PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιντεακι απο το ενυδρειο μου (παραδειγμα προς αποφυγη)


delta66
02-11-12, 20:29
Μερικοι φιλοι ζητησαν να δουν πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.


nYpvmVPyENU

150x50x67
Pterophyllum sp. Rio Nanay
Cardinal tetra
Marble hatchets
Otocinclus macrospilus
Ancistrus dolichopterus L183
Corydoras leucomelas
Corydoras sterbai
Anentome helena

Skydiver
02-11-12, 20:30
Μερικοι φιλοι ζητησαν να δουν πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.


nYpvmVPyEnu

150x50x67
Pterophyllum sp. Rio Nanay
Cardinal tetra
Marble hatchets
Otocinclus macrospilus
Ancistrus dolichopterus L183
Corydoras leucomelas
Corydoras sterbai
Anentome helena

Δεν υπάρχει βίντεο... :(

Giannakis
02-11-12, 21:03
Γι αυτο λατρευω τα hatchets λογω της συμπεριφορας τους..

nazgul
02-11-12, 21:28
Απλα καταπληκτικο Σπυρο. Να το χαιρεσαι!

Sakisdraminos
02-11-12, 21:36
μηπος ειναι πολι φορτομενο το ενυδρειο τι λιτρα ειναι?

nicpapa
02-11-12, 21:43
μηπος ειναι πολι φορτομενο το ενυδρειο τι λιτρα ειναι?


Το λεει πάνω 150x50x67 ...
Σπύρο πολύ ωραίο, λιγο πρασινο το ήθελε ακομη.:D:D:D

kgf12345
02-11-12, 21:51
ε δεν εβαζες λιγο μεγαλυτερο βιντεακι τουλαχιστον?βαλε την καμερα και αστη να γραψει μια ωριτσα,να παρουμε τη δοση μας τουλαχιστον,αφου εκανες τον κοπο που τον εκανες!:D

μεγαλο κολλημα το ενυδρειο σου:D

tsag
02-11-12, 22:14
γιατι γραφεις στον τιτλο : (παραδειγμα προς αποφυγη) ?

delta66
03-11-12, 05:10
μηπος ειναι πολι φορτομενο το ενυδρειο τι λιτρα ειναι?

Εχει πολυ καλη φιλτρανση και γινονται αλλαγες νερου συχνα κι ανελλειπως.
Αν το λες για θεμα χωρου, τα λιτρα ποτε δεν φτανουν. Παντα χρειαζονται περισσοτερα.
-------------------------
Το λεει πάνω 150x50x67 ...
Σπύρο πολύ ωραίο, λιγο πρασινο το ήθελε ακομη.:D:D:D

Ειχε αλλα το αφαιρεσα.
Ηταν sagittaria subulata γεματος ολος ο βυθος, αλλα δεν φαινοταν τα μικροψαρα καθολου εκει μεσα, ουτε ο βυθος, συν οτι βρωμιζε παρα τους κυκλοφορητες, αφου μειωνοταν η ροη με τοσο πυκνα φυτα και οι ριζες κραταγαν σκουπιδι.
-------------------------
ε δεν εβαζες λιγο μεγαλυτερο βιντεακι τουλαχιστον?βαλε την καμερα και αστη να γραψει μια ωριτσα,να παρουμε τη δοση μας τουλαχιστον,αφου εκανες τον κοπο που τον εκανες!:D

μεγαλο κολλημα το ενυδρειο σου:D
Να σου τραβηξω και μια ωριτσα με σβηστα φωτα, μονο με moonlight? ;)
-------------------------
γιατι γραφεις στον τιτλο : (παραδειγμα προς αποφυγη) ?

Δεν ειναι προφανες απο την ιχθυοσυνθεση;

janickrules
03-11-12, 09:12
φοβερο το θεαμα!

tsag
03-11-12, 10:56
για πες για την ιχθυοσυνθεση ..... τι λαθος εχει ?

Dimis
03-11-12, 11:03
Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Επισης η εξαιρετικη καθαροτητα σε βυθο,τζαμια του το κανει να φαινεται ακομα πιο ζηλευτο!

