PDA

Επιστροφή στο Forum : Θάνατος red cherry κατά την μεταφορά τους.


χαρης12666
04-10-12, 20:27
Σήμερα ήταν να δώσω 10 γαρίδες σε ένα παιδί που μου τις ζήτησε , τις έβγαλα από το ενυδρείο και σε 15 λεπτά τις παρέδωσα , 2 λεπτά αργότερα με πήρε τηλέφωνο ότι οι περισσότερες γαρίδες ήταν στο κάτω μέρος της σακούλας και δεν έδειχναν σημάδια ζωής, μέχρι να γυρίσω ήταν όλες νεκρές , δεν καταλαβαίνω τον λόγο και μου έρχεται να σκάσω άσε που έγινα ρεζίλη.

Θα ήθελα την γνώμη σας το γιατί; Θα καταλάβαινα αν είχα 1-2 απώλειες αλλά όχι όλες.

eimaste aR21rwstoi
04-10-12, 20:52
Σήμερα ήταν να δώσω 10 γαρίδες σε ένα παιδί που μου τις ζήτησε , τις έβγαλα από το ενυδρείο και σε 15 λεπτά τις παρέδωσα , 2 λεπτά αργότερα με πήρε τηλέφωνο ότι οι περισσότερες γαρίδες ήταν στο κάτω μέρος της σακούλας και δεν έδειχναν σημάδια ζωής, μέχρι να γυρίσω ήταν όλες νεκρές , δεν καταλαβαίνω τον λόγο και μου έρχεται να σκάσω άσε που έγινα ρεζίλη.

Θα ήθελα την γνώμη σας το γιατί; Θα καταλάβαινα αν είχα 1-2 απώλειες αλλά όχι όλες.

μετρησεις εχεις κανει στο ενυδρειο σ?

Nick74
04-10-12, 21:19
θερμικο σοκ?
ελειψη οξυγονου δε νομιζω.

χαρης12666
04-10-12, 21:22
μετρησεις εχεις κανει στο ενυδρειο σ?

Μετρήσεις έχουν γίνει , ήταν και ζωηρές δυσκολεύτηκα να τις πιάσω άλλωστε οι υπόλοιπες είναι μια χαρά δεν είναι θέμα ενυδρείου . το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά κατά την μεταφορά .

Butterfly
04-10-12, 21:24
Μήπως στην σακούλα που τις έβαλες δεν την είχες ξεπλύνει καλά?

Nick74
04-10-12, 21:26
παιδια ενταξει, οτι και να ειχε -εκτος πια κι αν ειχε βαλει ....κυανιο πριν :D - ε δικαιολογει τοσο γρηγορο αμεσο θανατο 10 γαριδων, η θερμικη μεταβολη ομως αν ειναι αποτομη το δικαιολογει

Butterfly
04-10-12, 21:28
Πόσο να έπεσε η θερμοκρασία μέσα σε 15 λεπτά??? Μην τα παραλές Νίκο

χαρης12666
04-10-12, 21:30
Μήπως στην σακούλα που τις έβαλες δεν την είχες ξεπλύνει καλά?

Μου την έδωσαν χθες με ενα μονομαχάκι την ξέπλυνα με ενα νερό τίποτα ιδιαίτερο και τα έβαλα .

jimbit22
04-10-12, 21:38
μηπως τις εβλεπε ο ηλιος εκει που ητανε?

neos
04-10-12, 21:44
Όπως έχω δει και στα πετσόπ που παραλαμβάνουν γαρίδες από το εξωτερικό, είναι πολύ σημαντικό να τοποθετηθεί στη σακούλα μεταφοράς κάποιο πλευστό αντικείμενο (συνήθως ενυδρειακό βαμβάκι ή σφουγγάρι) ώστε οι γαρίδες να έχουν τη δυνατότητα να γαντζωθούν πάνω του. Δεν είναι όπως τα ψάρια που μπορούν να μεταφερθούν στο σκέτο νερό...

χαρης12666
04-10-12, 21:46
μηπως τις εβλεπε ο ηλιος εκει που ητανε?

οχι αλοστε δεν ηταν πανω απο 15 λεπτα, χθες το μονομαχακι ηταν στην σακουλα πανω απο 2 ωρες . δεν βρισκω καποιο λογο παιδια τα σκευτικα και εγω ακομα αν φοβιθικαν μεχρι θανατου, αλλα ολα;

platy
04-10-12, 23:17
ποση ώρα εκανες να τις πιάσεις?>.μήπως τις τάραξες μεσα στο ενυδρείο παραπάνω απο οσο επρεπε?..

