PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντλία για αλλαγή νερού


silve992
30-09-12, 08:38
Καλημέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή αντλία για να μπορώ να κάνω τις αλλαγές νερού πιο εύκολα και χωρίς κόπο. Τώρα χρησιμοποιώ απλό λάστιχο και το ρουφάω για να βγει/μπει το νερό στο ενυδρείο. Δεν είναι δουλειά αυτή όμως...

Κάτι τέτοιο κάνει;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212

Δε θέλω να βάζει ή να βγάζει το νερό με πολύ πίεση γιατί θα γίνει χαμός μέσα στο ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 80 λίτρα καθαρά.

Malawi Lover
30-09-12, 09:04
Η αντλία που μας εδιξες στο λινκ ειναι για κυκλοφορία νερού στο εμυδρείο (και μπαίνει μέσα στα εσωτερικα φίλτρα ή και μονη της)! Αφου εχεις 80 λιτρα αυτη η 600αρα θα σου ειναι μια χαρα!!

silve992
30-09-12, 09:13
Δηλαδή για να βγάζω το νερό από το ενυδρείο θα συνδέσω ένα λάστιχο στην έξοδο της αντλίας, θα τη βουτήξω μέσα στο ενυδρείο, θα το βάλω στη πρίζα και θα βγαίνει το νερό; Αυτό θα κάνω;

Και για να βάλω το νερό θα κάνω την ίδια διαδικασία μόνο που αντί να βάλω την αντλία μέσα στο ενυδρείο θα τη βάλω μέσα στη λεκάνη; Μπορεί οι ερωτήσεις να είναι χαζές αλλά πρώτη φορά θα πάρω κάτι τέτοιο και θα ήθελα να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί γιατί κάνει και 20 ευρώ...

tsiou9
30-09-12, 09:17
Δηλαδή για να βγάζω το νερό από το ενυδρείο θα συνδέσω ένα λάστιχο στην έξοδο της αντλίας, θα τη βουτήξω μέσα στο ενυδρείο, θα το βάλω στη πρίζα και θα βγαίνει το νερό; Αυτό θα κάνω;

Και για να βάλω το νερό θα κάνω την ίδια διαδικασία μόνο που αντί να βάλω την αντλία μέσα στο ενυδρείο θα τη βάλω μέσα στη λεκάνη; Μπορεί οι ερωτήσεις να είναι χαζές αλλά πρώτη φορά θα πάρω κάτι τέτοιο και θα ήθελα να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί γιατί κάνει και 20 ευρώ...


Όπως τα λες είναι απλά περίμενε να σου πει κάποιος σίγουρα ποια αντλία χρειάζεσαι και με πόσα λίτρα να κάνει την ώρα..

Malawi Lover
30-09-12, 09:18
Οι τιμες "παιζουν"! Ποσα λίτρα εχεις?? :confused:

silve992
30-09-12, 09:25
Το ενυδρείο μου είναι 96 λίτρα μεικτά και καθαρά γύρω στα 80 νομίζω. Οι διαστάσεις είναι 80x30x40.

Malawi Lover
30-09-12, 09:33
Αυτη η 600αρα καλη ειναι...αλλα αν παρεις την 1000αρα θα εισαι ακομα καλυτερα! Το ενυδρειο σου ειναι φυτεμενο???

silve992
30-09-12, 09:34
Ναι φυτεμένο το έχω με 8 guppies μέσα!
:)

Malawi Lover
30-09-12, 09:38
Τι φίλτρανση εχεις?? Ποσα φιλτρα και ποσα λιτρα φιλτραρουν??

silve992
30-09-12, 09:43
Αυτό το φίλτρο έχω. Έχει τρεις κάδους μέσα, έχω βάλει βιολογικό υλικό και στους τρεις κάδους, στην αρχή είχα λειτουργήσει για μερικές ημέρες με ενεργό άνθρακα. Έχει στρώσει το φίλτρο πρόσφατα, πριν μια βδομάδα περίπου και οι μετρήσεις είναι καλές. Τα έχω κάνει όλα όπως πρέπει! Θέλω να έχω σωστό ενυδρείο και όχι έτσι για να το έχω.
:)

