PDA

Επιστροφή στο Forum : 100 Λίτρα Amazon!


Savou
25-10-12, 23:19
Γεια σας παιδια,
Λοιπον ετοιμαζεται ενα ενυδρειο 170 λιτρα και το παω για βιοτοπικο Rio Negro.
Εχω πολλες αποριες οπως την φυτα τη ψαρια και και!!!
Το σιγουρο ειναι οτι το νερο θα ειναι blackwater!
Περιμενω τη βοηθεια σας!

Χρηστος Ζ.
26-10-12, 05:26
αν το κανεις βιοτοπικο ριο νεγκρο, τα φυτα τα ξεχνας.
ριο νεγκρο = μαυρο ποταμι, δεν ευδοκιμουν τα φυτα στο μαυρο νερο αφου δεν φτανουν σε αυτα οι ακτινες του ηλιου. εκτος και αν κανεις ζαβολια και το βιοτοπικο που σκεφτεσαι εχει ενα ελαφρυ μαυρο νερακι, τοτε μπορεις να βαλεις καποια ειδη εχινοδωρων.

eimaste aR21rwstoi
26-10-12, 08:10
φιλε savvou κοιτα αυτη την σελιδα εχει ολα τα ψαρια που ζουνε στο ριο νεγκρο βεβαια δεν τα βρισκεις ολα στα πετ σοπ φυσικα:D

http://fish.mongabay.com/data/ecosystems/Rio%20Negro.htm

Savou
17-11-12, 00:13
Μετα απο διαβασμα και σκεψη το ενυδρειο αντι για Rio Negro θα πλησιασει προς Orinici μερια!
Λοιπον παιδια!
Το ενυδρειο εκλεισε ισως και μες στην βδομαδα το εχω!
Τελικα τα λιτρα δεν ειναι ουτε 60 ουτε 170 λιτρα για τα λεφτα που μπορω να δωσω και τον χωρο μου εχω οι διαστασεις ειναι 70*35*43!
Λιτρα 105!
Σκευτικα κουβεντιασα και η τελικη συνθεση ψαριων ειναι :
10-15 cardinal tetra
6 corydoras ?
5-6 οτοκυκλους
1 ζευγαρι Ramirezi
Tα ψαρια θα μπουν μεσα στο ενυδρειο με την παρακατω σειρα!Πρωτα 3-4 cardinal για το στρωσιμο που θα γινει με bio nitrivec!
Μετα το στρωσιμο σιγα σιγα μεσα σε 1 μηνα περιπου θα γινει μια ομαδα 10-15 cardinal!
Μετα απο λιγο καιρο αφου τα cardinal εχουν μαθει τον χωρο θα μπει το ζευγαρι Ramirezi!
Για ενα μηνα παρατηρηση συμπεριφορας αναμεσα στο 2 διαφορετικα ειδη ψαριων!
Αφου εχουν περασει σχεδον 2,5-3 μηνες ο βυθος που θα ειναι ασπρη λεπτοκκοκη αμμο θα μπουνε οι οτοκυκλοι και μετα απο λιγο τα corydoras που δεν εχω αποφασησει ακομα ποιο ειδος θα ειναι!
Απο φιλτρανση θα εχω ενα εξωτερικο crystalProfi e 900 απο τα 7,6 λιτρα καδο τα 3-4 λιτρα siporax και τα αλλα σφουγγαρια και ισως ενα crystal profii100 με υαλοβαμβακα και siporax!
Απο φυτα θα βαλω:
Vallisneria spiralis
Eleocharis sp
Cabomba sp
Ludwigia sp
Sagittaria subulata
Echinodorus tenellus
Hydrocotyle leucocephala
και αν βρεθει δεμενω με ενα ξυλο στην επιφανεια του νερου Eichhornia crassipes!
Πως το βλεπετε?

Χρηστος Ζ.
17-11-12, 01:40
θα στρωσεις το ενυδρειο με καρδιναλιους? σε λιγες μερες δεν θα μεινει ουτε ενας.
το μπουκαλακι με τα βακτηρια δεν ξερω αν δουλευει, καλυτερα μπολιασε αν θες να βαλεις ψαρια αμεσως.

tsoum
17-11-12, 03:12
αν το κανεις βιοτοπικο ριο νεγκρο, τα φυτα τα ξεχνας.
ριο νεγκρο = μαυρο ποταμι, δεν ευδοκιμουν τα φυτα στο μαυρο νερο αφου δεν φτανουν σε αυτα οι ακτινες του ηλιου. εκτος και αν κανεις ζαβολια και το βιοτοπικο που σκεφτεσαι εχει ενα ελαφρυ μαυρο νερακι, τοτε μπορεις να βαλεις καποια ειδη εχινοδωρων.

Αυτό δεν ισχυει. Αν είχε το ενυδρείο 2 και 3 μετρα βαθος τότε θα είχαμε πρόβλημα. Είπαμε τανίνες έχει, όχι πετρελαιο! Και εκτός αυτού, μη ξεχνάς οτι μπορεί να είναι πιο σκουρο και βρώμικο το νερό, αλλα έχει και κοτζαμαν ήλιο απο επάνω, όχι 1-2 καημένες λαμπίτσες!:D Τα περισσότερα black water βιοτοπικά Αμαζονίου αν κοιτάξεις, εχουν εχινόδορους, pistia, hydrocotyle leucocephala και αλλα φυτά.

θα στρωσεις το ενυδρειο με καρδιναλιους? σε λιγες μερες δεν θα μεινει ουτε ενας.
το μπουκαλακι με τα βακτηρια δεν ξερω αν δουλευει, καλυτερα μπολιασε αν θες να βαλεις ψαρια αμεσως.

Στο πρώτο επίσης θα διαφωνήσω αν και δεν έχω προσωπική αποψη. Πολύ λενε οτι με το bionitrivec που έβαλαν ψάρια απο την δεύτερη μέρα δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ το πρώτο ενυδρείο το έστρωσα με την μέθοδο της αναμονής, και απο εκεί και περα, οτι επόμενο ενυδρείο το μπόλιαζα, και δεν είχα θεμα στρωσίματος.
Οσο αφορά το 2ο, και εγώ θα πρότεινα να βρείς μπόλι απο ενα υγιές ενυδρείο. Η γρηγορότερη και ασφαλέστερη μέθοδος. Απλα πρεπει να έχεις το νου σου, γιατί μπορεί να μην πιάσει με την πρώτη φορά και να πρέπει να ξαναβάλεις.
-------------------------
Διαστάσεις 70*35*43!
Λιτρα 105!
Σκευτικα κουβεντιασα και η τελικη συνθεση ψαριων ειναι :
10-15 cardinal tetra
6 corydoras ?
5-6 οτοκυκλους
1 ζευγαρι Ramirezi
!

Καταρχάς πιστευω πως ξερεις οτι πρεπει να μπαίνουν σιγά σιγά ειδικά σε ενα καινουργιο ενυδρείο τα ψάρια. Και το "3-4 και μετα απο μια εβδομαδα 10+2+6" ειναι παρα πολύ. Επίσης, οι οτόκυκλοι είναι πολύ ευαίσθητοι γενικά, και θα σου πρότεινα να τους αφήσεις για μερικόυς μηνες αργότερα όταν θα έχει σταθεροποιηθεί πλεον το ενυδρείο, για να μην τα κλαις.

Οσο για τα corydoras, νομίζω καλύτερο είναι να διαλέξεις ή αυτά ή τους οτόκυκλους. Αν βαλεις κορυ, τα κανεις 10 ατομα. Παντως, επειδή, αν το σκεφτείς, το ενυδρείο βγαίνει καθαρά γύρω στα 90 λίτρα (3-4 εκατοστά πανω, αλλα 3-4 το χαλικί + τα διακοσμητικά) εγώ θα προτιμουσα τους οτοκυκλους.


