PDA

Επιστροφή στο Forum : πυθαρι στην αυλη με ψαρια και νουφαρα


blackpit
29-10-12, 20:25
καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=52226&stc=1&d=1351537833καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=52229&stc=1&d=1351538122καλησπερα σασ!
σημερα εκανα την εγραφη μου και ειμαι αρκετα αρχαριος με το ολο θεμα αλλα επειδη μου αρεσει οσο παει και πιο πολυ ειπα να γινω μελοσ να θεσω σε σας τους πιο ψαγμενους τις αποριες μου!!!
λοιπον εχω ενα πυθαρι 200 λιτρων (καθαρο το υπολογιζω γυρω στα 180)
κι ειχα μεσα νουφαρα! πολυ ομορφα με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες!
μου μπηκε η ιδεα και εβαλα αρχικα 2 χρυσοψαρα τα οποια εχοθν γινει 2 χρονια μετα περιπου 20 εκατοστα κι ενα πλατυστομο για καθαρισμο ο οποιος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα!
προσφατα εβαλα κι 6 γκαπυ 2 ασερνικα και 4 θυλικα!
εχω ενα θερμοστατη 150 βατ ενα οξυγωνωτη (δεν ξερω αν λεγεται ετσι αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!!!) κι ενα φιλτρο 20 εκατοστων! θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και καμια ιδεα αν θελετε για περισοτερη δραση!!! ευχαριστω!!!

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=52226&stc=1&d=1351537833

κανενα σχολιο??? πειτε μου καμια ιδεα

blackpit
29-10-12, 21:54
δεν αρεσει σε κανενα η ιδεα μου??? πειτε μου καμια συμβουλη για τα ψαρακια μου! θελω να περνανε καλα εκει μεσα!!! υπαρχει προβλημα που εβαλα γκαπυ μεσα στα χρυσοψαρα? πειτε μου

Φιλιππας
29-10-12, 22:11
Καλησπερα.Με ποια λογικη εβαλες τα ψαρια μεσα στο πυθαρι?
Αφου απο οτι φαινετε στην φωτο το νουφαρο γεμιζει ολο το στομιο και τ αψαρια δεν φαινοντε.Τι τα θες τα ψαρια εκει μεσα?
Απλα για να υπαρχουν?

blackpit
29-10-12, 22:52
φαινονται κι ειναι πανεμορφα ειδικα την νυχτα που εχει και φως! ακομα δεν αφηνω το νουφαρο να ξεφυγει τα κοβω τα φυλλα του. ακομα μετα που εβαλα τα ψαρια καθαρισε το νερο και αναστηθηκαν τα νουφαρα προφανως απο την αμωνια των ψαριων. οι φωτο το αδικουν πολυ. ειναι πανεμορφο!
-------------------------
γενικα τα γκαπυ εχουν θεμα με τα μεγαλα χρυσοψαρα και πλατυστομο! δεν θελω να τα φανε!!!!

delta66
29-10-12, 23:15
Μεγαλα τα ψαρια, μηδαμηνος χωρος για κολυμπι.
Μικρη επιφανεια για επαρκη οξυγονωση.
Τα γκαπι ειναι τροπικα ψαρια.
Αν επιζησουσαν απο το κρυο και τα χρυσοψαρα θα γεμιζε ψαρια.
Μηδεν θεαμα
κλπ κλο

οι μονοι κερδισμενοι ειναι τα λουλουδια

blackpit
29-10-12, 23:47
εχω βαλει αντλια αερα για οξυγωνωση, εχω θερμοστατη 150 βατ και 180 θεωρεισ οτι ειναι μικρο για 2 χρυσοψαρα και 6 γκαπυ? καμια αλλη συμβουλη για καλυτερη ζωη στα ψαρακια μου? εχω παρει μεγαλωστρα για να μεγαλωνουν τα μικρα γκαπυ οταν γεννηθουν. το θεαμα το βραδυ με τα φωτα ειναι απιστευτο! καμια σχεση με τισ φωτο!

delta66
29-10-12, 23:59
Το θεαμα ειναι κατι υποκειμενικο.
Μια μεγαλη φωτειζομενη γλαστρα με νουφαρα ειναι ενα φανταστικο θεαμα.
Ενα ενυδρειο σε σχημα γλαστρας, με τρια μεγαλα ψαρια που δεν μπορουν να κολυμπησουν παρα κανουν κυκλους γυρω απο τον εαυτο τους και μερικα μικρα ψαρακια που σε λιγο θα παγωσουν ειναι τραγικο θεαμα.


Τα 150 βατ, μπορουν με το ζορι να α εβασουν 5 βαθμους τη θερμοκρασια σε 180 λιτρα νερο. Οταν θα εχει 1-2 βαθμους το νερο το χειμωνα, αντε βα το παει στους 6-7. Απεχει 11-12 βαθμους απο τη μινιμουμ θερμοκρασιζ που ζουν τα γκαπι.
Αυτα με 24ωρη λειτουργεια του θερμαντηρα, δλδ 10-12 ευρω το μηνα για το τιποτα.

blackpit
30-10-12, 04:56
κοιτα το τελευταιο που θελω ειναι να ταλαιπωρω τα καημενα τα ψαρακια μου! οσο αναφορα για τα 3 μεγαλα ψαρια σιγουρα δεν τους πεφτει και μεγαλος ο χωρος! ηδη σκεφτομαι για κατι αλλο μεγαλυτερο στην αυλη μου στο στυλ λιμνουλας δλδ και να μεινουν μονο ενασ μικρος πλατυστομοσ και τα γκαπυ στο πιθαρι. τα χρυσοψαρα τα εχω τωρα 2 χρονια εκει μεσα. περισι χωρισ θερμοστατη η χαμηλωτερη θερμοκρασια ηταν 11 βαθμοι οτα εξω δλδ ειχε 5. ισως επειδη ειναι χοντρο το τοιχωμα του πυθαριου και ''μαζευε'' ηλιο την μερα! αλλα θα το παρατηρω κι αν ειναι ετσι που μου το λες τα μικρα μου γκαπυ θα μπουνε μεσα στο σπιτι σε ενυδρειο! θα σας ενημερωσω στην συνεχεια! αυτο που μ αρεσει εμενα περισοτερο απ ολα σε αυτην την φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ περισοτερο με το φυσικο τους περιβαλλον απ οτι ενα ενυδρειο στο σαλονι μου! ευχαριστω ομως που νοιαζεσαι για τα ψαρακια μου! καλο βραδυ

ChocolatePuma
30-10-12, 14:57
αυτο που μ αρεσει εμενα περισοτερο απ ολα σε αυτην την φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ περισοτερο με το φυσικο τους περιβαλλον απ οτι ενα ενυδρειο στο σαλονι μου! ευχαριστω ομως που νοιαζεσαι για τα ψαρακια μου! καλο βραδυ

Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας και χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση, το φυσικό τους περιβάλλον απέχει πολύ από αυτό που προσπαθείς να κάνεις

Σου παραθέτω την ελάχιστη πληροφόρηση που υπάρχει για τα guppies: Βιότοπος: Μπορεί να ζήσει σε ποτάμια με μεγάλη ροή αλλά και σε βάλτους και έλη. Πολλοί πληθυσμοί του είδους ζουν σε υφάλμυρο νερό.
Θερμοκρασία: 18 - 28 οC

