PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφίες από το ...βιότοπό μου!!!


arisal
07-11-04, 22:33
Καλησπέρα σε όλους :) !!
Μόλις κατάφερα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες από το ενυδρείο μου και σας τις παρουσιάζω για να μου πείτε τη γνώμη σας… :wink:
Προσπάθησα να φτιάξω ένα βιότοπο της λίμνης Malawi.
Το ενυδρείο είναι 140 λίτρα καθαρά.
Κατοικείται από μία ομάδα 4 Pseudotropheus Acei (1M ,3F) και μία ομάδα 6 Labidochromis Caeruleus τα οποία είναι ακόμη μικρά και δε γνωρίζω το φύλο τους. Τα 3 από τα Acei μου τα έχω δει μπουκωμένα , αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να δω μικρά. :cry: Επίσης , υπάρχει και ένα Synodontis.
Παράμετροι νερού : ΡΗ 8,3 , GH 20 , KH 14
Περιμένω με χαρά να ακούσω τις εντυπώσεις σας.....
:lol: :lol: :lol:

arisal
07-11-04, 22:37
Μερικές ακόμη... :lol: :lol:

Obelix(Reifen)
07-11-04, 22:41
Εμένα παντός το στήσιμο που έχεις κάνει με τις πέτρες μου αρέσει παρά πολύ .
Συγχαρητήρια

:)

daukalion
07-11-04, 22:48
Πολύ καλό στήσιμο ... !!!

απλός ο συνδιασμός mbuna με haps δεν είναι και ο καλήτερος.

arisal
07-11-04, 22:51
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!! :lol:
Φίλε daukalion δεν έχω haps μέσα ...

ASCCO1
08-11-04, 02:41
παρα πολυ καλο στησιμο....
και εγω μολις θα ρωταγα τα HAPS που τα ειδε ???? αλλα προλαβες και απαντησες Arisal......

Markos
08-11-04, 11:36
Πάααρα πολύ καλό στήσιμο!!!! Συγχαρητήρια!!!

Από που μάζεψες τις υπέροχες πέτρες σου?

arisal
08-11-04, 13:10
Ευχαριστώ παιδιά!! :wink:
Marko τις πέτρες τις μάζεψα από έναν ξεροπόταμο από ένα χωριό της Καβάλας...
Μου άρεσαν πολύ γιατί μοιάζουν αρκετά με φωτογραφίες που έχω δει από τη λίμνη Malawi.
Οι φωτογραφίες που έβγαλα τις αδικούν...Τώρα έχουν πιάσει και άλγη και φαίνονται πολύ φυσικές ...
Όταν βρω ψηφιακή φωτογραφική μηχανή θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες... Που είναι ο lasal ρε παιδιά ;;;:wink: :wink: :wink:

jpatou
08-11-04, 17:04
Πολύ καλό setup μπράβο σου !!!
Ο συγκεκριμένος synodontis (Synodontis ocellifer) μπορεί να φτάσει τα 20cm.
Το βράδυ είναι κυνηγός. Για τον λόγο αυτό πρόσεχε αν βάλεις μικρά στο ενυδρείο σου μετά από γέννα θα γίνουν μεζεδάκι.
Τον είχα και εγώ αυτόν αλλά πολύ γρήγορα είχε φτάσει τα 10cm και έπρεπε να φύγει εκτός του ότι πολλά ψαρια τα θεωρούσε βραδυνό μεζεδάκι.

stefanos.f
08-11-04, 17:48
ΜΠΡΑΒΟ παρα πολυ ωραιο ενυδρειο :!: Εχεις κανει πολλη καλη δουλεια και ειναι απο τις λιγες φορες που πραγματικα δεν χρειαζεται να σχολιασω τιποτα :wink: Απλα δεν βαζεις αλλα ψαρια μεσα (εισαι στα ορια) και κανεις κατι με τον Synodontis για τους λογους που ειπε και ο jpatou που με προλαβε :D Και παλι μπραβο :!: :!: :!:

batza
11-11-04, 22:32
Μπραβο πολυ ομορφο. Μου αρεσει παρα πολυ αυτος ο synodontis πος τον λενε ειναι πολυ φοβερος ο μπαγασας εινα πολυ ακριβος ποσο κανει :?:

daukalion
11-11-04, 23:17
http://www.aquariacentral.com/species/db.cgi?db=fresh&uid=default&ID=0372&view_records=1

arisal
12-11-04, 00:26
Προφανώς ο φίλος daukalion έκανε κάποιο λάθος στο link …

Ο συγκεκριμένος Synodontis ονομάζεται Synodontis Ocellifer , όπως ακριβώς το ανέφερε και ο jpatou …
http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/synodontis_ocellifer.html

Φίλε batza ήμουν πολύ τυχερός γιατί το βρήκα σε ένα κατάστημα που ο πωλητής μάλλον δεν ήξερε... από τιμές !!!
Το αγόρασα μόλις 4€ , ενώ το είχα δει σε άλλο κατάστημα την ίδια εποχή με 20€!!!! :lol: :lol: :lol:
Ήταν η πρώτη φορά που αγόρασα ψαράκι από μαγαζί και φεύγοντας ένιωσα ότι τους ...ξεγέλασα :wink:

Δυστυχώς , όμως , για τους λόγους που προανέφεραν ο jpatou και ο Στέφανος , σε λίγο καιρό θα είναι ...υποψήφιος προς αποχώρηση. :cry: :cry:

Και δεν είναι μόνο ότι είναι όμορφο ψαράκι ...Κάνει και εκπληκτική δουλειά αφού από τότε που τον έβαλα στο ενυδρείο μου , η επιφάνεια του βυθού διατηρείται σχεδόν πεντακάθαρη ..(Πράγμα δύσκολο σε ενυδρείο με κιχλίδες) . Δεν γνωρίζω βέβαια αν απλά ανακατεύει το βυθό και έτσι χάνονται τα απορρίμματα ή αν τρώει και μικρό μέρος από αυτά ... :?:
Όπως και να έχει το θέμα ...θα μου λείψει :cry:

batza
13-11-04, 23:09
Μου των πουλας :!: :!: :?: :?: τον σαινομπομπιρα τον περιμενει πολυ δουλια στον σκατοβιθο τον 520 λιτ μου :lol:

arisal
14-11-04, 12:57
Όταν έρθει η δύκολη εκείνη στιγμή της αποχώρησης
θα σου στείλω πμ φίλε μου :wink: ...

arisal
14-12-04, 15:37
...Και δυό φωτογραφίες με ψηφιακή :wink: .

mikenuke
14-12-04, 16:26
H Αλγη εχει κανει καταπληκτικη δουλεια. !!!