PDA

Επιστροφή στο Forum : γενηστρα για σκαλαρια


gianniwpopi
14-10-12, 21:23
καλησπερα παιδια, εχω 2 ζευγαρια σκαλαρια και γεννανε συνεχεια.
σκεφτομαι να δοκιμασω για αναπαραγωγη αλλα δεν εχω αδειο ενυδρειο,
εχω ενα 60λτ με γκαπυ, αν το ξεστησω, μπορω να το κανω γεννηστρα για τα σκαλαρια η ειναι πολυ μικρο??

platy
14-10-12, 21:48
καλύτερο θα ηταν να ήταν 80λιτρα αλλα αφου εχεις αυτό οκ....το ενυδρείο τι διαστάσεις εχει?>.θα πρεπει να βγάλλεις τα παντα(και χαλικι) και να αφήσεις μονο θερμοστάτη και ή το εσωτερικό φίλτρο ή καποιο αερόφιλτρο....φυσικα αν γεννήσουν εκει,καποια στιγμη ομως να απομακρύνεις τα ψαρια και να αφήσεις μονο τα νεογνά γιατι θα ειναι πολυ λιγος ο χώρος..

gianniwpopi
14-10-12, 21:53
το ενυδρειο ειναι 60χ30χ33
το ξερω ειναι χαμηλο για σκαλαρια, αμα βαλω μονο τα αυγα???

platy
14-10-12, 21:57
γίνεται...αλλα θα πρέπει να τοποθετήσεις μια αεραντλία κοντά τους για να αερίζονται καλα....τα σκαλάρια ειναι σε νερό βρύσης???(το ενυδρείο αφου αφαιρέσεις τα πάντα απο μεσα,θα το γεμίσεις με νερό απο το ενυδρέιο που ειναι τωρα τα σκαλάρια καλύτερα...)απλα να ξέρεις οτι υπάρχει περίπτωση να βγάλλουν fungus τα αβγουλάκια αν δεν εχουν επαρκή αερισμό..

gianniwpopi
14-10-12, 22:05
εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω μια ιδεα πως γινεται. +βεβαια στην πραξη ειναι αλλη ιστορια.... τα σκαλαρια ειναι σε ph 7 με τυρφη.
εχω αλλο ενα θεμα. στο 60λτ εχω βαλει πλατη diy backround και το εχω βαψει με καποιο μη τοξικο χρωμα αλλα το ph ειναι 7.8 ενω στη βρυση 7.4
αμα βαλω νερο απο το μεγαλο ενυδρειο θα ειναι στο 7 αλλα παλι θα ανεβει εε?

platy
14-10-12, 22:28
αφου ειναι βρυσάτο μην ανυσηχείς..βαλτα ..απλα ίσως εχεις μικρότερο ποσοστό εκόλλαψης....

gianniwpopi
14-10-12, 23:01
στο κυριως ενυδρειο δεν ειναι βρυσατο, ειναι τυρφατο.
οπως και να χει , δενν με νοιαζει να βγαλω καμια 100στη ψαρια. απλα για την εμπειρια ...
-------------------------
ερωτηση.... επειδη η γυναικα μου δεν ψηθηκε καθολου στην ιδεα ενος ενυδρειου χωρις αμμο και φυτα, γιατι λεει θα ειναι ασχημο μεσα στο σαλονι,,, αμα το αφησω ετσι οπως ειναι,(φυτεμενο) ποιο ειναι το προβλημα??

platy
14-10-12, 23:18
οι γεννήστρες συνήθως ειναι απαλαγμένες απο διακοσμητικά κλπ κλπ ωστε να μην δυσκολεύουν τους γονείς να βρισκουν τα μικρα, και να μην επηρεάζονται οι συνθήκες απο τα διακοσμητικα...(γιατι τα νεογνα ειναι ευαίσθητα...)τώρα..μπορείς να βάλλεις καποιο ξύλο μεσα να μην ειναι άδεια η γεννήστρα ή να πειραματιστείς με το ενυδρείο οπως ειναι χωρίς να το αδειασεις...εγω παντως προτείνω το άδειο....

manolischania
15-10-12, 01:33
στο κυριως ενυδρειο δεν ειναι βρυσατο, ειναι τυρφατο.
οπως και να χει , δενν με νοιαζει να βγαλω καμια 100στη ψαρια. απλα για την εμπειρια ...
-------------------------
ερωτηση.... επειδη η γυναικα μου δεν ψηθηκε καθολου στην ιδεα ενος ενυδρειου χωρις αμμο και φυτα, γιατι λεει θα ειναι ασχημο μεσα στο σαλονι,,, αμα το αφησω ετσι οπως ειναι,(φυτεμενο) ποιο ειναι το προβλημα??
Το πρόβλημα ξεκινάει όταν πλέον εκκολαφθούν τα αυγά και αρχίσεις να ταΐζεις σε ένα άδειο ενυδρείο η σκούπα από το γυαλί γίνετε εύκολα με αποτέλεσμα να μην έχεις ακαθαρσίες που συνεπάγεται μηδενικά νιτρικά αν κανεις και τις απαιτούμενες αλλαγές , κατά τα αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και τα μικρά θα βρούν διαφορα που κατοικούν στα φυτά όπως και στην άλγη για τροφή .
Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να προστατέψεις την εισαγωγή του φίλτρου ώστε να μην τα ρουφήξει η εισαγωγή , επίσης η μεταφορά νερού από το ένα ενυδρείο στο άλλο δεν ακούγεται και πολύ καλή , το νερό πρέπει να είναι καθαρό οποτε καλώ θα είναι να πρόθεσηεις την ανάλογη τύρφη και στο άλλο ενυδρείο για να πετύχεις τις ίδιες παραμέτρους

gianniwpopi
15-10-12, 09:45
για το δευερο που λες εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι το νερο απο το κυριως ενυδρειο για να μην αλλαξει τιποτα στις παραμετρους του νερου

Kotsos
15-10-12, 10:57
Προμηθεύσου και κάποιο φάρμακο για το φουνγκους, και βάλε 5πλή δόση στα αυγά μέχρι να δεις ουρές..