PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσπρα στίγματα σε Black Neon Tetra


Maax
26-10-04, 05:01
Έχω 5 Black Neon Tetra και έχουν εμφανίσει άσπρα στίγματα στα πτερύγια τους, ουρά, και μερικά πάνω στο σώμα τους.
Δεν ξέρω πότε ακριβώς εμφανίστηκαν, γιατί τις τελευταίες 10 μέρες τα παραμέλησα λόγω της γέννησης της κόρης μου, και σήμερα που επιστρέψαμε σπίτι παρατήρησα τα στίγματα.
Για οι ποιό έμπειροι αν μπορούν να μου δώσουν μία άμμεση λύση καταπολέμησης της ασθένειας και ποιά ασθένεια είναι ?
Το μόνο δύσκολο είναι η απομόνωση των ψαριών λόγω έλειψης χώρου, εκτός κι αν τα βάλω σε κάποιο μεγάλο τάπερ ή λεκάνη ή κουβά.
έχω κάνει αλλαγή νερού 50% και η Θερμοκρασία είναι 25.1, για τις υπόλοιπες μετρήσεις αύριο που μάλλον θα έχω περισότερο χρόνο.
Ενυδρείο 105 λίτρων περίπου

nkarvounis
26-10-04, 07:31
Αν ξύνονται στο χαλίκι σε πέτρες ή στα φυτά σε συνδυασμό με τα άσπρα στίγματα μου κάνει για ICK.

Η θεραπεία γνωστή .... Ανέβασμα θερμοκρασίας και αλατάκι :wink:

Maax
26-10-04, 10:51
Η συμπεριφορά τους παραμένει όπως ήταν, κολυμπάνε κανονικά, τρώνε, και δεν ξύνονται πουθενά.

Maax
02-11-04, 23:10
Ανέβασα την θερμοκρασία απο 25 σε 29 βαθμούς, αλάτι δεν έριξα , αγόρασα το φάρμακο TetraMedica ContraIck Concentrate, ρίχνω την αναλογία στα λίτρα που έχω και σε 5 μέρες τα άσπρα σημάδια εξαφανίστηκαν

dim
03-11-04, 01:16
πρόσεχε γιατί μαζί με τα άσπρα στίγματα ενδέχεται να χάσεις και βακτηρίδια απο την αποικία του φίλτρου σου και να έχεις προβλήματα. κάνε και καμία μέτρηση καλού κακού γιατί εγώ την πάτησα και έχασα 2 γκαπάκια γι αυτό το λόγο.