Θα σου πρότεινα ενυδρείο εντός σπιτιού ;)
(Για τα χρυσόψαρα δεν έχω άποψη)

blackpit
30-10-12, 17:06
οκ 18-28 κι αν φροντησω να ειναι μεσα στα πλαισια αυτη η θερμοκρασια θα εχω αλλο προβλημα??? το νερο τουσ συμπληρωνεται αυτοματα με το αυτοματο ποτισμα περιπου 2 λιτρα καθε μερα. ειναι αρκετο? το νερο παντως ειναι πεντακαθαρο και ουτε ιχνος αλγη!

delta66
30-10-12, 21:03
Δεν ειναι μονο η θερμοκρασια ο μονος παραγοντας καλης διαβιωσης.
Κανε google για ΄poecilia reticulata - seriouslyfish''.
Αλλαγες νερου δλδ δεν κανεις απλα συμπκηρωνεις.
Εχεις μετρησει ποτε νιτρικα φωσφορικα στο νερο;
-------------------------
Επισης κοιτα στο seriouslyfish για plecostomus και goldfish. Οπως και στο thegab

blackpit
30-10-12, 21:18
ουτως η αλλως υπαχει και η εξατμηση του νερου που ειδικα το καλοκαιρι ειναι μεγαλη. δλδ 2-3 λιτρα ημερησιως τα οποια συμπληρωνονται αυτοματα με το ποτισμα. ειχα μετρησει πριν ενα μηνα κι ηταν οκ σχεδον μηδεν! θεωρεις οτι χρειαζοναι περισοτερο απο 3 λιτρα συμπληρωμα νερου ημερησιως? ευχαριστω πολυ!

Φιλιππας
30-10-12, 21:28
Αντιχλωριο βαζεις καθολου?

blackpit
30-10-12, 22:00
καθε μερα 10 σταγονες αν και το νερο μας δεν ειναι οπως των αθηνων! ειναι σαν εμφυαλωμενο!

kgf12345
30-10-12, 22:18
δεν περνας κιαπο εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490) μια βολτα να ριξεις λιγο διαβασμα?;)γιατι εχω την αισθηση πως κανεις οτι ναναι.διαβασε προσεκτικα τα υπομνηματα στους αρχαριους,και δωσε βαση στον κυκλου του αζωτου και την αμμωνια.αν εχεις αποριες αφου τα διαβασεις,ρωτα;)

delta66
30-10-12, 22:25
Η αναπληρωση της εξατμισης δεν ειναι σαν την αλλαγη νερου.
Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο Η2Ο και οτι ειχε μεσα του (πχ νιτρικα, αλατα κλπ) μενει πισω στο ενυδρειι (πιθαρι στην περιπτωση σου).
Ειναι πιθανο αν και δυσκολο σε τοσο λιγο νερο με τοσο μεγαλα και ρυπογονα ψαρια να εχεις σχεδον μηδενικα νιτρικα, αν καταναλωνουν τα φυτα τοσο πολυ αζωτουχα, ή δεν ταιζεις αρκετα, ομως υπαρχουν κι αλλα θεματα στην ελλειψη αλλαγων, οπως η οξειδωση (redox) και η εξαφανιση ιχνοστοιχειων λογω της καταναλωσης τους απο φυτα και ψαρια.

Αν και στην αναπληρωση της εξατμισης τοσο μικρης ποσοτητας νερου δεν ειναι απαραιτητο το αντιχλωριο, αυτο δεν κανει τιποτα αν μπει οποιαδηποτε ωρα. Το βαζουμε στο φρεσκο νερο ειτε πριν το εισαγουμε ή επιτοπου.
Το χλωριο κανει τη ζημια εκεινη την ωρα, μετα απο μερικες ωρες ετσι κι αλλιως εξατμιζετσι. Οτι ζημια ηταν να κανει την εκανε.

Με τι τεστ μετρησες νιτρικα;

Τα εμφυαλωμενα μην τα θεωρεις πανακεια. Τα περισσοτερα δεν ειναι ποσιμα κι επρεπε ηδη να τα εχουν κλεισει ;)

blackpit
30-10-12, 22:37
οκ τωρα καταλαβα τι ενοεις! θα κανω αλλαγες στο νερο και θα βαζω το αντιχλωριο στο φρεσκο! σε ευχαριστω παρα πολυ! θα παω να παρω τεστ απο το πετ να ξανακανω τωρα που εχω και τα γκαπυ μεσα!
διαβασα κι αυτα που μου εστειλεσ! εχουν πολλα μυστικα τελικα θα προσπαθισω να κανω οσα περισοτερα μπορω. παντως αν αυτο λεει κατι το νερο λαμπει! και μηδεν αλγη! μαλλον λογω του πλατυστομου! το φιλτρο μου ομως εχω καταλαβει οτι του πεφτει μικρο γτ θελει καθαρισμο καθε τρεισ με τεσσερεισ μερες. φανταζομαι οτι δεν ειναι λογικο αυτο! τι θα μου προτεινες να παρω αν θεωρεις οτι θελει αλλαγη. και τι βιολογικο? ειμαι ασχετος με αυτα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

delta66
30-10-12, 22:53
Για αρχη το πρωτο πραγμα που πρεπει να θυμασαι για παντα ειναι οτι οι πιο βασικες αιτιες θανατου των ψαριων ειναι το τοξικο νερο με αμμωνια ή/και νιτρωδη και οι αποτομες αλλαγες συνθηκων νερου (θερμοκρασια, πεχα pH, και σκληροτητες GH KH).
Ετσι λοιπον δεν πρεπει να πλακωθεθς στις αλλαγες νερου, μεγαλες και με αποτομη εισαγωγη του.
Σιγα σιγα.
Στην αρχη 10 λιτρακια ιδιας θερμοκρασιας και πολυ αργη εισαγωγη.

Φυσικα, αυτο ειναι προσωρινη λυση.
Τα ψαρια που εχεις μεσα χρειαζονται αλλο χωρο γιατι οπως ειπαμε άλλα ειναι μεγαλα κι άλλα ειναι τροπικα (γκαπι πλεκο).
Κανε αναζητηση στο φορουμ για ΄γλαστρολιμνη΄ να δεις τι μπορεις να διατηρησεις στο πιθαρι και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι, ψαρια κι εσεις, γιατι οντως ειναι πανεμορφο με τα νουφαρα του.

blackpit
30-10-12, 23:15
οκ αυτο κανω ηδη! ευχαριστω!

ChocolatePuma
31-10-12, 13:13
To πυθάρι είναι όντως ωραίο με τα νούφαρα του
Τα ψάρια όμως δεν ξέρω αν έχουν χώρο να κινηθουν.
Εννοώ πως δεν παίζει ρόλο η απόλυτη τιμή στα λίτρα, αλλά και οι διαστάσεις

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο τα νούφαρα...;)

Και μόνο που το ψάχνεις τόσο, σημαίνει πως σ απασχολούν τα ψάρια.
Μπορείς να τους προσφέρεις πολύ καλύτερες συνθήκες :D

blackpit
31-10-12, 17:48
λεω να δωσω τα χρυσοψαρα μου και να κρατησω μονο τα γκαπυ που θα ειναι πολυ ανετα εκει μεσα! ευχαριστω παντως.
-------------------------
λοιπον σημερα που ''κρυωσε'' λιγο ο καιρος εδω, (το μεσσημερι ειχε 13 και το βραδυ επεσε και 8) το πυθαρι μου ειχε σταθερα 25. οσο εχω βαλει δλδ τον θερμοστατη. ειναι σιγουρο οτι δεν θα με καλυβει αργοτερα που θα εχει πιο κρυο? αμα ειναι να μην παιρνω αλλο. αν θεσ πεσ μου τι μου προτεινεις για φιλτρο γτ απο το πετ μου τα παρουσιαζε πολυ απλα!!! μ ελεγε οτι δεν χρειαζοναται βιολογικα κι αλλα τετοια. εκενα μετρηση ph 7.5 αμωνια 3 και νιτρωδη 2. δεν εχω ιδεα αν ειναι οκ τελικα. πες μου την γνωμη σου αν θες!
-------------------------
συγνωμη λογω τον δαιμων του τυπογραφειου!! λοιπον η θερμοκρασια το βραδυ επεσε στους 7 . αμωνια 0.003 και νιτρωδη 0.004 και ph 7.5

delta66
31-10-12, 23:05
Ποιος τις εκανε τις μετρησεις και με τετστ.
Δεν ξερω τεστ να μετραει με χιλιοστα αμμωνια και νιτρωδη.
Η ΝΑΣΑ τα εκανε; :)


