PDA

Επιστροφή στο Forum : BLUE SHRIMP???


ChocolatePuma
25-10-12, 07:42
Καλημέρα σε όλους

Ξέρεις κανείς το συγκεκριμένο είδος πως ονομάζεται και τι συνθήκες απαιτεί?

Υποθέτω πως ονομάζεται blue shrimp...αλλά έχω δει πολλούς διαφορετικούς χρωματισμούς με το συγκεκριμένο όνομα...και θέλω μια πιο σίγουρη γνώμη ;)

Επίσης αν κάποιος ξέρει τι γίνεται με τη συμβατότητα με άλλα είδη...γιατί στον πίνακα συμβατότητας δεν βρήκα το συγκεκριμένο είδος (αν τελικά είναι blue shrimp)

(Παρεμπιπτόντως, έφερε το pet city...σε αρκετά χαμηλή τιμή)

nazgul
25-10-12, 07:51
Χωρις να ειμαι ειδικος στις γαριδες, ρηξε μια ματια εδω στις blue pearl shrimps (Neocaridina cf. zhangjiajiensis var. blue):
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228

και εδω:
http://www.planetinverts.com/Blue%20Pearl%20Shrimp.html

ChocolatePuma
25-10-12, 07:53
Χωρις να ειμαι ειδικος στις γαριδες, ρηξε μια ματια εδω στις blue pearl shrimps:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228

και εδω:
http://www.planetinverts.com/Blue%20Pearl%20Shrimp.html

Ευχαριστώ
Δυστυχώς δεν είναι ούτε Blue bee shrimp, ούτε Blue pearl, ούτε blue tiger ;)

nazgul
25-10-12, 08:11
Οχι ε?
Μηπως κανενας γαριδας βοηθησει...αν εμπιστευεσαι το καταστημα, μπορεις να ρωτησεις εκει.

tsiou9
25-10-12, 10:23
Μήπως είναι κάποιο από τα είδη που αναφέρατε αλλά έχει αρχίσει να χάνει το χρώμα του απλώς και πλησίαζει το wild type?
Έχω δει αντίστοιχες περιπτώσεις με τις red cherry..

ChocolatePuma
25-10-12, 10:31
Μήπως είναι κάποιο από τα είδη που αναφέρατε αλλά έχει αρχίσει να χάνει το χρώμα του απλώς και πλησίαζει το wild type?
Έχω δει αντίστοιχες περιπτώσεις με τις red cherry..

Στο μαγαζί τις πουλάνε ως "blue shrimp"...αλλά δεν ξέρω...είδα διάφορους χρωματισμούς, από αρκετά έντονους...έως αρκετά αχνούς

Τελικά βρήκα ότι ισχύουν τα παρακάτω εάν είναι blue:
Common Name: blue shrimp, blue neocaridina
Scientific Name:Neocaridina sp. "blue"
Size:2.5-3.5cm
Temperature:wide range, but best kept at 70°F-80°F
Water Parameters:Can live under conditions that are soft and slightly acidic (ph 6.6-7.0) to very hard and alkaline (ph 7.0-8.4 and above). Very adaptable shrimp. Is most productive and does best in soft to medium hard water with a ph in the alkaline range. Might not reproduce at all in water that is too acidic.
Food:Algae, fish food (flake, pellets etc)
Origin:China

Ξέρει κανείς αν διασταυρώνονται με red cherry & yellow fire?

Edit : Αν κάποιος ενδιαφέρεται, στο pet city στην Νέα Ερυθραία, έχει φέρει εκτός από "blue"...& orange & tiger...! ;)

Alex_Salonica
25-10-12, 11:16
Είναι Neocaridina sp. "blue" θηλυκή

Όπως είναι λογικό υβριδίζει με red cherry και οποιαδήποτε άλλη neocaridina

"Εύκολη" και όμορφη γαριδούλα, αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό από red cherry(και δεν έχει ήδη άλλο παρόμοιο είδος) είναι μια πολύ καλή επιλογή.

ChocolatePuma
25-10-12, 11:19
Είναι Neocaridina sp. "blue" θηλυκή

Όπως είναι λογικό υβριδίζει με red cherry και οποιαδήποτε άλλη neocaridina

"Εύκολη" και όμορφη γαριδούλα, αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό από red cherry(και δεν έχει ήδη άλλο παρόμοιο είδος) είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Ευχαριστώ Άλεξ!

Όταν λες "υβριδίζει", εννοείς διασταυρώνεται, σωστά?
Εφόσον ανήκουν στο ίδιο είδος. Με όλες φυσικά τις "συνέπειες" που αφορούν στο χρώμα

Ξέρεις αν αναπαράγονται το ίδιο εύκολα με τις red cherry?

Alex_Salonica
25-10-12, 11:28
Ευχαριστώ Άλεξ!

Όταν λες "υβριδίζει", εννοείς διασταυρώνεται, σωστά?
Εφόσον ανήκουν στο ίδιο είδος. Με όλες φυσικά τις "συνέπειες" που αφορούν στο χρώμα

Ξέρεις αν αναπαράγονται το ίδιο εύκολα με τις red cherry?

Ναι ο σωστός όρος είναι διασταυρώνεται απλά έχει επικρατήσει ως γενικός όρος η λέξη υβριδισμός σε μη επιθυμητές διασταυρώσεις ακόμα και σε άτομα του ίδιου είδους.

Όλες οι neocaridina είναι "εύκολες" στην αναπαραγωγή.

