PDA

Επιστροφή στο Forum : ηχοι βιοτοπων?των ψαριων μας ισως?...


kgf12345
03-11-12, 03:11
σκεφτομουνα μια φορα,μηπως θα μπορουσα να εβαζα ενα ηχειακι κοντα στο ενυδρειο,να παιζει ηχους απτο βιοτοπο των ψαριων που εχω.οχι για μενα,για τα ψαρια:Dψιλοκαψιμο ειναι αλλα τεσπα:D

ψαχνοντας λοιπον βρηκα αρκετα κλιπακια σε διαφορες σελιδες με ηχους απο διαφορες περιοχες.βαζω μερικα που μου αρεσανε απο οριζωνες και μερη της ταιλανδης και του αμαζονιου.αν βρει κανεις τιποτα καλο ειτε απο αυτες τις περιοχες ειτε απτις περιοχες των ψαριων σας,βαλτε το εδω:D
νομιζω οτι ειναι ενας καλος και ευκολος τροπος να ερθει καποιος πιο κοντα με τα μερη απο οπου προερχονται τα ψαρια που κραταει στο ενυδρειο του,και ισως και να μαθει και κατι παραπανω για τους βιοτοπους καταγωγης τους μεσα απο αυτο...

πχ,θα ητανε νομιζω ενδιαφερον αν με αφορμη το καθε κλιπακι, μπαιναμε στη διαδικασια να μαθουμε ποια ψαρια ζουνε σεκεινο το συγκεκριμενο σημειο:oβεβαια αυτο προυποθετει οτι θα ξερουμε το σημειο οπου εγινε η ηχογραφηση,αλλα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να βρεθει πιστευω....

ειμαι στο ψαξιμο ακομα αλλα βαζω μερικα για αρχη, και αν καποιον τον ενδιαφερει,ποσταρετε και τα δικα σας;)μιλαω παντα για ηχους του περιβαλοντος,οσο πιο καθαρα γινεται χωρις μουσικες κλπ.

ταιλανδη
Gkbb25K-Pgc
ιαπωνια
b2njHW9ydWs

και εδω (http://footage.shutterstock.com/clip-2169617-stock-footage-birds-flying-over-the-peaceful-rice-field-on-the-sunrise-sky-in-chiangmai-thailand-footage.html) εχει μερικα,αλλα μικρα.(για ολοκληρα πρεπει να τα αγορασεις)

αμαζονιος
UhcmC9b5kOg
8EhDYYjuprQ
VGEHYY8c8VM
PFUOmG8Pb-Q

εχω φαει τον τοπο να βρω ηχητικο απο rio atabapo!που θα παει,θα βρεθει καποια στιγμη:D

Giwrgos P.
03-11-12, 03:20
αυτοι οι ηχοι νομιζω οτι πανε καλυτερα σ αυτους που εχουν παπαγαλακια παρα σ εμας :D

kgf12345
03-11-12, 03:24
χαχαχα!ναι δεν ξερω,ισως να ειναι υπερβολη και να μην αξιζει τον κοπο καν,αλλα μου φανηκε ενδιαφερον το ψαξιμο και μερικα βιντεακια ειναι πολυ ωραια:)

kouman
03-11-12, 10:24
χχαχααχ μετα θα μας χωρισει συγουρα η γυναικα!!!

platy
03-11-12, 14:07
εχουμε εναν οικογενειακό φίλο ,ο οποίος εχει μετατρέψει ενα απο τα δωμάτια του σπιτιου σε κατι σαν paludarium :D :D με φυτεμένα φυτα..χώμα κλπ κλπ (φυσικα εχει πέσει τρελή μόνωση)..αλλα ειναι μαματο να μπαίνεις και να κάθεσαι εκει μεσα ^_^ μεχρι και τεχνητη βροχή εχει βάλλει στο ταβάνι χαχαχ

kgf12345
03-11-12, 14:30
ωχ!:smt103 ποιος ειναι αυτος ο θεος?:Dδεν τον ψηνεις να μπει να κανει καμια παρουσιαση?:D

Nick74
03-11-12, 16:44
εχουμε εναν οικογενειακό φίλο ,ο οποίος εχει μετατρέψει ενα απο τα δωμάτια του σπιτιου σε κατι σαν paludarium :D :D με φυτεμένα φυτα..χώμα κλπ κλπ (φυσικα εχει πέσει τρελή μόνωση)..αλλα ειναι μαματο να μπαίνεις και να κάθεσαι εκει μεσα ^_^ μεχρι και τεχνητη βροχή εχει βάλλει στο ταβάνι χαχαχ



