PDA

Επιστροφή στο Forum : 900 λίτρα


koko
01-11-04, 17:50
Χαιρετώ όλο τον καλό κόσμο...

Όχι στα άμμεσα σχέδια, αλλά σίγουρα μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια είναι στο πρόγραμμα να φτιαχτεί ένα ενυδρείο 300x50x60. Η βάση έχω σκοπό να είναι χτιστή, οπότε δεν ανυσηχώ τόσο για το βάρος.

Αυτό που με προβλιματίζει είναι το πάχος των τζαμιών που θα χρεισιμοποιήσω. Έλεγα για τζάμια πάχους 2 με 2 1/2 εκ. Ένας γνωστός όμως μου είπε ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσω πολλά αλλά λεπτά τζάμια το ένα κολλημένο στο άλλο. Π.χ. 5 των 0.5 εκ το καθένα για φτιάξω το επιθυμητό πάχος. Οι λόγοι που το πρότεινε αυτό είναι για λόγους αντοχής στις πιέσεις.

Αλήθεια γίνεται αυτό; Αν ναι χρειάζεται φαντάζομαι κάποιον τζαμά διότι ακούγεται δύσκολο να το κάνω μόνος μου. Με την κλασικό τρόπο τι πάχος θα πρέπει να έχουν τα τζάμια;

Ευχαριστώ....προκαταβολικά!!!

lasal
02-11-04, 01:13
Ένας γνωστός όμως μου είπε ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσω πολλά αλλά λεπτά τζάμια το ένα κολλημένο στο άλλο.
Αν το κάνεις αυτό θα σου ανοίξει 10000% σαν γαρύφαλο.
Γιαυτό πές στον "γνωστό σου" να........($%$##@!) σου πληρώσει αυτός την ζημιά που θα πάθεις απο την πρώτη κιόλας μέρα.
900 λιτρα δεν ειναι παιχνιδάκι.
Και μάλιστα σε αυτές τις διαστάσεις.

koko
02-11-04, 13:04
Οπότε τι πάχος τζαμιών χρειάζεαι;

johnny98130
02-11-04, 15:03
Πρεπει απαραιτήτως να κολλήσεις ενυδρειο με κάποιον που να ξέρει.

+-3

ASCCO1
03-11-04, 01:21
τουλαχιστον 12αρι κρυσταλλο πρεπει να μπει και αρκετες κοντρες στα σωστα σημεια κατοπιν σοβαρης μελετης.... και καλυτερα τα τζαμια να κολληθουν με LAZER,,,(( μην με ρωτησεις που θα βρεις ντεν ξερω ,, :oops: :oops: )) αλλα ψαχτο το θεμα αρκετα πριν ξεκινησεις.

koko
03-11-04, 01:35
Αυτό αριβώς που αναφέρει ο ASCCO1 ήταν η επόμενη μου ερώτηση, δηλ. αν η σιλικόνη αντέχει να συγκρατήσει τέτοιες πιέσεις και τι τρόποι υπάρχουν για να κολληθούν τα τζάμια για τέτοια ενυδρεία.....

Έχει κανείς από εδώ μέσα επιχειρήσει να φτιάξει κάτι τέτοιο μεγέθους;

Στο εμπόριο κυκλόφουν ενυδρεία στο παραπάνω μέγεθος;

Σίγουρα μια τέτοια προσπάθεια πολύ ψάξιμο γι'αυτό και ρωτάω από τώρα (όπως είπα πριν είναι στο πρόγραμμα των επόμενων 2-3 ετών)

lasal
03-11-04, 02:32
Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο site του συλλόγου?
Ο σύλλογος εχει ιστοσελίδα.
http://www.aquarist.gr/gallery/gallery.html
http://www.aquarist.gr/gallery/john_salakidis.html

johnny98130
03-11-04, 11:26
τουλαχιστον 12αρι κρυσταλλο πρεπει να μπει και αρκετες κοντρες στα σωστα σημεια κατοπιν σοβαρης μελετης....

Σημπηρώνω: Θέλει και πατο 14αρι

Takis
03-11-04, 15:53
Κοίτα και αυτό και αν θέλεις επικοινώνησε με τον κάτοχο για πληροφορίες
http://tsamis.aaquaria.com/parlaz.htm

koko
04-11-04, 18:13
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τα links. Φαντάζομαι ότι το να γίνει κάτι τέτοιο ιδιοκατασκευή είναι πολύ δύσκολο και έχει και πολύ ρίσκο (σκέφτομαι συνέπειες και τις φωνές της γυναίκας μου).

Οπότε μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιον έμπειρο τζαμά που να έχει ξαναεπιχειρήσει κάτι τέτοιο. Αν και όπως προανέφερα δεν είναι άμμεσο (σκοπός όμως είναι να γίνει προγραμματισμός διότι το ενυδρείο πρέπει να φτιαχτεί σχεδόν παράλληλα με το σπίτι και όχι αφού μπουν τα έπιπλα),θα αρχίσω από τώρα να επικοινωνώ και να συλλέγω πληροφορίες από τα links που μου δώσατε.

Ευχαριστώ επίσης και για τα διάφορα pm που έλαβα, αλλά πρέπει να ενημερώσω ότι οποιοσδήποτε γνωστός σας τζαμάς που σας πιστεύω ότι είναι ικανός, αλλά ζει Αθήνα ή εκεί γύρω δεν βολεύει καθόλου διότι ζω στην Καβάλα.

Προφανώς αποτέλεσμα θα σας δείξω σε μερικά χρόνια...ερωτήσεις όμως σίγουρα θα γεννηθούν πολλές...οπότε να είστε απίκο!

Ευχαριστώ

Husky_Jim
04-11-04, 18:21
Ένας γνωστός όμως μου είπε ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσω πολλά αλλά λεπτά τζάμια το ένα κολλημένο στο άλλο.

Μάλλον ο φίλος σου εννοούσε τζαμια τύπου triplex κατα κόσμον...αλεξίσφαιρα που υπάρχουν άφθονα στην αγορά :D αλλά το να τα φτιάξεις μονος σου (triplex) είναι απλά αδνατον....

koko
04-11-04, 18:30
Ναι, φαντάζομαι αυτό θα εννοούσε.

Προφανώς στην δική μου περίπτωση κάτι τέτοιο να είναι καλύτερο για να αντέχει τις πιέσεις; Ή όπως είπε ο ASCCO1 το 12 είναι αρκετό;