Γκαπι σε εξωτερικο χωρο το χειμωνα σημαινει μεγαλη καταναλωση ρευματος απο πολυ ισχυρους θερμαντηρες.
Ενας θερμαντηρας 1βατ ανα 1 λιτρο ανεβαζει γυρω στους 7-8 βαθμους τη θερμοκρασια του νερου.
Αν καταφερεις να κρατησεις τροπικη θερμοκρασια σε 180 λιτρα νερο σε εξωτερικο χωρο, με 150αρη θερμαντηρα θα πρεπει να γραφτει στα γκινες.

Για να μη το κουραζουμε αλλο, το πυθαρι αυτο θα λειτουργουσε πιο ευκολα με δυο φανσι χρυσοψαρα που δεν γινονται μεγαλα και τιποτα αλλο.
Θα χρειαζοταν μαλλον και ο θερμαντηρας για να μη παγωσει τελειως το νερο και τα ψαρια που στις λιμνες αναζητουν τα βαθειζ σημεια για να αντεξουν.
Επισης στις θερμοκρασιες κατω απο 10 κοβουν και το φαι.

blackpit
01-11-12, 00:22
σ ευχαριστω πολυ! για ολα αυτα! θα σας ενημερωσω για τις θερμοκρασιες να ξερουν κι αλλοι που εχουν εξω γλαστρολιμνες. ενας φιλος μου που εχει πετ τα μετρησε με ενα μηχανημα!!! α!!!! και εχω ξεχασει να σ πω οτι κι εγω ειμαι επαγγελματιας μουσικος εδω και 28 χρονια! οποτε τα ξαναλεμε ''συναδελφε''

andreascrete
01-11-12, 11:15
Παιδιά μην ξεχνάτε ότι το παιδί είναι απο Κρήτη και όχι απο βόρειο Ελλάδα και ότι οι χειμώνες μας εκεί κάτω είναι ανοιξιάτικοι και η θερμοκρασία δεν πέφτει πάρα πολύ, αν το παιδί δεν μένει στα ορεινά της Κρήτης τότε ίσως τα τροπικά guppy μπορούν άνετα να επιβιώσουν και το χειμώνα έξω στο πιθάρι με ένα μεσαίο θερμοστάτη! ....το χιόνι εδώ κάτω και ο παγετός αν δεν μένεις στα ορεινά είναι κάτι άγνωστο στους κρητικούς!!!!!!

delta66
01-11-12, 15:21
Τυχεροκ οι κρητικοι τοτε που εχουν ενυδρειο μεσα στο σπιτι.
Δεν θα χρειαζονται καθολου θερμαντηρα για τροπικα ψαρια.

blackpit
01-11-12, 16:21
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το ''παιδι'' χαχα! εχουν να με πουν ετσι πολλα χρονια!!! ειμαι 41. οντως εδς τα πραγματα τον χειμωνα ειναι πολυ υπια! καλου κακου ομως εγω τσεκαρω την θερμοκρασια ακομα και το βραδυ η νωρις το πρωι και προς το παρον δεν εχει κανενα προβλημα!!
-------------------------
ειμαστε κοντα στην αφρικη εμεισ συναδελφε!!! εμ τι νομιζεσ!! πιο κοντα ειμαστε στην αφρικη παρα απο την αθηνα!!! λοιπον πηρα σημερα τεστ sera και δειχνει μηδεν! ειναι λογικο? εχω κανει ομως και τισ αλλαγες στο νερο οπως μου ειπες! α δεν μου εχεισ πει ακομα για τι φιλτρο θα χρειαστω. εχω το fluval 2 απο ενα 80 λιτρο ενηδρειο που τωρα εχω μια τεραστια χελωνα!! μου ειπαν απο το πετ οτι δεν μπορω να βαλω μεσα μακαρονι η κατι τετοιο βιολογικο κι οτι θα πρεπει να παρω εξωτερικο! εντωμεταξυ το καθαριζω καθε 3 μερεσ γτ μπουκωνει. πειτε μου την γνωμη σας

leda
01-11-12, 16:33
την γνωμη τους στην εχουν πει,αλλα εσυ εκει!
το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια.
δεν τα λυπασαι τα ψαρια ηθελα να ξερα,να κανουν σβουρες γυρω γυρω σε ενα πυθαρι -τουαλεττα?

douran_p
01-11-12, 17:33
ρε παιδια οι κινεζοι κρατουσαν για αιωνες χρυσοψαρα σε τετοια πυθαρια.......!!!! εγω κρατησα μεχρι το δεκεμβριο στην ορεστιαδα με μειον 18, εντλερς σε γλαστρολιμνη με ειδικη μονωση........

2 χρυσοψαρα με μια καλη φιλτρανση σε 180 λιτρα ειναι μια χαρα και ειδικα στην κρητη δεν 8ελει και θερμοστατη.......... τα ζωοτοκα δεν το συζητω πρεπει να φυγουν..... εκτος αν αφησει μονο τα γκαπυ αλλα με καποιο τροπο κραταει τουλαχιστον 18 βα8μους το χειμωνα........ εγω το πετυχα αλλα ειχα λιγα λιτρα και δεν το κρατησα κα8αρα λογω κοστους....... αλλα αλλο μειον 20 και αλλο + 8, + 10 που κανει στην κρητη......... τωρα για λιτρα και φυσικο περιβαλλον εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων και οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες........
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55681

εβαλα αρχες μαιου 3 θυληκα και ενα αρσενικο εντλερ και τελη δεκεμβριου εβγαλα καμια 20 αρια......

blackpit
01-11-12, 18:28
κοιτα για τα χρυσοψαρα εχεις δικιο ισως να τους πεφτει μικρο αλλα για τα γκαπυ 180 λιτρα για 6 γκαπυ πιστευω οτι ειναι τεραστιο! λεω να βαλω τα χρυσοψαρα σε μια αλλη γλαστρολιμνη φυτεμενη μονο με φιλτρανση χωρις θερμοστατη και παραλληλογραμμη για να εχουσ χορο για κολυμπι!!!

andreascrete
01-11-12, 21:57
την γνωμη τους στην εχουν πει,αλλα εσυ εκει!
το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια.
δεν τα λυπασαι τα ψαρια ηθελα να ξερα,να κανουν σβουρες γυρω γυρω σε ενα πυθαρι -τουαλεττα?

Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!

blackpit
01-11-12, 21:59
ευχαριστω θερμα ειμαι της ιδιας αποψης!!!

nikolakis94
01-11-12, 22:02
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!

Σωστος.

leda
01-11-12, 22:57
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!

