PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY καπακι ενυδρειου.


Mitsos
05-11-04, 13:49
Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ξυλινο καπακι για το ενυδρειο ωστε να προσθεσω λαμπες, τρυπες για φιλτρο κτλ. και δεν θελω να χαλασω το πλαστικο που εχει...
Εχω σκεφτει περιπου τι χρειαζομαι αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας σε 2-3 θεματα....

Η μπογια που θα χρησιμοποιήσω (σκεφτομαι πλαστικο χρώμα μη τοξικο) ειναι αρκετο να ειναι απλα μη τοξικη ή χρειαζεται να προσεξω και αλλες παραμετρους (τι?) ?
Στις ενώσεις των ξύλων εξωτερικα σκεφτομαι να βαλω στοκο (?) για να κλεισω/καλυψω τις οποιες ατέλειες και κενα και να το βαψω με το χρωμα αποπανω? Θα υπαρχει πρόβλημα ή πρεπει και αυτο να το προσεξω οπως και το χρωμα?
Οι ανοξείδωτες βίδες νομίζετε πως θα δημιουργήσουν πρόβλημα?

Και τέλος εχει καποις δει στεγανα ακροφυσια (οχι τα πλαστικα που πουλιουνται) αλλα σε στιλ σαν αυτα τα βιδωτα που εχουν απο την μανα τους τα καπακια των ενυδρειων...

Ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοήθεια και συντομα θα υπάρξουν και photos :) :)
Σχολια και ιδεές ευπροσδεκτα.... :wink:

Mitsos.

dantouan
06-11-04, 19:49
Τουλαχιστον οσο αναφορα το καπακι θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις καποιο ξυλο το οποιο δεν θελει βαψιμο, οπως π.χ. μελαμινη η χαρτοσμαλτινη , αντι να μπλεξεις με μπογιες και ολα τα συναφη ;)

salcon
06-11-04, 21:09
Λοιπον χωρις πολλα λογια:

κοντρα πλακε θαλλασης, το τριβεις με γυαλοχαρτο.ξυλοκολα στις ενωσεις και καρφωνεις.
διακοσμητικο,προστατευτικο βερνικι ξυλου αχρωμο
εγχρωμο συντηριτικο ξυλου (με το χρωμα παιζεις εσυ)
βερνικι θαλλασης στην εσωτερικη επιφανεια.

Φωτο απο το δικο μου καπακι.
Κανενα προβλημα μεχρι τωρα απο νερα ,υγρασια ή φουσκωματα.
Λοιπες λεπτομεριες μπορεις να δεις στις φωτο.

lasal
07-11-04, 02:29
Λοιπον χωρις πολλα λογια:

κοντρα πλακε θαλλασης,
<< ή MDF >>
;)
Και όλα σε οσα αναφέρθηκε ποιο πάνω ο Γιάννης.
ΥΓ.
Γιάννη σίγουρα απο το Practiker θα πήρες τα υλικά ε?
:)

salcon
07-11-04, 02:41
μου αρεσει αυτο το μαγαζι. :D

ΓιαγκΤ
07-11-04, 11:43
Το δικό μου

γαυρος
07-11-04, 12:43
πως φαινεται ο μερακλης ο μαστορας-βλεπε γιαγκο - και πως ο αχρηστος-βλεπε σαλκονα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: -,
ειναι ολοφανερη η ελλειψη τεχνικης του αχρηστου,μια τρυπα πηγε να κανει και εκανε το καπακι μη πω πως .... :twisted: ,θα μου πεις με μια καμερα στον ωμο ειναι ...τι περιμενεις !!
ως προς το του γιαγκου βεβαια ουτε κουβεντα, τα ανεμιστηρακια συμμετρικα,οι λαμπες κουκλα οι ανακλαστηρες ..τα παντα με μαστοριά !!
μπραβο ρε φιλε γιαγκο,κουκλα.

