PDA

Επιστροφή στο Forum : Supervit granulat Tropical απογοητευση!


Timekeeper
03-11-12, 21:24
Καλησπερα στα παιδια του φορουμ.Σημερα πηγα να προμηθευτω την τροφη για τα ψαρακια μου εφοσον σε 2-3 μερες θα τελειωσει η παλια .Αγορασα την supervit granulat της tropical {http://www.tropical.pl/supervitgranulat,d65,0,en.html} η οποια με απογοητευσε πληρως.Ταισα πρωτα τα ψαρακια στο 150 λτ [μελανοτενιες-αρλεκινους} και δεν την τρωγαν παρα μονο την φτυναν.Ταισα τον μονομαχο στο 60 λτ τιποτα.ιδια συμπεριφορα!Στο μεγαλο μετα βιας φαγανε λιγο !Χρησιμοποιουσα bloodworms kai crisps της tetra μεχρι τωρα οπου τα τσακιζαν .Εχει κανει καποια εμπειρια με αυτη την τροφη ας βοηθησει.Υποτιθεται ειναι και καλη τροφη[Ειναι prepium line] στην κατηηγορια. Αισχος :smt068Υ.γ εαν με ρωτησετε εαν ελειξε δεν το ξερω γιατι δεν ειχε ημερομηνια ληξης η εγω ειμαι τοσο τυφλος που δεν την ειδα :cool:!Φιλικα γιωργος!

platy
03-11-12, 21:49
το λάθος εγκειται στο οτι εδωσες καινουρια τροφή σε ψάρια που δεν την έχουν συνηθισει...εσυ αν τρέφεσαι ενα χρονο με κρεας και δεν εχεις μαθει να τρώς τιποτα αλλο αν σου σερβίρω χορτα δεν θα εισαι καχύποπτος??..δώσε τους χρόνο..ειναι απο τις καλές τροφες..αλλα προσοχη στα φωσφορικα..μην ταίζεις μονο αυτη...τάιζε 30% απο την παλια 10% απο την καινούρια και σιγα σιγα μειωνε τα ποσοστα της παλιας και δινε την καινουρια ;)

tsag
03-11-12, 22:29
εγω σε κιχλιδες δινω μια δικη μου τροφη με βαση την ντοματα ! τις πρωτες μερες δεν την ετρωγαν , μετα απο 3 μερες διαιτα αλλαξαν αποψη.

τα ψαρια θελουν χρονο να την συνηθισουν.....

Timekeeper
03-11-12, 22:30
ευχαριστω πολυ Platy και tsag λογικα δικιο εχετε μαλλον πρεπει να την συνηθησουν το σκεφτηκα και εγω αλλα μ φανηκε καπως περιεργο!:p

Nick74
03-11-12, 22:50
Οι αρλεκινοι με καμια μερα διαιτα θα την δοκιμασουν, ο μονομαχος θελει περισσοτερη διπλωματια (ριχνε μαζι την τροφη με καποια που ξερει και του αρεσει η βουτα τη σε σκορδο αν εχει μαθει αυτη τη γευση κτλ)

Κλεόβουλος
04-11-12, 10:11
εγω σε κιχλιδες δινω μια δικη μου τροφη με βαση την ντοματα !
....

Για πες μας λεπτομέρειες...τροφή με βάση την ντομάτα πρώτη φορά την ακούω :rolleyes:

tsag
04-11-12, 10:38
εχει σχεδον μονο ντοματα.δυστυχως δεν σημειωσα την συνταγη... :(

αλλα σημερα θα ξαναδοκιμασω .εχω μερικες ντοματες που δεν τις θελω :D

delta66
04-11-12, 14:28
Μπορει να μη την τρωνε γιατι εχει ληξει και εχει χασει τη γευση της (μαζι με τις βιταμινες) και ειναι σκετο αχυρο.
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας .... το χερι μας .... να γραφουμε οτι οταν αγοραζουμε τροφη κοιταμε την ημερομηνια ληξης.
Αν δεν εχει .... την εχουν σβησει.
Πετα τη κι αντε να παρεις αλλη.
Ετσι την επομενη φορα θα το θυμασαι.

Timekeeper
04-11-12, 21:30
Σπυρο μην βαρας δυστηχως δικιο εχεις σημερα δευτερη μερα παει και τιποτα την βαζουν στο στομα και την φτυνουν με δυσκολια τρωνε λιγο θα δοκιμασω και τριτη μερα και αν δεν, την πεταω !

delta66
04-11-12, 21:52
Και πες οτι τα κοβει λόρδα και την τρωνε τελικα με το ζορι, εσυ θα εισαι ησυχος οτι τα ψαρια σου τρωνε κατι χρησιμο;

Timekeeper
04-11-12, 22:12
οχι απλα μ ειπαν τα παιδια πιο πανω οτι μπορει να ειναι μεχρι να συνιθισουν την νεα τροφη....διαβασεσ τα ριπλαι πιο πανω τι μ ειπαν???Και εγω στο να την πεταξω τεινω!:smt079

tsag
04-11-12, 22:20
αν δεν εχει ληξει κρατα την ή δωστην σε αλλον ....

Γιώργος Κ
04-11-12, 23:06
Να μη τη πεταξεις ... να την πας πισω σε αυτον που την αγορασες και να ρωτησεις γιατι δεν εχει ημερομηνια ληξης!!

delta66
05-11-12, 00:06
οχι απλα μ ειπαν τα παιδια πιο πανω οτι μπορει να ειναι μεχρι να συνιθισουν την νεα τροφη....διαβασεσ τα ριπλαι πιο πανω τι μ ειπαν???Και εγω στο να την πεταξω τεινω!:smt079
Τα ειχα διαβασει τα ποστ πιο πανω.
Το θεμα ομως ειναι αν ειναι καλη η τροφη κι οχι αν τους αρεσει.

Nick74
05-11-12, 00:54
Ολες οι τροφες εχουν ημερομηνια ληξης. Μπορει να δεις κατι νουμερα χωρις διαχωρηστικα, αυτα ειναι ο μηνας και το ετος. Συνηθως ειναι στον πατο σα σφραγιδα.

Timekeeper
05-11-12, 17:02
Αγαπητοι μου φιλοι το μυστηριο συνεχιζετε, υστερα απο εξωνυχιστικο ελενχο βρηκα την ημερομηνια η οποια ηταν στον πατο αλλα με ψηλοδιαφανα γραματα και εγραφε 8/2015[καλα λεω οτι ειμαι τυφλος:cool:] το οποιο σημαινει οτι δεν εχει ληξει.Παρολα ταυτα δεν τα ταισα σημερα με αυτη, αλλα με τις τετρα τα κρισπσ τα οποια πραγματικα τα ταραξαν.Εντελει τεινω να κανω αλλη μια τελευταια προσπαθεια και αμα ειναι και αυτη απογοητευτικη θα τα δοσω καπου σε καποιο παιδι απο το φορουμ κριμα να παει χαμενη εαν οντως δεν εχει αλιωθει, γιατι ειναι γεματη και σχετικα ακριβη.Εαν εχετε κατι αλλο να προσθεσετε-προτεινετε ευπροσδεκτο.:)