ουτε εγω θελω δερβεναγαδες και κουμανταδορους στον τροπο που εκφραζω την αντιθεση μου λοιπον
και αν αυτοι πρεπει υποχρεωτικα να υπαρξουν,ας ειναι οι μοντερειτορς και οχι εσυ.

andreascrete
01-11-12, 23:31
ουτε εγω θελω δερβεναγαδες και κουμανταδορους στον τροπο που εκφραζω την αντιθεση μου λοιπον
και αν αυτοι πρεπει υποχρεωτικα να υπαρξουν,ας ειναι οι μοντερειτορς και οχι εσυ.

συγνώμη αν έτσουξε η απάντηση μου!!!!!:) .... αλλά κανένας δεν είναι Θεός και όταν κρίνεις τους άλλους και μάλιστα άκομψα, να δέχεσαι και εσύ κριτική αγαπητέ. Και δεν χρειάζονται οι moderator κάθε φορά να επεμβαίνουν με το παραμικρό ....ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους. Θεωρώ ότι μπορούμε να λύνουμε διαφωνίες μας χωρίς αυτούς αν υπάρχει ωριμότητα ανάμεσα μας.
Θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις, και να πάς να κοιτάξεις το ενυδρείο με τα αγαπημένα σου ψαράκια ....είναι πολύ χαλαρωτικό και καλμάρει τα νεύρα όταν διαβάζεις πόστ που δεν σου αρέσουν.;)

kgf12345
01-11-12, 23:35
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!

δεν νομιζω οτι ειναι επιθεση το να πει καποιος τη γνωμη του,ειδικα οταν διαφωνει.ουτε ειδα πουθενα να προσπαθει καποιος να κανει κουμαντο σε καποιον αλλο.ουτε νομιζω οτι αυτο που ειπε η leda δεν ειναι σωστο.μαλιστα και ο ιδιος ο θεματοθετης ειπε οτι σκεφτεται να βαλει τα χρυσοψαρα σε αλλη γλαστρολιμνη,που σημαινει οτι συμφωνει και ο ιδιος οτι δεν ειναι ιδανικο το δοχειο που τα εχει.

οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο:D

δεν χρειαζεται να θιγεται κανεις αν ακουει διαφορετικη γνωμη απτη δικη του.κατα τη γνωμη μου χρειαζεται και λιγο "ταρακουνημα" μερικες φορες,καλο κανει.η γνωμη μου ειναι οτι καλα εκανε λοιπον η leda και εγραψε οτι εγραψε οπως το εγραψε.

leda
01-11-12, 23:40
Θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις, και να πάς να κοιτάξεις το ενυδρείο με τα αγαπημένα σου ψαράκια ....είναι πολύ χαλαρωτικό και καλμάρει τα νεύρα όταν διαβάζεις πόστ που δεν σου αρέσουν.;)

νια νια νια,καθρεφτακι!
κυρια κυρια,αυτος αρχισε πρωτος!!!:D

andreascrete
01-11-12, 23:51
δεν νομιζω οτι ειναι επιθεση το να πει καποιος τη γνωμη του,ειδικα οταν διαφωνει.ουτε ειδα πουθενα να προσπαθει καποιος να κανει κουμαντο σε καποιον αλλο.ουτε νομιζω οτι αυτο που ειπε η leda δεν ειναι σωστο.μαλιστα και ο ιδιος ο θεματοθετης ειπε οτι σκεφτεται να βαλει τα χρυσοψαρα σε αλλη γλαστρολιμνη,που σημαινει οτι συμφωνει και ο ιδιος οτι δεν ειναι ιδανικο το δοχειο που τα εχει.

οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο:D

δεν χρειαζεται να θιγεται κανεις αν ακουει διαφορετικη γνωμη απτη δικη του.κατα τη γνωμη μου χρειαζεται και λιγο "ταρακουνημα" μερικες φορες,καλο κανει.η γνωμη μου ειναι οτι καλα εκανε λοιπον η leda και εγραψε οτι εγραψε οπως το εγραψε.

Άποψη σου!!!! Εγώ δεν συμφωνώ με τα όσα λές για τον Leda γιατί το να λές:
<< το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια>> σαν έκφραση την βρίσκω αγενή και απότομη πρός κάποιο άλλο μέλος που δεν γνωρίζεις και δεν είναι κολλητό φιλαράκι σου!!!!
Tώρα αν το άλλο μέλος έχει κάνει λάθος η σωστό με το πιθάρι ο χρόνος θα δείξει .... και αν ήταν λάθος θα μάθει απο τα λάθη του!
Δεν το ξέρω το άλλο μέλος που είναι απο Κρήτη και μπορεί να μην συμφωνώ με τα όσα γράφει ή να συμφωνώ μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα του την πώ επειδή ότι έγραψε δεν ήταν η απάντηση που ήθελα!
-------------------------
νια νια νια,καθρεφτακι!
κυρια κυρια,αυτος αρχισε πρωτος!!!:D

Mπράβο Ledaaaaa!!!!! Εκτός απο ενυδρείο και γνώσεις έχεις και χιούμορ!!!!:p;) χαχαχα ....να σε καλά!:smt041

kgf12345
01-11-12, 23:58
Άποψη σου!!!!!

σαφως.

Tώρα αν το άλλο μέλος έχει κάνει λάθος η σωστό με το πιθάρι ο χρόνος θα δείξει .... και αν ήταν λάθος θα μάθει απο τα λάθη του!!

σωστο."απλα" μεχρι να τελειωσει το "μαθημα" της αυτοδιδασκαλειας,τα ψαρια ταλαιπωρουνται χωρις λογο...


Δεν το ξέρω το άλλο μέλος που είναι απο Κρήτη και μπορεί να μην συμφωνώ με τα όσα γράφει ή να συμφωνώ μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα του την πώ επειδή ότι έγραψε δεν ήταν η απάντηση που ήθελα!!

ξαναλεω,το καλοπροαιρετο ταρακουνημα(γιατι τετοιο θεωρω οτι ητανε) μερικες φορες κανει καλο.ουτε εγω γνωριζω τον θεματοθετη ουτε τη leda ουτε εσενα.αλλα το σωστο πρεπει να λεγεται.οσο ασχημα και αν ακουγεται.

douran_p
02-11-12, 00:03
οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο

ολα εχουν σημασια!!!!! γιατι και αυτο με τα λιτρα και το ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που προσπαθουμε να φτιαξουμε ειναι ολα σχετικα......

kgf12345
02-11-12, 00:07
ολα εχουν σημασια!!!!! γιατι και αυτο με τα λιτρα και το ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που προσπαθουμε να φτιαξουμε ειναι ολα σχετικα......
καταλαβαινω τι θες να πεις νομιζω,αλλα και το πυθαρι τι σχεση εχει με το φυσικο περιβαλλον του χρυσοψαρου?:Dκαι σε κουβα μπορω να βαλω ενα χρυσοψαρο και να βαλω και φυτα.αυτο θα ειναι φυσικο περιβαλον?εξαρταται απο ποια πλευρα το βλεπεις το θεμα,αλλα το σωστο δεν αλλαζει...

douran_p
02-11-12, 00:15
εχει τοση σχεση οση και το ενυδρειο........!!!!!!
-------------------------
καμια δηλαδη........
-------------------------
δεν καταλαβες τι θελω να πω....... νομιζω!!!!!
-------------------------
καταλαβαινω τι θες να πεις νομιζω,αλλα και το πυθαρι τι σχεση εχει με το φυσικο περιβαλλον του χρυσοψαρου?:Dκαι σε κουβα μπορω να βαλω ενα χρυσοψαρο και να βαλω και φυτα.αυτο θα ειναι φυσικο περιβαλον?εξαρταται απο ποια πλευρα το βλεπεις το θεμα,αλλα το σωστο δεν αλλαζει...

