PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο ενυδρειο


ANEMOS
04-11-04, 15:22
Ειμαι στο σχεδιασμο ενος ενυδρειου που αν ολα πανε καλα θα στηθει το καλοκαιρι,θα ειναι κτιστο εκτος απο την οψη με διαστασεις 2,00Χ0,60Χ,070.Το πρωτο θεμα που με απασχολει ειναι το παχος που χρειαζεται το τζαμι μια και θα στηριζετε στις δυο ακρες και την κατω μερια.Σκεφτομαι για φιλτρο sump με υπερχειλιση,θα ηθελα την γνωμη σας για πραγματα που πρεπει να υπολογισω απο τωρα

525
04-11-04, 16:51
Το τζάμι σου μπορεί να είναι 15 χιλ , κάποιοι θα σου πουν και για 12 χιλ, πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις κόντρες πάνω και κάτω και γέφυρα στη μέση , πολύ προσοχή στην εφαρμογή της << βιτρίνας >> στη υπόλοιπη κατασκευή. .περίμενε και άλλες γνώμες .. καλή επιτυχία :)

Tolis
04-11-04, 17:01
Αν πηγαινες απο 3 μετρα και πανω ισως να εβλεπες το χτιστο. Για τις διαστασεις αυτες, θα σε συμβουλευα ξυλινο (δες αρθρο στο 2ο τευχος του περιοδικου μας), θα σου ερθει πολυ πιο φτηνα και θα φτιαχτει πιο ευκολα.

ANEMOS
05-11-04, 00:08
Δοκιμασα να βρω το περιοδικο σε καποια μαγαζια εδω που μενω(Μελισσια)αλλα δυστιχως δεν το βρηκα,σκεφτηκα κτιστο επειδη ειμαι της δουλειας και θα μου ερθει σχετικα ευκολα παλι.Επειδη θελω να αποφυγω πολλες κοντρες σκεφτομαι τζαμι 20αρι,τωρα για να κολισει το τζαμι στην κτιστη κατασκευη πιστευω η σιλικονη να κανει δουλεια μια και θα επενδυθει με πλακακι

Husky_Jim
05-11-04, 12:37
Δοκιμασα να βρω το περιοδικο σε καποια μαγαζια εδω που μενω(Μελισσια)αλλα δυστιχως δεν το βρηκα,σκεφτηκα κτιστο επειδη ειμαι της δουλειας και θα μου ερθει σχετικα ευκολα παλι.Επειδη θελω να αποφυγω πολλες κοντρες σκεφτομαι τζαμι 20αρι,τωρα για να κολισει το τζαμι στην κτιστη κατασκευη πιστευω η σιλικονη να κανει δουλεια μια και θα επενδυθει με πλακακι

Το πλακάκι θα μπεί από μέσα στο ενυδρείο? :shock:

Τα χτιστά ενυδρεία από ότι ξέρω στεγανωποιούνται με ειδικές μή τοξικές ριτίνες......

ANEMOS
05-11-04, 18:59
Θα μπει μεσα απο το ενυδρειο αφου στεγανοποιηθει φυσικα με ρυτινες,ισως βεβαια δεν χρειαστει και ειναι περιττο αλλα αυτο θα το δω εκεινη την ωρα,αυτο που προς το παρον με απασχολει ειναι το παχος για το τζαμι.Μια ερωτηση ακομα,υπαρχει στην αγορα φιλτρο που να καλυπτει αυτα τα λιτρα και με την προιποθεση οτι θα φιλοξενηθουν κιχλιδες

Husky_Jim
05-11-04, 20:05
υπαρχει στην αγορα φιλτρο που να καλυπτει αυτα τα λιτρα και με την προιποθεση οτι θα φιλοξενηθουν κιχλιδες

:D Υπάρχει και είναι το 'τέρας' EHEIM 2260!!!!!

http://www.aquaristic.net/AQfd50ede8e3d43cec4909a8ce82b5dc3e/app/details.php?shop=1,1060,0,0,id747,,0,

