,5 (νερό βρύσης)
KH: 10
GH: >21
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 25

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΙΚΣ

Τι λένε οι μετρήσεις μου?

exelix
12-11-12, 20:28
Για τα guppy καλά είναι.

nazgul
12-11-12, 20:35
Και εγω πιστεω οτι για τα guppies μια χαρα ειναι οι συνθηκες. Για τα αλλα δυο γατοψαρα, ομως? Τι ειδους ειναι αληθεια?

Επισης, νιτρικα 25 ειναι μετα την αλλαγη νερου? Γιατι γραφεις οτι εγινε χθες η αλλαγη νερου. Ειναι αρκετα αν ειναι ετσι.

Oblisgr
13-11-12, 01:03
Και εγω πιστεω οτι για τα guppies μια χαρα ειναι οι συνθηκες. Για τα αλλα δυο γατοψαρα, ομως? Τι ειδους ειναι αληθεια?

Επισης, νιτρικα 25 ειναι μετα την αλλαγη νερου? Γιατι γραφεις οτι εγινε χθες η αλλαγη νερου. Ειναι αρκετα αν ειναι ετσι.

Δεν είναι γατόψαρα. Gyronocheilus είναι.
Χτες έκανα αλλαγή νερού κατα 25% και εβαλα φάρμακα κτλπ. Τα νιτρικά πρέπει να ειναι ψηλά η χαμηλά για τα ψάρια? Δεν εχω φυτά, μόνο ένα κερατοφυλο εχω.

platy
13-11-12, 02:20
''και εβαλα φάρμακα κτλπ. Τα νιτρικά πρέπει να ειναι ψηλά η χαμηλά για τα ψάρια? Δεν εχω φυτά, μόνο ένα κερατοφυλο εχω.
''

τι φαρμακα??τα νιτρικα πρέπει να ειναι οσο το δυνατό χαμηλότερα !

kgf12345
13-11-12, 06:37
Δεν είναι γατόψαρα. Gyronocheilus είναι.

αν ειναι αυτο το ειδος (http://www.seriouslyfish.com/species/gyrinocheilus-aymonieri/)προσεχε τα οσο μεγαλωνουν.δεν θα τα εβαζα σε 60 λιτρα πλεον.(την ειχα κανει τη βλακεια στο 60αρι και παραητανε νευρικο.αναγκαστηκα και το εδωσα πισω στο πετσοπ...)

"An aquarium with base dimensions of 150 ∗ 45 cm (http://www.seriouslyfish.com/wp-admin/profile.php) should be the smallest considered."

"Though normally sold as such this species (http://www.seriouslyfish.com/glossary/s/species) is largely unsuitable for the general community aquarium (http://www.seriouslyfish.com/glossary/c/community%20aquarium). This does not mean to say it must be kept alone, rather that tankmates must be chosen with care."


Τα νιτρικά πρέπει να ειναι ψηλά η χαμηλά για τα ψάρια? Δεν εχω φυτά, μόνο ένα κερατοφυλο εχω.

"ιδανικα",τα νιτρικα πρεπει να φτανουν στο 20-25 ακριβως πριν την αλλαγη.ωστε μετα την αλλαγη να πεφτουν στο 10.και κατω απο 10 ακομα καλυτερα.

g81gr
13-11-12, 08:02
Υποθέτω ότι όταν λέει φάρμακα ενοοεί αντιχλώριο βακτήρια άντε και melafix που ξέρω ότι κάνει αγωγή αυτή την περίοδο (λόγω fin rot). Το θέμα είναι ότι έχει ενυδρείο πάνω 1 χρόνο και ξαφνικά πεθαίνει ένα γκάπι την εβδομάδα!!! Γίνονται ισχνά (δεν τρώνε κτλ) και πεθαίνουν. Παίζει να φταίνε τα νιτρικά??? το 25 δεν είναι πολύ μετά από αλλαγή νερού???

nazgul
13-11-12, 10:49
Παίζει να φταίνε τα νιτρικά??? το 25 δεν είναι πολύ μετά από αλλαγή νερού???
Ειναι παρα πολλα τα νιτρικα για πριν την αλλαγη. Δεν ξερω ποσο μπορουν να φτασουν πριν. Πιθανο εκει να εντοπιζεται το προβλημα και στη μεγαλη ιχθυοφορτηση.

Βαλε παντως περισσοτερο κερατοφυλλο, πραγματικα "ρουφαει" τα νιτρικα.

g81gr
13-11-12, 11:07
To κερατόφυλλο του το έδωσα χθες, αλλά είναι μικρό το κομμάτι...

nazgul
13-11-12, 11:22
Ας βαλει μια αγγελια μηπως εχει καποιος να του δωσει, το χρειαζεται κατα τη γνωμη μου αυτη τη στιγμη, εστω για να περιοριστει το προβλημα.

Αλλα το θεμα ειναι γιατι υπαρχουν τοσα πολλα νιτρικα. Αυτο πρεπει να λυθει κυριως. Πολυ ταϊσμα (αν και φαινεται να ταϊζει λιγο οπως γραφει στην αρχη) , καποιο πεθαμενο ψαρι που δε βρεθηκε ποτε?

g81gr
13-11-12, 16:22
Δεν έχει φυτά στο ενυδρείο του, έχει πλαστικά, δεν ξέρω αν αυτό πιάνει!!!

nazgul
13-11-12, 16:25
Μονο καλο δεν κανουν τα πλαστικα φυτα. Δεν ξερεις ποτε μπορουν να βγαλουν καποια βλαβερη ουσια.

Για το αν επηρεαζουν τα νιτρικα, ας απαντησουν οι εμπειροτεροι. Εγω νομιζω πως οχι.

exelix
13-11-12, 16:30
Πώς να τα επηρεάσουν;! Να τα τραβήξουν για να μεγαλώσουν;!:p

g81gr
13-11-12, 20:19
εννοώ ότι επειδή έχει πλαστικά, τα νιτρικά συσσωρεύονται και δεν τα απορροφάει τίποτα!!!

nazgul
13-11-12, 20:43
Ε αν δεν ειχες καθολου φυτα, παλι το ιδιο θα γινει.

Η αιτια των νιτρικων πρεπει να βρεθει.

Oblisgr
13-11-12, 21:29
Αντιχλώριο, βιταμίνες και λίγα βακτηρίδια έβαλα.

Σημερα εκανα παλι μετρησεις:

NO3 25
NO2 0
GH > 21
KH 6 (έπεσε)
PH 6,8 έδειξε αλλά δεν το εμπιστεύομαι. Το άλλο τεστ δείχνει 8.
Cl2 0,8

Είχα αληθινά φυτά για 1,5 μήνα. Δεν πηγαίναν καλά και μαραίνονταν και τα έβγαλα. Ίσως από τα φυτά να προήλθε τόσο NO3. Το θέμα είναι ότι από τότε που έβαλα-έβγαλα τα φυτά το ενυδρείο μου πάει κατά διαόλου.

Αρχικά νόμιζα οτι είναι εξαιτίας σκληρότητας. Αλλά το τεστ δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Λέτε να πολύ-ταΐζω μπας και πέσουν τα νιτρικά? Όμως δεν θα ανέβει η αμμωνία έτσι?

Επιπλέον εχω γεμίσει τριχοειδή μαύρη άλγη. Απο τότε που έβαλα τα φυτά. Αυτή παρέμεινε από την ώρα που έβαλα τα πλαστικά και έχει γίνει ανεξέλεγκτη.

Παράλληλα τα ψάρια μου γίνονται ανορεκτικά και ψοφάνε. Ας πούμε τώρα παρατηρώ ένα αρσενικό guppy το οποίο έχει να φάει 3 μέρες. Δεν έχει fin rot, δεν είναι αδύνατο και δεν φαίνεται άρρωστο, Απλά κάθετε στην επιφάνεια ολη μέρα, νωχελικό και οταν ταΐζω, δεν τρώει.

Τα προηγούμενα ψόφησαν απο fin rot και ανορεξία.

Αγόρασα κερατοφυλο και έβαλα μπόλικο. Ελπίζω να ρίξει το NO3 σύντομα. Σκευτομαι να βάλω και ένα σακουλάκι (τούλι) με ενεργό άνθρακα μπροστά στην ροη του φίλτρου (δεν έχει θέση) μπας και κάνει καλό. Βάζω και Melafix αλλά δεν φαίνεται να κάνει τίποτα.