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

Malawi Lover
30-09-12, 09:45
Τοτε...αν ειναι να παρεις αντλία παρε την 600αρα (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212) γιατι η 1000ρα μπορει να σου βγαζει τα φυτα...

silve992
30-09-12, 09:56
Οκ, θα πάρω την 600αρα τότε. Ευχαριστώ πολύ!
:)
-------------------------
Α και κάτι σημαντικό ακόμα. Έχω το συγκεκριμένο λάστιχο από αυτή τη σκούπα. Θα κάνει το ίδιο λάστιχο σε αυτή την αντλία που θα πάρω ή θα πρέπει να πάρω και λάστιχο;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1494

Malawi Lover
30-09-12, 09:58
Την εχω κ εγω αυτη την αντλία...και..."ΝΟΜΙΖΩ" πως κανει... αλλα δεν ειμαι σίγουρος 100% !

silve992
30-09-12, 10:09
Καλά αν είναι μεγαλύτερο το λάστιχο δε πειράζει. Θα το κολλήσω με ταινία κάτι θα κάνω. Μικρότερο να μην είναι. Τέλος πάντων παίρνω την αντλία και βλέπω, σίγα για το λάστιχο τώρα. Θα βρω κάπου αν δε κάνει!

Malawi Lover
30-09-12, 10:17
:D :D :D

stelios816
30-09-12, 10:20
εγω παλι δε νομιζω οτι θα κανεις δουλεια με αυτη την αντλια το μανομετρικο 1.3 λεει υπολογισε 70 ποντους για σωστη ροη εκτος αν το ενυδρειο σου ειναι στο πατωμα .

silve992
30-09-12, 10:23
Το ενυδρείο μου είναι αρκετά χαμηλά. Για να βγάζω από το ενυδρείο νερό θα βγάζω το νερό σε μια λεκάνη που θα την έχω κάτω από το ενυδρείο, ενώ για να βάλω νερό να χρησιμοποιώ μια λεκάνη πάνω από το ενυδρείο...

stelios816
30-09-12, 10:24
ετσι εισαι οκ ;)

αν και αφου ειναι πανω απο το ενυδρειο η λεκανη δεν υπαρχει λογος για αντλια .

ShadowVValker
30-09-12, 10:30
Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή σωστά.. Σε τι ύψος είναι το ενυδρείο σου? Για τη ακρίβεια ποιό είναι το μέγιστο ύψος του ενυδρείου σου σε σχέση με το σημείο που θα βάζεις την αντλία για να βάζεις νερό στο ενυδρείο? πχ αν το βαρέλι, κουβά αλλαγής (ότι χρησιμοποιείς) το έχεις στο πάτωμα, μέτρα από το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου. Αν το βάζεις σε καρέκλα, από την καρέκλα κλπ. Η συγκεκριμένη αντλία έχει ονομαστική ροή 600 λίτρων, όσο ανεβαίνει σε ύψος το νερό (συμβάλουν και άλλοι παράγοντες) τόσο μειώνεται η ροή. Εγώ όταν πήρα την ίδια, σε ύψος 1.20 από το πάτωμα έβγαζε με το ζόρι κάποιες σταγόνες (την περισσότερη ώρα ούτε αυτές), οπότε καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να κάνεις αλλαγή έτσι. Το μανομετρικό που δίνει 1,3 είναι το μέγιστο, γνώμη μου αν το μέγιστο ύψος είναι πάνω από 1 μ. πήγαινε στην επόμενη. Και περισσότερα λίτρα την ώρα που δίνει (μειώνεται κατά πολύ ανάλογα με το ύψος), αν είναι δυνατό, το στραγγαλίζεις. Το πρόβλημα είναι να μη φτάνει στο ενυδρείο σου το νερό, τα λίτρα διορθώνονται. Τώρα για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να συνεχίσεις με το ρούφηγμα από λάστιχο, σε πρώτη φάση, και μετά να πας σε πατέντα. 2 φορές έβαλα τέτοια αντλία σε ενυδρείο, τη μία έχασα 2 apple snails και τη δεύτερη 4 ξιφοφόρους. Δε θα σου συνιστούσα λοιπόν να τη βάζεις μέσα, καλύτερα με το λάστιχο.