Απο φυτα θα βαλω:
Vallisneria spiralis
Eleocharis sp
Cabomba sp
Ludwigia sp
Sagittaria subulata
Echinodorus tenellus
Hydrocotyle leucocephala
και αν βρεθει δεμενω με ενα ξυλο στην επιφανεια του νερου Eichhornia crassipes!
Πως το βλεπετε?

Ελεόχαρις, καμπομπα και σαγκιταρια είναι πιο απαιτητικά φυτα, και θέλουν δυνατό φώς, λιπασματα κτλπ. Καλύτερα να μην ξοδευτεις σε αυτά. Επισης το eichhorina crassipes, το είχα παρει και εγω. Εκτός του οτι δεν δένεται, αλλα το αφήνεις και επιπλέει, μόνος λόγο για τον οποιο να το σκεφτεσαι ειναι αν είναι ανοιχτό το ενυδρείο. Εμένα δεν αντεξε ούτε δυο εβδομάδες.

Vallisneria οποιο είδος εκτός απο την gigantea βαλ'το!! Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο κατα την άποψή μου. Επίσης το hydrocotyle είναι πολύ όμορφο φυτό επιφάνειας! Κοίτα και εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59209)!

Savou
17-11-12, 03:53
Θα τα παρω ενα ενα!
Για το στρωσιμο εχω στρωσει ενυδρειο μικρο με μονομαχο με bio nitrivec και δεν ειχα απολυτος κανενα προβλημα εννοειτε οτι θα ψαξω για μπολι καθως ειναι η καλητερη λυση!
Για τα ψαρια εννοειτε οτι δεν θα μπουν ολα μαζι αν διαβασεις πιο πανω εχω γραψει την σειρα περιπου που θα μπουνε!
Για τους οτοκυκλους ξερω καθως ειχα πιο παλια και ξερω ποσο μυστιρια ψαρια ειναι!Θα σκευτω αυτο που μου ειπες για τα cory αν και θα προτιμουσα τα cory αντι για οτοκυκλους αλλα θα το δω στην πορεια μεχρι τοτε εχουμε καιρο!
Τελος για τα φυτα το ενυδρειο θα εχει 2κιλη μπουκαλα και λιπασματα την σειρα τις seachem!
Aυτα για αρχη!:P

Dimitris77
17-11-12, 09:37
Κορρυ μην βαλεις σε αστρωτο βυθό,θα έχεις πρόβλημα,βαλ'τα αργότερα.

delta66
17-11-12, 12:11
Τελικα ουτε για negro, ουτε για orinoco πας :)

Savou
17-11-12, 13:38
Τελικα ουτε για negro, ουτε για orinoco πας :)

Γιατι το λες αυτο?
-------------------------
Κορρυ μην βαλεις σε αστρωτο βυθό,θα έχεις πρόβλημα,βαλ'τα αργότερα.
Ναι εννοειτε!

Χρηστος Ζ.
17-11-12, 15:42
φιλε τσουμ, οσες φωτο και ντοκυμαντερ εχω δει απο Ριο Νεγκρο το νερο ειναι κατραμι και ακομα και σε βαθος 50 εκατοστων πολυ δυσκολα διακρινεις το βυθο, καπου ειχα δει μια φωτο με το Νινταλ στο Ριο Νεγκρο. για αυτο ειπα οτι δυσκολα θα αναπτυχθουν φυτα, φυτα επιφανειας μπορει να βαλει οσα θελει.

delta66
17-11-12, 16:07
Γιατι το λες αυτο?Ψαξε στο youtube για ενα βιντεο με τιτλο "Colours of the Orinoco"
Λιπασματα, διοξειδια, φωτα κλπ με ραμ, καρδιναλιους, οτο, δεν πανε.

Και τα φυτα καθοριζουν επισης ενα βιοτοπο, οχι μονο τα ψαρια. Εχεις και ασιατικα φυτα στη λιστα.

Savou
17-11-12, 16:18
Ψαξε στο youtube για ενα βιντεο με τιτλο "Colours of the Orinoco"
Λιπασματα, διοξειδια, φωτα κλπ με ραμ, καρδιναλιους, οτο, δεν πανε.

Και τα φυτα καθοριζουν επισης ενα βιοτοπο, οχι μονο τα ψαρια. Εχεις και ασιατικα φυτα στη λιστα.

ναι εχω δει τα χρωματα κα ετσι θα προσπαθησω να ειναι και στο ενυδρειο μου! τα λιπασματα και το co2 δεν θα μπουν για ναγινει φυτεμενο full απλα θα μπουν σε μικρες δοσεις ωστε να ειναι υγιες τα φυτα!Τουλαχιστον ετσι το ειχα στο μυαλο μου!Οσο για τα φυτα δν το εψαξα πολυ και γιαυτο μαλλον προστεθικαν και ασιατικα φυτα αν μπορεσετε να με βοηθισετε θα ημουν υποχρεως!!

Γιώργος Κ
17-11-12, 16:24
Ενα βιοτοπικο Rio Negro δεν εχει καθολου φυτα ... τουλαχιστον οχι υδροβια!! ;)

Savou
17-11-12, 16:32
Ενα βιοτοπικο Rio Negro δεν εχει καθολου φυτα ... τουλαχιστον οχι υδροβια!! ;)

Ναι το ξερω γιαυτο πηγα προς .Orinoco! :p

Γιώργος Κ
17-11-12, 16:43
lol
Ουτε ο Orinoco εχει υδροβια φυτα!
Οτι πρασινο βλεπεις στα βιντεο ειναι φυτα -μη υδροβια- τα οποια εχουν βυθιστει λογω πλημμύρας! Μετα σαπιζουν αν μεινουν πολυ κατω απο το νερο!!

Savou
17-11-12, 16:48
lol
Ουτε ο Orinoco εχει υδροβια φυτα!
Οτι πρασινο βλεπεις στα βιντεο ειναι φυτα -μη υδροβια- τα οποια εχουν βυθιστει λογω πλημμύρας! Μετα σαπιζουν αν μεινουν πολυ κατω απο το νερο!!

Χμμ!!
Ειχα την εντιπωση οτι υπαρχουν φυτα στον βιοτοπο και με λιγο πιο μαλακο black water να μπορουνε να μπουνε φυτα στο ενυδρειο και θα θυμιζει βιοτοπο!

Γιώργος Κ
17-11-12, 16:57
Στο δελτα του Orinoco οπου σχηματιζονται λιμνες μπορεις να βρεις φυτα ως επι το πλειστον υδροφιλα και επιφανειας!!
http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00012741?LI=true#page-1

Savou
17-11-12, 17:02
Στο δελτα του Orinoco οπου σχηματιζονται λιμνες μπορεις να βρεις φυτα ως επι το πλειστον υδροφιλα και επιφανειας!!
http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00012741?LI=true#page-1
καταλαβα οποτε για φυσικο αποτελεσμα αληθινου βιοτοπου καλητερα να μην βαλω φυτα οποτε μπορω να βαλω μοναχα Hydrocotyle leucocephala
Eichhornia crassipes σαν φυτα επιφανειας!!

Γιώργος Κ
17-11-12, 17:06
και cyperus (αν δεν εχεις καπακι) και pistia κοκ ... ψαξε τη λιστα που εχει το pdf ενα ενα!!!

Savou
17-11-12, 17:14
και cyperus (αν δεν εχεις καπακι) και pistia κοκ ... ψαξε τη λιστα που εχει το pdf ενα ενα!!!