Δεν εχω υπερ-πληθυσμό. 7 guppy (νεαρά) έχω (πλέων) και 2 γλυφτες. Είχα 12 πριν να αρχίσει το κακό.
Οι γλυφτες δεν μεγαλώνουν πολύ. Δεν είναι Pleco. Εσύ μαλών για pleco λες. Ειναι μια χαρά και αρκετά υγιείς.

nazgul
13-11-12, 21:44
Κατ'αρχην, αν πεσουν τα νιτρικα δεν θα ανεβει η αμμωνια. Αντιθετως, η αμμωνια που δημιουργειται μετατρεπεται σε νιτρικα. Αν υπαρχει περισσοτερη τροφη που μενει και σαπιζει, θα ανεβουν τα νιτρικα κ αλλο.

Επισης, ο ανθρακας δε νομιζω να βοηθησει πουθενα. Δεν αφαιρει τα νιτρικα, αλλα χημικα, φαρμακα κλπ.

Τα ψαρακια προφανως εχουν προβλημα με τα πολλα νιτρικα που πιθανο θα ανεβαινουν περισσοτερο και απο 25 (μετρα και πριν την αλλαγη αν θελεις). Σιγουρα προκληθηκε ανισορροπια με ολα αυτα που λες, αλλα δε βρησκω λογο να τον προκαλεσαν τα φυτα, οπως αναφερεις. Μαλλον τα φυτα δεν βρηκαν καλες συνθηκες για να αναπτυχθουν.

Α! Τωρα το ειδα! Με στικς μετρας? Δεν ειναι καθολου αξιοπιστα, ομως και συνηθως γραφουν οτι να' ναι. (το ειδες και με τη μετρηση του pH). Με λιγα λογια, δεν ξερει κανενας τις ακριβεις μετρησεις σου. Υπαρχει δυνατοτητα για υγρα? Εστω να τα πας σε κανενα γνωστο πετσοπ σου για να κανουν μια φορα τις μετρησεις?

g81gr
13-11-12, 22:06
Ρε παιδιά, δεν μπορεί να μην έχουν καμία αξιοπιστία τα στικσ!!! Γιατί τα πουλάνε αν είναι έτσι??? Έστω κάποια ένδειξη πρέπει να την έχουν!!! έχεις κάποια πηγή που να τα κάνει δοκιμή αυτά τα τεστ ή το λες έτσι επειδή το είπε δεν ξέρω κι εγώ ποιος??? αν έχεις κάποια πηγή please, ανέβασέ την γιατί με ενδιαφέρει!!!

nazgul
13-11-12, 22:23
Εχουν καποια ενδειξη, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι αξοπιστη ή σταθερη. Απλα ειναι μια φθηνη λυση αναγκης, με ολα τα αρνητικα επακολουθα της φθηνης λυσης. Εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε στικς, για να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες. Σιγα-σιγα πηρα υγρα. Αλλα με τα υγρα ξερω οτι αν μετρησω το ιδιο νερο 100 φορες, 100 φορες θα παρω την ιδια ακριβως μετρηση. Γι'αυτο τα θεωρω αξιοπιστα.

leandros69
13-11-12, 23:40
Παράλληλα τα ψάρια μου γίνονται ανορεκτικά και ψοφάνε. Ας πούμε τώρα παρατηρώ ένα αρσενικό guppy το οποίο έχει να φάει 3 μέρες. Δεν έχει fin rot, δεν είναι αδύνατο και δεν φαίνεται άρρωστο, Απλά κάθετε στην επιφάνεια ολη μέρα, νωχελικό και οταν ταΐζω, δεν τρώει.



αν καθονται νωχελικα στην επιφανεια παρακολουθα τα απο το πανω μερος για πεταχτα ματια η λεπια.Αν μπορεις να τα φωτογραφισεις απο πανω και να ανεβασεις να δουμε.

janickrules
14-11-12, 01:03
φιλε μου πρωτα απο ολα πρεπει να διαβασεις ΚΑΛΑ τα υπομνηματα με τον κυκλο του αζωτου!
δεν τα εχεις καταλαβει οσο πρεπει...