silve992
30-09-12, 10:39
Πάνω είναι η λεκάνη όταν βάζω νερό ναι και κάτω από το ενυδρείο όταν βγάζω. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο το νερό με το στόμα. Για αυτό λέω για αντλία...
-------------------------
Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή σωστά.. Σε τι ύψος είναι το ενυδρείο σου? Για τη ακρίβεια ποιό είναι το μέγιστο ύψος του ενυδρείου σου σε σχέση με το σημείο που θα βάζεις την αντλία για να βάζεις νερό στο ενυδρείο? πχ αν το βαρέλι, κουβά αλλαγής (ότι χρησιμοποιείς) το έχεις στο πάτωμα, μέτρα από το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου. Αν το βάζεις σε καρέκλα, από την καρέκλα κλπ. Η συγκεκριμένη αντλία έχει ονομαστική ροή 600 λίτρων, όσο ανεβαίνει σε ύψος το νερό (συμβάλουν και άλλοι παράγοντες) τόσο μειώνεται η ροή. Εγώ όταν πήρα την ίδια, σε ύψος 1.20 από το πάτωμα έβγαζε με το ζόρι κάποιες σταγόνες (την περισσότερη ώρα ούτε αυτές), οπότε καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να κάνεις αλλαγή έτσι. Το μανομετρικό που δίνει 1,3 είναι το μέγιστο, γνώμη μου αν το μέγιστο ύψος είναι πάνω από 1 μ. πήγαινε στην επόμενη. Και περισσότερα λίτρα την ώρα που δίνει (μειώνεται κατά πολύ ανάλογα με το ύψος), αν είναι δυνατό, το στραγγαλίζεις. Το πρόβλημα είναι να μη φτάνει στο ενυδρείο σου το νερό, τα λίτρα διορθώνονται. Τώρα για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να συνεχίσεις με το ρούφηγμα από λάστιχο, σε πρώτη φάση, και μετά να πας σε πατέντα. 2 φορές έβαλα τέτοια αντλία σε ενυδρείο, τη μία έχασα 2 apple snails και τη δεύτερη 4 ξιφοφόρους. Δε θα σου συνιστούσα λοιπόν να τη βάζεις μέσα, καλύτερα με το λάστιχο.

Λοιπόν το χείλος του ενυδρείου από το πάτωμα είναι 72 εκατοστά. Βάζω δηλαδή τη μια άκρη από το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο και βγάζω το νερό μέσα σε μια λεκάνη στο πάτωμα. Τώρα για να βάλω νερό στο ενυδρείο τοποθετώ τη λεκάνη περίπου 20 εκατοστά πάνω από το χείλος του ενυδρείου, ρουφάω και μπαίνει το νερό σιγά - σιγά επειδή δεν έχει μεγάλο ύψος.