αυτο ακριβως λεω και γω ειτε κουβας ειτε πυθαρι ειτε ενυδρειο με 1000 λιτρα 8α ειναι παντα κατι υποκαταστατο........ απλα 8α διαφερουν λιγο η συνθηκες......!!!
-------------------------
το σωστο ειναι σχετικο!!!!!

kgf12345
02-11-12, 00:28
οι συνθηκες θα διαφερουν πολυ.οχι λιγο.ειδικα οταν αυτος που κανει το εγχειρημα,δεν γνωριζει καν τα βασικα για τον κυκλο του αζωτου.

θα ξαναπω μια φορα ακομα τη γνωμη μου κ ζητω συγνωμη απτο θεματοθετη, που μπηκε εδω για να μαθει απο εμας,και οχι απτα λαθη του...
αν νομιζει οτι "εκμεταλευτηκα" το θεμα του.

το σωστο κατα τη γνωμη μου ειναι να διαβασει τα υπομνηματα,και να βαλει τα ψαρια σε σωστο δοχειο με επαρκη φιλτρανση οπου θα μπορουν να εχουν το απαραιτητο φως,και το χωρο να κολυμπησουνε και οχι συνεχεια γυρω γυρω μεσ'το σκοταδι σαν σε τουαλετα οπως πολυ σωστα ειπε και η leda προηγουμενως.εξακολουθω να πιστευω οτι το σωστο δεν ειναι καθολου σχετικο.ολα τα υπολοιπα ειναι δικες μας προσθηκες...

blackpit
02-11-12, 02:01
διαβασα ολα τα σχολια!
λοιπον να πω οτι οτα αρχισα να ασχολουμαι με το πυθαρι μου και πριν μπω εδω στο μπλοκ και να διαβασω αρκετα εως παρα πολυ, ηξερα ελαχιστα πραγματα! να πω ομως οτι και με αυτα τα ελαχιστα που ηξερα ειιτε λογω τυχης ειτε λογο προσπαθειας μου να τα κρατησω καθαρα... τα χρυσοψαρα μου περασαν 2 χρονια χωρις προβληματα και απωλιες μεσα στο πυθαρι μου! η αληθεια ομως ειναι οτι μετα απο τις παρατηρησεις σας (και σας ευχαριστω και εκ μερους τους γιαυτο) ζωηρεψαν πολυ και εχουν περισοτερη ζωντανια!
μπορει ο χωρος να τους πεφτει οντως τωρα που μεγαλωσαν μικρος αλλα μεχρι τωρα παρολη την ασχετοσυνη μου οι τιμες και οι θερμοκρασιες ηταν ιδανικες. μιλαω για τα χρυσοψαρα παντα.
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!
ασ ειμαστε γενικα πιο ευδιαθετοι θα ελεγα εγω ειδικα με αυτους που θελουν να μαθουν και νοιαζονται!
και δεν λεω να λεμε και μπραβο αν πει καποιος οτι εχει 10 χρυσοψαρα σε μια γυαλα 10 λιτρων! ενταξει εκει να του την πεις!
αλλα δεν νομιζω οτι ανεικω σε αυτην την κατηγορια!
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!
εντελως φιλικα.... γιαννης απο ηλιολουστη ακομα ΚΡΗΤΗ

kgf12345
02-11-12, 02:33
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!


+1;)

blackpit
02-11-12, 18:05
γεια σας εβαλα κι ενα βιντεακι αν θελετε να εχετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα
http://www.youtube.com/watch?v=Q6T2pW8Jo6k&feature=youtu.be

korasidikos
02-11-12, 18:45
γεια σας εβαλα κι ενα βιντεακι αν θελετε να εχετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα
http://www.youtube.com/watch?v=Q6T2pW8Jo6k&feature=youtu.be
:smt038 ;)

Andros
02-11-12, 19:46
διαβασα ολα τα σχολια!
λοιπον να πω οτι οτα αρχισα να ασχολουμαι με το πυθαρι μου και πριν μπω εδω στο μπλοκ και να διαβασω αρκετα εως παρα πολυ, ηξερα ελαχιστα πραγματα! να πω ομως οτι και με αυτα τα ελαχιστα που ηξερα ειιτε λογω τυχης ειτε λογο προσπαθειας μου να τα κρατησω καθαρα... τα χρυσοψαρα μου περασαν 2 χρονια χωρις προβληματα και απωλιες μεσα στο πυθαρι μου! η αληθεια ομως ειναι οτι μετα απο τις παρατηρησεις σας (και σας ευχαριστω και εκ μερους τους γιαυτο) ζωηρεψαν πολυ και εχουν περισοτερη ζωντανια!
μπορει ο χωρος να τους πεφτει οντως τωρα που μεγαλωσαν μικρος αλλα μεχρι τωρα παρολη την ασχετοσυνη μου οι τιμες και οι θερμοκρασιες ηταν ιδανικες. μιλαω για τα χρυσοψαρα παντα.
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!
ασ ειμαστε γενικα πιο ευδιαθετοι θα ελεγα εγω ειδικα με αυτους που θελουν να μαθουν και νοιαζονται!
και δεν λεω να λεμε και μπραβο αν πει καποιος οτι εχει 10 χρυσοψαρα σε μια γυαλα 10 λιτρων! ενταξει εκει να του την πεις!
αλλα δεν νομιζω οτι ανεικω σε αυτην την κατηγορια!
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!
εντελως φιλικα.... γιαννης απο ηλιολουστη ακομα ΚΡΗΤΗ


Και επειδη με καλυψες πληρως με τα οσα ειπες και μπραβο σου για τον τροπο σκεψης σου....να πω μονο κατι......

Ηρεμα....ομορφα...κι'ωραια :rolleyes:

Τι υπεροχες λεξεις!!!!:D Που αν τις κανουμε πραξη οταν γραφουμε η οταν μιλαμε με καποιον θα γινεται ενας σωστος και εποικοδομητικος διαλογος ετσι δεν ειναι?? ;)

Ολοι μας καποτε ξεφυγαμε εστω και λιγο... και με το που ξεφυγαμε δηλαδη τι καταλαβαμε?? Και τι κερδισαμε?? Απλα τιποτα.....γι'αυτο.... χαλαρα παιδια!! ;)


Λοιπον, να πω κι'εγω την εντελως προσωπικη μου αποψη...

Φιλε Γιαννη, εγω στην θεση σου θα αφηνα το πυθαρι ως εχει μονο με το νουφαρο...ψαρια δεν θα εβαζα, ειδικα χρυσοψαρα γιατι οπως και να το κανουμε αυτα τα ατιμα θελουν χωρο ;)

Περα απ'αυτο το πυθαρι στο κατω μερος ειναι πολυ στενο και αν λαβουμε υποψη το γεγονος οτι απο το κατω μερος ξεκινουν να ανεβαινουν και να αναπτυσσονται τα φυλλα των νουφαρων δεν θα μενει καθολου χωρος για τα ψαρια....δηλαδη η κατασκευη του πυθαριου ειναι τετοια που παρα τα 180 λιτρα που λες οτι ειναι δεν κανει για χρυσοψαρα ;)
Σε μια απο τις φωτογραφιες σου μετρησα 14 φυλλα αν δεν κανω λαθος?? Οποταν καταλαβαινεις τι εννοω ;)

Οσο για τα δυο χρονια που τα εχεις στο πυθαρι να εισαι σιγουρος οτι δεν ηταν ευχαριστημενα......απλα επιβιωναν...