ωωωω... αυτο σιγουρα θα ηθελα να το δω. Υπαρχει πιθανοτητα για ενα μικρο βιντεακι η εστω φωτο? Γιατι δε του λες να μπει στο φορουμ να κανει μια παρουσιαση η να του παρεις μια συνεντευξη?
Πιστευω πως τετοιο απιστευτο μερακι πρεπει να αναγνωριζεται και να γινεται παραδειγμα για ολους μας (εστω κι αν δεν τον φτασουμε ποτε)

platy
03-11-12, 21:00
δεν ασχολείται με διαδίκτυο...ωστόσο αν δεν το εχει ''ξεστήσει'' (γιατι ναι μεν το εχω προλάβει σαν προτζεκτ αλλα μπορεί να το χαλασε) θα προσπαθήσω για καμια φωτό....


ομολογώ οτι αν ειχαμε τις ανάλογεις γνώσες και υποδομές και εμεις(μονοκατοικία,υλικα κ.ο.κ) κατι ανάλογο θα ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ...(βέβαια μεσα εκει δεν ειχε ψάρια,ηταν κάτι σαν εσωτερικό θερμοκήπιο..)

kgf12345
03-11-12, 21:55
εμενα δε με χαλαει καθολου που δεν εχει ψαρια:Dμπορω και να τα φανταστω μια χαρα:D

Nick74
03-11-12, 22:23
ουτε κι εμενα με χαλαει η ελειψη ψαριων , κανεις δεν ειναι τελειος :D
αλλα αν υπαρχει δυνατοτητα για καμια φωτο και αν γινεται καμια συνεντευξη θα ηταν πολυ θετικο

stratri1
04-11-12, 09:08
Μήπως, λέω μήπως, αυτό που σκέφτεσαι έχει νόημα ΜΟΝΟ για wild caught ψάρια;;;
Αυτά που έχουν γεννηθεί σε ενυδρεία δεν έχουν επαφή με τους βιότοπούς τους, πέρα από αυτά που είναι γραμμένα στο DNA τους.
Θέλω να πω ότι ίσως δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο όταν μιλάμε για ψάρια που είναι μετά από πολλέέέέές γενιές σε ενυδρεία. Το περιβάλλον τους πλέον έχει ήχους από τις πόρτες που ανοιγοκλείνουν, τα βήματά μας, τις φωνές μας, μουσική, TV κλπ.

Μια σκέψη κάνω.

kgf12345
04-11-12, 11:01
thanx για την ερωτηση,επαναφερεις το θεμα;)αυτο που λες το σκεφτηκα κιεγω.ισως να ειναι κιετσι.αλλα,ποση πληροφορια/ενστικτο ειναι "γραμμενη" στο dna των ψαριων?ξερουμε?δε νομιζω πως μπορουμε να το υπολογισουμε αυτο με αλλο τροπο παρα μονο με παρατηρηση...και ποσο επηρεαζεται η συμπεριφορα των ψαριων που εχουν αναπαραχθει σε ενυδρεια σε σχεση με τα αγρια?

σιγουρα μονο και μονο η απουσια θηρευτων και το οτι δεν χρειαζεται πλεον να αναζητουν τροφη,θα εχουν μεγαλο αντικτυπο,αλλα μηπως κιεμεις δινουμε πολυ βαση σε αυτο ενω ισως δεν θα επρεπε?

αν καποιος εχει κρατησει wild caught betta θα ηθελα να ακουσω αν εχει παρατηρησει διαφορες σε σχεση με ψαρι του εμποριου.

και τι αποτελεσμα θα ειχε μια τετοια δοκιμη?μηπως το "σωστο" ακουστικο ερεθισμα μπορει να "ξυπνησει" την πληροφορια που εχει αδρανοποιηθει?(αν εχει συμβει αυτο).

