PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι !!!


nxr26
15-10-12, 18:09
Καλησπερα καλησπερα!!Ειχα ξεκινησει απο το σκαψημο στο εξοχικο για μια λιμνουλα αλλα λογο οικονομικων και λογο καιρου την αφησα για να τη τελειωσω την ανοιξη !!Δε κρατιωμουνα ομως με τιποτα. Μεκατι επρεπε να ασχοληθω .Ετσι λοιπον εφτιξα μια γλαστρολιμνη 80 λιτρων περιπου και κατι λιγοτερο στο μπαλκονι .Και να το αποτελεσμα μεχρι εδω με τα πρωτα ψαρια μεσα !!Εχω βαλει 5 χρυσοψαρα μεσα μπορω να βαλω κανενα ακομα;;; Περιμενω απαντηση απο τους εμπιρους του φοροουμ !!Η πρωτες φωτο ειναι απο το ξεκινημα της μεγαλης στο εξοχικο !!

Malawi Lover
15-10-12, 18:15
80 λιτρα ειναι λιγα! Ιδιως για 5 χρυσοψαρα! Αυτα θελουν 150 λιτρα τουλαχιστον κανονικαα..!
-------------------------
Φιλτραρισμα?? Φωτισμο?? εχεις τιποτα απ'αυτα?

nikolakis94
15-10-12, 18:21
Οντως 80 λιτρα ειναι πολυ λιγα.Μονο φωτισμο βλεπω.Φιλτρο?Στρωσιμο εκανες?Και εκτος αυτου ειναι σαν να τα εβαλες σε γυαλα λογο του σχηματος της γλαστρας.

Ετοιμασου να τα ακουσεις απο τους εμπειροτερους.:D:D

nxr26
15-10-12, 18:25
Σε σχεση με τα 25 λιτρα που τα ειχα μεχρι το απογευμα γφανταζομαι οτι ειναι ενταξη !Απλα για περισοτερα λιτρα δε με περνει απο θεμα χωρου !!Εχει πολλα λουλουδια ειναι και το ποδηλατο !!Απλα δε θα βαλω αλλα μεσα!!Θελω να φτιαξω και ενα μικρο καταρακτη και να περναει το νερο και απο φιλτρο !!Οχι δε με εχουν μαζεψει ακομα !!Ακομα κυκλοφορω ελευθερος!!
-------------------------
Ειμαι σε θεση να ακουσω ολες τις προτασεις και τις γνωμες ολων γιατι δεν εχω και μεγαλη εμπειρια!!Αλλα το εκανα και λιγο βιαστικα γιατι τα ψαρια μου τα δωσανε και δεν ειχα που να τα βαλω και πιστευω οτι ειναι καλητερα απο πριν!Φιλτρο θα μπει !!

nikolakis94
15-10-12, 18:28
Θα εισηγηθω να σε μαζεψουν.:D

Θα σου προτεινα να βγαλεις τα χρυσοψαρα και να αφησεις 2 μονο(αποψη μου).

Εγω θα τα εβαζα σε μακροστενη γλαστρα 80 λιτρων για να εχουν χωρο για κολυμπι.
Τωρα για κατασκευη φιλτρου περιμενε και τις γνωμες των υπολοιπων.

nxr26
15-10-12, 18:40
Το σκεφτικα να σου πω την αληθεια για μεγαλη ζαρντινιερα και τη βρικα αλλα τελευταια στιγμη το μετανιωσα και δε τη πειρα !Με βλεπω να την αλλαζω πριν με κλεισουν μεσα!!Ασε που και για εκει μεσων θελεις !!

nikolakis94
15-10-12, 18:48
αν θελεις μπορεις να παρεις αυτο

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=36973

120 λιτρα ειναι βαζεις ενα φιλτρο και ενα φωτιστικο και ετοιμη η λιμνουλα.
Μονο που δεν κανει για εξωτερικους χωρους.

nxr26
15-10-12, 19:18
δε μου ειπατε ομως τιποτα για την αλλη που εχω στα σκαρια;;;;θα γινει και αυτη το LINER μου λειπει!σταματησε λογο ανεργειας πιστευω κατα την ανοιξη να ειναι καλητερα τα πραγματα και να προχωρισει
-------------------------
θελω και μια γνωμη για υλικα φιλτρου

nikolakis94
15-10-12, 19:19
Δεν εχω ιδεα απο λιμνες περιμενε τους ειδικους.

nxr26
17-10-12, 08:22
Καποια βοηθεια για καποιο φιλτρο;;;; Πρασινησε ,θολοσε απο εχτες το απογευμα!!Καμια ηδεα;;;

