PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο μου γαριδοενυδρείο


Alex_Salonica
20-10-12, 16:26
Είναι πλέον έτοιμο να στηθεί και να φιλοξενήσει τα ζωντανά που βέβαια δεν έχω ακόμα αποφασίσει ποια θα είναι.

Σίγουρα θα γίνει φυτεμένο με εύκολα φυτά(μοςς, κρυκπτοκορίνες, java fern και ότι άλλο μπορέσω να βρω από κλαδέματα) και σίγουρα δεν θα βάλω CRS αφού δεν έχω δυστυχώς το χρόνο αλλά ούτε και την οικονομική άνεση για να μπορέσω να στησω το ενυδρείο όπως θα έπρεπε για το συγκεκριμένο είδος που απ ότι φαίνεται θα μου μείνει απωθημένο :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0110_zps5325097c.jpg

platy
20-10-12, 16:29
μαματο:D ποιας εταιρίας ειναι?? λιτρα?80?...μαμώ τα γαριδάδικα γίνεται...!!! καλη επιτυχία !!

και το τουμπερλεκάκι το σκαλιστό κατω δεξια..!! χαχαχαχ βαλτο και αυτο μεσα χαχα

Κουραμπιές
20-10-12, 16:54
βαλε και μια φωτο πριν τον καθαρισμο αλεξανδρε. :D:D:D καλη αρχη σου ευχομαι.

bloskas
20-10-12, 17:03
για 120 το κοβω! αντε αντε! :D και εγω ετοιμαζω γαριδες!

Γιαννης Μ5
20-10-12, 17:07
Μπραβο Αλεξανδρε,μια χαρα θα περασουν οτι και αν βαλεις στο ενυδρειο το οποιο το κοβω ή 140 λιτρα ή 200.:D

Alex_Salonica
20-10-12, 20:23
μαματο:D ποιας εταιρίας ειναι?? λιτρα?80?...μαμώ τα γαριδάδικα γίνεται...!!! καλη επιτυχία !!

και το τουμπερλεκάκι το σκαλιστό κατω δεξια..!! χαχαχαχ βαλτο και αυτο μεσα χαχα

Το ενυδρείο είναι της Aquatlantis.. ε πρόσθεσε μερικά λίτρα ακόμα πέρα από τα 80 :D Ευχαριστώ!
Το τουμπερλέκι είναι βιοτοπικό δεν ταιριάζει :p

βαλε και μια φωτο πριν τον καθαρισμο αλεξανδρε. :D:D:D καλη αρχη σου ευχομαι.

Πραγματικά δε θα θέλατε να το δείτε πως ήταν πριν τον καθαρισμό αφού έμεινε χωρίς νερό για 2 εβδομάδες και ξεράθηκαν ότι άλγες είχε πάνω του!
Ευχαριστώ Σπύρο

για 120 το κοβω! αντε αντε! :D και εγω ετοιμαζω γαριδες!

Ε πρόσθεσε κι εσύ μερικά λίτρα ακόμα :D
Με το καλό οι γαρίδες σου!

Μπραβο Αλεξανδρε,μια χαρα θα περασουν οτι και αν βαλεις στο ενυδρειο το οποιο το κοβω ή 140 λιτρα ή 200.:D

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100χ40χ50 δηλαδη 200 λίτρα. ε.. ότι πρέπει για γαριδάδικο :smt044:smt044

Κουραμπιές
20-10-12, 20:27
Εγω δεν μιλησα για λιτρα θα ηταν cheat μιας και το ειδα απο κοντα. Αγνωριστο το εκανες γιαυτο το ειπα να το ανεβασεις να φανει η δουλεια εκανες στον καθαρισμο. Εμενα μουφυγε η μαγκια παντως. :D:D:D

nicpapa
20-10-12, 20:47
Ωραίος , τι γαρίδες σκεφτεσαι να βάλεις?

Alex_Salonica
22-10-12, 11:20
Ωραίος , τι γαρίδες σκεφτεσαι να βάλεις?

Θα ήθελα να βάλω CRS αλλά δεν μπορώ
Θα ήθελα να βάλω sulawesi αλλά δεν μπορώ
Θα ήθελα να βάλω Blue tiger αλλά δεν μπορώ

Μάλλον προς tiger το βλέπω με κάνα δύο bamboo και από ψαράκια ένα κοπαδάκι oto και φυσικά iriatherina werneri

αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει θα εξαρτηθεί από το παζάρι με τον Γερμανό και το πόσο καλές τιμές θα μου κάνει

Αυτή τι στιγμή είμαι ακόμα στο hardscape.
Από υπόστρωμα έχω καταλήξει σε αυτό http://fish.aquaristic.net/Aquaclay-Ground-soil.html με μίξη από λίγο Seachem Flourite.
Πέτρες λάβα και μερικές ρίζες θα ολοκληρώσουν το hardscape.

Από φίλτρανση δεν μπορώ δυστυχώς να χρησιμοποιήσω Undergravel λόγω φυτών οπότε θα δουλέψει το biobox που έχει γεμάτο siporax με μια αντλία eheim 600l/h που στην αρχή θα υποστηριχθεί και με ένα Eheim 2073.

Θερμοστάτης 200watt
Φωτισμός 2χ30watt

Το θέμα της ψύξης με απασχολεί ακόμα και είναι ουσιαστικά ο καταλύτης αφού αποκλείω το chiller και τη λύση με ανεμιστηράκια, δηλαδή ότι επιλέξω από φυτά και ζωντανά θα πρέπει να αντέχουν σε θερμοκρασίες που μπορεί να φτάσουν και τους 30C το καλοκαίρι.

Κουραμπιές
22-10-12, 11:29
Νομιζα undergravel δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ουτως η αλλως αν εχεις γαριδες στο ενυδρειο. Κανω λαθος? Το σπιτι φαινεται πολυ δροσερο Αλεξανδρε λες το καλοκαιρι να βαρεσει τετοιες θερμοκρασιες εκει?? Πολυ περιεργο ψαρι αυτο το iriatherina werneri....περιμενα να δω καμια αθερινα. :D :D

Alex_Salonica
22-10-12, 12:11
Νομιζα undergravel δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ουτως η αλλως αν εχεις γαριδες στο ενυδρειο. Κανω λαθος? Το σπιτι φαινεται πολυ δροσερο Αλεξανδρε λες το καλοκαιρι να βαρεσει τετοιες θερμοκρασιες εκει?? Πολυ περιεργο ψαρι αυτο το iriatherina werneri....περιμενα να δω καμια αθερινα. :D :D

Κάνεις λάθος, για τις γαρίδες είναι το ιδανικό, για τα φυτά(με ρίζες) είναι ακατάλληλο.

Το σπίτι γενικά είναι δροσερό αλλά το καλοκαίρι με τους καύσωνες τα 30άρια είναι δεδομένα.

Κουραμπιές
22-10-12, 12:26
Α οκ πασο :) :)

philorian
22-10-12, 12:28
πολυ ομορφο θα γινει και αν βρεις και αυτο το ψαρακι θα γινει τελειο.και γω ψαχνομαι για γαριδες οποτε δες τι θα πει ο γερμανος και πες μου!

nicpapa
23-10-12, 00:04
sulawesi μιας και τις αναιφερες τι εχεις δοκιμασει? Απο τι ξερω θελουν ph 8-8..5 και μαλακο νερο.
Τωρα οι tiger δεν με ενθουσιασαν ποτε... εκτος αν συνδιασεις με καποιο ειδος neocaridina...
Το νερο θα ειναι φτιαχτο ? Η απο την βρυση ?

Alex_Salonica
23-10-12, 00:19
Είχα sulawesi τις cardinal αλλά δεν κατάφερα να κάνω αναπαραγωγή. Θέλουν PH 7,5 με 8 και μαλακό νερό.
Θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης δεν είμαι για Α/Ο αυτό το διάστημα.
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να διατηρήσει sulawesi με μια οσμωση και ένα ειδικό trace που βγάλανε ειδικά για sulawesi μπορεί δημιουργήσει το κατάλληλο νερό.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει, θα δείξει

Κλεόβουλος
23-10-12, 07:06
Αλεξ αγνώριστο το έκανες το ενυδρείο :)
Με το καλό και τα ζωντανάαααα...

snakepanos
23-10-12, 08:10
Αντε αντε επιτελούς,,με το καλο περιμενουμε και αλλες φωτο.

bloskas
14-11-12, 17:35
πως παει αλεξ το ενυδρειο?!:cool:

Alex_Salonica
14-11-12, 19:10
Φεεεεεεετα.. :)

Εδώ και 2 βδομάδες είμαι άρρωστος οπότε είναι σε αναμονή και το ενυδρείο. Άσε που δεν βρήκα και λάβα πέτρες και περιμένω νέα παραλαβή

Alex_Salonica
01-12-12, 18:21
Σήμερα βρήκα επιτέλους λίγο ελεύθερο χρόνο και έστησα το hardscape! :)

Η επιρροή από Αφρική είναι εμφανής και το νταμαροποίησα λίγο! :D
Βέβαια επέλεξα λάβα πέτρες που είναι πορώδες και ότι καλύτερο για τις γαριδούλες, έ όταν μπουν και τα φυτά πιστεύω θα δείξει καλύτερα.

Σίγουρα στη πορεία όσον αφορά το aquascape θα γίνουν διάφορες μικροαλλαγές.

Το ενυδρείο θα γεμίσει με νερό όσμωσης αύριο και θα προστεθεί Sulawesi mineral salt αφού θέλω να έχω τις ιδανικές συνθήκες και δεν θέλω να το ρισκάρω με νερό βρύσης.
Ο στόχος είναι PH8 με ανθρακική σκληρότητα 4-5.

