PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμός


Malawi Lover
11-10-12, 18:37
Καλησπέρα στην παρέα! Στο 60λιτρο ενυδρειο που στηνω τωρα έχω 2 λαμπες 24watt (συνολικά)! Στο ενυδρειο θα μπούν gappy, red chery και μπόλικα (εύκολα σχετικά) φυτακια! Θα ειναι φυτεμενο δηλαδη! Το θεμα ειναι ομως οτι ο λάμπες ειναι η μια άσπρη και η μια μπλέ! Δείτε την παρακατω εικονα για να καταλαβετε τι εννοω! Η δευτερη λαμπα ειναι σαν αυτη που εχω! Λετε να εχω κ πρόβλημα με τα φυτα μου??

http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/307381972/PL_24W_lamp.jpg
-------------------------
Απ'οτι ακουσα.... βασικα εμαθα ρωτώντας, δεν θα εχω πρόβλημα... απλα περιμενω απαντηση κ απο πιο εμπειρους για σιγουριαα...!
-------------------------
Αντε παιδια! Ολο και καποιος θα εχει μια απαντηση! :?
-------------------------
!

andy1976
11-10-12, 20:58
Εχω διβασει σε αρκετα site οτι το μπλε φως βοηθαει στην αναπτυξη της αλγης. Απο κει και περα δεν νομιζω να εχεις αλλο προβλημα. Εγω παντως απο το δοκο μου την εβγαλα και εβαλα μια με λιγο κοκκινο φως που απο μου ειπαν ειναι καλυτερη για τα φυτα.

bloskas
11-10-12, 21:20
http://www.ecat.lighting.philips.gr/l/lamps/compact-fluorescent-non-integrated/pl-l/master-pl-l-xtra-4-pin/927907584015_eu/

δε ξερω να σε πω με σιγουρια τι αποτελεσμα θα εχει η λαμπα σου.δοκιμασε και βλεπεις αν δε σε ικανοποιει την αλλαζεις. μπορεις να βαλεις και εναν ανακλαστηρα πανω. λογικα για τα λιτρα αυτα και χωρις πολλα πολλα ειναι καλη. τωρα για το φουλ φυτεμενο και για cuba δε ξερω να σε πω..
αυτη ειχε πανω στο καπακι σου ή την εβαλες εσυ?

Malawi Lover
12-10-12, 09:35
Ειχε λαμπα πανω στο καπακι! Ανακλαστήρα που μπορω να βρω?
-------------------------
καιι..ποσο κοστζει περιπου?

jimbit22
12-10-12, 09:38
Μπορεις να φτιαξεις ενα απο αλουμινοχαρτο!
αμα θες να τον φτιαξεις και σωστα ψαξε για parabolic reflector στο google..

Malawi Lover
12-10-12, 23:01
οκ...ευχαριστω παιδιαα....! Αραα αν το αφησω τελικα ετσι...δεν παιζει να υπαρξει κανα μεγαλο πρόβλημα ε?

maikl
13-10-12, 05:17
Για μια λαμπα καλυετρα να βαλεις μια απλη ασπρη(daylight) οπως αυτη στην πρωτη φωτο.Αν ειχες και 2ο φωτιστικο και πηγαινες για πιο δυσκολες καταστασειςθα εβαζες και μια σκετη ροζ και θα ησουν "αρχηγος" ;)

g81gr
13-10-12, 07:51
κοίτα, το μπλε φως σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει, δεν κάνει κάποια διαφορά για ενυδρείο γλυκού νερού. Για την ακρίβεις συνιστατε φως 6500κ (daylight) και όχι μπλε. Το μπλε είναι για θαλασσινό νερό και κυρίως κοράλια όπου τα βοηθά να αναπτυχθούν κτλ... Από εκεί και μετά, τα φυτά χρειάζονται σε γενικές γραμμές το μπλε και το κόκκινο (κυρίως) από το φάσμα του λευκού φωτός, ενώ με το κίτρινο και πράσσινο μένουν στάσιμα και δεν αναπτύσσονται εύκολα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δε θα έχεις πρόβλημα .

Διαβασε εδώ και θα καταλάβεις τα πάντα:
http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

golf20
13-10-12, 10:50
Είχα μέχρι πριν λίγο καιρό στημένο ένα ενυδρείο με την ίδια λάμπα. Είχε μόνο εύκολα φυτά και τα πηγαίνανε περίφημα.
Δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με άλγες αν και παίζουν πολύ παράγοντες για αυτό.
Προχώρησε άφοβα