Θέλω να πάρω την αντλία για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι δε θέλω να ρουφάω με το στόμα το λάστιχο και ο δεύτερος είναι ότι μέσα από το λάστιχο χτες που έκανα αλλαγή νερού, μπήκε ένα guppy και "ταξίδεψε" μέσα στο λάστιχο και κατέληξε στη λεκάνη. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα, χώρεσε μια χαρά στο λάστιχο.
:D

ShadowVValker
30-09-12, 10:53
Για τις αλλαγές θέλει προσοχή τι ρουφάς, αλλιώς βάλε ένα κομμάτι σφουγγάρι μπροστά. γι αυτό το ύψος, πιστεύω σου κάνει η αντλία αυτή, χωρίς να χρειάζεται να σηκώνεις τον κουβά καθόλου. το θέμα είναι ότι αν τη βάλεις στο ενυδρείο για να βγάζεις νερό, υπάρχει πιθανότητα να ρουφήξει η αντλία το guppy (ή γόνο αργότερα), με αποτελέσματα πολύ χειρότερα από το να ταξιδέψει στο σωλήνα, πίστεψέ με. Τι φίλτρο έχεις?

silve992
30-09-12, 10:58
Ναι αλλά όμως έτσι δεν λύνω και το πρώτο πρόβλημα ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο εγώ. Άλλος τρόπος υπάρχει;

Φίλτρο έχω αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

Blokatos
30-09-12, 11:29
Ναι αλλά όμως έτσι δεν λύνω και το πρώτο πρόβλημα ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο εγώ. Άλλος τρόπος υπάρχει;

Φίλτρο έχω αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

Πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα τροφίμων και μια ένωση Τ με διατομή που να ταιριάζει στο λάστιχο σου και ξεμπέρδεψες.

Ούτε αντλίες, ούτε τίποτα παραπάνω. ;)

silve992
30-09-12, 11:31
Πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα τροφίμων και μια ένωση Τ με διατομή που να ταιριάζει στο λάστιχο σου και ξεμπέρδεψες.

Ούτε αντλίες, ούτε τίποτα παραπάνω. ;)

Και πως θα αλλάζω το νερό, δε κατάλαβα...
:confused:

ShadowVValker
30-09-12, 11:40
Αυτό ήθελα να σου πω και εγώ, αλλά με τους σωλήνες του fluval μάλλον πρέπει να κάνεις πατέντα. Το σωλήνα που στέλνει νερό πίσω από το φίλτρο στο ενυδρείο μπορείς να τον κόψεις και να βάλεις ένα Τ (από είδη κήπου-με τους σωλήνες του fluval όμως δεν ξέρω πώς μπορεί να ταιριάζει,ίσως χρειαστεί κάποια τροποποίηση) και στην άλλη έξοδο που μένει προσθέτεις ένα λάστιχο περίπου μέτρο με μία στρόφιγγα. έτσι όποτε την ανοίγεις, το νερό αντί να μπαίνει στο ενυδρείο, βγαίνει στο λάστιχο και κατ'επέκταση στον κουβά που έχεις στην ελεύθερη άκρη του. Θέλει μεγάλη προσοχή στις συνδέσεις όμως γιατί υπάρχει πιθανότητα αν δε γίνουν καλά ή ανοίξουν να βγει όλο το ενυδρείο στο δωμάτιο..

Nick74
30-09-12, 11:41
εγω παλι μια ζωη αλλαγη κανω με το φιλτρο, ουτε εξτρα αντλιες ουτε τιποτα.
Αν εχεις αμεση προσβαση στα σωληνακια και πολυ ελευθερο χωρο καταλαβαινεις πως γινεται.
Αν παλι θες πιο "μονιμη" εγκατασταση μπορεις με δυο βανακια και δυο υδραυλικα Τ να εχεις την εγκατασταση σου για αλλαγες

billyss
30-09-12, 11:43
Καλημέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή αντλία για να μπορώ να κάνω τις αλλαγές νερού πιο εύκολα και χωρίς κόπο. Τώρα χρησιμοποιώ απλό λάστιχο και το ρουφάω για να βγει/μπει το νερό στο ενυδρείο. Δεν είναι δουλειά αυτή όμως...