μην παραταιζεις και μην ριχνεις βιταμινες μεσα στο νερο!

εσυ μπορει να φοβασαι για αβιταμινωση,αλλα να ξερεις οτι η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο καταστροφικη για τα ψαρια!

ουτε βακτηρια μην βαζεις!

κανε λιγο μεγαλυτερες αλλαγες νερου!
ετσι θα πεσουν τα νιτρικα!

πετα ολα τα ψευτικα φυτα!
βαλε ευκολα αληθινα και σωστο φωτισμο!

ουτε αλγες θα εχεις,ουτε τα φυτα θα σαπιζουν!

platy
14-11-12, 01:56
Αντιχλώριο, βιταμίνες και λίγα βακτηρίδια έβαλα.

Σημερα εκανα παλι μετρησεις:

NO3 25
NO2 0
GH > 21
KH 6 (έπεσε)
PH 6,8 έδειξε αλλά δεν το εμπιστεύομαι. Το άλλο τεστ δείχνει 8.
Cl2 0,8
Μετρήσεις αμμωνίας εχεις?
Είχα αληθινά φυτά για 1,5 μήνα. Δεν πηγαίναν καλά και μαραίνονταν και τα έβγαλα. Ίσως από τα φυτά να προήλθε τόσο NO3.δυσκολο Το θέμα είναι ότι από τότε που έβαλα-έβγαλα τα φυτά το ενυδρείο μου πάει κατά διαόλου.

Αρχικά νόμιζα οτι είναι εξαιτίας σκληρότητας. Αλλά το τεστ δεν δείχνει κάτι τέτοιο.δεν εχει καμια σχεση-αμεσα-

Λέτε να πολύ-ταΐζω μπας και πέσουν τα νιτρικά?αν ταίζεις πολύ θα ειναι σαν να κάνεις ολοκάυτωμα...με την πολύ τροφή πυρωδοτείς νιτρικα και αμμωνια..ΞΕΧΝΑ ΤΟ ... Όμως δεν θα ανέβει η αμμωνία έτσι?

Επιπλέον εχω γεμίσει τριχοειδή μαύρη άλγη. Απο τότε που έβαλα τα φυτά. Αυτή παρέμεινε από την ώρα που έβαλα τα πλαστικά και έχει γίνει ανεξέλεγκτη. υψηλα φωσφορικά (?) ελλειψη φυτών,λιπασμάτων,co2 ποση ωρα εχεις φώτα?

Παράλληλα τα ψάρια μου γίνονται ανορεκτικά και ψοφάνε. Ας πούμε τώρα παρατηρώ ένα αρσενικό guppy το οποίο έχει να φάει 3 μέρες. Δεν έχει fin rot, δεν είναι αδύνατο και δεν φαίνεται άρρωστο, Απλά κάθετε στην επιφάνεια ολη μέρα, νωχελικό και οταν ταΐζω, δεν τρώει.

Τα προηγούμενα ψόφησαν απο fin rot και ανορεξία.

Αγόρασα κερατοφυλο και έβαλα μπόλικο. Ελπίζω να ρίξει το NO3 και αλλαγές να κάνεις νερου σύντομα. Σκευτομαι να βάλω και ένα σακουλάκι (τούλι) με ενεργό άνθρακα μπροστά στην ροη του φίλτρου (δεν έχει θέση) μπας και κάνει καλό. Βάζω και Melafix αλλά δεν φαίνεται να κάνει τίποτα. δεν χρειάζεται να βάζεις τιποτα πέρα απο αντιχλώριο

Δεν εχω υπερ-πληθυσμό. 7 guppy (νεαρά) έχω (πλέων) και 2 γλυφτες. Είχα 12 πριν να αρχίσει το κακό.
Οι γλυφτες δεν μεγαλώνουν πολύ. Δεν είναι Pleco. Εσύ μαλών για pleco λες. Ειναι μια χαρά και αρκετά υγιείς.αυτο θα το δειξει η νεκροψία
..αυτα..

