PDA

Επιστροφή στο Forum : hydroids or not?


stergios
28-10-04, 21:52
Καλησπερα.Στο ενυδρειο μου εδω και λιγο καιρο εχω βρει κατι μικρα ζωιφια σαν ασπρες αρτεμια να κανουν βολτες στον βραχο μου και στα τζαμια.Ειναι hydroids?Αν ναι πως μπορω να τα σκοτωσω?

tasos
28-10-04, 23:00
Πίστεψέ με,δεν θέλεις να τα σκοτώσεις, :lol: .Μάλλον είναι μύσιδες,δηλαδή κοπήπωδα,δηλαδή ζωντανή τροφή :wink: .Αν το ενυδρείο είναι μεγαλο και τα ζωήφια πολλά ,μπορείς να ελπίζεις πως ενας μανδαρίνος θα επιβιώσει μέσα......αν θέλεις φυσικά να βάλεις κάποιον :roll: .Περίμενε όμως και απάντηση απο κάποιον πιο έμπειρο,για να σιγουρευτούμε :D .

stergios
29-10-04, 11:30
Ευχαριστω.Μανδαρινος???Για ιπποκαμπους στρωνεται το ενυδρειο αλλα αν βρω καποιον θα το σκεφτω μιας και εχει πολλες απαιτησεις και δεν νομιζω να ειναι φθηνος

kangouras
29-10-04, 17:58
Καλησπέρα , χωρίς και γώ να έψω ακόμη ξέρω όμως οτι ο μανδαρίνος εχει κάπου στα 30 ευρόπουλα , αυτό που ξέρω επίσης είναι οτι ο μανδαρήνος θέλει πολύυυ καλά στρωμένο ενυδρείο , και γεμάτο βράχο με κοράλια και αυτό γιατί οι βράχοι που έρχοντε πάνω τα κοράλια έχουν και διαφορετικά είδη ζωής πέρα απο τα κοπίποδα , απο τα οπία θα τραφεί

tasos
30-10-04, 01:13
ιππόκαμποι και μανδαρίνος δεν είναι συμβατοί λόγω ανταγωνισμού στην τροφή από 'οτι ξέρω :?

Discos
30-10-04, 13:41
ιππόκαμποι και μανδαρίνος δεν είναι συμβατοί λόγω ανταγωνισμού στην τροφή από 'οτι ξέρω :?

Αυτο ακριβως. Ειναι πολυ καλο που υπαρχει αυτη η ζωη μεσα στο ενυδρειο σου. Δεν πρεπει λογικα να εχεις ψαρια η αλλους θηρευτες τους, ετσι?

stergios
30-10-04, 21:56
Σε ξενο φορουμ που αφορα τους ιπποκαμπους και μονο ειναι αρκετα συχνο να συνυπαρχουν τα δυο ειδει μαζι.Εγω ομως ειπα οτι θα το σκεφτω σαν αγορα στο μακραν μελλον και παλι....Στο ενυδρειο βλεπω καθε μερα πολλα καινουργεια ειδη ζωης.Σημερα ανακαληψα και το αιτιο το "τσακ-τσακ" που ακουγοταν στο ενυδρειο.Στην αρχη νομισα οτι ηταν μαντις σριμπ αλλα τελικα ειναι ενα μικρο καβουρακι πορτοκαλι με ασπρες ραβδωσεις μεγεθους γυρο στο 1,5 εκ.Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ενυδρειο μου και το diy βιολογικο φιλτρο που σκεφτηκα και εκανα μονος μου με πολυ απλα υλικα και βασικοτερα πολυ πολυ φθηνο.Συντομα θα δωσω και τα σχεδια στον αντιστοιχο τομεα.Σε 12 μερες θα μπει και το πρωτο μου ζευγαρι ιπποκαμπων(ευχηθητε μου καλη επιτυχια).Το μονο που μου μενει ειναι να βρω τροπο να βγαλω την aptaisia και τις νεες που εχουν γεμισει μεγαλο μερος του βραχου

Discos
30-10-04, 22:42
Σε ξενο φορουμ που αφορα τους ιπποκαμπους και μονο ειναι αρκετα συχνο να συνυπαρχουν τα δυο ειδει μαζι.Εγω ομως ειπα οτι θα το σκεφτω σαν αγορα στο μακραν μελλον και παλι....