Zorba_The_Freak
18-10-12, 06:06
Παρε μια ιδεα απο τη δικια μου...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HnO2xCu-le0

nxr26
19-10-12, 16:52
καλησπερα τελικα εφτιαξα ενα ηδος φιλτρου μεσα σε μια ζαρντινιερα οπου εβαλα ελαφροπετρα σε ενα σακουλακι και σε ενα αλλο σφουγγαρια !και θα μπουν μεσα και καλαμι παπυρος και αυτο το νερο αφου περασει μεσα απο αυτα πεφτει σα καταρακτης μεσα στη λιμνουλα.Καθαριζει αλλα το προβλημα ειναι οτι απο εχτες καηκε το τροφοδοτικο ρης αντλιας και πρεπει αυριο να φτιαξω ενα αλλο ποιο μεγαλο σε watt!Δεν υπολογισα σωστα τα αμπερ της αντλιας και του φωτισου που εχει το ολο συστημα !!Παντως με δυο ωρες που δουλεψε εδιξε να καθαριζει ,για τα σφουγγαρια εχω ακομα τις επιφυλαξεις μου αν ειναι τα σωστα που μαλον δεν ειναι ...!!!

nxr26
23-10-12, 10:55
Και καποιες νεες φωτογραφιες απο τη λιμνουλα και ενα ηδος φιλτρου !!!

lucy
23-10-12, 11:06
Καλημέρα!!!
Με γεια την γλαστρολίμνη σου!
Μην σκας πολύ για το πρασίνισμα ή θόλωμα του νερού. Είναι νέα η γλαστρολίμνη σου και είναι επόμενο! Να ξέρεις όμως ότι με τόσα ψάρια θα έχεις πολύ συχνά πρόβλημα με θολώματα.
Στην Γλαστρολίμνη που έχω 2 χρυσόψαρα έχω πότε πότε αυτό το πρόβλημα (δεν έχω φίλτρο σε καμιά γλάστρα) αλλά στις άλλες με μόνο φυτά το νερό είναι κρύσταλλο.
Αν καταφέρεις να βάλεις πολλά υδρόφιλα φυτά να έχουν τις ρίζες τους στην γλαστρολίμνη, θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.
Και τέλος να θυμάσαι ότι για να ισσοροπίσει ένα οικοσύστημα και μάλιστα τόσο μικρό θέλει χρόνο. Μην απελπιστείς αν κάτι δεν πάει καλά!

kilo_me
23-10-12, 11:21
Το φως από πού έρχεται?
υπάρχει λάμπα μέσα στο νερό?
:smt107:confused:

nxr26
23-10-12, 11:35
Εχω βαλει λεντοταινια μεσα στη γλαστρα μια επανω και μια κατω και απο ενα πινακακι ,τροφοδοτικο για την ακριβια ,με τρεις διακοπτες που εχω φτιαξει τα λειτουργω και τα αναβω οταν θελω να τα δω γι αεφε ποιο πολυ.Ηλεκτρονικος ειμαι οποτε ηταν το ευκολο το δισκολο ειναι τα ζησουν τα ψαρια και να βγει ωραιο ολο αυτο το συστημα !!Θελω να το κανω με ασυρματο συστημα ολο το σκοινικο αλλα λογο ανεργειας δεν υπαρχουν μπικικινια.............!!!

blackpit
31-10-12, 19:25
γεια σου φιλε μου! πολυ ομορφη η γλαστρουλα σου αν δεισ στο προφιλ μου εχω κατι παρομοιο με νουφαρα και χρυσοψαρα και γκαπυ. εμενα ειναι πιο μεγαλη λιγο αλλα κι η δικη σου καλη ειναι! μου αρεσει πολυ ο φωτισμοσ σου. σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεισ πως το εχεισ φτιαξει?
8α σου ημοθν ευγνωμων. ευχαριστω

lucy
01-11-12, 16:32
Το φως στο κάτω μέρος της γλάστρας καλό είναι να βγει. Τα ζωντανά ξέρουν μόνο μια φορά του φωτός από πάνω προς τα κάτω (ήλιος) αλλιώς δεν έχουν κάτι φυσικό.

Εύχομαι κι άλλες τέτοιες ομορφιές!!!!

nxr26
03-11-12, 00:58
Ο φωτισμος στο κατω μερος ειναι μια λεντοταινια αδιαβροχη και την εχω κολλησει με σιλικονι στο κατω μερος το ιδιο εχω κανει και στο πανω μερος της γλαστρας.Δεν το αναβω το φως καθολου παρα μονο οταν θελω να τα δω οποτε δε νομιζω οτι τα ενοχλει!

lucy
05-11-12, 12:54
:smt023