PDA

Επιστροφή στο Forum : krib...τι ταιζω


poet
22-10-12, 08:49
καλημερα εδω και αρκετο καιρο που εχω τα κριμπ τα ταιζω κατι πολυ ψιλα πελετακια της N.L.S και της OMEGA ONE τα οποια τα ριχνω εναλαξ....αλλα τον τελευταιο καιρο δεν τα βπεπω και πολυ ορεξατα οπως στην αρχη...μηπως να αλλαξω τροφη?η μηπως συμβενει κατι αλλο....:( σας ευχαριστω!!!

leandros69
22-10-12, 10:23
εγω εκτος απο αυτα που τους δινεις τους δινω ζεματισμενα λαχανικα με ομο σκορδο,παπρικα και κατεψυγμενη γαριδα λιωμενα ολα στο μουλτι
και ζωντανο grindal

beat89
22-10-12, 16:06
Εγω ταιζα omni και vegi flake της ocean.
Επισης,μπορεις να ταισεις και κατεψυγμενη αρτεμια ή bloodworms.

Χρηστος Ζ.
22-10-12, 16:13
εγω ταιζω τα δικα μου με τρεις διαφορετικες τροφες της σερα και αποξηραμενα bloodworms.

poet
22-10-12, 21:26
εγω εκτος απο αυτα που τους δινεις τους δινω ζεματισμενα λαχανικα με ομο σκορδο,παπρικα και κατεψυγμενη γαριδα λιωμενα ολα στο μουλτι
και ζωντανο grindal
για καντο λιγο πιο λιανα...:rolleyes:

tsag
22-10-12, 21:35
καλημερα εδω και αρκετο καιρο που εχω τα κριμπ τα ταιζω κατι πολυ ψιλα πελετακια της N.L.S και της OMEGA ONE τα οποια τα ριχνω εναλαξ....αλλα τον τελευταιο καιρο δεν τα βπεπω και πολυ ορεξατα οπως στην αρχη...μηπως να αλλαξω τροφη?η μηπως συμβενει κατι αλλο....:( σας ευχαριστω!!!

εκανες κανενα τεστ στο νερο?

poet
22-10-12, 21:47
εκανες κανενα τεστ στο νερο?ναι φιλε μου ολα φυσιολογικα:D

tsag
22-10-12, 23:44
συνηθως η νωχελικοτητα εχει σχεση με τις συνθηκες του νερου. εγω εχω mbuna και ταιζω διαφορες τροφες κυριως φυτικες .τις περισσοτερες τις φτιαχνω μονος μου.

απ'οτι εχω καταλαβω καλο ειναι να μην ταιζεις καθε μερα. στην φυση εξαλλου δεν βρισκουν τροφη καθε μερα.

Παναγιώτης Κ
22-10-12, 23:52
Καλό είναι να ταίζεις εκτός απο πέλετ, και τροφές σε φλέικς, καθώς είναι ευκολότερες στην πέψη, αλλά και πιο ελκυστικές στα ψάρια.
Πολύ καλή τροφή για τα κριμπ είναι η omni της ocean nutrition, αλλα μπορείς να πάρεις και μια πιο γενική φυτική όπως η Vegetable Της τρόπικαλ.

leandros69
22-10-12, 23:54
για καντο λιγο πιο λιανα...:rolleyes:
ζεματιζω σπανακι,αρακα,γαριδα ξεφλουδισμενη,μπροκολο και μετα τα ριχνω στο multi με μια σκιληδα σκορδο και πολυ λιγη παπρικα.
μετα παιρνω τον πολτο και τον βαζω σε ενα σακουλακι.
τον παταω μεχρι να γινει πλακα και το βαζω καταψυξη.
μολις σταθεροποιηθει λιγο το βγαζω και κανω χαραγματιες με μαχαιρι ωστε να γινει σαν ταμπλετες.
και απλα 2-3 φορες την εβδομαδα ταϊζω με αυτο.
μολις το παρουν πρεφα στον πατο του ενυδρειου χαμος γινεται.........