Ορίστε το αρχικό αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0120.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0118.jpg

freediver
01-12-12, 18:38
ΠΟΛΥ όμορφο! Και αυτή η ρίζα... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Savou
01-12-12, 18:41
Τελειο!!
Η ριζα ειναι απιστευτη!!!

paco
01-12-12, 18:54
πραγματι ομορφη η ριζα
μπαινοντας και η πρασιναδα θα δειξει περισσοτερο
θα μου κολουσε περισσοτερο εμφανισιακα και πρακτικα (μεγαλυτερο ευρως κυκλοφοριας) να εβαζες το εσωτερικο φιλτρο δεξια η αριστερα του ενυδρειου

Κλεόβουλος
01-12-12, 19:24
Άντε Γαριδο-Κράτορα προχώρα! :)

Andros
01-12-12, 19:30
Αμα του αλλου πιανουν τα χερια του κανει μαγικα πραγματα...

Μαγεια Αλεξανδρε!!

Alex_Salonica
01-12-12, 19:47
ΠΟΛΥ όμορφο! Και αυτή η ρίζα... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Τελειο!!
Η ριζα ειναι απιστευτη!!!
Σας ευχαριστώ! :p κι εμένα μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη ρίζα

πραγματι ομορφη η ριζα
μπαινοντας και η πρασιναδα θα δειξει περισσοτερο
θα μου κολουσε περισσοτερο εμφανισιακα και πρακτικα (μεγαλυτερο ευρως κυκλοφοριας) να εβαζες το εσωτερικο φιλτρο δεξια η αριστερα του ενυδρειου
Που είσαι ρε Μπίλλυ; :p
Το φίλτρο εκεί ήταν από την μάνα του και δεν μπήκα στην διαδικασία να το αλλάξω, εξάλλου για κυκλοφορία και επιπλέον φίλτρανση θα μπει κι ένα EHEIM 2073

Άντε Γαριδο-Κράτορα προχώρα! :)
Ακάθεκτος! :D

Αμα του αλλου πιανουν τα χερια του κανει μαγικα πραγματα...

Μαγεια Αλεξανδρε!!
Σ ευχαριστώ Άνδρο! :)

exelix
01-12-12, 20:21
Κάτι μου θυμίζει, μωρέ κάτι μου θυμίζει...:rolleyes:
http://equator.web.fc2.com/indonesia-sulawesi-danaomatano.htm

Μου αρέσει πολύ! Το πήρες απόφαση τελικά να φέρεις από εξωτερικό;

Alex_Salonica
01-12-12, 21:13
Κάτι μου θυμίζει, μωρέ κάτι μου θυμίζει...:rolleyes:
http://equator.web.fc2.com/indonesia-sulawesi-danaomatano.htm

Μου αρέσει πολύ! Το πήρες απόφαση τελικά να φέρεις από εξωτερικό;

Έτσι λέω... :rolleyes:

nikolakis94
01-12-12, 21:20
Πολυ ωραιο το στησιμο.Μ αρεσε πολυ η ριζα.

Ερωτηση:Την ριζα απο που την πηρες?(Στειλε π.μ αν θελεις για να μην κανουμε και διαφημιση.)

snakepanos
01-12-12, 21:30
Ωραιο το ενυδρειο σου αλεξ,,και η ριζα ολα τα λεφτα ,,,αν δεν κανω λαθος την πηρες απο εκει που σε εστηλα εγω ,,γιατι κατι μου θυμηζει αυτη η ριζα.
Θα τα πουμε αυριο απο κοντα.

Κουραμπιές
01-12-12, 22:14
Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο αλεξανδρε!! Επαθα πλακα με τη ριζα και το ολο αποτελεσμα πανεμορφο!!! Μονο μουκανε εντυπωση που εγραψες για πετρες λαβας. Εμενα οι δικες μου ειναι πολυ διαφορετικες, κατακοκινες σε καποιες πλευρες και λιγο πιο καφε και πορωδεις σε αλλες. Απο πανγκεα. Αν θες να ανταλαξουμε καμια αν θες ακομα περισσοτερη αντιθεση με τα φυτα.

lingistis
02-12-12, 00:22
Άλεξ... καλά τα πας :D

Καρδινάλιοι;;;

Alex_Salonica
02-12-12, 00:54
Ωραιο το ενυδρειο σου αλεξ,,και η ριζα ολα τα λεφτα ,,,αν δεν κανω λαθος την πηρες απο εκει που σε εστηλα εγω ,,γιατι κατι μου θυμηζει αυτη η ριζα.
Θα τα πουμε αυριο απο κοντα.
Δεν κάνεις λάθος :p
Τα λέμε από κοντά

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο αλεξανδρε!! Επαθα πλακα με τη ριζα και το ολο αποτελεσμα πανεμορφο!!! Μονο μουκανε εντυπωση που εγραψες για πετρες λαβας. Εμενα οι δικες μου ειναι πολυ διαφορετικες, κατακοκινες σε καποιες πλευρες και λιγο πιο καφε και πορωδεις σε αλλες. Απο πανγκεα. Αν θες να ανταλαξουμε καμια αν θες ακομα περισσοτερη αντιθεση με τα φυτα.
Ευχαριστώ Σπύρο,
οι συγκεκριμένες πέτρες διαλέχθηκαν από διάφορα κομμάτια. Πάει τώρα μπήκανε.

Άλεξ... καλά τα πας :D

Καρδινάλιοι;;;

Ε ναι, λέω να ξαναδοκιμάσω :)

nicpapa
03-12-12, 13:56
Αντε επιτέλους... Καλό στρώσιμο..:D

Alex_Salonica
05-03-13, 12:04
Μπήκε λίγη πρασινάδα...
Περιμένω να πάρουν λίγο πάνω τους τα φυτά για να δω πως θα τα βάλω στη τελική τους θέση

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0297_zpse8b5a648.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0304_zps454cc324.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0300_zps88747496.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dsc_0298_zps4cc388e8.jpg

Σε γενικές γραμμές το ενυδρείο είναι έτοιμο για να φιλοξενήσει τελικά sulawesi γαρίδες
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-whiteorchid_zps8e017fb8.jpg

nicpapa
05-03-13, 12:18
Ωραιά πράματα , για πες λιγα χαρακτηριστικά για τις γαριδουλες, τι υποστρωμα έβαλες?
Ειναι λιγο δυσκολες με το ph αν θυμαμαι θελουν μαλακο νερο με υψηλό ph.

thanasis76
05-03-13, 12:43
πολυ ομορφο το ενυδρειο... και πανεμορφες οι γαριδες!!!! πες μας λιγα στοιχεια για τις γαριδες σου... θα τις φερεις μονος?? τι παραγγειλες???

Alex_Salonica
05-03-13, 13:43
Ωραιά πράματα , για πες λιγα χαρακτηριστικά για τις γαριδουλες, τι υποστρωμα έβαλες?
Ειναι λιγο δυσκολες με το ph αν θυμαμαι θελουν μαλακο νερο με υψηλό ph.

Στο ποστ 9 αναφέρω για το υπόστρωμα.
Οι συγκεκριμένες γαριδούλες είναι οι white orchid και είναι από τις "εύκολες" sulawesi γαρίδες..
Καλά θυμάσαι, θέλουν PH 8 και μαλακό νερό.

πολυ ομορφο το ενυδρειο... και πανεμορφες οι γαριδες!!!! πες μας λιγα στοιχεια για τις γαριδες σου... θα τις φερεις μονος?? τι παραγγειλες???

Λογικά τον άλλο μήνα θα κάνω παραγγελία γαρίδες από εξωτερικό φυσικά.
Θα ήθελα να βρω την συγκεκριμένη γαρίδα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω

thanasis76
05-03-13, 13:58
Λογικά τον άλλο μήνα θα κάνω παραγγελία γαρίδες από εξωτερικό φυσικά.
Θα ήθελα να βρω την συγκεκριμένη γαρίδα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρω

ευχομαι να την βρεις και να την θαυμασουμε στο πανεμορφο ενυδρειο που ετοιμασες!!!!:smt023:smt023

Alex_Salonica
05-03-13, 19:39
ευχομαι να την βρεις και να την θαυμασουμε στο πανεμορφο ενυδρειο που ετοιμασες!!!!:smt023:smt023

Ευχαριστώ Θανάση, το βλέπω όμως αρκετά δύσκολο, αν δεν βρω τη συγκεκριμένη γαρίδα θα πάω για cardinal
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-sulawesi-cardinal-shrimp_zps73fa56ed.jpg

ChocolatePuma
05-03-13, 19:42
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!!:smt023

Ερώτηση : Στην πρώτη φωτογραφία, περίπου στη μέση, τι είναι αυτά τα 2 που φαίνονται σαν "πλέγματα" (ακουμπάνε στον πυθμένα) ?

Για τις "υποψήφιες" γαρίδες...δεν έχω σχόλια! :D

snakepanos
05-03-13, 19:58
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!!:smt023

Ερώτηση : Στην πρώτη φωτογραφία, περίπου στη μέση, τι είναι αυτά τα 2 που φαίνονται σαν "πλέγματα" (ακουμπάνε στον πυθμένα) ?