Παντος ακομα και στο pdf λεει φυτα που μπαινουν και ειναι υδροβια!
Aν κοιταξεις ειναι στο group 1!

Γιώργος Κ
17-11-12, 17:18
googlαρετα ενα ενα (και με τις 2 λεξεις που αναφερει για το καθενα) να τα δεις :rolleyes:

Savou
17-11-12, 20:19
googlαρετα ενα ενα (και με τις 2 λεξεις που αναφερει για το καθενα) να τα δεις :rolleyes:
Eχεις δικιο Γιωργο διαβασα το αρθρο googlara ολα τα φυτα υδροβιο ουτε για πλακα!
Κριμα!
Τελος παντος ειμαι διατεθιμενος να κανω οτι παραχωρηση χρειαστει για να φτειαξω σωστο βιοτοπο!Αρκει να εχω την βοηθεια σας!
Απο φυτα λοιπον με τα καινουργια δεδομενα αν και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν εδω στην Ελλαδα ειναι:Eichhornia crassipes και Eichhornia azurea και λεω να βαλψ και Hydrocotyle leucocephala στην επιφανεια(υπαρχει παρομοιο στον βιοτοπο)!

Savou
23-11-12, 17:41
Το ενυδρειο ηρθε και τελικα οι διαστασεις ειναι 70x35x43!
Απο αμμο διαλεξα λευκη οχι βελουτε αλλα λιγο πιο χοντρη και ουδετερη προς το νερο!
-------------------------
(Αν ειναι δυνατον να αλλαξει ο τιτλος του θεματος και να γινει ΄100 λίτρα Amazon΄ )
Ευχαριστω!!

aquaristas
25-11-12, 10:44
Eichhornia crassipes έρχονται κατά καιρούς και εδώ. Έχω δει σε παραλαβές. Για ψάξε.. Νομίζω ότι προσαρμόζονται καλύτερα σε ανοικτό ενυδρείο.

Savou
25-11-12, 15:05
Eichhornia crassipes έρχονται κατά καιρούς και εδώ. Έχω δει σε παραλαβές. Για ψάξε.. Νομίζω ότι προσαρμόζονται καλύτερα σε ανοικτό ενυδρείο.

Oταν λες και εδω??
Ναι το ενυδρειο ανοιχτο θα ειναι!

aquaristas
25-11-12, 17:21
Eννοώ οτι είχα δει να φέρνουν κάποια μαγαζιά το συγκεκριμένο φυτό εδώ στην ελλάδα. Ο υδάτινος κόσμος εδώ αθήνα ή αζόρες θεσσαλονίκη.

Savou
11-12-12, 22:10
Λοιπον το ενυδρειο στρωνεται εχω καποια προβληματα με το φιλτρο μου!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67100

Ειμαι στην φαση αναζητησης ριζων για το ενυδρειο!
-------------------------
Μερικες φωτο!
Οι ριζες δεν ειναι μονο αυτες απλα τις εβαλα για να μουλιασουν γιατι μονο αυτες ειχα!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr252-savou-amazon-img_1810.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr252-savou-amazon-img_1811.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr252-savou-amazon-img_1819.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr252-savou-amazon-img_1817.jpg
Ειναι φανερα ταλεπωριμενο το φυτο γιατι ηταν για πολυ καιρο χωρις φως και υποστρωμα!

thab
12-12-12, 02:10
Ομορφο θα γινει!
Φροντισε οι ριζες που θα βρεις να μπουν κρεμαστες...θα δωσουν πολυ φυσικο αποτελεσμα

Το φωτιστικο ειναι DIY?
Επειδη σκεφτομαι να φτιαξω, ηταν το πρωτο πραγμα που μου τραβηξε την προσοχη! :)

Savou
12-12-12, 19:59
Ομορφο θα γινει!
Φροντισε οι ριζες που θα βρεις να μπουν κρεμαστες...θα δωσουν πολυ φυσικο αποτελεσμα

Το φωτιστικο ειναι DIY?
Επειδη σκεφτομαι να φτιαξω, ηταν το πρωτο πραγμα που μου τραβηξε την προσοχη! :)

Το εχω στον νου μου αυτο!

Η βαση που κραταει το φωτιστικο ειναι χαλκοσωληνας με γωνιες και στηριγματα στον τοιχο για να κραταει την βαση!
Το γωτιστικο ειναι κλασικο φωτιστικο αυλης με καπακι ωστε να ειναι στεγανο!

Tzane
21-12-12, 02:49
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!Με 1-2 ριζες ακομα (καθετα καλυτερα) θα γινει φοβερο!
Το κιτρινο χρωμα του νερου με τυρφη το καταφερες?

Savou
24-12-12, 20:10
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!Με 1-2 ριζες ακομα (καθετα καλυτερα) θα γινει φοβερο!
Το κιτρινο χρωμα του νερου με τυρφη το καταφερες?
Να εισαι καλα!
Ναι το χρωμα εχει γινει ετσι μονο απο την τυρφη!
-------------------------
Λοιπον ολα διχνουν οτι το ενυδρειο εχει στρωθει!
Μερτησεις:
Ph- 6
Nh4 - 0
No2 - 0
No3 -35
Gh - >8
Kh - 5
Μεσα στην βδομαδα θα μπουν 1-2 ξυλα ακομα και μετα σιγα σιγα τα ψαρια!
http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/01_zps020075f4.jpg

delta66
24-12-12, 20:48
To τζαμι ακουμπαει κατευθειαν γυμνο στο επιπλο?

Savou
24-12-12, 20:49
To τζαμι ακουμπαει κατευθειαν γυμνο στο επιπλο?

Οχι Κυριε Σπυρο!
Εχει αναμεσα φελιζολ 2 εκατοστων!

delta66
24-12-12, 20:57
:smt023:smt023

nikolakis94
24-12-12, 21:59
Πολυ ωραιο το ενυδρειο.Μολις βαλεις και τις ριζες θα ειναι τελειο.

Savou
26-12-12, 18:36
Πολυ ωραιο το ενυδρειο.Μολις βαλεις και τις ριζες θα ειναι τελειο.

Να σαι καλα φιλε!

kgf12345
28-12-12, 07:19
ομορφο! ριζες φυλλα και φυτα επιφανειας η ακομα και φυτα που βγαινουν απεξω θα δειξουν πολυ νομιζω.απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;

Savou
30-12-12, 02:57
ομορφο! ριζες φυλλα και φυτα επιφανειας η ακομα και φυτα που βγαινουν απεξω θα δειξουν πολυ νομιζω.απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;
Εχουν μπει αλλα 3 ξυλα και 2 καρυδες για σπηλια!
Απο φυτα θα μπουν λιγο pistia και αναριχωμενο φυλλοδεντρο!
Απο ψαρια cardinal tetra, otto,apisto ή ram και ισως πιο μετα corydoras!

Savou
03-01-13, 23:00
Μια ανανεωση με καινουργια ξυλα!
Ελπιζω να σας αρεσει!
http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_1871_zps0d55101b.jpg

stratigos24
03-01-13, 23:17
Απλα τα εσπασε...;) Μαρεσει παρα πολυ. Μπραβο!

Βαλε και ενα φοντο ρε Πασχαλη...:)

Χρηστος Ζ.
04-01-13, 00:24
πολυ καλο, μην πειραξεις και μην προσθεσεις τιποτα. το πολυ-πολυ βαλε κανα φυτο επιφανειας. μπορει να γινει σουπερ βιοτοπικο με απιστογραμμα.

Savou
04-01-13, 00:32
Απλα τα επσασε...;) Μαρεσει παρα πολυ. Μπραβο!