Γιατι ομως βαζουν αυτα τα δυο ειδη μαζι? Ο λογος ειναι περα απο τα προσωπικα γουστα μου, οτι εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε τρωφη αλλα και καταλληλοτητα σαν κατοικοι στον ιδιο χωρο, ειναι και τα δυο ειδη πολυ ηρεμα και αργα στο να φανε για να μην ξεχασουμε οτι τρωνε και τα ιδια πραγματα.

Απο εκει και περα πρεπει να δεις εαν η τρωφη που θα τους δινεις θα φτανει αν και μπορεις ναβαλεις μια χοντρη σιτα σε μια μικρη πλευρα του ενυδρειου και να λειτουργησει σαν refugium μεσα στο ενυδρειο σου.

Αναμενουμε νεα σου για την διατηριση τους και σου ευχομαστε καλη επιτυχια!! :wink:

stergios
31-10-04, 00:45
Παιδια σας ευχαριστω αλλα μην βιαζεστε.Το ξερω οτι τα βαζουν μαζι για αυτο το λογο αλλα εγω δεν ειπα οτι θα παρω.Ειπα οτι θα το σκεφτω για το πολυ μακρινο μελλον

tasos
31-10-04, 01:40
Σας ξέφυγε κάτι!Στέργιε,πές μα ς για το DIY βιολογικό που εφτιαξες;Μας ενδιαφέρει :wink: .

stergios
31-10-04, 13:33
Οπως εγραψα παραπανω τα σχεδια θα σας τα δωσω πολυ συντομα απλα πρωτα προσπαθω να κανω και ενα ακομη σχεδιο.Μην φοβαστε,θα σας το δωσω μαζι με ενα σχεδιο για σκιμμερ!

Discos
01-11-04, 11:58
και γεμάτο βράχο με κοράλια και αυτό γιατί οι βράχοι που έρχοντε πάνω τα κοράλια έχουν και διαφορετικά είδη ζωής πέρα απο τα κοπίποδα , απο τα οπία θα τραφεί

Γεματο με βραχο ναι, Με κοραλια δεν ειναι απαραιτητο. Πως γινεται να εχει αλλη ζωη το βραχακι των κοραλλιων απο τον ζωντανο βραχο? Θελω μια εξηγηση γιατι ειναι τελειως ανακριβες.

kangouras
01-11-04, 21:53
Απλά δίσκο , ο ΖΒ έρχεται ή σε εφημερίδες , τα κοράλια έρχοντε σε πλαστικά κουτιά όπου οι συνθήκες είναι σαφώς καλήτερες , έτσι υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα να επιζίσει ο όπιος άλλος οργανισμός

Discos
02-11-04, 11:35
Απλά δίσκο , ο ΖΒ έρχεται ή σε εφημερίδες , τα κοράλια έρχοντε σε πλαστικά κουτιά όπου οι συνθήκες είναι σαφώς καλήτερες , έτσι υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα να επιζίσει ο όπιος άλλος οργανισμός

Θες να μου πεις πως σε ενα βραχακι που συνοδευεται απο τα κοραλια που ειναι 4 ποντους διαμετρο στην καλυτερη και κοστιζει μαζι με το κοραλλι 60 ευρω περιπου κατα μεσο ορο, εχει περισωτερη ζωη απο 3 κιλα βραχο που παιρνεις με τα ιδια χρηματα και ειναι σαφως ανωτερος σε ποικιλια ζωης αλλα και χρησιμοτητας σαν βιολογια, απονιτρικοποιηση αλλα και απειρους χωρους να κρυφτουν παρα πολλα ειδη ζωης??

Δεν νομιζω. Δεν εισαι γνωστης του θεματος του θαλλασινου. Εδω υπαρχουν δοκιμασμενα πραγματα και οχι θεωριες.

kangouras
02-11-04, 13:51
3-4 εκ ???? εγω εχω δει μέχρι και ενα κιλό βράχο μαζι με μανητάρια και μπατονς αλλα και πάλι ακόμι και έτσι , τα τρία εκατοστά μπορεί να φέρουν κάτι που ο ΖΒ δεν μπορεί

Discos
02-11-04, 15:47
Αναφερεσαι σε κατι που εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε, κανεις απο οσους γνωριζω δεν εχουν προσεξει ποτε, και ο ζωντανος βραχος φερνει πραγματα απιστευτα μαζι του. Αυτο το εχουμε δει ολοι μας.

Εσυ το εχεις δει με τα ματια σου, η το υποθετεις?