Κάτι τέτοιο κάνει;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212

Δε θέλω να βάζει ή να βγάζει το νερό με πολύ πίεση γιατί θα γίνει χαμός μέσα στο ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 80 λίτρα καθαρά.Εγω χρησιμοποιω αυτην την αντλια http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213 . Εχει και ρυθμιστη ροης. Οποτε δεν θα χεις προβλημα με την πιεση του νερου.

silve992
30-09-12, 12:08
Αν πάρω ρε παιδιά αυτή την αντλία που είπα εξ' αρχής δε θα κάνω τη δουλειά μου άνετα; Υπάρχει φόβος να χάσω κάποιο ψάρι; Να μπει δηλαδή στην είσοδο της αντλίας; Αν έχει το δάχτυλο κοντά εκεί για να μην πάει κάποιο;

lionor
30-09-12, 12:21
Εαν θελεις να παρεις την αντλια μονο και μονο, για να μην ρουφας απο το λαστιχο, φοβουμενος ισως μην σου ρθει νερο στο στομα, μπορεις απλα να βαλεις αλφαδολαστιχο που ειναι διαφανες. Παρτο και λιγο μεγαλυτερο απο οσο χρειαζεσαι, ετσι ωστε το νερο να αργει λιγο περισσοτερο να κατεβει. Ορισε νοητα με το ματι σου, ενα σημειο γυρω στα 30-40 εκ. πριν την εξοδο και μολις δεις το νερο να περναει απο αυτο το σημειο, απλα σταματας να ρουφας, και εισαι οκ.
Προσωπικα παρηγγειλα τωρα την eheim 1002, γιατι εχει και καλο μανομετρικο 2m, αλλα εχει και ρυθμιση ροης. Η διαφορα στην τιμη με την αμεσως μικροτερη της δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη. Δεν νομιζω οτι κανει να την βαζεις μεσα στο ενυδρειο για να βγαζεις το νερο.

billyss
30-09-12, 12:22
Αν πάρω ρε παιδιά αυτή την αντλία που είπα εξ' αρχής δε θα κάνω τη δουλειά μου άνετα; Υπάρχει φόβος να χάσω κάποιο ψάρι; Να μπει δηλαδή στην είσοδο της αντλίας; Αν έχει το δάχτυλο κοντά εκεί για να μην πάει κάποιο;Σου κανει η αντλια. δεν μπαινει ευκολα ψαρι στην αντλια εχει μια γρυλια μονο πολυ μικρο ψαρι χωραει και αν παει πολυ κοντα

cogarg
30-09-12, 12:29
1.Βύθισε το ολόκληρο το σωλήνα της αλλαγής στο ενυδρείο να γεμίσει νερό.
2.Με το δάκτυλο σου, κλείσε τη μια άκρη ώστε να μην φύγει το νερό.
4.Βγάλε την κλειστή άκρη του σωλήνα απ'το ενυδρείο και τοποθέτησε την στον κουβά της αλλαγής.
3.Βγάλε το δάκτυλο απ'το σωλήνα. :smt047

Το 'δάκτυλο' μπορεί να αντικατασταθεί και με κάποιο 'βανάκι'!

manolischania
30-09-12, 12:52
Το μανομετρικό που δίνει 1,3 είναι το μέγιστο, γνώμη μου αν το μέγιστο ύψος είναι πάνω από 1 μ. πήγαινε στην επόμενη.
Εδώ τα λέει όλα θα πετάξεις τα λεφτά σου για τέτοια δουλειά που το θες .