Βαλε και ενα φοντο ρε Πασχαλη...:)

Να σαι καλα!
Εχει φοντρο ριζοχαρτο, Γιαννης! :P
-------------------------
πολυ καλο, μην πειραξεις και μην προσθεσεις τιποτα. το πολυ-πολυ βαλε κανα φυτο επιφανειας. μπορει να γινει σουπερ βιοτοπικο με απιστογραμμα.

Ευχαριστω φιλε μου!
Απο διακοσμηση τιποτα παραπανο αν εξερεσεις ενα φυλλοδεντρο!!

stratigos24
04-01-13, 00:40
Να σαι καλα!
Εχει φοντρο ριζοχαρτο, Γιαννης! :P


:D

Δοκιμασε και ενα σκουροχρωμο (αν θες φυσικα) να δεις πως θα ειναι. Νομιζω θα δωσει πιο πολυ βαθος.

Καποια στιγμη σε ενα παρομοιο ενυδρειο, καποιος εφταξε ενα μαυρο φοντο με φωτογραφιες απο ριζες πανω του (ριζες σαν αυτες που ειχε και στο ενυδρειο, μονος του το ειχε φτιαξει το φοντο) και δεν ηξερες που τελειωνει το ενυδρειο. Πραγματικα σου εδεινε μια ψευδαισθηση οτι εχει πολυ βαθος.

nikolakis94
04-01-13, 00:41
ΤΕΛΕΙΟ.Μην βαλεις τιποτα αλλο αστο ετσι.

stratigos24
04-01-13, 00:52
To στρωσιμο πως παει?

Savou
04-01-13, 00:53
:D

Δοκιμασε και ενα σκουροχρωμο (αν θες φυσικα) να δεις πως θα ειναι. Νομιζω θα δωσει πιο πολυ βαθος.

Καποια στιγμη σε ενα παρομοιο ενυδρειο, καποιος εφταξε ενα μαυρο φοντο με φωτογραφιες απο ριζες πανω του (ριζες σαν αυτες που ειχε και στο ενυδρειο, μονος του το ειχε φτιαξει το φοντο) και δεν ηξερες που τελειωνει το ενυδρειο. Πραγματικα σου εδεινε μια ψευδαισθηση οτι εχει πολυ βαθος.

Ειχα δοκιμασει καποια στιγμη μαυρο φοντο!
Το αποτελεσμα ναι μεν ωραιο αλλα στα ματια μου δεν μου εδινε την φυσικοτητα που ηθελα!
Και κατα την γνωμη μου το σκουρο φοντο που φενετε καθαρα στο ματι δεν δινει τοσο βαθος οσο το ριζοχαρτο γιατι μπορεις να διακρινεις το τελος του ενυδρειου!Με το ριζοχαρτο απο κοντα ειδικα και οχι τοσο απο φωτο μπερδευει λιγο το ματι!
Τελος αν το ενυδρειο με φοντο τα ζωγραφισμενα ξυλα το ειχες δει εδω αν μπορεις να το βαλεις εδω ακουγετε ωραιο!
-------------------------
ΤΕΛΕΙΟ.Μην βαλεις τιποτα αλλο αστο ετσι.

Να 'σαι καλα!!

stratigos24
04-01-13, 00:54
Τελος αν το ενυδρειο με φοντο τα ζωγραφισμενα ξυλα το ειχες δει εδω αν μπορεις να το βαλεις εδω ακουγετε ωραιο!

Oχι, δεν το εχω δει εδω. Αν το βρω θα στο στειλω σε πμ, διοτι νομιζω το ειχα δει παλια σε αλλο ελληνικο φορουμ.

Savou
04-01-13, 00:55
To στρωσιμο πως παει?

Το στρωσιμο εχει τελιωσει εδω και μια βδομαδα περιπου ισως και περισσοτερο!
Το ενυδρειο τρεχει κοντα 2 μηνες!
Τωρα ταιζω για να κρατησω την βιολογια!
Αφου τωρα τα ξυλα μπηκαν στην θεση τους και βουλιαξανε θα μπουνε τα πρωτα cardinal tetra!

stratigos24
04-01-13, 00:56
Aν παρεις τελικα τα tetra απο τον Tzane (ειναι φιλος) πες του να σου δωσει και λιγο μπολι απο το φιλτρο του αν μπορει για σιγουρια.

Savou
04-01-13, 00:57
Oχι, δεν το εχω δει εδω. Αν το βρω θα στο στειλω σε πμ, διοτι νομιζω το ειχα δει παλια σε αλλο ελληνικο φορουμ.

Θα περιμενω αν το βρεις!
-------------------------
Aν παρεις τα tetra απο τον Tzane (ειναι φιλος) πες του να σου δωσει και λιγο μπολι απο το φιλτρο του αν μπορει για σιγουρια.

Ναι θα τα παρω!
Θα του στειλω ενα pm!
Ουτως η αλλος βιολογια απο ενυδρειο που τρεχει μονο καλο κανει!
Αφου ο φιλος εχει υγιες ενυδρειο!

stratigos24
04-01-13, 01:01
Το βρηκα και το ενυδρειο, στο στελνω σε πμ.

Τα ψαρια καλη και ανω της μιας ωρας προσαρμογη, μιας και ερχονται απο νερο 7-7.5 σε 6 (αν θυμαμαι καλα) που εχει το ενυδρειο σου.

Savou
04-01-13, 01:03
Το βρηκα και το ενυδρειο, στο στελνω σε πμ.

Τα ψαρια καλη και ανω της μιας ωρας προσαρμογη, μιας και ερχονται απο νερο 7-7.5 σε 6 (αν θυμαμαι καλα) που εχει το ενυδρειο σου.

Αυτο εννοειτε!:)

kgf12345
04-01-13, 11:42
Το βρηκα και το ενυδρειο, στο στελνω σε πμ.


ε βαλτη τη φωτο κιεδω ρε στρατηγε,η δωσε το λινκ.εμεις στο πηγαδι κ.....με?:D

το ενυδρειο θα γινει πολυ ωραιο!δωσε μαυριλα φουλ κιας μη φαινονται τα ψαρια! αυτα ειναι.δικος μας εισαι:D:smt023

delta66
04-01-13, 13:49
Κρυψε το θερμαντηρα.
Βαλτον και πιο χαμηλα για να μη μενει εκτος νερου οταν κανεις αλλαγη ή σε οποιαδηποτε περιπτωση πτωσης σταθμης.

Δοκιμασε και σκουρο φοντο (πχ προχειρα με ενα μαυρο χαρτονι) να δεις πως θα φαινονατι οι καρδιναλιοι με αυτο.
Αν σου αρεσει τελικα, μπορει να βαψεις με πλαστικο μαυρο χρωμα το πισω μερος του τζαμιου 2-3 χερια με ρολο (φευγει ευκολα αν μετανοιωσεις οποιαδηποτε στιγμη).
Με τη μπογια φαινεται μασιφ το φοντο (καλυτερα απο χαρτονι κλπ)

stratigos24
04-01-13, 14:50
ε βαλτη τη φωτο κιεδω ρε στρατηγε,η δωσε το λινκ.εμεις στο πηγαδι κ.....με?:D


Γιωργο ειναι απο αλλο φορουμ και μπορει εκεινος που το εκανε παρουσιαση εκει να μην θελει να το δημοσιευσει κανεις αλλος αλλου.

Σου στελνω τις εικονες σε πμ.

Λινκ να δωσω ειναι απο αλλο φορουμ και δεν θελω και πρεπει να εισαι και γραμμενος στο φορουμ για να δεις το θεμα εκεινο.

kgf12345
04-01-13, 16:24
οκ;)ευχαριστω:D

Savou
04-01-13, 23:10
Κρυψε το θερμαντηρα.
Βαλτον και πιο χαμηλα για να μη μενει εκτος νερου οταν κανεις αλλαγη ή σε οποιαδηποτε περιπτωση πτωσης σταθμης.