tepe
06-01-13, 11:58
Τα κριμπς τρωνε τα παντα βεβαια για να δεις χρωματα εντωνα θα πρεπει να δωσεις ζωντανη και κατεψυγμενη τροφή.
Ομως να ξερεις οτι θελουν και το φυτικο κλασικο φυλλαρακι σπιρουλινα επισης γιατι αν τα πλακωσεις στις ζωικές θα αρχισουν να σου μασουλανε φυτακια απο το ενυδρειο και θα τα κανουν φυτιλια

poet
06-01-13, 13:43
:smt023:smt023:smt023

delta66
06-01-13, 18:08
καλημερα εδω και αρκετο καιρο που εχω τα κριμπ τα ταιζω κατι πολυ ψιλα πελετακια της N.L.S και της OMEGA ONE τα οποια τα ριχνω εναλαξ....αλλα τον τελευταιο καιρο δεν τα βπεπω και πολυ ορεξατα οπως στην αρχη...μηπως να αλλαξω τροφη?η μηπως συμβενει κατι αλλο....:( σας ευχαριστω!!!
μπαγιατεψαν μηπως?

poet
06-01-13, 21:57
μπαγιατεψαν μηπως?ολα καλα κυριε σπυρο απλα τους προσθεσα και κανα 2 τροφουλες για ποικιλια αλλα τους εφτιαξα και την diy του φιλου Λεανδρου:rolleyes:

Savou
06-01-13, 21:59
ζεματιζω σπανακι,αρακα,γαριδα ξεφλουδισμενη,μπροκολο και μετα τα ριχνω στο multi με μια σκιληδα σκορδο και πολυ λιγη παπρικα.
μετα παιρνω τον πολτο και τον βαζω σε ενα σακουλακι.
τον παταω μεχρι να γινει πλακα και το βαζω καταψυξη.
μολις σταθεροποιηθει λιγο το βγαζω και κανω χαραγματιες με μαχαιρι ωστε να γινει σαν ταμπλετες.
και απλα 2-3 φορες την εβδομαδα ταϊζω με αυτο.
μολις το παρουν πρεφα στον πατο του ενυδρειου χαμος γινεται.........

Αυτο το διατηρεις στην καταψυξη?
Παγωμενο το πετας μεσα στο ενυδρειο??

poet
06-01-13, 22:06
Αυτο το διατηρεις στην καταψυξη?
Παγωμενο το πετας μεσα στο ενυδρειο??εγω προσωπικα το ξεπαγωνω αφου το εχω κανει σε μεριδες οπως λεει και ο φιλος....δεν θελει και παρα πολυ να ξεπαγωσει....η αληθεια την επομενη φορα θα τα χωρισω σε μικροτερα κομματακια;) γιατι λερωνει παραπανω το ενυδρειο αλλα μια χαρα:D

Savou
06-01-13, 22:22
εγω προσωπικα το ξεπαγωνω αφου το εχω κανει σε μεριδες οπως λεει και ο φιλος....δεν θελει και παρα πολυ να ξεπαγωσει....η αληθεια την επομενη φορα θα τα χωρισω σε μικροτερα κομματακια;) γιατι λερωνει παραπανω το ενυδρειο αλλα μια χαρα:D

και οταν λετε ζεματισμα εννοουμε να ζεσταθει καλα το νερο 2 λεπτρα ολα μαζι μεσα και ετοιμα?

poet
06-01-13, 22:32
και οταν λετε ζεματισμα εννοουμε να ζεσταθει καλα το νερο 2 λεπτρα ολα μαζι μεσα και ετοιμα?το σπανακι θελει μερικα δευτερολεπτα ισα ισα να μαλακωσει για να μην χασει της βιταμινες του....το μπροκολο ο αρκας και μερικες γαριδουλες και παραπανω απο 2 λεπτα να τα αφησεις....καλη επιτυχεια φιλε μου δεν ειναι και ιδιετερα δυσκολο:rolleyes: