PDA

Επιστροφή στο Forum : φαγουρααααααααα


faxkosit
01-11-04, 22:27
Στο νέο εδώ και κανά μήνα 280αρι ενυδρείο μου, που έχει μέσα καμία 12 αριά mbuna παρατηρώ το εξής, τρία ψάρια τρίβουν το δέρμα τους σε πέτρες και βράχια
Τι είναι και τι πρέπει να κάνω?
Οι συνθήκες είναι αρκετά καλές , η θερμοκρασία 26 και λίγο αλάτι μια κοφτή κουταλιά σε κάθε 30 λίτρα.
Δεν παρατηρώ στο δέρμα τους τίποτα
Η μετάβαση από το παλιό στο νέο ενυδρείο έγινε με σταδιακό συμπλήρωμα με φρέσκο νερό από τα 70 μέχρι τα 255 λίτρα σε 10 μέρες
Στο παλιό ενυδρείο δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο
Η συμπεριφορά τους αλλά και οι διατροφικές τους συνήθειες δεν άλλαξαν καθόλου,

koko
02-11-04, 13:58
μήπως έχουν ich; Ας σου πει και κάποιος πιο έμπειρος καλύτερα...

inser
02-11-04, 15:04
Απο οτι ξερω ρε παιδια μου φενεται πως απλα καθαριζονται με αυτο τον τροπο. :roll:

AFRIKANOFILOS
02-11-04, 16:02
Λαθος απλα ειναι ψαροψηρα :lol: :wink: .

γαυρος
02-11-04, 21:09
δεν ειναι τιποτα απολυτως !!!
τα εν λογω ψαρια εχουν αυτο το ιδιωμα-συνηθεια ...

χωριζουν περιοχες ετσι !!!

πως κατουρανε οι σκυλοι στις κολωνες ??? ενα τετοιο πραμα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

daukalion
02-11-04, 23:05
Πάντος καλού - κακού παρακολούθα την κατάσταση... από κοντά.

ASCCO1
03-11-04, 00:47
δεν ειναι τιποτα απολυτως !!!
τα εν λογω ψαρια εχουν αυτο το ιδιωμα-συνηθεια ...

χωριζουν περιοχες ετσι !!!

πως κατουρανε οι σκυλοι στις κολωνες ??? ενα τετοιο πραμα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

Κατα 90% αυτο ειναι ,, αλλα παρατηρησε τα καμμια βδομαδα απο κοντα γαι να ειμαστε 100% σιγουροι..

koko
03-11-04, 01:44
Βρε τι μαθαίνει ο άνθρωπος......Πριν λίγο καιρό είχα αυτό το πρόβλημα....πήγα στο pet shop (και είναι και γνωστός ο "να μη τον χαρακτηρίσω"), είπα τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτά που ανέφερε ο φίλος προτίτερα και μου είπε ότι είναι ich μου πούλησε φάρμακο και έκανα για μια βδομάδα θεραπεία στα ψάρια. Ταλαιπωρεία που θα φάγανε...πάλι καλά που δεν είχα τίποτα δυσάρεστο.....

Παίδες πλέον δεν εμπιστεύομαι κανέναν μαγαζάτορα....ούτε γνωστό ούτε τίποτα....λέξη δεν μου είπε για τέτοια συνήθεια των ψαριών και δεν πιστεύω ότι είχε άγνοια.

jpatou
03-11-04, 10:41
Όταν μπαίνουν σε τρύπες και πάνε κοντά στις πέτρες ή άλγη και διάφοροι μικροοργανισμοί μπορεί να μπούν στα λέπια τους. Αυτό τα ενοχλεί και με το ξύσιμο που βλέπεις καθαρίζονται. Και τα δικά μου το κάνουν κυρίως τα pseudotropheus. Τα labido πολύ λιγότερο.

faxkosit
03-11-04, 18:26
Παρατηρώ ότι το κάνουν μόνο τα αρσενικά, παίζει κανένα ρόλο αυτό ή είναι τυχαίο

γαυρος
04-11-04, 01:43
ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:

faxkosit
04-11-04, 16:49
yes master