Δοκιμασε και σκουρο φοντο (πχ προχειρα με ενα μαυρο χαρτονι) να δεις πως θα φαινονατι οι καρδιναλιοι με αυτο.
Αν σου αρεσει τελικα, μπορει να βαψεις με πλαστικο μαυρο χρωμα το πισω μερος του τζαμιου 2-3 χερια με ρολο (φευγει ευκολα αν μετανοιωσεις οποιαδηποτε στιγμη).
Με τη μπογια φαινεται μασιφ το φοντο (καλυτερα απο χαρτονι κλπ)

Τον θερμοστατη τον εχω εκει γιατι δεν ξερω αν ειναι πληρβς βυθιζομενος!
Οσο για την πλατη σιγουρα να βαφτει δεν γινετε καθως το ενυδρειο ειναι σχεδον κολλημενο στον τοιχο οποτε δυσκολα να βαψω την πλατη!
Για το μαυρο φοντο θα το κοιταξω μαζι με τα πρωτα cardinal!

Savou
23-01-13, 14:45
http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/49275054c3d97f42746d094ab5c03ef4_zpsf22b78d6.jpg

screamer
23-01-13, 15:11
To τζαμι ακουμπαει κατευθειαν γυμνο στο επιπλο?

αν ακουμπαει κατευθειαν στο επιπλο υπαρχει θεμα?

Χρηστος Ζ.
24-01-13, 18:48
υπαρχει περιπτωση να ραγισει ο πατος αν ακουμπαει κατευθειαν το ενυδρειο πανω στη βαση του. υποχρεωτικα και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, βαζεις απο κατω φελιζολ.

φιλε savou, προτεινω τη μεσαια ριζα να τη σηκωσεις λιγο πιο πανω ετσι ωστε το κοψιμο να βγαινει πανω απο την επιφανεια του νερου.

thab
24-01-13, 19:29
φιλε savou, προτεινω τη μεσαια ριζα να τη σηκωσεις λιγο πιο πανω ετσι ωστε το κοψιμο να βγαινει πανω απο την επιφανεια του νερου.

+1
εκτος κι αν την κρυψουν τα φυτα οταν αναπτυχθουν..

Ψαρια εχεις βαλει?

Savou
24-01-13, 19:43
Για την ριζα εχετε δικιο πρεπει να ανεβει λιγο και αυτο θα γινει!
Απο ψαρια εχουν μπει τα πρωτα 6 cardinal και περιμενω αλλα 7!

Savou
01-02-13, 22:47
Μερικες φρεσκες φωτογραφιες!

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_1993_zps9b4fbd6f.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_1977_zpsdeba0af5.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_2001_zps6e552d63.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_1982_zps63dcfdec.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_1978_zps438d9d1b.jpg

stratigos24
02-02-13, 00:02
Πολυ ωραιο!:)

Savou
02-02-13, 00:04
Πολυ ωραιο!:)

Σε ευχαριστω πολυ!

thab
02-02-13, 16:25
Ωραιος.....!

Το καινουριο φυτο ειναι ποθος?

Ειμαι κι εγω στη φαση που ψαχνω να βαλω φυτα στην επιφανεια και απο υδροφιλα σκεφτομουν να κοιταξω για φυλλοδεντρο..

Savou
02-02-13, 16:31
Ωραιος.....!

Το καινουριο φυτο ειναι ποθος?

Ειμαι κι εγω στη φαση που ψαχνω να βαλω φυτα στην επιφανεια και απο υδροφιλα σκεφτομουν να κοιταξω για φυλλοδεντρο..

Ναι ειναι ποθος!
Για φυλλοδεντρο εψαχνα αλλα σε 3-4 που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν ειναι η εποχη του και δεν θερνουν ακομα οποτε αγορασα τον ποθο!

thab
02-02-13, 16:41
Ναι ειναι ποθος!
Για φυλλοδεντρο εψαχνα αλλα σε 3-4 που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν ειναι η εποχη του και δεν θερνουν ακομα οποτε αγορασα τον ποθο!

Μαλιστα...γιατι κι εμενα σε ενα φυτωριο που ρωτησα περιπου το ιδιο μου ειπαν, οτι σε κανενα μηνα μπορει να φερουν...

Παντως το ενυδρειο σου προχωραει με σταθερα βηματα και το αποτελεσμα μου αρεσει!
Σκεφτεσαι να βαλεις καμια νανοκιχλιδα?

Savou
02-02-13, 16:53
Μαλιστα...γιατι κι εμενα σε ενα φυτωριο που ρωτησα περιπου το ιδιο μου ειπαν, οτι σε κανενα μηνα μπορει να φερουν...

Παντως το ενυδρειο σου προχωραει με σταθερα βηματα και το αποτελεσμα μου αρεσει!
Σκεφτεσαι να βαλεις καμια νανοκιχλιδα?

Γενικα το ενυδρειο εχει δουλεια ακομα!
Οχι τοσο μεσα εσωτερικα του ενυδρειου αλλα και εξωτερικα!
Απο κιχλιδες ειναι η επομενη κινηση μου!
Καποιο ειδος απο Apisto!

delta66
02-02-13, 17:03
Ωραιος.

ΥΓ Ειδα το μνμ σου στο FB, αλλα εφευγα για δουλεια.
Οτι θελεις ρωτα το εδω για να μενει κιολας σαν γραπτο.

Savou
02-02-13, 17:10
Ωραιος.

ΥΓ Ειδα το μνμ σου στο FB, αλλα εφευγα για δουλεια.
Οτι θελεις ρωτα το εδω για να μενει κιολας σαν γραπτο.

Να 'στε καλα!
Θα το εβαζα αλλα επειδη ειχα βγαλει τον ποθο απο το χωμα ηθελα να σας ρωτησω αν προπει να τον δεσω σε ξυλο!
Σας εστειλα επειδη ηθελα μια γρηγορη απαντηση!

delta66
02-02-13, 17:59
Δεν χρειαζεται. "Δενονται" μονες του οι ριζες γυρω απο τα ξυλα, οταν μεγαλωσουν πολυ.

Καλο ξεπλυμα θελει, να φυγουν τυχων λιπασματα κλπ.
Εγω για σιγουρια μετα το ξεπλυμα, τα αφηνω με τις ριζες μεσα σε κουβα με νερο για μερικες μερες, αλλαζωντας του και νερο.
-------------------------
Προτιμησε να βαζεις πολυ μικρα φυλλα catappa (πχ τα baby) γιατι με τα μεγαλα το ενυδρειο φαινεται μικροτερο.
Απο ελληνικα, δες τα φυλλα βελανιδιας (oak) και τα μικρα πλατανοφυλλα. (παντα μαζεμενα ηδη ξερα και μακρυα απο αγροτικες και βιομηχανικες περιοχες)

Savou
02-02-13, 18:00
Δεν χρειαζεται. "Δενονται" μονες του οι ριζες γυρω απο τα ξυλα, οταν μεγαλωσουν πολυ.

Καλο ξεπλυμα θελει, να φυγουν τυχων λιπασματα κλπ.
Εγω για σιγουρια μετα το ξεπλυμα, τα αφηνω με τις ριζες μεσα σε κουβα με νερο για μερικες μερες, αλλαζωντας του και νερο.

Ωχ!
Εγω καθαρισα πολυ καλα τις ριζες με πολυ νερο αλλα μετα τα εβαλα επιτοπου!

delta66
02-02-13, 18:04
Ωχ!
Εγω καθαρισα πολυ καλα τις ριζες με πολυ νερο αλλα μετα τα εβαλα επιτοπου!
Ε ενταξει.
Προληπτικα ειπαμε τα αφηνω σε κουβα.