Για τις "υποψήφιες" γαρίδες...δεν έχω σχόλια! :D


Φυτα ειναι αυτα τα πλεγματα που λες φιλος.:D



Επιτελους ειδαμε το ενυδρειο του ALEX γεμάτο ,,
Πολυ ομορφο Αλεξη τουμπανο ειναι.:smt023:smt023

ChocolatePuma
05-03-13, 20:05
Φυτα ειναι αυτα τα πλεγματα που λες φιλος.:D



Επιτελους ειδαμε το ενυδρειο του ALEX γεμάτο ,,
Πολυ ομορφο Αλεξη τουμπανο ειναι.:smt023:smt023

Δεν εννοω τα φυτα :cool:
Στο μέσο της εικόνας...σχετικά μπροστά

snakepanos
05-03-13, 20:09
Ειναι πετρες επιπεδες που εβαλε επανω πλεγμα για να πιάσει η moss .;);)

ChocolatePuma
05-03-13, 20:12
Ειναι πετρες επιπεδες που εβαλε επανω πλεγμα για να πιάσει η moss .;);)

Τώρα το πας καλά..:D

Τι είδους πλεγμα? Μεταλικό ή πλαστικό?
Πόσο καιρό μετά, βγάζεις το τούλι?
Το πλέγμα στη συνέχεια μπαίνει στο χαλίκι ή ακολουθείς άλλη μέθοδο?
+-4

sarpijk
05-03-13, 20:16
Πανεμορφο το εκανες Αλεξ! Με το καλο και οι γαριδες:smt023

snakepanos
05-03-13, 20:30
Τώρα το πας καλά..:D

Τι είδους πλεγμα? Μεταλικό ή πλαστικό?
Πόσο καιρό μετά, βγάζεις το τούλι?
Το πλέγμα στη συνέχεια μπαίνει στο χαλίκι ή ακολουθείς άλλη μέθοδο?
+-4
Πλαστικο ειναι.
Δεν το βγαζεις το πλεγμα ,,ειναι σαν την πετονιά που βαζεις για τυλίξεις την jawa moss σε ξυλο.
Για περισσότερα στηλε ενα ΠΜ στον Αλεξ θα σε πει αυτος .

ChocolatePuma
05-03-13, 20:32
Πλαστικο ειναι.
Δεν το βγαζεις το πλεγμα ,,ειναι σαν την πετονιά που βαζεις για τυλίξεις την jawa moss σε ξυλο.
Για περισσότερα στηλε ενα ΠΜ στον Αλεξ θα σε πει αυτος .

H αλήθεια είναι πως τόση ώρα...τον Αλεξ ρωτάω...:D:D:D
Άρα το πλέγμα βυθίζεται στη συνέχεια στο χαλίκι?

snakepanos
05-03-13, 20:36
Θα εχει πολυ δουλεια και δεν βλεπει το ποστ φιλος.;)

Alex_Salonica
05-03-13, 22:13
Τώρα το πας καλά..:D

Τι είδους πλεγμα? Μεταλικό ή πλαστικό?
Πόσο καιρό μετά, βγάζεις το τούλι?
Το πλέγμα στη συνέχεια μπαίνει στο χαλίκι ή ακολουθείς άλλη μέθοδο?
+-4

Είναι πλαστικά πλέγματα, μέσα έχουν star moss, αν με το καλό πάρει τα πάνω του θα αρχίσει να αναπτύσσεται(πολύ αργά) και θα καλύψει το πλέγμα. Δεν χρειάζεται να βγει το πλέγμα όταν καλυφθεί.

Πανεμορφο το εκανες Αλεξ! Με το καλο και οι γαριδες:smt023

Ευχαριστώ :p και στα δικά σου :D

lingistis
05-03-13, 23:54
white orchid.... ζηλιάρη!!! :D

Άλεξ ψάξε από Ιταλία μέσω face book, εκεί θα βρεις ;)


Δεν έχω face book αλλά θα με αναγκάσουν να ανοίξω λογαριασμό αφού όλοι οι ευρωπαίοι εκεί συζητάνε πλέον.

Alex_Salonica
06-03-13, 12:19
white orchid.... ζηλιάρη!!! :D

Άλεξ ψάξε από Ιταλία μέσω face book, εκεί θα βρεις ;)


Δεν έχω face book αλλά θα με αναγκάσουν να ανοίξω λογαριασμό αφού όλοι οι ευρωπαίοι εκεί συζητάνε πλέον.

Για πες περισσότερες πληροφορίες!

snakepanos
06-03-13, 12:56
Εγω παντος ειδα κατι γαριδες δεν θυμαμε πως τις λενε ,στο πετ στην Ηλιούπολη,ηταν αυτες η fire και της αλλες που ειναι ασπρο κοκκινο .
Πανε να δεις και αυτες αν θελεις Αλεξ.

Alex_Salonica
06-03-13, 13:10
Εγω παντος ειδα κατι γαριδες δεν θυμαμε πως τις λενε ,στο πετ στην Ηλιούπολη,ηταν αυτες η fire και της αλλες που ειναι ασπρο κοκκινο .
Πανε να δεις και αυτες αν θελεις Αλεξ.

Ευχαριστώ Πάνο αλλά όπως προανέφερα ψάχνω για Sulawesi γαρίδες, λίγο δύσκολο έως αδύνατο να βρεις στην Ελλάδα και ειδικά Θεσσαλονίκη

exelix
06-03-13, 13:13
Αλέξανδρε έχεις ξαναβάλει star moss στο νερό και σου έζησε;

Alex_Salonica
06-03-13, 13:19
Αλέξανδρε έχεις ξαναβάλει star moss στο νερό και σου έζησε;

Είχα βάλει άλλη μια φορά αλλά είχα γαρίδες τότε μέσα και πριν προλάβει να πάρει τα πάνω του οι γαρίδες κυριολεκτικά τη διαμέλισαν!
Ελπίζω αυτή τη φορά να πιάσει...:rolleyes:

maria p
06-03-13, 19:03
πολύ ιδιαίτερο ενυδρείο! πανέμορφο!
το περίεργο φυτό με τα μεγάλα διχτυωτά φύλλα εξαιρετικό και η sulawesi γαρίδα πολύ κομψή.
με το καλό να τις αποκτήσεις

nikolakis94
06-03-13, 19:07
Εξαιρετικο το ενυδρειο μπραβο!!

Alex_Salonica
06-03-13, 20:00
πολύ ιδιαίτερο ενυδρείο! πανέμορφο!
το περίεργο φυτό με τα μεγάλα διχτυωτά φύλλα εξαιρετικό και η sulawesi γαρίδα πολύ κομψή.
με το καλό να τις αποκτήσεις

Ευχαριστώ :)
To περίεργο φυτό με τα μεγάλα διχτυωτά φύλλα είναι το aponogeton madagascariensis. Είναι από τα δύσκολα-εύκολα φυτά που απλά ή σου κάθεται ή όχι.

Εξαιρετικο το ενυδρειο μπραβο!!
Ευχαριστώ

lingistis
06-03-13, 20:12
Για πες περισσότερες πληροφορίες!

Εχεις π.μ. :smt023

nazgul
06-03-13, 21:15
Αλεξανδρε εγινε πολυ ωραιο ε?
Αντε να δουμε και τις γαριδες στα κοντα! :D

Alex_Salonica
12-03-13, 12:17
Σήμερα έκανα μετρήσεις

PH=8
GH=7
KH=4
TDS=135

Το ενυδρείο είναι έτοιμο ξεκινάει η ανεύρεση γαρίδων :)

el.stel
13-03-13, 12:50
Όμορφα πράγματα!! Αν έχεις καμία σημαντική και χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την ανεύρεση, ρίξε και εδώ τίποτα και για εμάς που ψαχνόμαστε.;):D

thanasis76
13-03-13, 13:00
Σήμερα έκανα μετρήσεις

PH=8
GH=7
KH=4
TDS=135

Το ενυδρείο είναι έτοιμο ξεκινάει η ανεύρεση γαρίδων :)
αντε...... με το καλο!!!!!

lingistis
13-03-13, 15:55
Αλέξανδρε, μπορείς να γράψεις λίγο για το αλάτι που βάζει στο νερό και γενικά πως ετοιμάζεις το νερό ;)

Alex_Salonica
13-03-13, 16:13
Αλέξανδρε, μπορείς να γράψεις λίγο για το αλάτι που βάζει στο νερό και γενικά πως ετοιμάζεις το νερό ;)

Η διαδικασία είναι πολύ απλή.
Στο βαρέλι με το νερό από την Α/Ο το φέρνω σε θερμοκρασία λίγο υψηλότερη από του ενυδρείου και ρίχνω την ανάλογη ποσότητα από το mineral.
Αφήνω το νερό με ένα κυκλοφορητή για λίγη ώρα και μέχρι να διαλυθεί τελείως το αλάτι και μετά κανονικά το ρίχνω στο ενυδρείο.

Όσο ποιο ζεστό το νερό τόσο πιο εύκολα διαλύεται το αλάτι.
Το ενυδρείο μου έχει 28C, το νερό της αλλαγής το ανεβάζω περίπου στους 35 με 40 βαθμούς C. Έως ότου διαλυθεί το αλάτι έχει πέσει και η θερμοκρασία κοντά στους 28 που είναι και η θερμοκρασία του ενυδρείου.

To mineral που χρησιμοποιώ είναι αυτό http://www.ebay.com/itm/SALTY-SHRIMP-SULAWESI-8-5-PERFECT-PH-AND-MINERALS-FOR-RO-WATER-100G-/271006574732?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3f1940288c

nikolaosbouk
13-03-13, 18:31
Αλεξανδρος ο μέγιστος.... επανήλθε δριμύτερος!!:rolleyes:

nicpapa
14-03-13, 23:09
Αλεξανδρε γιατί δεν βαζει αυτές?
caridina spinata και caridina dennerli.
Θελω να στησω ενυδρειο με τις συγκερκιμένες.
Εκτος απο το μινεραλ χρειάζεται ειδικο υποστρωμα ή ουδέτερο ?
https://www.youtube.com/watch?v=7ahnLfDcwJY

Alex_Salonica
15-03-13, 00:41
Αλεξανδρε γιατί δεν βαζει αυτές?
caridina spinata και caridina dennerli.
Θελω να στησω ενυδρειο με τις συγκερκιμένες.
Εκτος απο το μινεραλ χρειάζεται ειδικο υποστρωμα ή ουδέτερο ?
https://www.youtube.com/watch?v=7ahnLfDcwJY

Cardinal είχα και αφού δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω από μια δεκάδα για κάθε είδος αποφάσισα για τις white orchids αφού θεωρούνται και οι ευκολότερες sulawesi.
Να στήσεις κι εσύ και βάλε cardinal για να κάνουμε ανταλλαγές :D
Χρειάζεσαι ουδέτερο υπόστρωμα. Αν πας μόνο για μοςς απλό χαλαζιακό(ενυδρειακό) λεπτόκοκκο χαλίκι είναι μια χαρά.
Ότι χρειαστείς εδώ είμαι :)

nicpapa
16-03-13, 23:29
Cardinal είχα και αφού δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω από μια δεκάδα για κάθε είδος αποφάσισα για τις white orchids αφού θεωρούνται και οι ευκολότερες sulawesi.
Να στήσεις κι εσύ και βάλε cardinal για να κάνουμε ανταλλαγές :D
Χρειάζεσαι ουδέτερο υπόστρωμα. Αν πας μόνο για μοςς απλό χαλαζιακό(ενυδρειακό) λεπτόκοκκο χαλίκι είναι μια χαρά.
Ότι χρειαστείς εδώ είμαι :)

Αλεξανδρε θα σε ζαλίσω λίγάκι ... :D
Πετυχες αναπαραγωγη με τις denerli ?
Ποια η διαφορά με τα μινεραλς salty shrimps εχει 7.5 και 8.5 ,εγω για denerli ποιο χρειάζομαι?
Για εποχη παραγγελιας απο γερμανια τελη μαιου με αρχές ιοιυνιου ειναι καλά για την θερμοκρασία?
Τις τιμές που ανεφερες παραπάνω τις πέτυχες μόνο με μινεραλ και Αο σωστά?
Για υποστρωμα θα μπει μονο χαλαζιακο χαλικι, και απο φυτα μονο μοος και θα προσπαθησω να αναπτυξω μέσα cladophora algae.
To ενυδρειακι θα είναι λογικά 60 λιτρα...
Απο τι ειδα τα περισσοτερα ειδη sulawesi δεν υβριδιζουν μεταξυ τους.

Alex_Salonica
17-03-13, 19:36
Αλεξανδρε θα σε ζαλίσω λίγάκι ... :D
Πετυχες αναπαραγωγη με τις denerli ?
Ποια η διαφορά με τα μινεραλς salty shrimps εχει 7.5 και 8.5 ,εγω για denerli ποιο χρειάζομαι?
Για εποχη παραγγελιας απο γερμανια τελη μαιου με αρχές ιοιυνιου ειναι καλά για την θερμοκρασία?
Τις τιμές που ανεφερες παραπάνω τις πέτυχες μόνο με μινεραλ και Αο σωστά?
Για υποστρωμα θα μπει μονο χαλαζιακο χαλικι, και απο φυτα μονο μοος και θα προσπαθησω να αναπτυξω μέσα cladophora algae.
To ενυδρειακι θα είναι λογικά 60 λιτρα...
Απο τι ειδα τα περισσοτερα ειδη sulawesi δεν υβριδιζουν μεταξυ τους.

Όταν είχα τις cardinal δεν κυκλοφορούσαν ακόμα τα συγκεκριμένα mineral και τις είχα σε νερό βρύσης με Α/Ο. Φυσικά δεν κατάφερα ποτέ αναπαραγωγή ούτε καν έκδυση στον 1,5 χρόνο που τις είχα.

Για τις cardinal χρειάζεσαι το 7,5.
Μάιο-Ιούνιο είναι μια χαρά για παραγγελία
Ναι μόνο Α/Ο και mineral.
Εφόσον θα έχεις μόνο μοςς κοίτα αν μπορείς να βάλεις φίλτρο βυθού και αν καταφέρεις και την cladophora ακόμα καλύτερα.
60 λίτρα είναι καλά και δεν έχεις φόβο υβριδισμού με τα περισσότερα είδη sulawesi αν και ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για όλα τα είδη.

Καλή αρχή!

nicpapa
18-03-13, 18:43
Όταν είχα τις cardinal δεν κυκλοφορούσαν ακόμα τα συγκεκριμένα mineral και τις είχα σε νερό βρύσης με Α/Ο. Φυσικά δεν κατάφερα ποτέ αναπαραγωγή ούτε καν έκδυση στον 1,5 χρόνο που τις είχα.

Για τις cardinal χρειάζεσαι το 7,5.
Μάιο-Ιούνιο είναι μια χαρά για παραγγελία
Ναι μόνο Α/Ο και mineral.
Εφόσον θα έχεις μόνο μοςς κοίτα αν μπορείς να βάλεις φίλτρο βυθού και αν καταφέρεις και την cladophora ακόμα καλύτερα.
60 λίτρα είναι καλά και δεν έχεις φόβο υβριδισμού με τα περισσότερα είδη sulawesi αν και ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για όλα τα είδη.

Καλή αρχή!

Ok Αλέξανδρε, μιας και σιγουρα ειχες ψαχτει , απο παραμετρους ?
tds , Gh , κh , ph , θερμοκρασία τι είχες καταληξει.. ?
Ευχαριστώ.

Alex_Salonica
19-03-13, 13:42
Ok Αλέξανδρε, μιας και σιγουρα ειχες ψαχτει , απο παραμετρους ?
tds , Gh , κh , ph , θερμοκρασία τι είχες καταληξει.. ?
Ευχαριστώ.

Σχεδόν όλες οι cardinal πλέον είναι από αναπαραγωγές σε ενυδρεία οπότε καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε τι παραμέτρους τις κρατάει ο εκτροφέας.
Οι περισσότεροι Γερμανοί εκτροφείς τις έχουν στις εξής παραμέτρους

PH:7-7,5
GH:5-10
KH:3-8
TEMP:~27C
TDS:~200

Πάντως, τα αρχικά άτομα cardinal ήρθαν από τη λίμνη Matano με τις εξής παραμέτρους:

PH:8,5
GH:7
KH:5
TEMP:28,7
TDS:87,5
Οξυγόνο:6.93(mg/l)
Conductance: (μS) 175

Να επισημάνω με την ευκαιρία το θέμα οξυγόνο.
Επειδή πρέπει να έχουμε αυξημένη θερμοκρασία είναι δεδομένο ότι το οξυγόνο στο ενυδρείο μας θα είναι μειωμένο. Ειδικά το βράδυ αν έχουμε και φυτά μέσα στο ενυδρείο ίσως υπάρξει πρόβλημα και "ανεξήγητοι" θάνατοι των γαρίδων μας.
Σε μικρά ενυδρεία 50-100 λίτρα ένα αερόφιλτρο είναι απαραίτητο.
Για να καταλάβουμε τη σχέση θερμοκρασίας-οξυγόνου σας παραθέτω και τον παρακάτω πίνακα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-oxygensolubility_zps25f74386.jpg

nicpapa
19-03-13, 23:54
Σχεδόν όλες οι cardinal πλέον είναι από αναπαραγωγές σε ενυδρεία οπότε καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε τι παραμέτρους τις κρατάει ο εκτροφέας.
Οι περισσότεροι Γερμανοί εκτροφείς τις έχουν στις εξής παραμέτρους

PH:7-7,5
GH:5-10
KH:3-8
TEMP:~27C
TDS:~200

Πάντως, τα αρχικά άτομα cardinal ήρθαν από τη λίμνη Matano με τις εξής παραμέτρους:

PH:8,5
GH:7
KH:5
TEMP:28,7
TDS:87,5
Οξυγόνο:6.93(mg/l)
Conductance: (μS) 175

Να επισημάνω με την ευκαιρία το θέμα οξυγόνο.
Επειδή πρέπει να έχουμε αυξημένη θερμοκρασία είναι δεδομένο ότι το οξυγόνο στο ενυδρείο μας θα είναι μειωμένο. Ειδικά το βράδυ αν έχουμε και φυτά μέσα στο ενυδρείο ίσως υπάρξει πρόβλημα και "ανεξήγητοι" θάνατοι των γαρίδων μας.
Σε μικρά ενυδρεία 50-100 λίτρα ένα αερόφιλτρο είναι απαραίτητο.
Για να καταλάβουμε τη σχέση θερμοκρασίας-οξυγόνου σας παραθέτω και τον παρακάτω πίνακα.

Οκ ευχαριστώ Αλέξανδρε.
Ναι για το οξυγόνο το γνωρίζω , ετσι και αλλιως εχω αεραντλία σε όλα τα γαριδάδικα, με η χωρις co2 ,και το καλοκαίρι μπαινουν οι ανεμιστήρες..
Αλέξανδρε, για να φέρεις το νερό σε τέτοιες παραμέτρους που αναφέρεις παραπάνω , θέλει μεγάλη ποσοτητα απο τα μινεραλς ? ΣΟυ βγάζουνε καιρό ?

Alex_Salonica
20-03-13, 12:00
Αλεξανδρε εγινε πολυ ωραιο ε?
Αντε να δουμε και τις γαριδες στα κοντα! :D

Όμορφα πράγματα!! Αν έχεις καμία σημαντική και χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την ανεύρεση, ρίξε και εδώ τίποτα και για εμάς που ψαχνόμαστε.;):D

Περιμένω ενημέρωση τις επόμενες ημέρες για εισαγωγή γαρίδων και τα διαθέσιμα είδη. Θα ενημερώσω σχετικά για όποιος θέλει να κάνουμε ομαδική.

Αλεξανδρος ο μέγιστος.... επανήλθε δριμύτερος!!:rolleyes:

Άντε Νικόλα σε βλέπω κι εσένα έτοιμο για ένα γαριδάδικο :D

thanasis76
20-03-13, 12:59
πολυ χρησιμες πληροφοριες... ευχαριστουμε!!!!! αντε να μπαινουν οι γαριδεςςςςςςς+-2+-2

el.stel
20-03-13, 23:43
Αλέξανδρε, εγώ στο 80αρι μου έχω
PH = 8
GH = 5
KH = 3
Κάνω αλλαγές με νερό βρύσης μόνο, το οποίο έχει πολύ μεγαλύτερες σκληρότητες( GH και KH κοντά στο 12) και συμπληρώνω με όσμωση τις εξατμίσεις. Οι σκληρότητες πέφτουν λόγω του υπερβολικά μεγάλου αριθμού MTSnails και ramshorn που έχω. Θα μπορούσα να βάλω κάποιο είδος cardinal πιστεύεις? Με ψήνουν τον τελευταίο χρόνο, αλλά επειδή συνεχώς διαβάζω για το πόσο δύσκολες είναι στη διατήρηση τους …δεν.