Υπαρχει περιπτωση (αν εχεις χωρο) να τους αφιερωσεις μια μικρη λιμνουλα :D

Την γλαστρολιμνη που σκεφτεσαι να φτιαξεις αστην σαν δευτερη επιλογη :rolleyes:

Τι λες? :D

blackpit
02-11-12, 21:39
δεν λεω οτι δεν εχετε δικιο απλα δεν εχω την ωρα και τα οικονομικα προς το παρον. Ειναι στο προγραμμα παντως! Και ειδικα τωρα που ξερω περισοτερα δεν θα ηθελα να κανω προχειροτητες!

lucy
05-11-12, 13:30
....
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!....

α, γειά σου!!!!!!!


....δηλαδη η κατασκευη του πυθαριου ειναι τετοια που παρα τα 180 λιτρα που λες οτι ειναι δεν κανει για χρυσοψαρα ;)....

Η λέξη πιθάρι με γέλασε και δεν καλοπρόσεξα το σχήμα του! Νόμιζα ότι είχε ...κοιλιά :D
Συμφωνώ κι εγώ το σχήμα είναι εντελώς ακατάλληλο. Αν δεν σε ενοχλεί η κατανάλλωση του ρεύματος βάλε θερμοστάτη κι έχε τα γκάπυ μόνα τους. Αυτά είναι μικρούλια και δεν νομίζω να στριμωχθούν. Άλλωστε τι χειμώνα έχετε εσείς; Α ρε Κρήτη που δεν σε επισκέφτηκα ποτέ!!!:smt060

δεν λεω οτι δεν εχετε δικιο απλα δεν εχω την ωρα και τα οικονομικα προς το παρον. Ειναι στο προγραμμα παντως! Και ειδικα τωρα που ξερω περισοτερα δεν θα ηθελα να κανω προχειροτητες!

μου αρέσει που δεν θα κάνεις προχειρότητες, μου αρέσουν τα σχέδια για το μέλλον!!!! :p:p:p

blackpit
05-11-12, 16:19
ε σιγα σιγα ¨ψηνω¨ την γυναικα μου να φτιαξω μια λιμνουλα εξω για τα χφυσοψαρα μου και να μεινουν στο πυθαρι τα γκαπυ και ο πλατυστομος μονο. Οσο για τον χειμωνα μας ειναι πολυ ηπιος! ΚΙ αν δω οτι η θερμοκρασια κατεβαινει πολυ θα τα βαλω μεσα ασε που αρχισαν σημερα να φουσκωνουν τα θυλικα και μαλλον συντομα θα εχουμε κι απογονους!!!

kgf12345
05-11-12, 17:49
σωστος;)απογονους ναχετε,τιποτα dropsy να μην εχετε.

blackpit
06-11-12, 17:54
τι ειναι παλι αυτο?
-------------------------
διαβασα κι εμαθα. δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο γτ ειναι πολυ ζωηρα!
-------------------------
ακουω και λετε οτι τα γκαπυ χρειαζονται αλατι. κανει οποιοδηποτε ''χοντρο'' χωρις προσμηξεις αλατι??? θα πειραξει χρυσοψαρα πλατυ και νουφαρα?
ευχαριστω

eimaste aR21rwstoi
09-11-12, 12:14
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
αν καποιος φιλε μου ρωταει την γνωμη σου τοτε πρεπει να του πεις την αληθεια αν θες να φερθεις τιμια και οχι να κοροιδεψεις καποιον συνχομπιστα σου!!!

τωρα αν ο φιλος θελει να του πουμε οτι τα γκαπυ ταιριαζουν με τα χρυσοψαρα οπως και ο π΄λεκοστομος τοτε θα πουμε ψεματα...

η αληθεια ειναι οτι τα γκαπυ και ο πλεκο πρεπει να βγουν γιατι θα πεθανουν κατα πασα πιθανοτητα...

θαυματα συμβαινουν βεβαια και η θαζησουν πολυ πιο λιγο απο οτι κανονικα η θα πεθανουν στην πρωτη βαρυχειμωνια...

τωρα αν θελει να βαλει χλωρινη ο φιλος στο πυθαρι εμας δεν μας πεφτει λογος...
αλλα οταν τον συμβουλευεις και αυτος ανακυκλωνει την δικια του λανθασμενη θεωρια που δεν θελει να αλλαξει ισως καποιοι (κακως για εμενα)το παιρνουν στραβα

καλη τυχη στα ψαρια του φιλου!!!

blackpit
11-11-12, 18:47
λοιπον βαζω τις θερμοκρασιες τις σημερινες
εξωτερικη θερμοκρασια το μεσσημερι 14 και στο νερο 25
το πρωι στις 5 και μιση ειχε 9 και στο νερο 23
ακομα μετα απο αλλαγη νερου 25% με νερο βρυσης το 25 εγινε 24 και μετα απο μια μιση ωρα ηταν ξανα 25.
αν θελετε πειτε μου οσο αφορα με το αλατι.
πρεπει να βαλω προληπτικα?
κανει οποιοδηποτε ''χοντρο'' χωρις προσμηξεις αλλατι?
θα ''ενοχλησει'' χρυσοψαρα πλατυ και νουφαρα?

Nick74
11-11-12, 19:33
βασικα ουτε ο πλεκο με τα γκαπυ ταιριαζουν...
Τα γκαπυ θελουν ιδιο νερο σχεδον με τα χρυσοψαρα ως προς τη χημεια, αλλα διαφορετικη θερμοκρασια ο πλεκο παλι θελει σχεδον ιδια θερμοκρασια αλλα διαφορετικη χημεια και πολλα λιτρα (σχεδον οπως και τα χρυσοψαρα)...
Γενικα εχεις τρεις εντελως διαφορετικους κοσμους σε ενα κουβα με ενα νουφαρο! (ισως αυτο να ειναι το μονο σωστο στο ολο εγχειρημα)
Αποψη μου, φτιαξε μια λιμνη με μπολικη πρασσινη αλγη για τα χρυσοψαρα, ενα 60-70ρι με διαυγες νερο και μπολικα φυτα για τα γκαπακια και ενα 350ρι βιοτοπο Αμαζονιου (νταμαρι η φυτεμενο με νερακι απο κιτρινο εως μαυρο) για τον πλεκο (φυσικα μπορεις να προσθεσεις και αλλα ψαρακια εκει, πχ καμια 100στη neon tetra, αλλα θα πρεπει να φτιαχνεις το νερο).
Δεν ξερω αν τη λυση που σου προτεινω τη βλεπεις ρεαλιστικη, ειναι ομως η ιδανικη για τα ψαρια που πηγες και αγορασες.
Σε διαφορετικη περιπτωση διαλεξε ενα απο τα δυο ειδη (για τα χρυσοψαρα ειπες πως θα φτιαξεις λιμνουλα οποτε ολα οκ) και φροντισε να δωσεις καπου ειτε τον πλεκο ειτε τα γκαπυ.
Εαν βεβαια ειναι ο πλεκο η επιλογη σου και πας για Ν.Αμερικη πρεπει να το παρεις αρκετα σοβαρα το ολο θεμα και να ξερεις εκ των πρωταιρων πως θα εχει και καποιο σχετικο κοστος και ενα σχετικο κοπο και διαβασμα.
Αν παλι επιλεξεις τα γαπακια -ιδανικα για αρχαριο- το κοστος ειναι πολυ μικρο ουτε ειναι απαραιτητο καποιο τεραστιο ενυδρειο (οχι πως ειναι κακο βεβαια) και απο κοπο εχεις μονο τις συνηθισμενες ρουτινες καθαρισμου και αλλαγων σε απλο νερο βρυσης.