Οσο για την ιχθυοσυνθεση μην τον ακουτε,μια χαρα ειναι,απλα θα ηταν καλυτερο να ειχε ενα ενα ειδος κορυς.

ioannis_79
05-11-12, 18:18
Μήπως οι καρδινάλιοι κινδυνεύουν, να γίνουν μεζές ?????:smt103

Κατά τα άλλα πανέμορφο....

Skydiver
05-11-12, 18:24
Μήπως οι καρδινάλιοι κινδυνεύουν, να γίνουν μεζές ?????:smt103

Κατά τα άλλα πανέμορφο....

Απο ποιόν; :confused:

delta66
05-11-12, 18:30
Οι καρδιναλιοι "κινδυνευουν" δυο χρονια τωρα, αλλα επιθεση δεν εχει γινει.
Το ιδιο και τα χατσετ, τα οποια μπηκαν μετα τα αγγελοψαρα και τη γλυτωσαν κι αυτα. Στην αρχη υπηρξε μια περιεργεια, καθως τα περασαν για φυλαρακι ετσι οπως στεκονταν στην επιφανεια, αλλα καθησα μερικες ωρες και εκανα τον τροχονομο διωχνοντας τα αγγελοψαρα και δεν ξαναυπηρξε ενδιαφερον.
Τα στερμπαι θα αντικαταστησουν σταδιακα τα λευκομελας.

Skydiver
05-11-12, 18:39
Είχα την εντύπωση πως τα Αγγελόψαρα πάνε μαζί με Καρδινάλιους... :confused:

delta66
16-12-12, 20:23
Nεο βιντεο.
(Με καθαρο νερο αυτη τη φορα. Στο προηγουμενο ηταν μετα απο αλλαγη νερου και ειχε αιωρουμενα)

Εβαλα λιγα Limnobium laevigatum στην επιφανεια για σκια. Ελπιζω να "πιασουν" και να γεμισει.

re-0f6Z2Cf8

janickrules
16-12-12, 20:53
πραγματικα πολυ ομορφο!

delta66
16-12-12, 21:12
πραγματικα πολυ ομορφο!
Ευχαριστω, αν και αυτο που προσπαθω να πετυχω δεν ειναι η ομορφια στο στησιμο (αυτο ειναι και υποκειμενικο) αλλα η λειτουργικότητα για τα ψαρια και για μενα.
Αν δειχνει και καπως ομορφο ακομα καλυτερα

korasidikos
16-12-12, 21:30
πολυ ομορφο φιλε μου μπραβο!:smt041

Dimitris77
16-12-12, 21:35
Σπυρο το ενυδρειο τα σπαει,φανταστικο!!



Δισκους ποτε ειπες οτι θα βαλεις?:cool:

Nick74
16-12-12, 21:43
Θεωρω πως ειναι ενα σωστο ενυδρειο, κι αν οι καρδηναλιοι δεν εχουν γινει εδω και 2 χρονια μεζες ολα ειναι οκ (βεβαια αν βαλεις καινουργιους δεν αποκλειεται να γινουν, εχουν αναφερθει τετοιες περιπτωσεις με νεον που συνυπηρχαν με σκαλαρια χωρις προβλημα, αλλα τα καινουρια που μπηκαν μεσα φαγωθηκαν).
Προσωπικα θα μου αρεσε να εχει κανα δυο εχινοδωρους παραπανω και λιγο πιο χρωματισμενο νερο, αλλα γουστα ειναι αυτα

Θοδωρής Μ
16-12-12, 22:01
Πολύ όμορφο ενυδρείο.!

stratigos24
16-12-12, 22:12
Πολυ ωραιο Σπυρο και στα βιντεο.:)

@nick74

Οταν ξεστησα το ενυδρειο μου, τους καρδιναλιους τους πηγα στον Σπυρο.
Μετα απο την προσαρμογη, εβαζε τα ψαρια ενα ενα μεσα. Αυτο που γινοταν ειναι το εξης:

Εμπαινε το ψαρι και αμεσως αντιδραση απο τους καρδιναλιους, περιεργοι να δουν τι ειναι αυτο. Οταν πηγαινανε κοντα στον καρδιναλιο τα σκαλαρια, κουναγε ελαφρα το χερι να φυγουν απο εκει (λεγοντας τους οτι δεν ειναι φαι αυτο...:D). Περιμεναμε λιγο και εμπαινε το ψαρι στο κοπαδι και τελος, μετα καμια αντιδραση απο τα σκαλαρια και ολα κανονικα. Το ιδιο εγινε με ολα τα ψαρια που βαλαμε.