Alex_Salonica
21-03-13, 12:51
Αλέξανδρε, εγώ στο 80αρι μου έχω
PH = 8
GH = 5
KH = 3
Κάνω αλλαγές με νερό βρύσης μόνο, το οποίο έχει πολύ μεγαλύτερες σκληρότητες( GH και KH κοντά στο 12) και συμπληρώνω με όσμωση τις εξατμίσεις. Οι σκληρότητες πέφτουν λόγω του υπερβολικά μεγάλου αριθμού MTSnails και ramshorn που έχω. Θα μπορούσα να βάλω κάποιο είδος cardinal πιστεύεις? Με ψήνουν τον τελευταίο χρόνο, αλλά επειδή συνεχώς διαβάζω για το πόσο δύσκολες είναι στη διατήρηση τους …δεν.

Οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι κοντά στις ιδανικές, καλό θα ήταν όμως να ανεβάσεις λίγο το ΚΗ για να έχεις πιο σταθερό το PH.
Θέλει όμως προσοχή με τον υπερπληθυσμό των σαλιγκαριών για την ποιότητα του νερού σου, οι άλλες μετρήσεις σου ποιες είναι; τι άλλα έχεις μέσα στο ενυδρείο;

nikosm1
21-03-13, 13:11
Απίθανος είσαι Αλέξανδρε, φοβερό στήσιμο.
Οι γαρίδες σου υπάρχουν εδώ, αλλά όπως θα είδες δεν στέλνουνε στην Ελλάδα.

Alex_Salonica
21-03-13, 13:14
Απίθανος είσαι Αλέξανδρε, φοβερό στήσιμο.
Οι γαρίδες σου υπάρχουν εδώ, αλλά όπως θα είδες δεν στέλνουνε στην Ελλάδα.

Έχω όμως έναν καλό φίλο στο Λονδίνο που μπορεί να κανονίσει να μου τα στείλει αυτός ;)

nikosm1
21-03-13, 14:24
Έχω όμως έναν καλό φίλο στο Λονδίνο που μπορεί να κανονίσει να μου τα στείλει αυτός ;)

Any time!

el.stel
21-03-13, 15:30
Οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι κοντά στις ιδανικές, καλό θα ήταν όμως να ανεβάσεις λίγο το ΚΗ για να έχεις πιο σταθερό το PH.
Θέλει όμως προσοχή με τον υπερπληθυσμό των σαλιγκαριών για την ποιότητα του νερού σου, οι άλλες μετρήσεις σου ποιες είναι; τι άλλα έχεις μέσα στο ενυδρείο;


Την θερμοκρασία μέχρι τώρα την κρατούσα στους 25 τον χειμώνα και το καλοκαίρι στους 27 με ανεμιστηράκια (χωρίς αυτά θα πήγαινε 29-30!!). Νιτρικά και αμμωνία δεν έχω. Η φίλτρανση είναι καλή. Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχει μέσα ένα θηλυκό Ancistrus, 3 -4 είδη moss και anubias nana καθώς και μια μικρή ποσότητα cuba. Κάπου είχα διαβάσει πως επειδή το συγκεκριμένο είδος γαρίδας είναι δύσκολο να τραφεί με τροφές εμπορίου , είναι καλό να υπάρχουν πολλά σαλιγκάρια στο ενυδρείο καθώς τρέφονται από τα περιττώματα τους.

Πάντως το ενυδρείο το προόριζα για να βάλω μονομάχο, αλλά σιγά σιγά με βλέπω να το γυρίζω πάλι. Πότε σκέφτεσαι να παραγγειλεις?:D:D

Alex_Salonica
21-03-13, 15:54
Την θερμοκρασία μέχρι τώρα την κρατούσα στους 25 τον χειμώνα και το καλοκαίρι στους 27 με ανεμιστηράκια (χωρίς αυτά θα πήγαινε 29-30!!). Νιτρικά και αμμωνία δεν έχω. Η φίλτρανση είναι καλή. Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχει μέσα ένα θηλυκό Ancistrus, 3 -4 είδη moss και anubias nana καθώς και μια μικρή ποσότητα cuba. Κάπου είχα διαβάσει πως επειδή το συγκεκριμένο είδος γαρίδας είναι δύσκολο να τραφεί με τροφές εμπορίου , είναι καλό να υπάρχουν πολλά σαλιγκάρια στο ενυδρείο καθώς τρέφονται από τα περιττώματα τους.

Πάντως το ενυδρείο το προόριζα για να βάλω μονομάχο, αλλά σιγά σιγά με βλέπω να το γυρίζω πάλι. Πότε σκέφτεσαι να παραγγειλεις?:D:D

Την θερμοκρασία θα πρέπει να την ανεβάσεις στους 28 το χειμώνα και το καλοκαίρι ..βγάλε τα ανεμιστηράκια ;)
Ο ancistrus καλό είναι να βγει γιατί είναι αρκετά ρυπογόνο ψαράκι.
Όντως δεν δέχονται εύκολα τυποποιημένες τροφές αλλά τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με άλγη και μικροοργανισμούς. Τα σαλιγκάρια βοηθάνε με τα περιττώματα τους στην ανάπτυξη των μικροοργανισμών-δεν τρώγονται τα περιττώματα τους- :p

Δεν θέλουν δυνατό φωτισμό και φυσικά ούτε CO2 οπότε η cuba καλύτερα να βγει.
Αν βρω τίποτα για παραγγελία θα ενημερώσω

el.stel
21-03-13, 16:15
CO2 δεν έχω και το cuba το κραταω πάνω σε δυχτακι ως φυτό επιφάνειας! Το ενυδειο είναι 80αρι και για φωτισμό έχει μια 25αρα Τ5 plant growth. Άρα θεωρητικά είμαι μια χαρά. Μόνο TDS δεν έχω μετρήσεις. Μάλλον θα παραγγειλω μετρητή από eBay.

Thanks για τις πληροφορίες

bloskas
12-04-13, 18:08
update??!! :D:D

Alex_Salonica
16-04-13, 15:32
χθες παρέλαβα τις γαριδούλες μου +-8

Μετά από μια 3ωρη προσαρμογή μπήκαν στο ενυδρείο και από τότε ..τις έχασα :smt017
Τελικά 27 γαρίδες(είχα 3 απώλειες κατά τη μεταφορά) σε 200 λίτρα είναι σαν βελόνες στα άχυρα. Κάπου κάπου βλέπω από καμία και χαίρομαι :D

Ορίστε μερικές φώτο από κινητό όμως.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-1_zps0b08f1d5.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/1_zps0b08f1d5.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-2_zps318058ca.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/2_zps318058ca.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-3_zps3db5e101.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/3_zps3db5e101.jpg.html)

nazgul
16-04-13, 15:57
Ω ρε κατι γαριδαρες! :D

Να τις χαιρεσαι Αλεξανδρε. Αντε βγαλε κι αλλες φωτο.

nicpapa
16-04-13, 16:33
χθες παρέλαβα τις γαριδούλες μου +-8

Μετά από μια 3ωρη προσαρμογή μπήκαν στο ενυδρείο και από τότε ..τις έχασα :smt017
Τελικά 27 γαρίδες(είχα 3 απώλειες κατά τη μεταφορά) σε 200 λίτρα είναι σαν βελόνες στα άχυρα. Κάπου κάπου βλέπω από καμία και χαίρομαι :D




Ωραία ,, μια χαρά σου έτατσε τελικά..
Εδω σε 40 λιτρο και ψαχνεις να τις βρεις... :D
Ενα μονο σχόλιο επρεπε να βαλεις μαυρο υποστρωμα, για να κάνουν μπαμ..
Εβαλες και ψάρια μέσα?

snakepanos
16-04-13, 17:03
Επιτελους ηρθανε ,,πολυ ομορφες και σπανια και η ομορφια τους οπως και αυτες.
Αντε να της χαίρεσαι ΑΛΕΞ..
Θελω και αλλες φωτο ,,.

Alex_Salonica
16-04-13, 17:12
Ω ρε κατι γαριδαρες! :D

Να τις χαιρεσαι Αλεξανδρε. Αντε βγαλε κι αλλες φωτο.

Επιτελους ηρθανε ,,πολυ ομορφες και σπανια και η ομορφια τους οπως και αυτες.
Αντε να της χαίρεσαι ΑΛΕΞ..
Θελω και αλλες φωτο ,,.

Ευχαριστώ! :p
Θα προσπαθήσω για περισσότερες φώτο μόλις προσαρμοστούν λίγο και πάρουν τα πάνω τους.
Ωραία ,, μια χαρά σου έτατσε τελικά..
Εδω σε 40 λιτρο και ψαχνεις να τις βρεις... :D
Ενα μονο σχόλιο επρεπε να βαλεις μαυρο υποστρωμα, για να κάνουν μπαμ..
Εβαλες και ψάρια μέσα?