Nick74
30-09-12, 12:55
καλτσα οχι δαχτυλο αλλιως οντως μπορει να ειναι επικινδυνο.
Και με την αντλια που λες μαλλον ενταξει ειναι αν εχει σωστο μανομετρικο, αλλα και με το φιλτρο μια χαρα και ακομα πιο ανετα την κανεις τη δουλεια σου... αντλια δεν εχει κι αυτο? (και εχεις και ετοιμα ολα τα σωληνακια ηδη, και εχεις ροη αυτη που χρειαζεται, και και και... )

Blokatos
30-09-12, 13:09
Και πως θα αλλάζω το νερό, δε κατάλαβα...
:confused:

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=357&pictureid=4557

Κλείνεις με το δάχτυλο σου στο σημείο που δείχνω με το κόκκινο βελάκι και τραβάς με την σύρριγγα να γεμίσει ο σωλήνας.
Βγάζεις το δάχτυλο σου και αφήνεις την βαρύτητα να κάνει τη δουλειά της... ;)

ShadowVValker
30-09-12, 13:58
Σου κανει η αντλια. δεν μπαινει ευκολα ψαρι στην αντλια εχει μια γρυλια μονο πολυ μικρο ψαρι χωραει και αν παει πολυ κοντα

Δεν αρκεί να μη μπαίνει ψάρι μέσα. Η αντλία είναι αρκετά δυνατή και ρουφάει νερό από την έισοδό της. Εκεί κόλλησαν και 2 apple που πήγαν για φαγητό και 4 ξιφοφόροι (όλο το χαρεμάκι που είχα) που πήγαν κοντά από περιέργεια. Τα έβγαλα όλα σε κομμάτια, αφού έκλεισα την αντλία. Δε θες να το δεις, πίστεψέ με.

silve992
30-09-12, 14:10
Τέλος πάντων κατάλαβα ότι η αντλία είναι πεταμένα λεφτά και πάλι είναι επικίνδυνο για τα ψάρια. Θα κάνω κάτι τέτοιο που είπε ο φίλος ο Blokatos.

Nick74
30-09-12, 14:21
πεταμενα λεφτα δεν ειναι ποτε μια αντλια, παντα ειναι χρησιμη να υπαρχει, απλα για τις αλλαγες θεωρω προσωπικα περιτη τη χρηση της απο τη στιγμη που εχουμε το φιλτρο και που ειναι πανευκολο να το χρησιμοποιησουμε ως αντλια και ειναι και ετοιμο με τα σωληνακια, τις καλτσες, τα φιλτρακια κτλ

silve992
30-09-12, 14:23
Όταν λες να κάνω την αλλαγή με το φίλτρο πως ακριβώς εννοείς; Από εκεί που βγαίνει νερό από το φίλτρο να το βγάζω έξω και πως;

Nick74
30-09-12, 14:34
δυο τροποι, ο "χυμα" και ο "μονιμος".
Ο "χυμα" τροπος -δεν εκανα περιγραφη γιατι υπεθεσα οτι θα γινει αμεσα αντιληπτος- ειναι για να βγαλεις νερο, βγαζεις την εξαγωγη (το λαστιχο που στελνει νερο στο ενυδρειο) και το στελνεις σε κουβα, γλαστρες, αποχετευση η οπου σε βολευει. Για να βαλεις νερο, παιρνεις το σωληνα εισαγωγης του φιλτρου απο το ενυδρειο και το βαζεις στο βαρελακι προετοιμασιας (η κουβα η οτι χρησιμοποιεις τεσπα) και το νερο τρεχει προς το ενυδρειο με τη βοηθεια της αντλιας του φιλτρου.
Αν για καποιο τροπο δε μπορεις να εφαρμοσεις το "χυμα" τροπο (ισως το ενυδρειο να ειναι πολυ κοντα σε τοιχο η δεν ειναι ευκολη η προσβαση, η εχεις spraybar με βεντουζες και δε θες να το βγαζεις συνεχεις... κτλ κτλ κτλ) υπαρχει ο μονιμος τροπος, επισεις ευκολος, οπου παιρνεις δυο ΠΛΑΣΤΙΚΑ υδραυλικα Τ (εχει και στα ειδη με αυτοματο ποτισμα κτλ παμφθηνα) και δυ βανακια, και προσαρμοζεις μονιμη εγκατασταση με σωληνακια αναμονης πριν τα βανακια του φιλτρου σου, οποτε αναλογα τι θες να κανεις ανοιγεις και κλεινεις τα αναλογα βανακια

exelix
30-09-12, 15:03
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

billias
30-09-12, 15:24
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57583