Οσον αφορα αυτο που λες: ''αλλα τα καινουρια που μπηκαν μεσα φαγωθηκαν'',το ιδιο ειχα διαβασει στο tsamisaquarium (στο ειχα ξαναπει σε καποιο αλλο θεμα) αλλα ισως αυτο να συμβαινει μονο σε νεα ψαρια που πχ δεν ειχαν να ακολουθησουν καποια αλλα οπως συνεβηκε στο ενυδρειο του Σπυρου. Βεβαια και τα χατσετ του μια χαρα τα εχει και δεν εγιναν μεζες. Πολλα μπορει να παιζουν. Δεν ξερω και εγω, τη σκεψη μου λεω.

@Delta66 και γενικα προς ολους..

Το microbe lift που χρωματιζει το νερο (δεν θυμαμαι την ονομασια τωρα) το εχει καποιος στην Αθηνα να το παρουμε?
Εχει παρει ενα της Κent ο Tzane αλλα δεν κανει δουλεια (ελαφρως κιτρινιζει το νερο και αν, με 15 ml στα 100λιτρα - 10 ml στα 30 λιτρα που εχει δοκιμασει ως τωρα) και εκανε και 17 ευρω.

delta66
16-12-12, 22:29
Θεωρω πως ειναι ενα σωστο ενυδρειο, κι αν οι καρδηναλιοι δεν εχουν γινει εδω και 2 χρονια μεζες ολα ειναι οκ (βεβαια αν βαλεις καινουργιους δεν αποκλειεται να γινουν, εχουν αναφερθει τετοιες περιπτωσεις με νεον που συνυπηρχαν με σκαλαρια χωρις προβλημα, αλλα τα καινουρια που μπηκαν μεσα φαγωθηκαν).
Προσωπικα θα μου αρεσε να εχει κανα δυο εχινοδωρους παραπανω και λιγο πιο χρωματισμενο νερο, αλλα γουστα ειναι αυτα
Οπως ειπε κι ο στρατηγος, εχω βαλει μερικα νεα ψαρακια (χατσετ, καρδιναλιους, οτο, κορυ).
Δεν τα πειραξαν.
Δεν μπορω να πω με σιγουρια, τι "φταιει" τελικα και δεν ασχολουνται με τα αλλα ψαρια.
Ισως το οτι μεγαλωσαν απο μικρα με τετοια ψαρια, ισως επειδη ταιζω καλα, ισως ο χωρος του ενυδρειου που ειναι σχετικα ανετος, ισως ο αριθμος των αγγελοψαρων ειναι ικανοποιητικος και εχουν θεματα να ασχολουνται μεταξυ τους (ιεραρχιες, ζευγαρωματα), ισως ολα αυτα μαζι.

Το χρωμα ανοιξε λιγο γιατι εκανα αλλαγη με νερο που ειχε προετοιμαστει με λιγο ξεθυμασμενη τυρφη (τεμπελακος, δεν εβαλα φρεσκια)
Φυλλα δεν βαζω στο ενυδρειο αυτο, γιατι θελω καθαρο βυθο στο συγκεκριμενο.
-------------------------

Το microbe lift που χρωματιζει το νερο (δεν θυμαμαι την ονομασια τωρα) το εχει καποιος στην Αθηνα να το παρουμε?

Δεν το ξαναφερε κανεις.

stratigos24
16-12-12, 22:40
Κανας Nidal τίποτα?

sorry για το offtopic. Αν θέλεις - θέλετε πείτε μου σε πμ αν ξέρετε κάτι μη χαλαω και το θέμα.

Dimitris77
16-12-12, 22:51
Το microbe lift που χρωματιζει το νερο (δεν θυμαμαι την ονομασια τωρα) το εχει καποιος στην Αθηνα να το παρουμε?.
O Ωκεανος φερνει την συγκεκριμενη εταιρια,δεν ξερω αν εχει αυτο που θες.