Είναι αλήθεια ότι σε μαύρο υπόστρωμα θα έδειχναν καλύτερα αλλά αυτό είχα αυτό έβαλα.
Ναι έχω και ψάρια iriatherina και gertrudae και σκέφτομαι να αυξήσω το κοπάδι των iriatherina γιατί πραγματικά είναι πανέμορφα

sarpijk
16-04-13, 20:37
Καλοριζικες! Ελπιζω και γεννες συντομα να τις αυξησεις.

nikolaosbouk
16-04-13, 21:05
Μπράβο ρε Αλεξ, τελικά άξιζε η αναμονή για να τις βρεις.
Πλάκωσε τες στό τάισμα τώρα κάπου ξέρεις κάποια μέρα μπορεί να γίνουν μαντις:-)

Alex_Salonica
18-04-13, 12:11
Καλοριζικες! Ελπιζω και γεννες συντομα να τις αυξησεις.
Ευχαριστώ Στέφανε :)

Μπράβο ρε Αλεξ, τελικά άξιζε η αναμονή για να τις βρεις.
Πλάκωσε τες στό τάισμα τώρα κάπου ξέρεις κάποια μέρα μπορεί να γίνουν μαντις:-)

Δεν γίνεται να τις πλακώσω στο τάισμα,, δεν τρώνε τυποποιημένη τροφή +-6

bloskas
18-04-13, 12:13
Πλάκωσε τες στό τάισμα τώρα κάπου ξέρεις κάποια μέρα μπορεί να γίνουν μαντις:-)

χαχα τι ειπεεε!! :D με λιγο νερο απο θερμαικο μπορει και να γινουν!

οντως πολυ ομορφες! φτου σκορδα!

Alex_Salonica
25-04-13, 22:39
Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι σήμερα είχαμε μια εκδυση:p
Λογικά αν όλα πάνε καλά σε κάνα μήνα θα έχουμε αποτελέσματα. Δεν γνωρίζω από ποιο από τα τρία είδη είναι αλλά φαντάζομαι θα είναι από τις cardinal

exelix
25-04-13, 22:40
Άντε να σου φύγει ο καημός!

nazgul
25-04-13, 23:02
Αντε μπραβο ρε Αλεξανδρε! Αναμενουμε exelix-εις! :D

nikolaosbouk
25-04-13, 23:17
Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι σήμερα είχαμε μια εκδυση:p
Λογικά αν όλα πάνε καλά σε κάνα μήνα θα έχουμε αποτελέσματα. Δεν γνωρίζω από ποιο από τα τρία είδη είναι αλλά φαντάζομαι θα είναι από τις cardinal

Αλέξανδρε τι κερδίζουμε με την εκδυση?

Alex_Salonica
26-04-13, 11:19
Αλέξανδρε τι κερδίζουμε με την εκδυση?

Αλλάζει ρούχα για να είναι όμορφη για το ζευγάρωμα :-D

snakepanos
26-04-13, 11:41
Ωραια πραματα βρε αντε ,,,,,

nikolaosbouk
27-04-13, 00:38
Αλλάζει ρούχα για να είναι όμορφη για το ζευγάρωμα :-D

και εμενα στο θαλλασινο αρχισαν οι γαριδες καθαριστες να κανουν εκδυση? Λες να εχουμε ερωτικη ταινια το βραδυ?:smt057:smt107

Alex_Salonica
30-04-13, 12:56
και εμενα στο θαλλασινο αρχισαν οι γαριδες καθαριστες να κανουν εκδυση? Λες να εχουμε ερωτικη ταινια το βραδυ?:smt057:smt107

Φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τις θαλασσινές, βέβαια αν θυμάμαι καλά είναι σχεδόν αδύνατο να μεγαλώσουν σε ενυδρείο οι λάρβες αφού είναι πρώτης τάξεως τροφή για όλα τα ζωντανά :smt106

klipitiklopos
30-04-13, 15:22
Ομορφο το ενυδρειο σου Αlex, και οι γαριδες που επελεξες πανεμορφες.
Αντε και καλους απογονους.:D

Alex_Salonica
02-05-13, 11:08
Ομορφο το ενυδρειο σου Αlex, και οι γαριδες που επελεξες πανεμορφες.
Αντε και καλους απογονους.:D

Ευχαριστώ και στα δικά σου! :p

Alex_Salonica
10-05-13, 20:09
Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι σήμερα είχαμε μια εκδυση:p
Λογικά αν όλα πάνε καλά σε κάνα μήνα θα έχουμε αποτελέσματα. Δεν γνωρίζω από ποιο από τα τρία είδη είναι αλλά φαντάζομαι θα είναι από τις cardinal

Σήμερα κατάλαβα ποιο είδος είχε κάνει έκδυση.
Μια Red Tigri είναι γεμάτη αβγά! :smt041:mrgreen::smt007

klipitiklopos
10-05-13, 20:14
Mπραβο αντε με το καλο να δεις τα μικρα να βοσκουν αμεριμνα!

nikolaosbouk
10-05-13, 21:41
Σήμερα κατάλαβα ποιο είδος είχε κάνει έκδυση.
Μια Red Tigri είναι γεμάτη αβγά! :smt041:mrgreen::smt007

Ωραια:-)

snakepanos
10-05-13, 21:44
Ωραια πράματα,,,,οταν ειναι ολα τελεια σε ενα ενυδρειο με τετοιες γαριδες το καλυτερο δώρο ειναι μια γεννα.
Αλεξ θελουμε φωτο.

Alex_Salonica
10-05-13, 21:59
Αλεξ θελουμε φωτο.

Αν μου βρεις μια dslr με φακό macro και κάποιον να ξέρει να την χειριστεί κάτι θα γίνει :D

Mπραβο αντε με το καλο να δεις τα μικρα να βοσκουν αμεριμνα!

Σύντομα και στα δικά σου φίλε μου!
---------------------------------
Πάμε καλά.. σήμερα είδα και μια Cardinal αβγωμένη φτου φτου
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-usa_2006-garlic-wreath-on-the-door_zps1859fbe8.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/USA_2006/garlic-wreath-on-the-door_zps1859fbe8.jpg.html)

Alex_Salonica
19-06-13, 11:11
Επιτέλους ξεθάρρεψαν μετά από τόσους μήνες και κάνουν βόλτες πλέον σε όλο το ενυδρείο.. μόνο οι Cardinal βέβαια.. :rolleyes:

Πάρτε κι ένα βιντεάκι..:cool:

jp0dRLPxU-M

nazgul
19-06-13, 12:15
Κανε και ενα γενικο πλανο βρε :D

Πολυ ωραιο εγινε! Αντε να δεις και τις υπολοιπες σιγα-σιγα.

klipitiklopos
19-06-13, 13:24
Σήμερα κατάλαβα ποιο είδος είχε κάνει έκδυση.
Μια Red Tigri είναι γεμάτη αβγά! :smt041:mrgreen::smt007

Εχουμε κανενα νεο;

Το οτι ξεθαρεψανε και βολταρουν ειναι καλο.
Εμενα ολο κρυμενες ειναι.
Ωραιο το βιντεακι Alex!

Alex_Salonica
19-06-13, 13:31
Εχουμε κανενα νεο;

Το οτι ξεθαρεψανε και βολταρουν ειναι καλο.
Εμενα ολο κρυμενες ειναι.
Ωραιο το βιντεακι Alex!

μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα γαριδάκι και δυστυχώς έχω να δω και red tigri πολλές μέρες :(
Μόνο cardinal βλέπω που έχουν ξεθαρρέψει αρκετά και μερικές harlequin!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πείραξε μόνο τις red tigri :smt102 και μάλλον τις έχασα..:sad:

Πίστευα ότι με το παραμικρό θα έχανα τις harlequin αφού είναι πιο ευαίσθητες αλλά τελικά μου βγήκαν πιο ζόρικες από τις red tigri.

Από cardinal πάντως έχω δει δύο αβγωμένες μέχρι στιγμής.. ας ελπίσουμε να έχουν καλή κατάληξη

nicpapa
19-06-13, 22:31
μέχρι στιγμής δεν έχω δει κανένα γαριδάκι και δυστυχώς έχω να δω και red tigri πολλές μέρες :(
Μόνο cardinal βλέπω που έχουν ξεθαρρέψει αρκετά και μερικές harlequin!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πείραξε μόνο τις red tigri :smt102 και μάλλον τις έχασα..:sad:

Πίστευα ότι με το παραμικρό θα έχανα τις harlequin αφού είναι πιο ευαίσθητες αλλά τελικά μου βγήκαν πιο ζόρικες από τις red tigri.

Από cardinal πάντως έχω δει δύο αβγωμένες μέχρι στιγμής.. ας ελπίσουμε να έχουν καλή κατάληξη

Δεν ειναι και μικρό το ενυδρειο, μπροει να ειναι καπου εκει μέσα , ακομη μπορει να εχεις και αυγωμένη και να κρυβεται...
Οι παραμετροι σου ειναι εντάξει?
Με τα ψάρια πως τα πάνε ? Ισως να ητανε καλυτερα να έβαζες αργότερα ψάρια, μηπως τις ενοχλουν!

Alex_Salonica
20-06-13, 11:12
Δεν ειναι και μικρό το ενυδρειο, μπροει να ειναι καπου εκει μέσα , ακομη μπορει να εχεις και αυγωμένη και να κρυβεται...
Οι παραμετροι σου ειναι εντάξει?
Με τα ψάρια πως τα πάνε ? Ισως να ητανε καλυτερα να έβαζες αργότερα ψάρια, μηπως τις ενοχλουν!

Οι red tigri είχαν συγκεκριμένο σημείο και έβλεπα και την αβγωμένη κάπου κάπου, τις τελευταίες μέρες... τίποτα από red tigri.
Οι παράμετροι είναι οι ιδανικές και τα άλλα δύο είδη είναι μια χαρά.
Τα ψαράκια δεν δίνουν καμία σημασία στις γαρίδες

nicpapa
21-06-13, 22:19
Εγω σε 40 λιτρο με λίγα φυτα ειχα 7 yellow shrimps, και για μια φαση μετρουσα 6 αφαντη η μια , τι εψαχνα απο εδω και απο εκει τιποτα , κουνουσα τα φυτά παλι τιποτα, μετά απο δυο εβδομάδες βγηκε εξω αυγομένη.:D
Αλεξανδρε δεν μπορει να εξαφανιστηκαν ολες, για ψάξε καλυτερα... :D
Εκτος και αν ητανε πιασμένες απο την φυση αλλα και πάλι αφου αυγοθηκε δεν νομιζω, οι παραμετροι σιγουρα ειναι οκ , απο θεμοκρασια πως πάς ?
-------------------------
Αλλέξανδρε ειδα στο βιντεο οτι χρησιμοποιεις το eheim prefilter , το ιδιο χρησιμιμοποιω στις crs, καποια στιγμη ειδα μικρα στο φιλτρο, τωρα το εχω ντυσει με καλτσον ! Kαι απο τοτε τιποτα, ασε που δεν χρειαζεται καθαρισμα.