Savou
02-02-13, 18:05
Ε ενταξει.
Προληπτικα ειπαμε τα αφηνω σε κουβα.

Ωραια!

thab
02-02-13, 19:23
....Απο κιχλιδες ειναι η επομενη κινηση μου!
Καποιο ειδος απο Apisto!

Εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου?

Savou
02-02-13, 19:29
Εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου?

Οχι δεν εχω κατι στο μυαλο μου και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας!

Savou
10-02-13, 14:48
Απο Apistogramma τελικα θα μπουνε apisto cacatuoides triple red!
Σε αναλογια 1αρσ-3θυλ!
-------------------------
Ας περασουμε λιγο στις μετρησεις του ενυδρειου!
Αυτες ειναι σημερινες μετρησεις και τονιζω οτι δεν θα μινουν ετσι απλα αυτη την στιγμη ειναι σε αυτο το επιπεδο μεχρι να μπουν ολα τα ψαρια για την καλητερη προσαρμογη!
Εχουμε και λεμε λοιπον:

Ph: 7,5 - 8(Το Ph μετρο μου θελει calibration και διχνει λιγο οτι να ναι)(Ειναι στο προγραμμα αμεσα να φτειαχτει)
Kh: 8,5
Gh: 7
No2: 0
No3: 3
Nh3/Nh4: 0
Po4: 0,5
Θερμοκρασια:27

To Ph το μετραω με phmetre.
Kh,Gh,,No3,No2,Nh3/Nh4 με Api test
Τελος po4 με Tertra test!

delta66
10-02-13, 18:55
KH 8.5 ???
Βαζεις διπλη ποσοτητα νερου για να μετρησεις ΚΗ?
Πολυ ειναι, σε σχεση με τη GH. (οχι οτι δεν γινεται αλλα δεν ειναι συνηθες).

Θα επεξεργαστεις το νερο για να το φερεις πιο κοντα στις απαιτησεις των ψαριων Αμαζονιου και με ποιο τροπο?

Savou
10-02-13, 19:57
KH 8.5 ???
Βαζεις διπλη ποσοτητα νερου για να μετρησεις ΚΗ?
Πολυ ειναι, σε σχεση με τη GH. (οχι οτι δεν γινεται αλλα δεν ειναι συνηθες).

Θα επεξεργαστεις το νερο για να το φερεις πιο κοντα στις απαιτησεις των ψαριων Αμαζονιου και με ποιο τροπο?

Ναι βαζω 10ml για την μετριση!
Το νερο ειδη περναει σε βαρελι με φιλτρο γεματο τυρφη για μια μερα μαζι με το αντιχλωριο!
Οταν μπουν ολα τα ψαρια θα γινετε κανονικη επεξεργασια νερου οσο χρειαζεται σε βαρελι με τυρφη!

Savou
15-02-13, 15:45
http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/_DSC176231alphanutau3AF0gammarhoalphaphiomicron_zp sc2d91354.jpg

Butterfly
15-02-13, 15:48
Συγχαρητήριαααααααααα... στον διαγωνισμό να το βάλεις.!!!

Savou
15-02-13, 15:50
Συγχαρητήριαααααααααα... στον διαγωνισμό να το βάλεις.!!!

Θελει ακομα αρκετη δουλεια το ενυδρειο!
Σιγα Σιγα φροντιζω να κλεινω ενα ενα τα προβληματακια του και να το αναβαθμιζω!
Αν εχω προλαβει να το τελιωσω θα μπει!
Σε ευχαριστω πολυ!

Savou
20-02-13, 00:11
Παιδια εχω ενα ερωτημα!
Θα υπαρξει προβλημα αν βαλω πρωτα τα apisto και μετα τα otocinclus?
Για otocunclus λεω για affinis!
T λετε?

delta66
20-02-13, 00:32
Μπα δεν νομιζω. Πρεπει να ειναι πολυ στριμμενα αντερα τα συγκεκριμενα απιστο για να τα κυνηγησουν τα οτο που ειναι ησυχα ψαρακια.
Βαλτα και με σβηστα φωτα τα οτο μεχρι να βρουνε τις ακρες τους.

Savou
20-02-13, 00:42
Μπα δεν νομιζω. Πρεπει να ειναι πολυ στριμμενα αντερα τα συγκεκριμενα απιστο για να τα κυνηγησουν τα οτο που ειναι ησυχα ψαρακια.
Βαλτα και με σβηστα φωτα τα οτο μεχρι να βρουνε τις ακρες τους.

Ωραια μια χαρα!
Καπου διαβασα οτι τα otocunclus affinis εχουν ερθει στην Ελλαδα λιγες φορες και πλεον δεν υπαρχουν με αυτο το ονομα και οτι το σωστο ονομα σημερα ειναι Macrotocinclus affinis!
Εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο!
Μηπως τελικα ειναι δυσκολο οντως να βρουμε στα μαγαζια τιε Ελλαδος οντως macrotonciclus affinis?
-------------------------
Ωραια μια χαρα!
Καπου διαβασα οτι τα otocunclus affinis εχουν ερθει στην Ελλαδα λιγες φορες και πλεον δεν υπαρχουν με αυτο το ονομα και οτι το σωστο ονομα σημερα ειναι Macrotocinclus affinis!
Εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο!
Μηπως τελικα ειναι δυσκολο οντως να βρουμε στα μαγαζια τιε Ελλαδος οντως macrotonciclus affinis?

Aα και να συμπληρωσω οτι αποφασηασα να βαλω παραπανω affinis και να μην βαλω καθολου corydoras!
Ποσα θα πρωτεινατε?

delta66
20-02-13, 01:16
Οντως δεν υπαρχουν με το ονομα αυτο.
Εδω ειναι τα ειδη που υπαγονται στο γενος otocinclus.
http://fishbase.mnhn.fr/identification/SpeciesList.php?genus=Otocinclus
To ειδος affinis ανηκει σε αλλο γενος. Genus: Macrotocinclus
http://fishbase.mnhn.fr/identification/SpeciesList.php?class=Actinopterygii&order=Siluriformes&famcode=157&subfamily=Hypoptopomatinae&genus=Macrotocinclus&areacode=&c_code=&spines=&fins=&resultPage=1&sortby=species

Θα ελεγα ομως να βαλεις και απο τα δυο ειδη και να κοιταξεις και αυτο το αρθρο http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief14_3_08.pdf
και μετα δες παραλληλα φωτο απο τα παρακατω ειδη θα εκπλαγεις. :wink:
corydoras diphyes - otocinclus mimulus.
corydoras paleatus - otocinclus flexilis
corydoras nattereri - otocinclus affinis.
corydoras garbei - otocinclus xakriaba

Διαβασε κι αυτα
http://www.planetcatfish.com/cotm/cotm.php?article_id=403
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3962

Savou
20-02-13, 01:41
Οντως δεν υπαρχουν με το ονομα αυτο.
Εδω ειναι τα ειδη που υπαγονται στο γενος otocinclus.
http://fishbase.mnhn.fr/identification/SpeciesList.php?genus=Otocinclus
To ειδος affinis ανηκει σε αλλο γενος. Genus: Macrotocinclus
http://fishbase.mnhn.fr/identification/SpeciesList.php?class=Actinopterygii&order=Siluriformes&famcode=157&subfamily=Hypoptopomatinae&genus=Macrotocinclus&areacode=&c_code=&spines=&fins=&resultPage=1&sortby=species

Θα ελεγα ομως να βαλεις και απο τα δυο ειδη και να κοιταξεις και αυτο το αρθρο http://www.pfeil-verlag.de/04biol/pdf/ief14_3_08.pdf
και μετα δες παραλληλα φωτο απο τα παρακατω ειδη θα εκπλαγεις. :wink:
corydoras diphyes - otocinclus mimulus.
corydoras paleatus - otocinclus flexilis
corydoras nattereri - otocinclus affinis.
corydoras garbei - otocinclus xakriaba

Διαβασε κι αυτα
http://www.planetcatfish.com/cotm/cotm.php?article_id=403
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3962

Τα αρθρα θα προσπαθισω να τα διαβασω με τα κουτσοαγγλικα μου!
Οταν λες να βαλω και απο τα 2 ειδη εννοεις τα affinis και ποια αλλα?

delta66
20-02-13, 02:00
Στην προκειμενη με το affinnis δεν ξερω ποιο cory ταιριαζει.
Μπορεις να δοκιμασεις καποιο που να μοιαζει περισσοτερο.