οσο για το πιο πανω...γιαννη λεω να παρω καμια κοτουλα μου το δινεις να γενναει ??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

salcon
07-11-04, 14:41
εγω σ'αγαπαω :lol: :lol: :lol:

ΓιαγκΤ
07-11-04, 18:08
πως φαινεται ο μερακλης ο μαστορας-βλεπε γιαγκο - και πως ο αχρηστος-βλεπε σαλκονα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: -,
ειναι ολοφανερη η ελλειψη τεχνικης του αχρηστου,μια τρυπα πηγε να κανει και εκανε το καπακι μη πω πως .... :twisted: ,θα μου πεις με μια καμερα στον ωμο ειναι ...τι περιμενεις !!
ως προς το του γιαγκου βεβαια ουτε κουβεντα, τα ανεμιστηρακια συμμετρικα,οι λαμπες κουκλα οι ανακλαστηρες ..τα παντα με μαστοριά !!
μπραβο ρε φιλε γιαγκο,κουκλα.

οσο για το πιο πανω...γιαννη λεω να παρω καμια κοτουλα μου το δινεις να γενναει ??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Κοίταξε και το Jager

γαυρος
07-11-04, 20:08
μεστειλες αδιαβαστο !!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

μπραβο ρε μαγκα...τη συνταγη θελω....το προσπαθησα κιεγω αλλα τα ρακορακια κανανε νερα..χχααχαχχα... :oops: :oops: :oops: :oops:

βγαλε τα ολα στη φορα,καπακια τετοιες μαγκιες κλπ.....σε φουλ εικονα!!!

:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Mitsos
08-11-04, 12:18
Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες.
Επισκεφτηκα ενα ξυλουργο το ΣΚ και οταν του ειπα τι θελω να κανω με κοιταζε λες και κοιταει κανα παλαβο... Το ξεπερναω αυτο αλλα με αποθαρρυνε παρα πολυ γιατι μου ειπε πως χρειαζομαι πολυ δουλεια και εργαλεια (με απλο πριονι κτλ δεν γινετε). Δυστυχως δεν ειχα διαβασει και τις απαντησεις σας και δεν πηγα προετοιμασμενος....

Προσ το παρον εφτιαξα το πλαστικο για να δουλεψει το ενυδρειο και θα αρχισω σιγα σιγα να φτιαχνω και το ξυλινο :wink: :wink: :wink:

Μιτσος.

Markos
08-11-04, 12:23
Πολύ καλή δουλειά και με πολύ μεράκι!!!!

Δεν μας βάζεις και καμία εικόνα της συνολικής δουλειάς...

TAN
08-11-04, 12:52
Πολυ καλη Δουλεια Γιαγκο... :wink:
Δωσε καμια λεπτομερια αν σου ειναι ευκολο....

ΓιαγκΤ
15-11-04, 17:37
Αγοράζουμε έναν σωλήνα από πλεξιγκλάς με διάμετρο γύρο στα 100 χιλιοστά και μήκος λίγο μεγαλύτερο από τον θερμοστάτη που θα χρησιμοποιήσουμε. Καλό θα είναι το τοίχωμα να είναι μεγαλύτερο από 3χιλ που διάλεξα εγώ και το μετάνιωσα!!!
Κατασκευάζουμε στον τόρνο δύο τάπες από βιομηχανικό πλαστικό με αυλάκι για ορινκ. Η μια τάπα έχει μια βόλτα για το ρακορ του σωλήνα και μια δεύτερη για την ντιζα ( Μ 8 ) που θα ενώνει τις τάπες. Επίσης έχει μια τρύπα στο μέγεθος του θερμοστάτη – αντίσταση, με αυλάκι για ορινκ.
Η κάτω τάπα έχει μια βόλτα για το ρακορ και μια τρύπα στο κέντρο για να περνάει η ντιζα.
Πριν σφίξουμε το παξιμάδι στην ντιζα χρειάζεται ένα λαστιχάκι και ροδέλα για στεγανοποίηση.