Skydiver
30-09-12, 17:50
Εγώ θέλω να προτείνω έναν παρόμοιο τρόπο. Υλικά που θα χρειαστούμε:


Σωλήνα - λάστιχο (αναλόγως τις ανάγκες)
Σύνδεσμο τάφ (Χ1)
Βανάκι (Χ3)

Ξεκινάω λοιπόν:


Κόβουμε το σωλήνα εισαγωγής του φίλτρο 10εκ. - 20εκ. πριν το φίλτρο.
Εκεί συνδέουμε με το τάφ
Κόβουμε 5εκ. - 10εκ. πριν και μετά το τάφ.
Τα δύο κοψίματα που κάναμε, τα συνδέουμε με τα βανάκια.
Προσαρμόζουμε ένα κομμάτι σωλήνα 5εκ. - 10εκ. στην τρίτη έξοδο του τάφ και στην άλλη άκρη βάζουμε το τρίτο βανάκι.

Αυτό ήταν, ΤΕΛΟΣ!!!! :D:D:D:D

Τώρα πώς δουλεύει....
ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Κλείνουμε το φίλτρο.
Κλείνουμε το βανάκι που είναι προς το φίλτρο.
Προσαρμόζουμε στο βανάκι που είναι στην έξοδο του τάφ, ένα σωλήνα τον οποίο τον οδηγούμε σε δοχείο ή μπαλκόνι ή μπανιέρα κτλ... (σε πιο χαμηλό σημείο πάντως από το ενυδρείο) και ανοίγουμε το βανάκι.

Το νερό λόγο της βαρύτητας αρχίζει να τρέχει.......

ΓΕΜΙΣΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Τοποθετούμε το σωλήνα που αδειάσαμε το ενυδρείο μέσα στο δοχείο που έχουμε προετοιμάσει το νερό που θέλουμε να βάλουμε στο ενυδρείο.
Κλείνουμε το βανάκι που είναι στο σωλήνα της εισαγωγής του φίλτρου προς τη μεριά του ενυδρείο και ανοίγουμε το άλλο που είναι προς τη μεριά του φίλτρου (αυτό που είχαμε κλείσει πριν κατά το άδειασμα).
Βάζουμε μπροστά το φίλτρο

Το φίλτρο αρχίζει και μεταφέρει το νερό του δοχείου προετοιμασίας στο ενυδρείο.

ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗΣ


Αφού αδειάσει το δοχείο προετοιμασίας, κλείνουμε το φίλτρο και αμέσως κλείνουμε το βανάκι που βρίσκεται στην έξοδο του τάφ.
Ανοίγουμε το βανάκι που είναι προς τη μεριά του ενυδρείου.
Βάζουμε μπροστά ξανά το φίλτρο

Η φίλτρανση του ενυδρείου έχει ξεκινήσει με ανανεωμένο το νερό.
Αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτηκα εγώ.... :smt047

nazgul
30-09-12, 19:14
Απλα θυμιζω οτι ο silve992 εχει fluval και οι σωληνες του συγκεκριμενου φιλτρου δεν ειναι σαν της eheim. Η μεθοδος του T-junction νομιζω οτι δεν ειναι εφικτη στο συγκεκριμενο φιλτρο, λογω του τυπου του σωληνα.

