PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ramirezi fry και μετακόμηση...


oscar
28-10-04, 00:35
Λοιπόν την δευτέρα είχα νέα απόπειρα από τα ramirezi μου για αναπαραγωγή. Το προηγούμενο fry βλέπετε φρόντησε να το φάει η θηλυκιά.
Η γέννα από ότι βλέπω σήμερα ( 48 ώρες ) πάει καλά διότι ήδη βλέπω τα αυγά να έχουν αποκτήσει ουρά και κινούνται συνέχεια. Λογικά σε κανα 2-3 μέρες θα έχω free-swimming fry.
Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα λίγο "περίεργο" :wink:

Το Σάββατο μετακομίζω, ευτυχώς η απόσταση είναι μόλις ένα τετράγωνο.
Έτσι η μεταφορά του θα γίνει από εμένα στα χέρια καθός το ενυδρείο είναι μικρό (25 λίτρα) και έτσι η μεταφορά του είναι πιο εύκολη.

Με το fry όμως τι να κάνω ???
Λέω να μεταφέρω το ενυδρείο με λίγο νερό μέσα ίσα ίσα για τα rams και να το ξαναγεμίσω με το παλαιό νερό που θα έχω φυλάξει , για να μην υπάρξει διαφορά στις συνθήκες του νερού.
Εάν προσέξω να μην ανακατευτεί το χαλίκι πιστεύται πως μπορεί να επιζήσει το fry ?

Καμμία ιδέα :idea:

jpatou
28-10-04, 00:56
Ρε ου να μου χαθεις. 3-4 μήνες παιδεύω να βγαλω Ram και το ριχνεις το post με τετοια απάθεια. Μεχρι GH 2 τους εχω, Μέχρι αρσενικό άλλαξα μπας και δω χαϊρι. καθε 2 βδομάδες γεννάει η θυληκιά αλλα από fry γιοκ.
Το επομενο βημα είναι με το που θα κάνει την άλλη γέννα να της πάρω τα αυγά !!!

oscar
28-10-04, 23:32
Ρε ου να μου χαθεις. 3-4 μήνες παιδεύω να βγαλω Ram και το ριχνεις το post με τετοια απάθεια. Μεχρι GH 2 τους εχω, Μέχρι αρσενικό άλλαξα μπας και δω χαϊρι. καθε 2 βδομάδες γεννάει η θυληκιά αλλα από fry γιοκ.
Το επομενο βημα είναι με το που θα κάνει την άλλη γέννα να της πάρω τα αυγά !!!
Τι να γίνει, φαίνεται πως είμαι τυχερός με το ζευγάρι μου. Πράγματι τα πάνε πολύ καλά, παρόλο που η σκληρότητα δεν είναι και η καλύτερη, ΚΗ = 5, GH = 8, PH ~ 7.
Σήμερα έφαγαν μια μικρή κρυάδα... μια μικρή μετακομισούλα μέσα στο σπίτι, όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Το FRY αναπτύσετε κανονικά. Το μόνο που φοβάμαι είναι η ανατάραξη του χαλικιού κατά την μετακόμηση. Ίσως αυτή καπακώσει κάποια μικρά.
Τέλος πάντων, η πράξη θα δείξει.

Giorgos
29-10-04, 01:29
Oscar,
Είναι σημαντικό να μην τα ταράξεις. Θα πρέπει να σκεπάσεις τις πλευρές του ενυδρείου με μαύρο χαρτόνι ή κάποιο σκούρο ύφασμα για να τα κρατήσεις όσο το δυνατόν πιο ήρεμα κατά την μεταφορά.
Μέχρι το Σάββατο είναι λίγο δύσκολο τα fry να είναι free-swimming. Μάλλον θα είναι ακόμα wrigglers και θα κάθονται στο χαλίκι.
Φρόντισε να αφήσεις αρκετό νερό για τα rams ώστε να μην στρεσαριστούν. Το άδειασμα του ενυδρείου καλό θα ήταν να γίνει με σβηστά τα φώτα και αφού το έχεις καλύψει με το χαρτόνι. Το ίδιο ισχύει και για το γέμισμα (με το παλιό, αποθηκευμένο νερό). Η μεραφορά θα πρέπει να γίνει γρήγορα.
Μην ανησυχείς για το χαλίκι. Οι γονείς θα φροντίσουν αυτό το θέμα.
Καλή επιτυχία.

oscar
29-10-04, 10:38
Είναι σημαντικό να μην τα ταράξεις. Θα πρέπει να σκεπάσεις τις πλευρές του ενυδρείου με μαύρο χαρτόνι ή κάποιο σκούρο ύφασμα για να τα κρατήσεις όσο το δυνατόν πιο ήρεμα κατά την μεταφορά.
Μέχρι το Σάββατο είναι λίγο δύσκολο τα fry να είναι free-swimming. Μάλλον θα είναι ακόμα wrigglers και θα κάθονται στο χαλίκι.
Φρόντισε να αφήσεις αρκετό νερό για τα rams ώστε να μην στρεσαριστούν. Το άδειασμα του ενυδρείου καλό θα ήταν να γίνει με σβηστά τα φώτα και αφού το έχεις καλύψει με το χαρτόνι. Το ίδιο ισχύει και για το γέμισμα (με το παλιό, αποθηκευμένο νερό). Η μεραφορά θα πρέπει να γίνει γρήγορα.
Μην ανησυχείς για το χαλίκι. Οι γονείς θα φροντίσουν αυτό το θέμα.
Καλή επιτυχία

Ευχαριστώ, θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές σου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.