αποσο ξερω οι επιλεκτικες αναπαραγωγες γινονται κυριως με βαση τα χρωματα γιατι εκει βρισκονται τα φραγκα για τους εμπορους και τους εκτροφεις.*
δεν εχω διαβασει για επιλεκτικες αναπαραγωγες με βαση τη συμπεριφορα στα ψαρια(σε αλλα ζωα ξερω οτι γινεται).και αν πραγματι δεν συμβαινουν τετοιες επιλεκτικες αναπαραγωγες(με βαση τη συμπεριφορα) δεν νομιζω οτι τα ψαρια μας ειναι τελικα τοσο "εξημερωμενα" οσο νομιζουμε.εκτος αν οι αναπαραγωγες με βαση το χρωμα που γινονται φερνουν μαζι τους και καποιες αλλες ακουσιες αλλαγες στη συμπεριφορα.για παραδειγμα ξερω οτι δοκιμες που εχουν γινει για εξημερωση ειδους αλεπους,επιλεγοντας τα πιο ηρεμα ζωα για αναπαραγωγη προκαλουνται και μορφολογικες διαφορες.η ουρα τους απο ισια κατεληξε να ειναι γυριστη προς τα πανω.αλλα αυτη ητανε μελετη σε αναπαραγωγη με βαση τη συμπεριφορα.δεν ξερω αν η επιλεκτικη αναπαραγωγη με βαση το χρωμα θα εχει αντιστοιχη επιπτωση στη συμπεριφορα...και ειδικα σε ψαρια.

θα ηθελα να ακουσω αποψεις η να διαβασω σχετικη βιβλιογραφια.οποτε αν καποιος γνωριζει κατι,ειτε απο προσωπικη παρατηρηση ειτε σε λινκ,δωστε το:)

*ενα ενδιαφερον λινκ εδω (http://www.bettaterritory.nl/BT-AABcoppergenetics.htm).

οπως και εδω (http://www.mchportal.com/fishkeeping-mainmenu-60/52-aquarist-the-regulator/402-myths-in-fishkeeping-iii.html),σχετικο με το θεμα.

eimaste aR21rwstoi
07-11-12, 10:12
εγω εχω ηχεια στο δωματιο που βρισκεται το ενυδρειο και τους εχω απαλη μουσικη με λαικα ασματα απο λεπα στανιση και λιγο αντυπα

kgf12345
07-11-12, 12:56
εγω εχω ηχεια στο δωματιο που βρισκεται το ενυδρειο και τους εχω απαλη μουσικη με λαικα ασματα απο λεπα στανιση και λιγο αντυπα

χαχαχα και δεν εχουν βγει ακομα να σε κυνηγησουνε?:Dεμενα ο μονομαχος μου ακουει μονο doom και συμφωνικο μεταλ,οποτε οποιος τον παρει οταν φυγω εγω προειδοποιησα και δε φερω καμια ευθυνη:D
και παλι στο θεμα μας κυριοι...

kgf12345
09-10-13, 22:15
YfrzOkIoCi0

aqua jimmy
11-10-13, 06:17
Άμα έχεις εξωτερικό φίλτρο που κάνει καλή αναταραχή στο νερο και καμία αεραντλια αυτά που θα ακούνε τα ψάρια από εμάς.είναι σχεδόν μηδαμινά, ο θόρυβος των συστημάτων μας καλύπτει τους δικούς μας θορύβους !!! Εκτός βέβαια και αν βάζεις metal στο φουλ!!! Γενικά αυτό το θέμα είναι όπως όταν πας στη θάλασσα και βουτας το κεφάλι σου μέσα και κάποιος σου μιλάει που είναι έξω απ'τη θαλλασσα τον ακούς ελάχιστα ! Τώρα φαντάσου να έχεις βουτήξει στο νερό και τριγύρω σου να έχεις γυαλί και από πάνω ένα καπάκι ! Δεν νομίζω να ακούσεις και πολλά ΧD. Αυτή είναι μια δική μου θεωρία τώρα δε ξέρω κατά πόσο μέσα πέφτω αλλά μπορεί να το κάνω τεστ μια μέρα σε ένα ενυδρείο 1200 λίτρα που έχει ένας φίλος χαχαχα!!!

Κλεόβουλος
11-10-13, 09:00
Το βάζω κι εδώ γιατί υπάρχει μια συνάφεια
και στο κείμενο του 2ου ποστ αναφέρει ενδιαφέροντα πράγματα για την ηχητική του ενυδρείου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73783

kgf12345
11-10-13, 09:03
μπραβο βρε κλεο,και δεν τα ειχα διαβασει αυτα:D

stratri1
04-11-13, 22:02
Και κάτι σχετικό και άσχετο.
Σε σχετική κουβέντα, μου είπε γνωστός μου φαρμακοποιός, ότι του έχει σπάσει ενυδρείο από δυνατή μουσική. Τα ηχεία δίπλα στο ενυδρείο. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω τι εννοεί δυνατή μουσική, αλλά σαν γεγονός νομίζω ότι μπορεί να συμβεί.