PDA

Επιστροφή στο Forum : On Line Βιβλιο


ahar
21-10-04, 10:51
Ενα πολυ καλο και αναλυτικο βιβλιο που μπορείτε να διαβασετε γιατις βασικές αρχές του reef είναι το SRAB (Small Reef Aquarium Basics) (http://www.netpets.com/fish/reference/srab/srabtoc.html)

Ναι όρισμενα απο τα θεματα που αναλύει είναι λίγο παρωχημενα...
Αλλα εξηγει πολυ καλα βασικές αρχες και εννοιες που αφορούν το reef ενυδρείο και γενικα την θάλλασα

shadow
31-05-05, 19:02
Για αμεσο download.
Μια που μπηκα στον κοπο

Akis
31-05-05, 22:31
Επειδή είναι καμιά 100αριά σελίδες αξίζει τον κόπο να το διαβάσουμε ή προτείνεις κάτι άλλο?

ahar
31-05-05, 23:27
δεν θα το προτειναμε ουτε θα μπαιναμε στον κοπο εαν δεν αξιζε....
Τωρα αν σου ειναι κοπος να διαβάσεις 100 σελιδουλες.....

manosek
07-03-09, 10:24
υπαρχει κανενα βιβλιο/α για θαλασσινο ενυδριο στα ελληνικα

sifnos
07-03-09, 10:33
καλως ορισες φιλε στη παρεα μας. πες μας μερικα λογια για σενα:D
προσφατα κυκλοφορισε βιβλιο στην ελληνικη σχετικα με το θαλασσινο ενυδρειο. για χομπιστες που τωρα ξεκινανε ειναι πολυ καλο για μια πρωτη ιδεα

manosek
08-03-09, 16:48
τωρα ξεκιναω.Θελω να κατασκευασω μονος μου καποιο ενυδριο μεγαλο(2,50m/1m/1m)με αρκατα κοραλια αναλογα τι ψαρια πανε με ποια.Με ενδιαφερει το βιβλιο που λες για να μαθω καποια πραγματακια οστε να κατελιξω.Βασικα θελω κατι που να λεει για κοραλια.Ακομα υπαρχει καποια πληροφορια με το τι υλικα (τεχνικα η μη)φιλτρα κλπ σχετικα με τον εξοπλισμο ποθ θα χριαστω και καποια πληροφορια σχετικα με την κατασκευη

sifnos
08-03-09, 17:10
ααααυτο που ζητας περα του οικονομικου θελει παραπολυ διαβασμα που δεν αρκειται σε ενα μονο βιβλιο!!!αγγλικα ξερεις καλα?εχω να σου δανεισω μερικα βιβλια για να ξεκινησεις.μενις καπου κοντα στην αθηνα?ελπιζω να ξερεις ποσο θα σου κοστισει ενα τετοιο ενυδρειο εστι?

manosek
09-03-09, 09:44
καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφεων που δειχνεις.Το μονο που ξερω ειναι οτι για να υλοποιηση του ειναι ακετα ακριβο αλλα σιγα σιγα πιστευω να τα καταφερω.Ειμαι της αποψης αντι να φτιαξω 3-4 να φτιαξω ενα ακαιτα μεγαλο.Περιστερι μενω αλλα δεν εχω προβλημμα αποστασης οσο για αγγλικα τα ψιλοκαταφερνω.

sifnos
09-03-09, 13:27
στις διαστασεις που θελεις εχε στη παντα για αρχη 20,000 ευρω και στη συνεχεια συμπληρωνεις.απο βιβλια εχψ μια μικρη βιβλιοθηκη που σιγα σιγα μεγαλωνει.εχω να σου δανεισω κατι για αρχη.οποια απογευματρινη ωρα θελεις μπορουμε να βρεθουμε καπου.

manosek
09-03-09, 14:58
*Οσο μπορω να γνωριζω απο ενα φιλο και απο διαφορα pet ξερω οτι θα παει αρκετα.Αλλα επιδη ποιανουν τα χερια μου οτι μπορω να φτιξω μονος μου θα το φτιαξω εγω.Τωρα απο εκει και περα θα διξει.Απλα θελισει να υπαρχει.Οπωτε θες δεν εχω προβλημα και εγω τα απογευματα ειμαι καινος.Παντος σε ευχαριστω
*Θα ηθελα ακομα να σε ρωτησω σχετικα με τον συλλογο.

sifnos
09-03-09, 15:02
*Οσο μπορω να γνωριζω απο ενα φιλο και απο διαφορα pet ξερω οτι θα παει αρκετα.Αλλα επιδη ποιανουν τα χερια μου οτι μπορω να φτιξω μονος μου θα το φτιαξω εγω.Τωρα απο εκει και περα θα διξει.Απλα θελισει να υπαρχει.Οπωτε θες δεν εχω προβλημα και εγω τα απογευματα ειμαι καινος.Παντος σε ευχαριστω
*Θα ηθελα ακομα να σε ρωτησω σχετικα με τον συλλογο.

μα τα λεφτε αυτα ειναι για DiY κατασταση!:Dστειλε πμ να κανονισουμε

manosek
09-03-09, 15:18
μα τα λεφτε αυτα ειναι για DiY κατασταση!:Dστειλε πμ να κανονισουμε
επιδη δεν ξερω τι ειναι το πμ μου εξιγεις

sifnos
09-03-09, 15:21
ειναι το προσωπικο μηνυμα.σου εστειλα..