Silve992, κατα την αποψη μου παντα, το πιο σημαντικο για την ευκολια της αλλαγης ειναι το γεμισμα του ενυδρειου και οχι το αδειασμα. Σε αυτο απλα χρειαζεσαι μια αντλια με μεγαλο μανομετρικο, ωστε να φτανει το νερο στο ενυδρειο ευκολα. Αν ειναι και ρυθμιζομενη για να μπορεις να ρυθμιζεις πιθανη μεγαλη ροη, ειναι ιδανικα. Για το αδειασμα, οπως προαναφερθηκε, μπορεις να παρεις διαφανη σωληνα και να ρουφηξεις, βλεποντας που ειναι το νερο και αποφευγοντας να το καταπιεις! :D

Σκουπα βυθου βαζεις καθολου? Για παραδειγμα εγω ή σκουπα βυθου βαζω και βγαζω το νερο, ή το βγαζω απλα με σωληνα ρουφωντας, βαζοντας μια καλτσα μπροστα για να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι. Ειναι λιγα τα λιτρα της αλλαγης (καμια 20αρια υποθετω), οποτε με ενα μικρο δοχειο ή κουβα, μπορεις να ξεμπερδεψεις γρηγορα με το αδειασμα. Τωρα για μεγαλα ενυδρεια, πιστευω η μεθοδος του Τ-junction για να πηγαινει απευθεις στην αποχετευση, μαλλον ειναι μονοδρομος.

manolischania
30-09-12, 19:20
Η μεθοδος του T-junction νομιζω οτι δεν ειναι εφικτη στο συγκεκριμενο φιλτρο, λογω του τυπου του σωληνα.

εφικτή είναι για περισσότερη ασφάλεια
βάζεις την spiral σωλήνα σε μια 12/16 e.t.c και στα άκρα το δένεις και με ένα δεματικο δεν πρόκειται να φύγει ποτέ

nazgul
30-09-12, 19:26
Μαλλον δεν ειναι ευκολη επρεπε να γραψω...εφικτα ειναι τα παντα :rolleyes:

silve992
30-09-12, 19:27
Παιδιά, θα πάρω ένα μεγαλύτερο λάστιχο και τελείωσε η υπόθεση. Νazgul τα λίτρα που βγάζω είναι σχετικά λίγα, γύρω στα 15-20 αλλάζω κάθε εβδομάδα οπότε δεν είναι πρόβλημα που θα πάει όλο αυτό το νερό που θα βγει ή πως θα μπει. Το θέμα μου από την αρχή ήταν πως μπορώ να βγάζω το νερό χωρίς να ρουφάω και πως θα γίνει να μη μπει κάποιο ψάρι μέσα στο λάστιχο κατά τα βγάλσιμο του νερού, όπως την πάτησα την τελευταία φορά.

Φαντάζεστε να ρουφήξω με το λάστιχο και να μπει το ψάρι μέσα στο στόμα μου;
:D :D

nazgul
30-09-12, 19:48
Και εγω λιγα βγαζω, γι'αυτο λεω το ολο θεμα για εμενα ειναι το γεμισμα και οχι το αδειασμα. Εχω μια αντλια της wave που οποτε θελει σηκωνει το νερο και μου εχει σπασει τα νευρα. Θα το λυσω με μια eheim στα κοντα. Για το αδειασμα να βαζεις οπωσδηποτε κατι μπροστα, καλσον ή εστω filter wool. Μην το κανεις ετσι, γιατι τα ψαρακια ειναι περιεργα και πηγαινουν κοντα στο σωληνα.

klipitiklopos
30-09-12, 20:42
Ενας τροπος καλος ειναι και με αυτο:
http://eshop.carner.gr/image/data/gs/17395.jpg
http://eshop.carner.gr/index.php?route=product/product&product_id=4217

Aρκει να προσαρμοσεις μια σιτα απο εισαγωγη φιλτρου, η ενα προφιλτρο σφουγγαριου που εχουν τα ενυδρειομαγαζα.
Βουτας την ακρη του σωληνα μεσα στο νερο, πιεζεις την "φουσκα" 2-3 φορες για να κανεις αντληση, και θα δεις το νερο να τρεχει απο την αλλη πλευρα που θα εχεις σε χαμηλοτερο σημειο.
Οταν θελεις να σταματησει η αντληση απλα σηκωνεις την σωληνα να βγει εξω απο το νερο.