ChocolatePuma
25-10-12, 11:32
Ναι ο σωστός όρος είναι διασταυρώνεται απλά έχει επικρατήσει ως γενικός όρος η λέξη υβριδισμός σε μη επιθυμητές διασταυρώσεις ακόμα και σε άτομα του ίδιου είδους.

Όλες οι neocaridina είναι "εύκολες" στην αναπαραγωγή.

Και πάλι ευχαριστώ!

Μια τελευταία ερώτηση (έστω και χαζή)
Σε περίπτωση που συνυπάρχουν διαφορετικά άτομα του ίδιου είδους (πχ red cherry & blue shrimp ή yellow fire & red cherry), έχει διαπιστωθεί εάν προτιμάται η αναπαραγωγή μεταξύ των ομοίων ατόμων ή η αναπαραγωγή γίνεται τυχαία?

Για να το πω πιο απλά, πχ η red cherry "προτιμά" red cherry ή όχι ?

george1981
25-10-12, 11:34
Ευχαριστώ Άλεξ!

Όταν λες "υβριδίζει", εννοείς διασταυρώνεται, σωστά? Δεν κάνει να μπουν μαζί όπως και με άλλο είδος neocaridina γιατί υβριδίζουν όπως είπε κι ο Alex
Εφόσον ανήκουν στο ίδιο είδος. Με όλες φυσικά τις "συνέπειες" που αφορούν στο χρώμα

Ξέρεις αν αναπαράγονται το ίδιο εύκολα με τις red cherry?Ναι είναι σχετικά εύκολες γαριδούλες και αναπαράγονται σαν τις red cherry ;)
Πόσο τις αγόρασες ?

ChocolatePuma
25-10-12, 11:38
Πόσο τις αγόρασες ?

Τις έχει 1.5 ευρώ τη μία!!!
Τις orange τις είχε αν θυμάμαι καλά, 3.65 ευρώ...τις tiger δεν θυμάμαι, γιατί δεν μου άρεσαν

Σχετικά με την διασταύρωση τους, νομίζω πως το βασικό "πρόβλημα" είναι ο χρωματισμός, σωστά?
Εννοώ πως στις νέες γενιές, αν υπάρξουν, θα χαθούν τα αρχικά χρώματα
Αλλά ανήκουν στο ίδιο είδος. Δεν είναι υβρίδιο αυτό που γεννιέται
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...

Alex_Salonica
25-10-12, 11:45
Και πάλι ευχαριστώ!

Μια τελευταία ερώτηση (έστω και χαζή)
Σε περίπτωση που συνυπάρχουν διαφορετικά άτομα του ίδιου είδους (πχ red cherry & blue shrimp ή yellow fire & red cherry), έχει διαπιστωθεί εάν προτιμάται η αναπαραγωγή μεταξύ των ομοίων ατόμων ή η αναπαραγωγή γίνεται τυχαία?

Για να το πω πιο απλά, πχ η red cherry "προτιμά" red cherry ή όχι ?

Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή :)

Τα αρσενικά άτομα δεν δείχνουν προτίμηση σε χρωματικό διαχωρισμό, όποιο αρσενικό βρει πρώτο το θηλυκό θα γονιμοποιείσει τα αβγά

ChocolatePuma
25-10-12, 11:47
Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή :)

Τα αρσενικά άτομα δεν δείχνουν προτίμηση σε χρωματικό διαχωρισμό, όποιο αρσενικό βρει πρώτο το θηλυκό θα γονιμοποιείσει τα αβγά

Επομένως σε περίπτωση κοινής συνύπαρξης, εάν διασταυρωθούν άτομα όμοιου χρωματισμού, ο χρωματισμός παραμένει στη νέα γενιά, ενώ αν διασταυρωθούν άτομα διαφορετικού χρωματισμού ο χρωματισμός "χάνεται"... :D

Alex_Salonica
25-10-12, 11:54
Επομένως σε περίπτωση κοινής συνύπαρξης, εάν διασταυρωθούν άτομα όμοιου χρωματισμού, ο χρωματισμός παραμένει στη νέα γενιά, ενώ αν διασταυρωθούν άτομα διαφορετικού χρωματισμού ο χρωματισμός "χάνεται"... :D

Επειδή πρόκειται για επιλεκτική αναπαραγωγή(και ειδικά για τις blue υπάρχουν υπόνοιες για "τεχνητό" χρωματισμό με διάφορες τροφές) δεν είναι σίγουρο ότι όλη η γενιά θα φέρει τον ίδιο χρωματισμό. Συνήθως ένα μικρό ποσοστό έχει την ίδια απόχρωση που με τη σειρά τους θα πρέπει να συνεχιστεί η επιλεκτική αναπαραγωγή μέχρι να σταθεροποιηθεί το γονίδιο.

Αν διασταυρωθούν άτομα διαφορετικού χρωματισμού το γονίδιο χάνεται.

ChocolatePuma
25-10-12, 12:00
Επειδή πρόκειται για επιλεκτική αναπαραγωγή(και ειδικά για τις blue υπάρχουν υπόνοιες για "τεχνητό" χρωματισμό με διάφορες τροφές) δεν είναι σίγουρο ότι όλη η γενιά θα φέρει τον ίδιο χρωματισμό. Συνήθως ένα μικρό ποσοστό έχει την ίδια απόχρωση που με τη σειρά τους θα πρέπει να συνεχιστεί η επιλεκτική αναπαραγωγή μέχρι να σταθεροποιηθεί το γονίδιο.

Αν διασταυρωθούν άτομα διαφορετικού χρωματισμού το γονίδιο χάνεται.

Και πάλι ευχαριστώ!!!

http://www.petshrimp.com/neocaridinaspblue.php (αναφέρει αυτό για τις τροφές)