PDA

Επιστροφή στο Forum : το σταδιο του ενυδρειου μου...


Vasilis
23-10-04, 00:21
ετσι εχω τοποθετησει τον βραχο.κ αυτα τα ψαρια εχω(πανω αριστερα ειναι κ ενα damsel κιτρινο ολο απο κατω κ μπλε φοσφοριζε ολο απο πανω).
ετοιμαζω ενα sump σιγα σιγα 60 Χ 40 Χ 35 με βιομπαλες κ αραγωνιτη. :idea:

ahar
23-10-04, 00:58
βασιλη δεν φαινεται τίποτα ... ξαναδοκιμασε απο κοντα , με 90 μοιρες γωνια σε σχεση με το ενυδρέιο και με τετοια κλιση ώστε τα φώτα να μην αποτυπωνονται στην καμερα...

Vasilis
23-10-04, 02:41
...

Vasilis
23-10-04, 02:44
...

Vasilis
23-10-04, 02:44
...

Vasilis
23-10-04, 02:45
...

Theo
23-10-04, 13:22
Vasili
εμενα προσωπικα μου αρεσει το ενυδρειο σου οπως ειναι.
Με τοσα κιλα βραχο δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τη χημεια αλλα νομιζω οτι ακομα στρωνει το ενυδρειο. Οπως ειπαν τα παιδια στο αλλο θεμα, κανε τις αλλαγες νερου, βαλε και κανα κυκλοφοριτη ακομα και μην αλλαζεις τιποτα αλλο για καναδυο μηνες τουλαχιστον.
Το zooanthus(αν ειδα καλα) που εχεις θα καλυψει το βραχο και θα ειναι πολυ ωραιο θεαμα.
:)

immerback
23-10-04, 14:51
Βασίλη ωραίο το ενυδρείο σου.Κυκλοφορητή έχεις μόνο αυτόν που φαίνεται στη φότο?Αν ναι σίγουρα εφόσον το πας για ρεεφ θα χρειαστείς και άλλος ή ίσως κανα wave maker.Η μόνη ένσταση σχετικά με το έμψυχο δυναμικό του ενυδρείου σου, αφού για την χημεία και τα αλλά σου είπανε(αν και μου κάνει εντύπωση αν έχεις νιτριτη όπως έλεγες πως και ζει ο λευκόστερνος, εκτός και αν το πήρες σήμερα ή χθες).Η ''χειλού'' όπως την ονομάζεις θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.Σίγουρα με γαρίδες που θα σου τις φάει και ενδεχομένως και με διάφορους πολύποδες.Δεν είναι τροπικού νερού -αν δεν κάνω λάθος, βάσει της φότο- και δεν γνωρίζει τους τροπικούς οργανισμούς που βάζεις.Είναι ψάρι territorial and agressive.Βέβαια τώρα αντε πιάστει....

Vasilis
24-10-04, 01:32
το ξερω οτι με τη χειλου εχω προβλημα μπορει να εχει τρομερα χρωματα αλλα πρεπει να βγει καπία στιγμη!η μονη λυση ειναι πετονια η θα δω τι θα κανω...
οσο για την αννεμονη ζει μια χαρα για την ωρα...
ποση κυκλοφορια λετε να βαλω για το ενυδρειο μου που ειναι περιπου 240 λιτρα?

manosdr
24-10-04, 11:12
Περίπου 20Χ τα λίτρα του νερού σου.Να τα κατανείμεις γύρω από τον βράχο για να μην μείνουν μεγάλες περιοχές χωρίς κυκλοφορία.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να έχεις ανεμώνη. :!:
Τόσες φορές είπαμε ότι είναι πολύ επικίνδυνη. :evil: