PDA

Επιστροφή στο Forum : Aphyosemion australe


asteris
31-10-04, 19:59
Πάει και το δικό μου το flame gourami από Dropsy. Πριν 4 μέρες το παρατήρησα πρησμένο, προχτες άρχισε τα ύπτια και τα πάω με τις πόρτες, και προχτές το απόγευμα πήγε στον ψαροπαράδεισο.

Η χημεία του ενυδρείου είναι μια χαρά, τα υπόλοιπα ψάρια δείχνουν ΟΚ, χρειάζεται να κάνω τίποτα παραπέρα ?

ΥΓ. Το πένθος κράτησε μόνο μιά μέρα, το Σάββατο το πρωί αντικαταστάθηκε με ένα (ελπίζω) ζευγάρι Aphyosemion australe.

Tolis
01-11-04, 01:58
Τι ελπιζεις? Οι διαφορες αρσενικου - θηλυκου ειναι πασιφανεις.
Τα golden πηρες ή αυτα της φωτογραφιας?

halvas69
01-11-04, 02:09
Αν έχεις απορία, το θυληκό είναι μονόχρωμο - γκρι με πολύ λίγες και δυσδιάκριτες κόκκινες βούλες.
Άντε με το καλό και αν σου γεννήσουν να τα στείλουμε στον ίδιο παιδικό σταθμό με τα δικά μου μαναράκια (Aphyosemion Gardneri) :)
Η παρακάτω (μέτριότατη)photo έχει ένα αρσενικο με ένα θυληκό A.australe

asteris
01-11-04, 02:13
Αρσενικό - θυληκό είναι σίγουρα, το θυληκό είναι με πιό κοντά πτερύγια και λιγότερα χρώματα.
Το ελπίζω πάει στο να συμπεριφερθούν ως ζευγάρι και όχι να πιάσουν από μια άκρη στο ενυδρείο σαν 30 χρόνια παντρεμένοι... :D

Πήρα αυτό της φωτό, σε μωβ-ροζ-κίτρινο.

asteris
01-11-04, 02:27
Αν έχεις απορία, το θυληκό είναι μονόχρωμο - γκρι με πολύ λίγες και δυσδιάκριτες κόκκινες βούλες.
Άντε με το καλό και αν σου γεννήσουν να τα στείλουμε στον ίδιο παιδικό σταθμό με τα δικά μου μαναράκια (Aphyosemion Gardneri) :)
Η παρακάτω (μέτριότατη)photo έχει ένα αρσενικο με ένα θυληκό A.australe

Ωπ, τώρα την είδα την απάντηση... :roll:

Από το aquahobby.com διάβασα ότι "...Females lack the fin extensions and are less colourful...". Πως το ερμηνεύετε αυτό το less colorfull ρε παιδιά, ντιπ μονόχρωμο ? Δεν παίζει θυληκό με πιό αχνά χρώματα ? :cry:

Να μια φωτό.

http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/lyretail_small.jpg

Το άλλο είναι πολύ πιό έντονο σε χρώμα και ίσως αυτό με μπέρδεψε. Τι γνώμη έχετε, αρσενικό είναι τελικά?

halvas69
01-11-04, 02:31
Το ξεσκίσαμε το topic ...... sorry :cry:
Aρσενίκουλας είναι 100%
Μπορεί να είναι μικρότερος σε ηλικία και για αυτό να είναι μικρότερα τα πτερύγια του.
Ψάξε να βρεις θυληκά σαν αυτό της φωτογραφίας.... το μονόχρωμο βέβαια.

Tolis
01-11-04, 16:23
Εχεις την μορφη golden και δυο αρσενικα.
Το θηλυκο ειναι ετσι:

asteris
03-11-04, 11:33
Πήγα στον Πιράνχα από όπου τα πήρα και δεν μπόρεσα να βρώ ακριβώς τέτοιο θυληκό. Στην ουσία δηλαδή ψάχνω για ένα σαν το δικό μου με μονόχρωμα πτερύγια.

Από ότι είδα, μόνο αρσενικά του στείλανε τελικά. Είναι σαν τους μονομάχους φαίνεται, κανείς δεν θέλει τις θυληκιές...

fighterfish
03-11-04, 13:38
Μπαααα, απο αυτά φέρνουν συνήθως και θηλυκά...
Ασε που κάποια μαγαζιά τα πουλάνε "ζευγάρι", δεν σου δίνουν δηλ ένα μόνο του....

asteris
03-11-04, 15:12
Θα πάω να τα βγάλω όλα φωτογραφία να μου πείτε ποιό είναι το θυληκό... :)

tasos
03-11-04, 22:48
Ο Πιράνχας δεν σου είπε για το φύλο;Ήταν εκεί; :roll:

asteris
04-11-04, 03:13
Ο πιράνχας ήταν εκεί.
Πήρα 4 υποθέτοντας ότι θα πετύχω τουλάχιστον ένα θυληκό και με την προοπτική να δώσω τα άλλα 2 σε συναδέλφους στην δουλειά.
Τελικά το 1 πέθανε μέσα στην σακούλα μέχρι να πάω σπίτι (πρώτη φορά έχω απώλεια κατά την μεταφορά) και άλλο ένα μέσα στο ενυδρείο μετά από 3 ώρες.

Έμεινα με 2, νομίζοντας ότι το ένα που ήταν πιό απαλό στο χρώμα είναι θυληκό, αλλά όπως είπαμε και πιό πάνω, μάλλον νεαρός αρσενικός είναι.

Ξαναπήγα στο μαγαζί, αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω θυληκό με σιγουριά. Κάποια που έμοιαζαν με θυληκά, φέρναν λίγο σε Aplocheilus panchax και Nothobranchius rachovii (είχε φέρει διάφορα Killies στην ίδια σακούλα) και δεν ήθελα να διακινδυνεύσω λάθος αγορά, γιατί από ότι διάβασα, αυτά τα δύο τελευταία είναι και κυνηγοί.

Για την ώρα τα 2 που μείναν αρχίσαν κάνουν και παρέα. Μόλις βρώ σίγουρη θυληκιά θα δώσω το ένα.