PDA

Επιστροφή στο Forum : Labidochromis yellow έγγυος !!!


tropheus
23-10-04, 01:12
Γειά σε όλους τους aquaρίστες. Είμαι πολύ χαρούμενος, επειδή εδώ και τρεις μέρες το Labidochromis yellow μου είναι έγγυος!!! Είναι η πρώτη του (και μου) γέννα και μου έχουν πει πως πρέπει να το πατήσω όταν έρθει η ώρα να γεννήσει. Εσείς τί μου συμβουλεύετε να κάνω;

Tolis
23-10-04, 01:23
Μην το ξενυχιασεις μονο......

tropheus
23-10-04, 01:30
Δηλαδή τί εννοείς; Δεν κατάλαβα. Βλακείες μου λένε;

halvas69
23-10-04, 01:33
Tι εννοείς, να πατήσεις το ψάρι ? :shock:

tropheus
23-10-04, 01:43
Να το πατήσω απο τα <<μάγουλα>> για να βγάλει τα ψαράκια. Τουλάχιστον δύο άτομα που το έκαναν σε tropheus και labido έτσι τα ξεγένησαν. Εσύ τί μου συμβουλεύεις να κάνω;

Tolis
23-10-04, 01:49
Να το αφησεις να "φτυσει" τα μωρα οταν ερθει η ωρα, μονο του. Η τεχνικη που περιγραφεις (stripping) ειναι παρα πολυ επικινδυνη για το ψαρι.

tropheus
23-10-04, 01:57
Θα το αφήσω τελικά να γεννήσει μόνο του. Και μετά θα βάλω το ζεγάρι σ' ένα ενυδρείο μόνο του για να γεννάνε όποτε θέλουν, αλλά τα μικρά θα τα βγάζω σωστά;

jpatou
23-10-04, 08:06
Ειναι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν την παραπάνω μέθοδο(stripping) για να ξεγεννήσουν mouthbrooders.Αυτό όμως στρεσσάρει απίστευτα το ψάρι και τα νέα ψάρια (όπως αναφέρεται σε διάφορες πηγές στο ιντερνετ χωρίς όμως να είναι αποδεδειγμένο) είναι ποιό αδύναμα και τα νεα θυλικά όταν έρθει η ώρα να γεννήσουν συνήθως καταπίνουν τα μωρά.
Προσωπικά και εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το ψάρι να γεννήσει μόνο του όπως κάνει και στην φύση. Καλή τύχη και σε 20-21 μέρες περιμένουμε να μας πεις τα νέα της γέννας. Με το καλό να δεις τα μωρά. :!: :!: :!:

nkarvounis
23-10-04, 09:37
θα σου πρότεινα να αφήσεις το ψάρι να γεννήσει μόνο του όπως κάνει και στην φύση.

Αυτό ακριβώς. Η φύση ξέρει καλύτερα τι να κάνει.

koulio
23-10-04, 18:18
με το καλο τα γεννητουρια :wink: :wink: :wink:

αληθεια τα labido ειναι ακομα σε αυτο το ενυδρειο που περιγραφεις σε προηγουμενο ποστ
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=27114&highlight=#27114

εχεις κανει καμια αλλαγη οσο αφορα τα ειδη των ψαριων που ειχες μεσα??

tropheus
24-10-04, 15:14
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Τώρα όσο αναφορά για τα ψάρια που ρώτησε ο φίλος Koulio, ναι τα 'χω με τα άλλα ψάρια τα οποία θα χωρίσω σύντομα καθώς σκοπεύω να κάνω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (300 - 400λ, μπορεί και παραπάνω). Και πάλι ευχαριστώ! Για να δούμε τι κι αν θα βγάλω τίποτα.

Υ.Γ. Τα labido θα τα βάλω σ' ένα ενυδρείο περίπου 70 λίτρων (για αρχή)

stefanos.f
25-10-04, 00:31
Αυτό ακριβώς. Η φύση ξέρει καλύτερα τι να κάνει.

Αγαπητε Νικολα η φυση δεν εχει κανει τιποτα καθοτι δεν ειναι κατι νοημων :!: Ο Θεος εχει κανει, καθοτι και νοημων ειναι και δημιουργος των παντων :wink: Φιλικα Στεφανος.