Dimis
17-12-12, 00:43
Mια χαρα εισαι Σπυρο...

delta66
17-12-12, 00:52
Τhanks dudes.
Οποιος θελει (μετα τις γιορτες γιατι θα εχω τρεξιμο με τη δουλεια) στελνει ΠΜ και ερχεται για καφε.
-------------------------
Εχω και καναδυο ενυδρεια ακομα που δεν τα εχω δειξει δημοσια ;)

ΧρήστοςΠ
17-12-12, 10:20
φοβερό ενυδρείο Σπύρο ότι πρέπει για ένα ουισκάκι μπροστά του μετά από μία δύσκολη μέρα ;)

Anna10
17-12-12, 11:31
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Σπύρο και τώρα που έβαλες Limnobium laevigatum θα έχεις και σκιά και τα χάτσετ περιοχές να ηρεμούν.

delta66
17-12-12, 13:36
Ετσι ειναι Αννα.
Σε ευχαριστω για τα φυτα επ΄ευκαιριας και δημοσια.
Χρηστο οποτε θελεις μετα τις γιορτες, το ξυδακι σε περιμενει.

Anna10
17-12-12, 14:11
Χαρά μου να πηγαίνουν σε καλά ενυδρεία.:)

janickrules
17-12-12, 16:36
Τhanks dudes.
Οποιος θελει (μετα τις γιορτες γιατι θα εχω τρεξιμο με τη δουλεια) στελνει ΠΜ και ερχεται για καφε.
-------------------------
Εχω και καναδυο ενυδρεια ακομα που δεν τα εχω δειξει δημοσια ;)


εγω,ευχαριστως να ερχομουν αν ημουν κοντα!

οσο για τα ενυδρεια που λες,ποτε θα τα δουμε;;

delta66
17-12-12, 18:10
εγω,ευχαριστως να ερχομουν αν ημουν κοντα!

οσο για τα ενυδρεια που λες,ποτε θα τα δουμε;;
Ε δεν θα κατεβεις ποτε Αθηνα? Να μαστε καλα, θα βρεθουμε.

Εν ευθετω χρονω τα ενυδρεια

maxmike
17-12-12, 19:31
σπυρο με τετοιο μερακι δεν τα βαζεις τα σκαλαρια στο τσικαλι και να το κανεις ριφ???:smt030:smt030:smt030:smt030
Ancistrus dolichopterus L183 (εαν θες ξερω ενα καλο τοπικ ωστε να τσεκαρεις εαν ειναι γνησια χεχεχεχε)

delta66
18-12-12, 01:09
Γιάλε τσ” απολυμάρε σου!
Ιντα μου λες ωρε κοπελι...εκουζουλαθηκες?
Ριφ?
Μητε να τα θωρώ τα θαλασσινα.

tsala
18-12-12, 02:29
Γιάλε τσ” απολυμάρε σου!
Ιντα μου λες ωρε κοπελι...εκουζουλαθηκες?
Ριφ?
Μητε να τα θωρώ τα θαλασσινα.
Δεν ξερω αν το γνωριζετε, το καλλιτεχνικο του ονομα ειναι
Σπυρος Δελτα..
Το πραγματικο ειναι Σπυρος Δελτακης:D

Κουραμπιές
18-12-12, 03:20
Σπυρο πολυ ωραιο το ενυδρειο!! Επαθα πλακα με τα σκαλαρια, ανυπομονω να μεγαλωσουν οι καρδιναλιοι για να μπορεσω να βαλω καποια μικρα, ελπιζοντασ να βρω αλλα και να πανε ολα καλα. Εχω μια απορια, τι φιλτρανση εχεις; Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα φαινεται ναχει πολυ λιγοτερη κυκλοφορια και αναρωτιεμαι μηπως τζαμπα το σκεφτομαι.

delta66
18-12-12, 11:39
Eνα Eheim 2080

Κουραμπιές
18-12-12, 14:53
Φιλτραρα...!!! Συγχαρητηρια και παλι να το χαιρεσαι.