1900 λίτρα την ώρα με 18 λίτρα χώρο για υλικά!!! :shock:

stergios
06-11-04, 00:11
Φιλε ανεμε...αν σκεφτεσαι για 200εκ. μηκος και ηψος μεχρι 70εκ. με 16αρι τζαμι στο παχος θα εισαι μια χαρα κατα την γνωμη μου.Αν θες ομως για περισσοτερη σιγουρια μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο αλλα δεν νομιζω να το χρειαστιες.Αυριο θα σας δωσω εναν πινακα που εχει διαστασεις ενυδρειων (μηκος-υψος) που λεει τι τζαμι χρειαζεσε

ANEMOS
06-11-04, 00:49
Πολυ καλο φιλτρο husky αν και νομιζω οτι οι κιχλιδες θελουν 5 φορες τον ογκο του νερου σε φιλτραρισμα,διορθωσε με αν κανω λαθος,stergios θα περιμενω τον πινακα

stergios
06-11-04, 00:53
οκ.αυριο το απογευματακι γιατι εκανα φορματ τον η/υ και δεν εχω ςορδ και τα λοιπα να τον φτιαξω

γαυρος
06-11-04, 00:56
εξαρταται,αν εχεις εναν κυκλοφορητη που στο γυριζει το νερο 10 φορες την ωρα με ενα χωρο για υλικα 1λτ ,την εκατσες τη βαρκα!!
το 2260 εχει 18 λτ που νομιζω ειναι απο τα μεγαλυτερα σε χωρο.

αρα και 3 φορες εισαι οκ,και μπορω να σου πω και 2 με αυτο το φιλτρο εισαι οκ.

εκτος και ταιζεις 10 φορες τη μερα σαν καποιον γνωστο μου.... :roll: :roll: :roll:

ε δασκαλε??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Takis
06-11-04, 02:39
που τον θυμήθηκες πάλι αυτόν;
Λίγο φαγητό. Λίγο... :wink:

tasos
06-11-04, 12:03
Ενίσχυση της κυκλοφορίας του νερού στο ενυδρείο με κάποιους κυκλοφορητές,δεν βλάπτει :wink: .Και μη μένεις σε αυτά που γράφουν τα βιβλία.Εσύ θα κρίνεις κατα ποσο τα ψάρια σου θα χρειαστούν περισσοτερη ή λιγότερη κυκλοφορία νερου,από το αν τα βλέπεις νωχελικά ή τρομαγμένα αντίστοιχα :wink:

ANEMOS
06-11-04, 12:26
Δεν εχω σκοπο να φτασω στο οριο ιχθυοφορτωσης,προτιμω να εχω παντα λιγοτερα ψαρια απο το οριο του ενυδρειου μου και αφου αυτο το τερας με καλυπτει μαλλον θα το προτιμησω,υπαρχει ομως ελλαδα η θα πρεπει να το παραγγειλω απο εξωτερικο?

TAN
06-11-04, 13:49
υπαρχει ομως ελλαδα η θα πρεπει να το παραγγειλω απο εξωτερικο?

Φυσικα και υπαρχει αλλα πιο ακρυβο (περιπου 100e+)

Makis M
06-11-04, 14:04
Για κυττα και το Eheim Professionel III 2080 :wink:, λιιιγο πιο μικρο αλλά..............


http://www.shopsolution.nl/shop/home.asp?shopid=seameuk&prodid=eheim2080

ANEMOS
06-11-04, 16:43
Απο οτι βλεπω ομως σε τιμη και μαλλον οχι μονο συμφερει το sump

pokou
07-11-04, 22:29
Ποιο φτηνη λυση και χωρις κανενα προβλημα ειναι αυτη που εχω εφαρμοσει στο δικο μου.
Ενα καθαρισμα του κυκλοφορητη καθε 4-5 μηνες (κανω περιπου 3 λεπτα)
και τιποτα αλλο.

Μονο προβλημα ειναι να βρεις το σφουγγαρι.

http://tsamis.aaquaria.com/parbill2.htm