Alex_Salonica
27-06-13, 13:28
Εγω σε 40 λιτρο με λίγα φυτα ειχα 7 yellow shrimps, και για μια φαση μετρουσα 6 αφαντη η μια , τι εψαχνα απο εδω και απο εκει τιποτα , κουνουσα τα φυτά παλι τιποτα, μετά απο δυο εβδομάδες βγηκε εξω αυγομένη.:D
Αλεξανδρε δεν μπορει να εξαφανιστηκαν ολες, για ψάξε καλυτερα... :D
Εκτος και αν ητανε πιασμένες απο την φυση αλλα και πάλι αφου αυγοθηκε δεν νομιζω, οι παραμετροι σιγουρα ειναι οκ , απο θεμοκρασια πως πάς ?
-------------------------
Αλλέξανδρε ειδα στο βιντεο οτι χρησιμοποιεις το eheim prefilter , το ιδιο χρησιμιμοποιω στις crs, καποια στιγμη ειδα μικρα στο φιλτρο, τωρα το εχω ντυσει με καλτσον ! Kαι απο τοτε τιποτα, ασε που δεν χρειαζεται καθαρισμα.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν βλέπω μια red tigri, δεν βλέπω καμία!:( και είχα και μια αβγωμένη που μάλλον δεν πρόλαβε να γεννήσει :(
Τώρα βλέπω μια harlequin αβγωμένη.. να υπενθυμίσω ότι οι harlequin είναι από τις πιο δύσκολες sulawesi. Δεν μπορώ να καταλάβω πως και γιατί έχασα όλες και μόνο τις red tigri :confused:

Μα πως είναι δυνατόν να περάσουν το προφίλτρο αφού όπως το είδα είναι όλο σφουγγάρι μέσα χωρίς κενά, μήπως στο δικό σου είχες από κάπου κάποιο κενό; Θα το ξανακοιτάξω βέβαια τώρα που μου το είπες μήπως και δεν πρόσεξα καλά.

lingistis
27-06-13, 14:34
... Μα πως είναι δυνατόν να περάσουν το προφίλτρο αφού όπως το είδα είναι όλο σφουγγάρι μέσα χωρίς κενά...

Αλέξανδρε η διατομή στο σφουγγαρι εάν είναι μεγάλη, πάνω από 30PPI, τότε περνάει ο γόνος. Κάποιοι βάζουν 45PPI πιο είνια ακόμα πιο πυκνό. Αν είναι 15PPI σύγουρα περνάει γόννος.

(PPI = pores per linear inch)

nicpapa
27-06-13, 16:22
Δεν ειναι το σφουγγάρι το προβλημα του , αλλα το κενό που εχει το πλαστικό με το σφουγγάρι, αν το ανοιξεις θα καταλάβεις!
Δες την φωτο εκει που εχει το βελάκι εχει ενα κενό μεταξυ πλαστικου και σφουγγαριού, απο εκει πρεπει να περνουσαν εμένα και πηγαινανε στο φίλτρο, απο τοτε που εβαλα καλτσον δεν ειχα κανένα προβλημα. :D
Στα αλλα ενυδρειακια εχω κουμπωσει σφουγάρια απο αεροφιλτρα, δεν περναει τιποτα.. πρεπει να ειναι 45 ppi.

lingistis
27-06-13, 22:30
Στα αλλα ενυδρειακια εχω κουμπωσει σφουγάρια απο αεροφιλτρα, δεν περναει τιποτα.. πρεπει να ειναι 45 ppi.

Νίκο και εγώ έτσι τα έχω ;) δεν περνάει λέπι :D

Alex_Salonica
01-07-13, 10:58
Το τελευταίο διάστημα οι cardinals έχουν ξεθαρρέψει απίστευτα αφού τις βλέπω πλέον σχεδόν σε όλη την αριστερά πλευρά(η δεξιά πλευρά είναι ακόμα ακατοίκητη). Ασυναίσθητα άρχισα να τις μετράω, 1, 2 3, ....15 για στάσου.. 15?! μα εγώ έχω 9.. ήταν 10 με μία απώλεια τις πρώτες μέρες...
Κοιτώντας πιο προσεκτικά στη μεγάλη ρίζα παρατηρώ ότι αρκετές είναι πολύ μικρότερες από τις υπόλοιπες όχι όμως νεογέννητα, για την ακρίβεια είναι σχεδόν ενήλικες!

Βρε τις άτιμες.. χαμπάρι δεν πήρα πότε γέννησαν και ούτε ξεμύτισε ποτέ γαριδάκι μέσα από τις κουφάλες της ρίζας!
Από το μέγεθος κατάλαβα ότι τελικά οι cardinal όπως αναμενόταν ήταν οι πρώτες που γέννησαν και σίγουρα υπάρχει και νεότερη γενιά.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να αρχίσω να μετράω γεωμετρικά αν και βέβαια οι Sulawesi γεννάν πολύ λιγότερα μικρά σε σχέση με τα άλλα είδη.

Το μυστήριο με τις red tigri παραμένει και οι harlequin έχουν μειωθεί αισθητά αλλά τα καρδιναλάκια μου αναπτέρωσαν το ηθικό και σκέφτομαι ξανά να δοκιμάσω με red tigri ή/και orchid αν μπορέσω να βρω.

Χθεσινές μετρήσεις:
pH:8.0
GH:7
KH:3
Temp:28.5C
TDS:150

sarpijk
01-07-13, 11:51
Να σου ζησουν! Πως εξηγειται ομως αυτη η μειωση στους πλυθησμους των αλλων ειδων? Υπαρχει περιπτωση να υπερισχυσει ενα στο τελος?

nicpapa
01-07-13, 12:13
Να σου ζησουν! Πως εξηγειται ομως αυτη η μειωση στους πλυθησμους των αλλων ειδων? Υπαρχει περιπτωση να υπερισχυσει ενα στο τελος?

Καποια στιγμη ισως ναι , αλλα ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα αργησει παρα πολυ να γίνει αυτο ...

Αντε καλορίζικα , οπότε μια χαρά κανουν την δουλεία τους τα μινεραλς, και απο τις μετρησεις εισαι οκ για να μεγαλωσαν και τα μικρά..
Μηπως αυτες ητανε πιασμενες απο την φυση?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο... :confused:

Alex_Salonica
03-07-13, 11:18
Καποια στιγμη ισως ναι , αλλα ειναι μεγαλο το ενυδρειο θα αργησει παρα πολυ να γίνει αυτο ...

Αντε καλορίζικα , οπότε μια χαρά κανουν την δουλεία τους τα μινεραλς, και απο τις μετρησεις εισαι οκ για να μεγαλωσαν και τα μικρά..
Μηπως αυτες ητανε πιασμενες απο την φυση?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο... :confused:

Ευχαριστώ :)

Όντως τα mineral είναι μονόδρομος αφού παλιότερα χωρίς mineral τις είχα για 1,5 χρόνο περίπου χωρίς ποτέ να καταφέρω ούτε καν έκδυση.
Όποιος έχει πλέον Α/Ο και mineral είναι σχετικά εύκολο να τις διατηρήσει.

Αν όλα πάνε καλά λογικά του χρόνου τέτοια εποχή θα αρχίσω να μοιράζω :D

nazgul
03-07-13, 20:13
Προλαβαινουμε να κολλησουμε κανενα ενυδρειο μεχρι τοτε ;)

nicpapa
04-07-13, 00:27
Ευχαριστώ :)

Όντως τα mineral είναι μονόδρομος αφού παλιότερα χωρίς mineral τις είχα για 1,5 χρόνο περίπου χωρίς ποτέ να καταφέρω ούτε καν έκδυση.
Όποιος έχει πλέον Α/Ο και mineral είναι σχετικά εύκολο να τις διατηρήσει.

Αν όλα πάνε καλά λογικά του χρόνου τέτοια εποχή θα αρχίσω να μοιράζω :D

Eιδες τελικά δουλειά που κάνουν ?
Χαχα εχε με στα υποψιν σου .... Δεν ξερω ή εσυ ή ο Σαββας θα με προμηθευσετε... :D
Δες το και σαν back up... :D
Εχω πολλές ανουμπιες και κρυπτοκορινες ...και εξοπλισμο ετοιμο:D ακομη και cladophora εκτρέφω:D

Alex_Salonica
19-08-13, 11:45
Μετά από απουσία 3 εβδομάδων που στην ουσία το ενυδρείο έμεινε απείραχτο για ένα μήνα επέστρεψα και αντίκρισα αυτό! :smt101
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dirty-dsc_0702_zpsb643ea87.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/dirty/DSC_0702_zpsb643ea87.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dirty-dsc_0704_zps49466203.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/dirty/DSC_0704_zps49466203.jpg.html)

Έγινε ένα γενικό καθάρισμα και το αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dirty-dsc_0715_zps34e9511a.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/dirty/DSC_0715_zps34e9511a.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dirty-dsc_0716_zpsc67b615b.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/dirty/DSC_0716_zpsc67b615b.jpg.html)
Κάποια στιγμή μάλλον με την επόμενη αλλαγή το ΣΚ θα γίνει εκτενέστερο καθάρισμα και κλάδεμα τις βαλισνέριες που όπως βλέπετε κυριολεκτικά έπνιξαν το ενυδρείο.