maxmike
21-12-12, 18:57
http://wpjrnl.com/wp-content/uploads/2010/02/wpid1062-koran-angelfish.jpg
ta θαλασσινα αγγελοψαρα ξανασκεψουτο.να ανεβεις κατηγορια.....χεχεχεχε

delta66
21-12-12, 19:06
Μπορει καποιος MOD παρακαλω να διαγραψει το πιο πανω ποστ ή μαλλον μονο η διαγραφη της φωτο φτανει
Μου μαγαριζει το θεμα, και μου το εχει κανει λυσσα στο αλατι :D

Εδω επιτρεπεται να μιλαμε μονο για tds κατω απο 50ppm φιλε μου, pH κατω απο 6 και μηδεν χλωριουχο νατριο.
Επισης θελουμε ξυλα, ξερα φυλλα και λιγα ευκολα φυτα και οχι παρδαλες μυξες για διακοσμηση, οπως και δεν θελουμε να ειμαστε συνεχεια με τα μπουκαλακια των μετρησεων στα χερια και τις ξυστρες για να καθαριζουμε τα αλατια. :grin:

maxmike
21-12-12, 19:09
χαχαχαχαχαχαχαχα tds τοσο χαμηλο φιλε μου σου πεφτει η πιεση:D:D

delta66
21-12-12, 19:15
χαχαχαχαχαχαχαχα tds τοσο χαμηλο φιλε μου σου πεφτει η πιεση:D:D
Ετσι ειναι η φτιαξη μας. Τι να κανουμε?
Με μεγαλυτερο tds χαλαει η οσμωτικη λειτουργια μας ;)

delta66
26-12-12, 01:05
Φρεσκο σημερινο λεμε

fgeXSJCCfvE

Σιμος
26-12-12, 11:36
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι!;)

maikl
26-12-12, 13:18
Αντε καλα γεννητουρια Σπυρε!;)

maxmike
26-12-12, 13:48
στραφει παει το ταλεντο:(:(:(:(.να το χαιρεσε σπυρο εγω παντα θα ελπιζω:D:D:D

Dimitris77
26-12-12, 13:49
στραφει παει το ταλεντο:(:(:(:(.να το χαιρεσε σπυρο εγω παντα θα ελπιζω:D:D:D
Οτι μια μερα θα βαλει κατι στρογγυλο...μεσα??:smt016

maxmike
26-12-12, 13:50
εχεις σκεφτει να βαλεις κανα ραμ μεσα??γιατι εχουν κατευει τοσο χαμηλα οι καρδιναλιοι?
-------------------------
Οτι μια μερα θα βαλει κατι στρογγυλο...μεσα??:smt016
κατι αλμυρο:D:D:D:D

delta66
26-12-12, 16:04
εχεις σκεφτει να βαλεις κανα ραμ μεσα??γιατι εχουν κατευει τοσο χαμηλα οι καρδιναλιοι?
-------------------------

κατι αλμυρο:D:D:D:D
Ειχα ραμ, αλλα γερασανε και "φυγανε".
Δεν ξαναβαζω, γιατι οπως εχω ξαναγραψει τα αγγελοψαρα αυτα ειναι "περιεργα", αντι να τα εχουνε καλα με τις νανοκιχλιδες και τα γατοψαρα (ως συνηθως), δεν τα πολυσυμπαθουνε και προτιμανε την παρεα των τετρας.

Οι καρδιναλιοι ετσι κι αλλιως παντα προτιμανε μεσαια και χαμηλα επιπεδα στο νερο.
Εκει εχει και περισσοτερο ελευθερο χωρο, αφου τα αγγελοψαρα προτιμουν μεσαια και ψηλα.
-------------------------
Maikl αυγα εχουμε συνεχεια καθε 7-15 μερες (ειναι και 4 ζευγαρια μεσα!!!), αλλα σε τετοιο ενυδρειο δεν μενουν αυγα πανω απο μια μερα.
Τα τρωνε.
Στο φυτο αυτο δεν εχουν ξαναγεννησει, αλλα δεν πιστευω να τα κρατησουν ουτε αυτα.
Δεν ειμαι και για μεγαλωματα τωρα.
Οταν θα υπαρχει λογος, θα βαλω σε αλλο ενυδρειο ενα ζευγαρι για γεννα.
-------------------------
συλλογη απο μερικες γεννες

4LpabuWyfAY