Επισεις σχετικα με τα αρχικα σου μυνηματα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η αλγη με την ποιοτητα του νερου...
Η αλγη -οπως ολα τα φυτα- μονο καλο μπορει να κανει, (τουλαχιστο η πρασσινη αλγη που προκαλειται απο υπερβολικο φως) αλλα απο κει και περα συνηθως -οχι ομως παντα- ειναι ανεπιθυμητη αν ειναι ανεξελενκτη γιατι αν εχεις ενα πρασσινο νερο δε θα βλεπεις τα ψαρια κι οχι για καποιον αλλο λογο. Αρκετοι παντως εχουν καταφερει και ελεγχουν την αναπτυξη της εχοντας θεαματικοτατα αποτελεσματα. (και καποιοι αλλοι προσπαθησαν αλλα δεν τα πολυκαταφεραν :D )
Επισεις -κατι που ηταν πολυ διαδεδομενο στο αρμυρο νερο αλλα εχει προσφατα μπει και στον κοσμο του γλυκου νερου - πολλοι τη χρησιμοποιουν ως υλικο φιλτρανσης με πολυ καλα αποτελεσματα

blackpit
11-11-12, 20:48
σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις πολυτιμες συμβουλες σου!
θα σας ενημερωσω για τις αλλαγες...

blackpit
20-11-12, 20:55
για σας!!!! λοιπον παραθετω θερμοκρασιες για οσους συνχομπιστες εχουν κατι αναλογο και ενδιαφερονται!
βραδυ 11 στο νερο 24
μερα μεσημερι 16 στο νερο 27
λοιπον πιστευω οτι τα γκαμπακια μου τουλαχιστον απο θερμοκρασια δεν πασχουν! τουλαχιστον ακομα!!!
και τα 3 απο τα 4 θυλικα περιμενουν μωρα!!!
γενικη εικονα πολυ ζωηρα ολα τα ψαρακια μου!
δεν ξερω αν προλαβω να δω τα μικρα πριν να τα φανε τα χρυσοψαρα! παρακολουθω παντως ανελειπως!
εχω γεννηστρα αλλα δεν μου αρεσει να τα φυλακιζω εκει τα ψαρακια μου νωρις!!!

delta66
20-11-12, 23:53
Σκυλι ο θερμαντηρας.
13 βαθμους ανεβαζει !!!
Τι μαρκα ειναι και ποσα βατ;
Ποσα λιτρα νερο ειπαμε ζεσταινει;

Καλη πληροφορια θα ηταν αν εβαζες ενα μετρητη καταναλωσης ρευματος ;)

yannis
21-11-12, 12:30
για σας!!!! λοιπον παραθετω θερμοκρασιες για οσους συνχομπιστες εχουν κατι αναλογο και ενδιαφερονται!
βραδυ 11 στο νερο 24
μερα μεσημερι 16 στο νερο 27
λοιπον πιστευω οτι τα γκαμπακια μου τουλαχιστον απο θερμοκρασια δεν πασχουν! τουλαχιστον ακομα!!!
και τα 3 απο τα 4 θυλικα περιμενουν μωρα!!!
γενικη εικονα πολυ ζωηρα ολα τα ψαρακια μου!
δεν ξερω αν προλαβω να δω τα μικρα πριν να τα φανε τα χρυσοψαρα! παρακολουθω παντως ανελειπως!
εχω γεννηστρα αλλα δεν μου αρεσει να τα φυλακιζω εκει τα ψαρακια μου νωρις!!!

Φίλε γεια σου,

Πολύ όμορφη η πιθαρο-λίμνη σου, και πολύ καλή ιδέα. Πιστεύω ότι έχεις φτιάξει ένα φυσικό περιβάλλον, και ταυτόχρονα έχεις δώσει και μια νότα παράδοσης !

Τα χρυσόψαρα ίσως να αισθάνονται λίγο περιορισμένα εκεί μέσα (αν τα έχεις ακόμα) αλλά τα γκαπακια είναι άρχοντες!. Τι διάμετρο έχει το πιθάρι στην μέση του;

Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις και πάπυρο ο οποίος θα μεγαλώσει άνετα στο κλίμα της Κρήτης και θα βοηθήσει στην ποιότητα του νερού!.

Τα κεραμικό υλικό του πιθαριού είναι πολύ καλός θερμομονωτής και δεδομένου ότι ζεις στην Κρήτη, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο το καλοκαίρι και όχι το χειμώνα. Λύσεις πάντως υπάρχουν.

Αν δεις ότι η θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει επικίνδυνα μπορείς να καλύψεις το πιθάρι με διαφανές πλαστικό που βάζουν στα θερμοκήπια. Αυτό θα δημιουργήσει μικρόκλίμα και θα ανεβάσει πολλούς βαθμούς, θα ωφεληθούν και τα φυτά. Ποια είναι η μέση κατώτερη θερμοκρασία στα μέρη σου;
Το καλοκαίρι θα χρειαστείς σκίαση.

Όπως και να έχει μην αφήνεις την θερμοκρασία να ανέβει πολύ τώρα το χειμώνα. 27 βαθμοί είναι πολλοί όταν στο περιβάλλον είναι 16. Πγαινε στους 20, θα κάνεις και οικονομία στο ρεύμα! Προσπάθησε να προσομοιώσεις τις εποχές.

Να ξέρεις ότι τα γκαπάκια που θα γεννηθούν σε αυτές τις συνθήκες θα είναι περισσότερο ανθεκτικά από τους γονείς τους, με ωραία χρώματα και έχουν την δυνατότητα να τρέφονται με ζωντανή τροφή από διάφορα έντομα η αυγά εντομών κ προνύμφες (πχ κουνούπια).

Καλή συνέχει και μην ακούς της σειρήνες.
Είναι από αστούς που και οι ίδιοι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε συνθήκες ενυδρείου και πλέον πιστεύουν ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός κόσμος. :D

delta66
21-11-12, 13:02
Το ενυδρειο ειναι αστικη συνηθεια, ενω το πυθαρι τυλιγμενο με πλαστικο ειναι φυσικο περιβαλλον.
Ερε τι αναγκαζομαστε να ακουμε καθε μερα, για να μπορει ο καθενας να βγαζει το αχτι του.

Συμφωνω ωστοσο, για την προσομοιωση των εποχων στις θερμοκρασιες.
Οντως ειναι ψηλα οι 27 για αυτην την εποχη.

Μελετησε το προφιλ των ψαριων, δες τα ορια των θερμοκρασιων που ζουν, και ρυθμιζε αναλογα την εποχη, χωρις να ξεχνας οτι στα τροπικα κλιματα δεν υπαρχουν 4, αλλα δυο εποχες.
Κατι που κανουμε και οι αστοι με ενυδρεια και controller θερμοκρασιας. :)

kgf12345
21-11-12, 13:50
ρυθμιζε αναλογα την εποχη, χωρις να ξεχνας οτι στα τροπικα κλιματα δεν υπαρχουν 4, αλλα δυο εποχες.
Κατι που κανουμε και οι αστοι με ενυδρεια και controller θερμοκρασιας. :)

:smt081:smt081:smt081

yannis
21-11-12, 14:23
Το ενυδρειο ειναι αστικη συνηθεια, ενω το πυθαρι τυλιγμενο με πλαστικο ειναι φυσικο περιβαλλον.
Ερε τι αναγκαζομαστε να ακουμε καθε μερα, για να μπορει ο καθενας να βγαζει το αχτι του.

Συμφωνω ωστοσο, για την προσομοιωση των εποχων στις θερμοκρασιες.
Οντως ειναι ψηλα οι 27 για αυτην την εποχη.