Εισαι κατηγορηματικος για affinnis? Ολα ομορφα ειναι.
Να κοιταξεις μονο ποιο ειδος ειναι πραγματικα αυτο που αγοραζεις, γιατι ολα τα οτο τα λενε affinis οπως και τα ancistrus, ολα ειναι dolichopterus :D

Savou
20-02-13, 02:04
Στην προκειμενη με το affinnis δεν ξερω ποιο cory ταιριαζει.
Μπορεις να δοκιμασεις καποιο που να μοιαζει περισσοτερο.

Εισαι κατηγορηματικος για affinnis? Ολα ομορφα ειναι.
Να κοιταξεις μονο ποιο ειδος ειναι πραγματικα αυτο που αγοραζεις, γιατι ολα τα οτο τα λενε affinis οπως και τα ancistrus, ολα ειναι dolichopterus :D

Οχι δεν ειμαι κατηγοριματικος!
Απλα επειδη τουλαχιστον ειχα την εντυπωση οτι τα καταστηματα φερνουν συχνα affinis!
Οποτε ελεγα οτι θα εβρισκα σχετικα ευκολα αλλα μαλλον ειμαι γελασμενος!:P
Αντε τωρα να ξεχωριζεις!

delta66
20-02-13, 02:05
Συνηθως φερνουν macrospilus.
Δες τι υπαρχει στην αγορα και βαλε κι ενα κοπαδακι cory.
Μινιμουμ 6 oto μινιμουμ 8 cory

Savou
20-02-13, 02:16
Συνηθως φερνουν macrospilus.
Δες τι υπαρχει στην αγορα και βαλε κι ενα κοπαδακι cory.
Μινιμουμ 6 oto μινιμουμ 8 cory

Δεν ειναι πολλα oολα αυτα + τα cardinal-neon+ τα apistogramma?
Στην ουσια να βρω πια cory ταιριαζουνε με τα macrospilus αν βρω στην αγορα!
Θα εχει πολυ ενδιαφερον να δω τις συμπεριφορες των 2 διαφορετικων ειδων που θα μιαζουν τοσο πολυ!
-------------------------
Δεν ειναι πολλα oολα αυτα + τα cardinal-neon+ τα apistogramma?
Στην ουσια να βρω πια cory ταιριαζουνε με τα macrospilus αν βρω στην αγορα!
Θα εχει πολυ ενδιαφερον να δω τις συμπεριφορες των 2 διαφορετικων ειδων που θα μιαζουν τοσο πολυ!

Corydoras habrosus-otocinclus macrospilus
Noμιζω μοιαζουν!
Βεβαια στην αγορα υπαρχουν!
Ιδου η απορια!!!

yannis
20-02-13, 02:17
Δεν ειναι πολλα oολα αυτα + τα cardinal-neon+ τα apistogramma?
Στην ουσια να βρω πια cory ταιριαζουνε με τα macrospilus αν βρω στην αγορα!
Θα εχει πολυ ενδιαφερον να δω τις συμπεριφορες των 2 διαφορετικων ειδων που θα μιαζουν τοσο πολυ!

ναι πολλα ειναι.
τα οτος μην τα βαλεις ακομα! θα περιμενεις να στρωσει πολυ καλα το ενυδρειο σου και να πιασει αλγες.
το ιδιο και για τα κορυς.

απιστο και κορυς μαζι δεν ειναι καλη ιδεα.

Savou
20-02-13, 02:23
ναι πολλα ειναι
τα οτος μην τα βαλεις ακομα! θα περιμενεις να στρωσει πολυ καλα το ενυδρειο σου και να πιασει αλγες
απιστο και κορυς μαζι δεν ειναι καλη ιδεα

Για τoυς oto γνωριζω καποια πραγματα καθως ειχα και πιο παλια!
Αυτο για τα apiso και τα cory γιατι το λες?
Να πω επισης οτι το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες τωρα!

delta66
20-02-13, 02:30
Στο λεει επειδη τα cory ειναι ενεργητικα (τουλαχιστον στην αρχη οσο ειναι νεαρα) στο βυθο και θα ειναι συνεχεια μπροστα στα απιστο.
Μαλλον θα συμφωνησω. Ασε τα cory.
Τα oto χωρις cory στο βυθο δεν κατεβαινουν κατω συχνα οσο εχει φως και ετσι δεν θα μπλεξουν με τα apisto.
Αλλα οντως θελουν ωριμο ενυδρειο και βυθο και καλης ποιοτητας νερο.
Πρεπει να τα δεις να εχουν γεματο στομαχι πριν τα αγορασεις (δλδ να τρωνε)

Savou
20-02-13, 02:34
Στο λεει επειδη τα cory ειναι ενεργητικα (τουλαχιστον στην αρχη οσο ειναι νεαρα) στο βυθο και θα ειναι συνεχεια μπροστα τους.
Μαλλον θα συμφωνησω. Ασε τα cory.
Τα oto χωρις cory στο βυθο δεν κατεβαινουν κατω συχνα οσο εχει φως και ετσι δεν θα μπλεξουν με τα apisto.
Αλλα οντως θελουν ωριμο ενυδρειο και βυθο και καλης ποιοτητας νερο.
Πρεπει να τα δεις να εχουν γεματο στομαχι πριν τα αγορασεις (δλδ να τρωνε)

Χμμ πρωτη φορα το ακουω αυτο με τα cory!
Ας επανελθουμε στην αρχικη σκεψη λοιπον μονο των oto!
Θα το κοιταξω αυτο που μου ειπες με το στομαχι!
Θα βγω μια τσαρκα να δω τι υπαρχει στα μαγαζια!
Μια 10αρια oto θα ειναι καλα?

delta66
20-02-13, 02:39
Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αλλα να δεις και την ιχθυοφορτωση.
6 μινιμουμ
Γινονται και τερατακια τα θηλυκα.

Savou
20-02-13, 02:40
Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αλλα να δεις και την ιχθυοφορτωση.
6 μινιμουμ
Γινονται και τερατακια τα θηλυκα.

Πυστευω μια 10αρια θα ειναι καλα με τα 2 φιλτρα που τρεχουν στο ενυδρειο!

yannis
20-02-13, 12:45
Για τoυς oto γνωριζω καποια πραγματα καθως ειχα και πιο παλια!
Αυτο για τα apiso και τα cory γιατι το λες?
Να πω επισης οτι το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες τωρα!

Το λεω γιατι ο χωρος ειναι μικρος για 2 ειδη που ζουν στο βυθο. Ο συνωστισμος δεν προσφερει στην συμπεριφορα πολλων ειδων.
Επισης τα απιστο αν γεννησουν θα γινουν επιθετικα.