Kotsos
04-10-12, 23:26
Όπως έχω δει και στα πετσόπ που παραλαμβάνουν γαρίδες από το εξωτερικό, είναι πολύ σημαντικό να τοποθετηθεί στη σακούλα μεταφοράς κάποιο πλευστό αντικείμενο (συνήθως ενυδρειακό βαμβάκι ή σφουγγάρι) ώστε οι γαρίδες να έχουν τη δυνατότητα να γαντζωθούν πάνω του. Δεν είναι όπως τα ψάρια που μπορούν να μεταφερθούν στο σκέτο νερό...Αυτό το έκανες??
Είναι πολύ σημαντικό.. αλλιώς τα παίζουν πραγματικά..
Τρελό σοκ.. κολυμπάνε ανάποδα και τέτοια..

jimbit22
05-10-12, 00:06
παιδια, εχω μεταφερει γαριδες σε σακουλα αθηνα ναυπακτο χωρις τιποτα μεσα με χαπακι οξυγονου(πουδιαληθηκε σε 5 λεπτα) και δεν παθανε τιποτα..
και μια αλλη φορα που εκανα απο το πετ κανα 4τραωρο να παω σπιτι παλι δεν παθανε τιποτα..

tsala
05-10-12, 01:02
Δεν.μπορω.να.καταλαβω.ουτε.κι.εγω.τι.μπορει.να.εγι νε..
Μονο.κατι.τοξικο.μπορει.να.τις.σκοτωσε..
Μηπως.ηρθε.σε.επαφη.η.σακουλα.με.απορρυπαντικα.ή.κ ατι.τετοιο?
Δεν.πεθαινουν.ετσι.απο.την.μεταφορα..

beat89
05-10-12, 01:17
Ισως να τις στρεσαρες παρα πολυ...

Nick74
05-10-12, 02:32
Πόσο να έπεσε η θερμοκρασία μέσα σε 15 λεπτά??? Μην τα παραλές Νίκο


δε μιλαω για σταδιακη μεταβολη αλλα για αποτομη, πχ αν ηταν στον ηλιο η κατι τετοιο...

Εδω εχω στειλει καλοκαιριατικο με κτελ τοσα γαριδακια και δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα, σε 10 λεπτα τι να συνεβει?
Μονο μια αποτομη μεταβολη το δικαιολογει

platy
05-10-12, 09:00
ενω το να τα στείλεις κατακαλόκαιρο δεν εχει απότομη μεταβολή?...μεσα σε ενα τέταρτο και τέτοια εποχη,μεταφορά με αμαξι κλπ κλπ δυσκολα θα εχεις τετοια μεταβολη...

eimaste aR21rwstoi
05-10-12, 09:18
ισως τις στρεσαρες πολυ

janickrules
05-10-12, 23:05
κανω μια ΑΝΟΗΤΗ ερωτηση,το ξερω,αλλα το νερο της σακουλας ηταν αυτο του ενυδρειου,ετσι;

beeromixalhs
06-10-12, 10:17
ε δε πιστεύω janickrules να έκανε καμία τέτοια πατάτα ο φίλος.;)
το ενδεχόμενο ο παραλήπτης να έχει κάτι λάθος στο ενυδρείο του το μελέτησες?

Butterfly
06-10-12, 10:22
ε δε πιστεύω janickrules να έκανε καμία τέτοια πατάτα ο φίλος.;)
το ενδεχόμενο ο παραλήπτης να έχει κάτι λάθος στο ενυδρείο του το μελέτησες?

Δεν πρόλαβε να τις βάλει καν μέσα στο ενυδρείο... της βρήκε νεκρές μέσα στην σακούλα.

Alex_Salonica
06-10-12, 13:55
Τελικά είχες βάλει μέσα στη σακούλα λίγο βαμβάκι η κανένα φυτό για να μπορούσαν να πιαστούν;

χαρης12666
07-10-12, 23:08
Τελικά είχες βάλει μέσα στη σακούλα λίγο βαμβάκι η κανένα φυτό για να μπορούσαν να πιαστούν;


το νερο ηταν απο το ενυδρειο φυσικα αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να βαλω σφουγγαρι η φυτο μεσα , μπορει να ειναι και αυτο τωρα θα το εχω υποψη μου , ευχαριστω .

Nick74
07-10-12, 23:37
απαραιτητο ειναι, αλλα το θεμα ειναι πως και τα μαγαζια δε βαζουν τιποτα απολυτως (τουλαχιστο στο pet city που ειχα αγορασει τις δικες μου)... τι να πω?

platy
08-10-12, 01:22
εγω παντως απο μαγαζι σε σπιτι δεν ειχα ποτε πρόβλημα με μεταφορα...

Alex_Salonica
08-10-12, 11:04
Χωρίς κάτι να πιάνονται οι γαρίδες μέσα στο σακουλάκι στρεσάρονται πάρα πολύ, όλοι οι σοβαροί επαγγελματίες πάντα βάζουν κάτι μέσα. Αυτό βέβαια δε δικαιολογεί τον θάνατο όλων των γαρίδων μέσα σε λίγα λεπτά.
Μάλλον κάτι χημικό πρέπει να έκανε την ζημιά :smt017:smt102

rtolis
08-10-12, 22:38
Τελικά είχες βάλει μέσα στη σακούλα λίγο βαμβάκι η κανένα φυτό για να μπορούσαν να πιαστούν;

Απόλυτο στη μεταφορά γαρίδων... Καλό θα ήταν κάπου να γίνει ένα sticky.
Τώρα για τον χρόνο το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι παίξανε πολλά ρόλο. Και ότι δεν είχαν να πιαστούν και ότι, λέω τώρα, μπορεί να ανέβηκε η θερμοκρασία 3-4 βαθμούς. Και το κλασσικό λάθος: αυτός που της πήρε να σήκωσε τη σακούλα κόντρα στον ήλιο, στο φως να δει αν όλα είναι ΟΚ... Ειδικά αν είναι σε σκοτεινή σακούλα πιο πριν.