Θα πρέπει να αναφέρω ότι συνειδητά ΔΕΝ έβαλα αυτόματη ταΐστρα. Το ενυδρείο ήταν με ανοιχτό καπάκι χωρίς ανεμιστηράκια αλλά με την έξοδο του φίλτρου ψηλά να πέφτει στο νερό. Η θερμοκρασία στο δωμάτιο είχε φτάσει κάποια στιγμή τους 31C όπως είδα από το μετεωρολογικό σταθμό που έχω. Λογικά στο ενυδρείο θα έφτασε τους 32C αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για πόσες ώρες ή μέρες είχε αυτή τη θερμοκρασία.

Τα αποτελέσματα:
Διάφορα είδη άλγης έκαναν την εμφάνιση τους ενώ η τριχοειδής θέριεψε για τα καλά.
Μερικά φύλλα από τις κρυπτοκορίνες έλιωσαν αλλά έβγαλαν πολλά περισσότερα καινούρια φύλλα
Για τις βαλισνέριες δεν το συζητάω..
Τα ψάρια έχουν απίστευτα έντονα χρώματα.. ειδικά τα γερτρουδάκια ενώ οι γαρίδες απ΄ότι είδα ξαναγέννησαν!
Τα δε μωρά γκαπάκια που μου είχαν ξεφύγει είναι πλέον ενήλικα! Μα τι τρώγανε όλο αυτό το καιρό;! Όταν τάιζα κανονικά δεν αναπτύσσονταν με τέτοιο ρυθμό.

Πραγματικά σκέφτομαι κάποια στιγμή να φτιάξω ένα 50λιτρο φυτεμένο και όταν ωριμάσει καλά να βάλω γαρίδες, σαλιγκαράκια και μερικά μικρόψαρα και να μην ρίξω ποτέ τροφή. Θα κάνω μόνο τις απαραίτητες αλλαγές νερού και καθάρισμα μόνο το μπροστινό τζάμι.
Μήπως τελικά το "ιδανικό" ενυδρείο είναι αυτό που δεν πρέπει να μπαίνει χέρι μέσα;

Και ένα κουίζ :D
Στη παρακάτω φώτο υπάρχουν 11 γαρίδες.. μπορείτε να τις βρείτε;
(tip. μερικές είναι νεογέννητα και διακρίνονται μόνο τα λευκά ποδαράκια τους ενώ μια ενήλικη φαίνονται μόνο οι κεραίες της ;) )
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b497-darkon888-dirty-dsc_0719_zps58bfd149.jpg (http://s1288.photobucket.com/user/Darkon888/media/dirty/DSC_0719_zps58bfd149.jpg.html)

nicpapa
19-08-13, 16:51
Για 3 εβδομάδες λίγο νερο εξατμιστηκε, αν ειχες ανεμιστηρι θαητανε χειρότερα.
Λογικά αφου δεν πειραζες το νερό με αλλαγές αναπτυχθηκαν μικροοργανσμοι , οπου και τρεφονταν τα ψαρια , εκτος και αν τσιμπουσαν και μικρά γαριδάκια. :D
Οι γαριδες ολο και κατι βρισκουν και τρώνε..
Οι βαλισνιερες ειναι σαν το αγριοχορτο που εχουμε στους κηπους , κατακλιζουν το ενυδρειο.

sarpijk
19-08-13, 19:46
Ειδες που παραπονιοσουν για τις βαλισνεριες πως δεν αναπτυσσονται! Ντεποντουσαν οσο ησουν παρων!

Alex_Salonica
20-08-13, 11:20
Για 3 εβδομάδες λίγο νερο εξατμιστηκε, αν ειχες ανεμιστηρι θαητανε χειρότερα.
Λογικά αφου δεν πειραζες το νερό με αλλαγές αναπτυχθηκαν μικροοργανσμοι , οπου και τρεφονταν τα ψαρια , εκτος και αν τσιμπουσαν και μικρά γαριδάκια. :D
Οι γαριδες ολο και κατι βρισκουν και τρώνε..
Οι βαλισνιερες ειναι σαν το αγριοχορτο που εχουμε στους κηπους , κατακλιζουν το ενυδρειο.

Σίγουρα με ανεμιστηράκια θα υπήρχε τουλάχιστον διπλάσια εξάτμιση και θα δημιουργούσε σοβαρό πρόβλημα με τόσο μεγάλη μείωση του όγκου νερού.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό πιστεύω ότι εξατμίστηκαν περίπου 40 λίτρα!
Αν το ενυδρείο ήταν μικρό δεν υπήρχε περίπτωση να αντέξει οτιδήποτε ζωντανό και μάλλον θα είχε ..στεγνώσει.
Τις γαρίδες δεν τις πειράζουν τα ψαράκια ακόμα και να ήθελαν να τις φάνε έστω και τον γόνο είναι αδύνατο αφού έχουν μικροσκοπικό στόμα-οισοφάγο και τα γκαπάκια ήταν μωρά(τώρα άρχισαν να ενηλικιώνονται).
Πάντως παρατηρώντας καλύτερα πρόσεξα ότι ενώ τα γερτρουδάκια και οι γαρίδες είναι σε άριστη κατάσταση δεν ισχύει το ίδιο για τα ιριαθερίνα αφού φαίνονται σαφώς αδύνατα.
Για τις βαλισνέριες το γνωρίζω απλά τόσο καιρό ήταν στάσιμες. Λογικά χωρίς τις αλλαγές νερού θα ανέβηκαν τα νιτρικά και θέριεψαν διατηρώντας παράλληλα και την ισορροπία στο ενυδρείο.

Ειδες που παραπονιοσουν για τις βαλισνεριες πως δεν αναπτυσσονται! Ντεποντουσαν οσο ησουν παρων!

:smt033

bloskas
07-11-13, 16:41
εχουμε κανενα update??!!! :D

Alex_Salonica
07-11-13, 18:23
Δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα από τον πληθυσμό των γαρίδων. Όπως τις υπολογίζω τώρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 50 οπότε πάμε καλά :)

Για φωτογραφίες δυστυχώς υπάρχει μόνο από κινητό και καθόλου επιδεξιότητα :rolleyes: αν βρεθεί εθελοντής με καλή κάμερα και γνώσεις ευχαρίστως να κεράσω καφέ και να βγάλει όσες φώτο θέλει.
__________________________________________________ ______________

Επειδή πολλοί με ρωτούν για ποιο λόγο έχω και ψάρια μαζί με τις γαρίδες σας παρουσιάζω ένα βιντεάκι(άθλιο κι αυτό από το κινητό) για να δείτε την ζωντάνια που έχει το ενυδρείο μου με αυτά τα καταπληκτικά ψαράκια, iriathaerina werneri και pseudomugil gertrudae.
ZDH-BfSqWlI

bloskas
03-01-14, 00:56
ελα ρε εχουν γινει πολυ ωραια τα ψαρια! εμενα τα γετρουδια ειναι μικρα ακομα.
και οι ιριαθερινες μαρεσαν πολυ.

Alex_Salonica
03-01-14, 11:08
ελα ρε εχουν γινει πολυ ωραια τα ψαρια! εμενα τα γετρουδια ειναι μικρα ακομα.
και οι ιριαθερινες μαρεσαν πολυ.

Ε κάνε λίγο υπομονή να μεγαλώσουν... κι εμένα στην αρχή τα γερτρούδια ήταν μικρά και άχρωμα σαν σαρδελίτσες :rolleyes:

nospanos
03-01-14, 14:53
Πολύ ωραίο το σύνολο του ενυδρείου, μου αρέσει πολύ και φαίνεται αρκετά φυσικό!! :D
Βλέπω ότι κι εσύ μια χαρά τα πας από άλγες... για τις Sulawesi ρίχνεις κάποιο ειδικό mineral και τις διατηρείς τόσο δραστήριες ή τις έχεις σε νερό βρύσης?

Alex_Salonica
03-01-14, 20:14
Πολύ ωραίο το σύνολο του ενυδρείου, μου αρέσει πολύ και φαίνεται αρκετά φυσικό!! :D
Βλέπω ότι κι εσύ μια χαρά τα πας από άλγες... για τις Sulawesi ρίχνεις κάποιο ειδικό mineral και τις διατηρείς τόσο δραστήριες ή τις έχεις σε νερό βρύσης?

Το καλοκαιρι που ελειπα κανα μηνα και δεν εγιναν αλλαγες νερου εμφανιστηκε πρασινη τριχωειδη αλγη. Απο τοτε δεν με εγκατελειψε ακομα :D

Το ενυδρειο εχει νερο οσμωσης με sulawesi mineral

nicpapa
03-01-14, 21:10
Μια χαρά πάει...
Αντε ετοιμαζε γαριδες και εχω άδειο ενυδρειάκι... :D

Alex_Salonica
17-01-14, 16:10
Μια χαρά πάει...
Αντε ετοιμαζε γαριδες και εχω άδειο ενυδρειάκι... :D

Κάτσε να ζεστάνει λίγο ο καιρός αφού όπως φαίνεται θα έχω αρκετές για να σας βολέψω όλους ;)

nicpapa
17-01-14, 17:53
Κάτσε να ζεστάνει λίγο ο καιρός αφού όπως φαίνεται θα έχω αρκετές για να σας βολέψω όλους ;)

Ναι , δεν ειπα και τώρα, εχε με στα υπόψιν, για Μαιο -Ιούνιο, ή και αργότερα. :D

Alex_Salonica
05-09-14, 14:30
Δυστυχώς λόγω ανωτέρας βίας το ενυδρείο θα ξεστηθεί και θα πουληθεί μαζί με τον εξοπλισμό του αφού πρώτα χαριστούν τα ζωντανά σε φίλους με τα κατάλληλα ενυδρεία.

Παύση λοιπόν για ένα μικρό(ελπίζω) χρονικό διάστημα και επανέρχομαι δριμύτερος.