Oblisgr
14-11-12, 12:31
Βασικά ένα σύμπτωμα που παρατηρώ στο άρρωστο guppy μιας και αναφέρθηκε, και το οποίο είχα ξανά-παρατηρήσει σε ένα θηλυκό που ειχε ψοφήσει πριν 2-3 βδομάδες είναι ενα μαύρισμα (σαν μπλαβια) στο στέλεχος του σώματος του, λίγο πριν την ούρα.

Δεν φαίνεται εξωτερικό τραύμα, αλλά φαίνεται να είναι μέσα του. Το είχα ξανα-παρατηρήσει παλιότερα αλλά νόμιζα οτι είχα χτυπήσει εγώ το ψάρι, κατά λάθος, στην αλλαγή νερού. Αλλά εδω σίγουρα δεν εχει συμβεί αυτό...

nazgul
14-11-12, 12:39
Αυτα ειναι τα μικρα guppies που ειναι στην κοιλια της θυλικιας. Γκαστρωμενη ειναι.

Oblisgr
14-11-12, 13:51
Αυτα ειναι τα μικρα guppies που ειναι στην κοιλια της θυλικιας. Γκαστρωμενη ειναι.

Οχι.. χαχα Ωστόσο αυτός είναι αρσενικός.
Πιο πίσω είναι η μαυρίλα. Ξέρω που είναι τα μωρά.

nazgul
14-11-12, 14:48
Δεν εχω ιδεα τοτε. Βαλε μια κοντινη φωτο να σε βοηθησει κανενας.

Oblisgr
14-11-12, 18:27
Δεν εχω ιδεα τοτε. Βαλε μια κοντινη φωτο να σε βοηθησει κανενας.

Τα βγάζει θολά η φωτογραφική μου δυστυχώς.

Έκανα αλλαγή νερού 75% (ναι το έκανα και αυτό) και μετρησα αμεσως μετα.

ΝΟ3: 10
ΝΟ2: 0
GΗ: >25
KH: 10
PH: 7,2 (Με το υγρό της Sera 8,5)
Cl2: 0,8

Ωστόσο παρατήρησα ότι το νερό στην επιφάνεια του κάνει κάποιες "λαδιές", (πως είναι ας πούμε όταν πέσει λάδι σε νερό που κάνει κάποιες γραμμές) οι οποίες ουτε με την αλλαγή του νερού έφυγαν. Ελπίζω να μην είναι από εκεί το θέμα. Νερό της βρύσης είναι (δεν έχω και από αλλού να βάλω).

nazgul
14-11-12, 20:52
Μακαρι να ειναι ετσι να νιτρικα. Για τις μετρησεις με στικς ειπα την αποψη μου.

Αυτο στην επιφανεια ειναι μαλλον πρωτεϊνικο φιλμ. Φευγει ευκολα με αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο. Δες εδω καπου στη μεση:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

janickrules
14-11-12, 21:27
μηπως δεν εχεις καλη οξυγονωση;

το λεω γιατι,για να δημιουργηθει πρωτεινικο φιλμ,παει να πει πως η αναταραξη ειναι μηδαμινη!

αυξησε την αναταραξη με το φιλτρο!


ΥΓ:
νιτρικα στο 10 ειναι καλα (αν ειναι σωστα).
μετα απο 75% αλλαγη νερου ομως!

προσπαθησε να κανεις λιγο μεγαλυτερες απο οτι συνηθως (οχι ομως τοσο μεγαλες!)!

επισης φροντισε η θερμοκρασια του νερου που βαζεις,να ειναι παρομοια με αυτη του ενυδρειου!

Oblisgr
16-11-12, 21:08
οχι εχω μπόλικο κυματάκι στην επιφάνεια. Και αεραντλία. Δεν ξερω τι φταίει. Οτι μπορούσα να κάνω το έκανα...

nazgul
17-11-12, 12:16
Αν εχεις καλη αναταραξη, μηπως ταϊζεις πολυ κατεψυγμενη τροφη ή τιποτα τετοιο? Γιατι απο αυτα τα δυο δημιουργειται. Οταν δεν ειχα καλη αναταραξη και ταϊζα μονο κατεψυγμενα bloodworms, ειχε δημιουργηθει και σε εμενα. Με αλλαγη του φιλτρου μου και καλη αναταραξη της επιφανειας, εφυγε. Αυτος ειναι ο τροπος αντιμετωπισης.