PDA

Επιστροφή στο Forum : μπολι και <<βακτηρια>>


Χρηστος Ζ.
06-10-12, 22:49
καλησπερα σε ολους.
εχθες αγορασα ενα κουτι σιποραξ και ειχε μεσα και ενα μπουκαλακι με βακτηρια (μαλλον). στηνω δευτερο ενυδρειο και εννοειται οτι θα μπολιασω απο το πρωτο. το ερωτημα ειναι, μαζι με το μπολι να βαλω και το υγρο η να μην ασχοληθω καθολου? θα βοηθησει καπου την βιολογια απο το μπολι?

stelios816
06-10-12, 22:51
αφου θα μπολιασεις τι το θες το μπουκαλακι ?:D

Χρηστος Ζ.
06-10-12, 22:53
μηπως επιδρασει το υγρο καπου θετικα,
δηλαδη να εχω τουρμπο βιολογια απο την αρχη:D.

platy
06-10-12, 23:01
μπαααα...απλα στίψε τα σφουγγάρια απο το άλλο φιλτρο*το στρωμένο* πανω στο siporax(αφου το τοποθετήσεις στο νεο φιλτρο),και βάλε και μερικα siporax ηδη στρωμένα μεσα...

exelix
06-10-12, 23:02
Άμα δε βάλεις ψάρια αμέσως ρίξε τροφή μετά το μπόλι για κάποιες μέρες (ή καθαρή αμμωνία) και θα είναι υπερτούρμπο! Αλλιώς άμα μπολιάσεις και με υλικά και για μερικές μέρες προσέχεις τα ταΐσματά σου δε χρειάζεται να ανησυχείς. Απλά μετράς για να είσαι καλυμμένος! Για μένα μην ασχοληθείς, άστα στο ντουλάπι και ίσως κάποια στιγμή να χρειαστούν σε κάτι.

Χρηστος Ζ.
06-10-12, 23:13
βασικα εχω αγχωθει λιγο μην τυχον και σηκωσει εστω και λιγο αμμωνια και εχει ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια. θα βαλω ψαρια αμεσως μολις το στησω.
πληροφοριακα θα ζησει στο καινουριο ενυδρειο (100 λιτρων) ενα ζευγαρι pelvicachromis sacrimontis, και δεν ξερω ακομα αν θα χρειαστει να βαλω και και αλλα ψαρια σαν dither fish.

platy
06-10-12, 23:17
αν εχεις τη δυνατοτητα ΜΗΝ βάλλεις τα ψάρια κατευθείαν αλλα μετα απο 2-3 μέρες....

leandros69
07-10-12, 00:23
αν βαλεις τα βακτηρια μετα απο λιγες ωρες θα σου ανεβασει αμμωνια η οποια δεν θα πεσει ουτε 2 μερες μετα........
Την ειχαμε πατησει και εμεις και χαλασαμε το μπολι.

Nick74
07-10-12, 06:38
αυτο το μπουκαλακι που εχει μεσα στις συσκευασιες του σιποραξ δεν γραφει οτι εχει "βακτηρια" αλλα οτι φτιαχνει τις καταλληλες συνθηκες για την αποικηση βακτηριων καλυτερες πανω στο βιολογικο υλικο. Προφανως να δημιουργει κατι σα τζελ.
Προσωπικα αν και εχω αγορασει συσκευασιες και εχω τετοια μπουκαλακια ποτε δεν τα χρησιμοποιησα.
Κατι εντελως περιττο και που δεν ξερουμε καν τη συνθεση του απλα καλυτερα να μην χρησιμοποιειται, αποψη μου.

Χρηστος Ζ.
07-10-12, 08:27
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
οποτε μολις στησω το ενυδρειο θα ριξω στο φιλτρο μια καλη ποσοτητα μπιχλας απο το αλλο και θα περιμενω μερικες ημερες κανοντας μετρησεις συνεχεια (εννοειται οτι θα ταιζω με τροφη για συντηρηση).

leandros69
09-10-12, 12:43
Η sera νικ το siporax το δινει μαζι με nitrivec.Δες εδω στη σελιδα 45 τι οδηγιες δινει.(κριμα για τα ψαρακια).http://www.sera.de/fileadmin/epapers/aqua-setup-gr/page7.html#/44