PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσο αναγκαιο ειναι τα διαφορα σκευασματα για τα ενυδρεια μας?


georot1981
30-09-12, 22:52
καλησπερα σε ολους..μια απορια που εχω εδω και καιρο...εχω ενα ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες και συγκεκριμενα απο τη λιμνη ταγκανικα..(φροντοζες)..
ποσο αναγκαια ειναι ολα αυτα τα σκευασματα του εμποριου?εκτος απ το buffer που ειναι αναγκαιο το ενυδρειακο αλατι για τις κιχλιδες κανει μονο καλο η το καλυτερο ειναι να μην επιβαρυνουμε το νερο του ενυδρειου?

andy1976
30-09-12, 23:08
Η δικη μου εμπειρια απο τα παραπανω σκευασματων και σε Μαλαουι και σε Τανγκανικα λεει οτι μονο καλο εκαναν!!!Στα multies ιδιαιτερα δεν προλαβαινα τις γεννες.Χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι και χωρις το αλατι δεν θα ειχα γεννες!Συμπερασμα, δικο μου παντα, μονο καλο μπορουν να κανουν!!:p

platy
30-09-12, 23:26
καλησπερα σε ολους..μια απορια που εχω εδω και καιρο...εχω ενα ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες και συγκεκριμενα απο τη λιμνη ταγκανικα..(φροντοζες)..
ποσο αναγκαια ειναι ολα αυτα τα σκευασματα του εμποριου?εκτος απ το buffer που ειναι αναγκαιο το ενυδρειακο αλατι για τις κιχλιδες κανει μονο καλο η το καλυτερο ειναι να μην επιβαρυνουμε το νερο του ενυδρειου?

πιστευεις δηλαδη οτι το μπαφερ ειναι πιο χρησιμο ή ακομα και αναγκαίο εναντι του ενυδρειακου αλατιου οπως λες??..τι μπαφερ χρησιμοποεις ΚΑΙ ΓΙΑΤ?

georot1981
30-09-12, 23:48
της seachem χρησιμοποιω απλα για να εχω σταθερο το ph μου στο ενυδρειο...οι φροντοζες αλλωστε θελουνε πανω απο 8,4 και τετοια νουμερα στο νερο της βρυσης δεν υπαρχουνε

platy
01-10-12, 00:10
με ασβεστολιθικες πετρες και ασβεστολιθικό χαλίκι κρατάς ανετα τετοια επίπεδα...