Δεν λεω οτι δεν γινεται αλλα σε περιοριζει ο χωρος. Αν το κανεις προσπαθησε να φτιαξεις πολλες περιοχες χωρις οπτικη επαφη.

Εγω θα εβαζα καρδιναλιους, κορις και οτος επισης θα εβαζα και γαριδες. Ετσι θα χεις ψαρια παντου σε ολα τα επιπεδα χωρις να ενοχλουνται...

Τρεχει 2 μηνες αλλα αν εχω καταλαβει καλα δεν εχει ψαρια μεσα! Βαλε τους καρδιναλιους αστους λιγο καιρο και στην συνεχεια τα γατοψαρα.

Αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος....

Savou
22-02-13, 02:37
http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_21420000_zps366ab25a.jpg

Γιώργος Κ
22-02-13, 05:12
Εξαιρετικό!! :smt055:smt055

Sakisdraminos
22-02-13, 06:52
γαματο!!!:smt023:smt023:smt023:smt023

maria p
22-02-13, 08:19
πάρα πολύ ωραίο!

thab
22-02-13, 15:26
Συνεχώς βελτιώνεται!!!!:smt023

nikolakis94
22-02-13, 17:42
Εξαιρετικο!!Αν δεν εβαλες βαλε υποψηφιοτητα στο διαγωνισμο.

Savou
22-02-13, 17:47
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
-------------------------
Εξαιρετικο!!Αν δεν εβαλες βαλε υποψηφιοτητα στο διαγωνισμο.

Μεχρι τις 20 Απριλιου εχουμε ακομα!:P

kostasz87
28-02-13, 13:45
Δες και τους otocinclus cocama, είναι πολύ όμορφοι.....αλλά δεν ξέρω αν θα τους βρεις...:rolleyes:

Savou
28-02-13, 13:51
Δες και τους otocinclus cocama, είναι πολύ όμορφοι.....αλλά δεν ξέρω αν θα τους βρεις...:rolleyes:

Ομορφα ψαρια!
Θα το κοιταξω!
Σε ευχαριστω!

Savou
07-03-13, 18:08
Καλησπερα και παλι παιδια!
Εχω μερικα νεα!
Εν τελη μπηκαν apigramma borellii!
Δεν εβρισκα cackatoo οποτε αγορασα borellii!
Τα πανε καλα μεχρι τωρα και κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι με το που τα εβαλα στο ενυδρειο, τα cardinal-neon απο εκει που ηταν κατα το 80% τις ημερας πισω απο τα ξυλα τωρα κυκλοφορουν σε ολο το ενυδρειο λες και τωρα νοιωθουν περισσοτερο ασφαλεια!
Σημερα εφαγαν Discus granulat!
Τους πηρα και κατεψυγμενη καρδια βοδινου!
Φαγανε ολοι αρμονικα και αυριο λεω να δοκιμασω κατεψυγμενη!
Λεω να σπασω το ταισμα σε 2 δοσεις πρωι-βραδυ!
Επισης αγορασα θερμοστατη 150 watt για το κυριος ενυδρειο και ο 100watt μπηκε στο βαρελι!
Το βαρελι απο σημερα δουλευει κανονικα με το crystalprofi i100 να γυρναει το νερου οπου μεσα του εχει στους 2 καδους full τυρφη και στον αλλον υαλοβαμβακα με τον θερμοστατη να διχνει 27 βαθμους!
Απο αντιχλωριο μπηκε prime!
Ο ποθος αναπτυσσεται με σχετικα καλους ρυθμους αλλα η hygrophila μαλλον επειδη ο ποθος τραβαει νιτρικα δεν εχει αρκετα νιτρικα να απορροφησει δεν τα παει και τοσο καλα!
Ετσι σκεφτομαι να ριξω λιγο seachem nitrogen!Τ λετε?
Απο μετρησεις :
Ph:7,2
Gh:7,5
Kh:8
No3:2-3
No2:0
Nh3/Nh4:0
Po4:0,5
Θερμοκρασια:27
Ph-Gh-Kh απο βρομαδα θα αλλαξουν καθως το βαρελι οπως ειπα παραπανω ειναι εν λειτουργια!
Αυτα προς το παρον!
Test σε νερο βρυσης:
Ph:7,5
Gh:9
Kh:6,5

Savou
09-03-13, 18:02
Λιγες φωτογραφιες απο τα νεα μου ψαρακια!
Παρατητω αρκετο κυνηγητο απο τον αρσενικο στα 3 θυλικα!
Χωρις βεβαια κατι ακραιο!
Ειναι και νωρις νομιζω για συμπερασματα!

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_2152_zps9b35e2c5.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_2183_zpsef6ca882.jpg

http://i489.photobucket.com/albums/rr252/Savou/IMG_2193_zpse44b97a6.jpg

thab
10-03-13, 00:20
Πολύ όμορφα τα borellii!

Τα θηλυκά πώς συμπεριφέρονται μεταξύ τους?

Τελικά seachem nitrogen θα χρησιμοποιήσεις?

Πάντως έχουμε παρόμοια ενυδρεία και παρακολουθώ το θέμα σου με μεγάλο ενδιαφέρον..και γενικά οι κινήσεις που κάνεις μου αρέσουν!

Savou
10-03-13, 04:46
Πολύ όμορφα τα borellii!

Τα θηλυκά πώς συμπεριφέρονται μεταξύ τους?

Τελικά seachem nitrogen θα χρησιμοποιήσεις?

Πάντως έχουμε παρόμοια ενυδρεία και παρακολουθώ το θέμα σου με μεγάλο ενδιαφέρον..και γενικά οι κινήσεις που κάνεις μου αρέσουν!

Σε ευχαρισττω φιλε μου!
Τα θυλικα τα πανε μια χαρα μεταξι τους!
Εβαλα seachem nitrogen αυριο θα κανω μετρηση να δω!
Σε ευχαριστω και παλι!

Savou
17-03-13, 21:25
Καλησπερα παιδια!
Εχω μια ερωτηση!
Βλεπω πολυ κυνηγητο απο ενα συγκεκριμενο apisto προς ολα τα αλλα!
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για τον διαχωρισμο του φυλου γιατι εχω αρχισει να πιστευω οτι εχω παραπανω απο ενα αρσενικο!

thab
17-03-13, 22:46
Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα και με πιο έντονα χρώματα/μεγαλύτερα πτερύγια...αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές.

Μεταξύ των θηλυκών υπάρχει ανταγωνισμός σχετικά με την κυριαρχία των περιοχών, οπότε παρατηρείται επιθετικότητα..
Αν υπάρξει γέννα, τα θηλυκά γίνονται επιθετικά προς οποιοδήποτε άλλο ψάρι, ακόμα και προς το αρσενικό κάποιες φορές.

Ίσως βοηθούσε αν ανέβαζες κάποιες φωτογραφίες με τα ψάρια σου..

Savou
18-03-13, 00:03
Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα και με πιο έντονα χρώματα/μεγαλύτερα πτερύγια...αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές.

Μεταξύ των θηλυκών υπάρχει ανταγωνισμός σχετικά με την κυριαρχία των περιοχών, οπότε παρατηρείται επιθετικότητα..
Αν υπάρξει γέννα, τα θηλυκά γίνονται επιθετικά προς οποιοδήποτε άλλο ψάρι, ακόμα και προς το αρσενικό κάποιες φορές.

Ίσως βοηθούσε αν ανέβαζες κάποιες φωτογραφίες με τα ψάρια σου..

Εχω καποιες φωτογραφιες λιγο πιο πανω!
Δεν μπορω να ξεχωρισω ισως στις πανω φωτο να ειναι το ιδιο ψαρι σε καποιες απο τις φωτο!