PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλικι & πετραδακια


korman709
09-11-12, 14:49
παρακαλω θα ηθελα να μου πειτε ποσα κιλα χαλικι θα χρειαστω για ενυδρειο 72 λιτρων...θα περιμενω απαντηση ωστε το απογευμα να αγορασω.ευχαριστω. κ ποσο κοστιζει περιπου το κιλο?

lionor
09-11-12, 15:23
Δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει αυτο αλλα στο δικο μου 180 λιτρο ενυδρειο εβαλα 25 κιλα αμμοχαλικο κοκομμετριας 1-2mm, και εδωσα 26 ευρω

Skydiver
09-11-12, 17:27
παρακαλω θα ηθελα να μου πειτε ποσα κιλα χαλικι θα χρειαστω για ενυδρειο 72 λιτρων...θα περιμενω απαντηση ωστε το απογευμα να αγορασω.ευχαριστω. κ ποσο κοστιζει περιπου το κιλο?

Παίζει ρόλο η κοκομετρία του χαλικιού που θα βάλεις. Όσο πιο λεπτό τόσο περισσότερο. Το χοντρό αφήνει κενά και θα γεμίσει πιο εύκολα ο βυθός σου. Επίσης τα λίτρα δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό για τα κιλά που θα χρειαστείς. Το βασικό δεδομένο είναι το εμβαδόν του ενυδρείου και όχι τα λίτρα. Υπολόγισε ότι για 4000τ.εκ. θα χρειαστείς περίπου 25 κιλά με μια κοκομετρία γύρο στα 2χιλ για να φτάσεις στο ύψος των 5εκ περίπου... ;)

ΥΓ Οι τιμές παίζουν αναλόγως το τι θα διαλέξεις... (εταιρία, συσκευασία, ποιότητα, είδος)

korman709
09-11-12, 17:53
ευχαριστω πολυ !