Μελετησε το προφιλ των ψαριων, δες τα ορια των θερμοκρασιων που ζουν, και ρυθμιζε αναλογα την εποχη, χωρις να ξεχνας οτι στα τροπικα κλιματα δεν υπαρχουν 4, αλλα δυο εποχες.
Κατι που κανουμε και οι αστοι με ενυδρεια και controller θερμοκρασιας. :)
Μην το παρατραβάς καλύτερα... το να παραποιείς τα γραφόμενα τον άλλων δεν σε τιμά καθόλου.
Το πιθάρι του φίλου μπορεί να είναι ιδιαίτερο αλλά μπορεί να είναι καλό σπίτι για τα ψαράκια του.
Μην το καταδικάζεις και προσπάθησε να μάθεις κάτι καινούριο.

Φιλικά!
-------------------------
:smt081:smt081:smt081
:smt015:smt015:smt015:smt015

kgf12345
21-11-12, 14:32
Το πιθάρι του φίλου μπορεί να είναι ιδιαίτερο αλλά μπορεί να είναι καλό σπίτι για τα ψαράκια του.
Μην το καταδικάζεις και προσπάθησε να μάθεις κάτι καινούριο.

Φιλικά!
-------------------------

:smt015:smt015:smt015:smt015

μαλιστα.υποθετω οτι το "ιδιαιτερο" και το "καινουριο" συμπεριλαμβανουν και αυτα?
http://img545.imageshack.us/img545/8420/bdpgoldfishshoes.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/bdpgoldfishshoes.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img402.imageshack.us/img402/666/tumblrmax25pnufo1qedj2h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/402/tumblrmax25pnufo1qedj2h.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

οχι τιποτα'λλο,αλλα ρωταω κιεγω για να "μαθω" για τι πραγμα μιλαμε.

delta66
21-11-12, 14:44
Τι εγινε;
Καμια πανσεληνο ειχαμε; :)

yannis
21-11-12, 14:47
μαλιστα.υποθετω οτι το "ιδιαιτερο" και το "καινουριο" συμπεριλαμβανουν και αυτα?
http://img545.imageshack.us/img545/8420/bdpgoldfishshoes.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/bdpgoldfishshoes.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img402.imageshack.us/img402/666/tumblrmax25pnufo1qedj2h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/402/tumblrmax25pnufo1qedj2h.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

οχι τιποτα'λλο,αλλα ρωταω κιεγω για να "μαθω" για τι πραγμα μιλαμε.

χαχαχαχα! με εκανες και γελασα! :p Το τακουνι τα σπαει!
Αληθεια με ρωτας;

kgf12345
21-11-12, 14:50
χαχαχαχα! με εκανες και γελασα! :p Το τακουνι τα σπαει!

αφου γελασες χαιρομαι.καλη καρδια:D

Αληθεια με ρωτας;
οχι:D

blackpit
22-11-12, 21:36
μαρκα δεν 8υμαμαι γτ τον εχω καιρο και εχω πεταξει το κουτι και πανω δεν γραφει η δεν φεναιται!
ειναι 150 βατ κι ειναι ιταλικος
τα λιτρα ειναι περιπου 180. (μεση διαμετρος 60 και υψος καθαρο 1 μετρο. 2π.r=2x30x3.14x100=188.4)
οσο για την καταλαλωση 150 βατακια 6 μηνες τον χρονο χαλαλι τους.
εδω πληρωνω 400 ευρω τετραμηνο για νερο για τα φυτα μου!!! 350 τετραγωνικα γκαζον και 120 μεγαλα πυθαρια!!!
η ακομα δινω το καλοκαιρι 40 ευρω για τροφη μιας χελωνας νερου ''τερατος!'' (37cm) που εχω εδω και 4 χρονια!
χαλαλι τους λοιπον για μενα τα 150 βατακια!!!
-------------------------
με εκανες και γελασα γιλε μου πολυ με αυτο το τελευταιο!!!
μεση κατωτερη τιμη ειναι το βραδυ περιπου 8-9!
κατεβασα οπως μου ειπες την θερμοκρασια στους 23.
τα χρυσοψαρα μια χαρα ειναι και τα εχω ακομα
μεση διαμετρος ειναι 60
απο 50 εως 80 το κοματι του νερου γτ στον πατο εχει χωμα και πανω χαλικι
ωραια η ιδεα σου με το πλαστικο κι εδω υπαρχει παντου κρητη ειμαστε!!!
σκιαση υπαρχει για το καλοκαιρι εχει δεντρα γυρω γυρω!
χαρηκα που τα ειπαμε!
-------------------------
οκ φιλε

blackpit
10-12-12, 23:25
λοιπον τωρα που κρυωσε ο καιρος η θερμοκρασια ειναι στους 22 βαθμους την μερα και 19 την νυχτα μηπως πρεπει να την κατεβασω κι αλλο αυτην την περιοδο? τα γκαπυ τα εβαλα μεσα στο σπιτι σε ενυδρειο και ειναι μονο τα 2 χρυσοψαρα κι ο πλεκο.

Nick74
11-12-12, 04:04
λοιπον τωρα που κρυωσε ο καιρος η θερμοκρασια ειναι στους 22 βαθμους την μερα και 19 την νυχτα μηπως πρεπει να την κατεβασω κι αλλο αυτην την περιοδο?

Το να την κατεβασεις κι αλλο ειναι βεβαια πιο ανθρωπιστικο αλλα εξαρταται απο το αν ο στοχος του πειραματος ειναι απλα να τα σκοτωσεις με θερμικο σοκ η αν θες να κανεις ανωδυνη ευθανασια.

douran_p
11-12-12, 13:53
Το να την κατεβασεις κι αλλο ειναι βεβαια πιο ανθρωπιστικο αλλα εξαρταται απο το αν ο στοχος του πειραματος ειναι απλα να τα σκοτωσεις με θερμικο σοκ η αν θες να κανεις ανωδυνη ευθανασια.


κακιες......!!!!! χαχαχαχαχαχα

delta66
11-12-12, 15:01
λοιπον τωρα που κρυωσε ο καιρος η θερμοκρασια ειναι στους 22 βαθμους την μερα και 19 την νυχτα μηπως πρεπει να την κατεβασω κι αλλο αυτην την περιοδο? τα γκαπυ τα εβαλα μεσα στο σπιτι σε ενυδρειο και ειναι μονο τα 2 χρυσοψαρα κι ο πλεκο.
Aν δεν ηταν ο πλεκο μεσα, θα μπορουσες να την αφησεις να πεσει κι αλλο

Andros
11-12-12, 20:10
Την αποψη μου για το πυθαρι εγω την ειπα ;) Τωρα αν θα αφησεις τα χρυσοψαρα σου μεσα προσωρινα μεχρι να δεις τι θα κανεις κανενα προβλημα...
Ο πλεκο ομως εκει μεσα δεν εχει δουλεια ;)

Την περασμενη χρονια ειπες οτι δεν υπηρχε προβλημα θερμοκρασιας και ουτε θα εχεις νομιζω, νοουμενου οτι η μεταβολες της θερμοκρασιας δεν θα ειναι αποτομες, οποταν, δεν καταλαβαινω γιατι εχεις δυο πραγματα αχρειαστα μαζι με τα χρυσοψαρα :confused: Τον πλεκο και τον θερμοστατη....

prospathw
06-06-13, 11:16
τα λιτρα ειναι περιπου 180. (μεση διαμετρος 60 και υψος καθαρο 1 μετρο. 2π.r=2x30x3.14x100=188.4)

Τα λίτρα είναι περίπου 280. π*R^2*h με R=30cm και h=100cm.