PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για σφουγγαρι


korasidikos
24-09-12, 09:12
καλημερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω το εξεις.στο εσωτερικο φιλτρο που εχω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2570
αν καταργησω το σφουγγαρι και στη θεση του βαλω ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει τις βρωμιες και στη θεση του σφουγγαριου το γεμισω με siporax(εχω βαλει μεσα καποια ποσοτητα),θα ειναι καλυτερα για τη βιολογια του φιλτρου;;η το να αφαιρεσω τελειως το σφουγγαρι θα βλαψει το συστημα.:(

Blokatos
24-09-12, 09:29
Έχω παρόμοιο φίλτρο (της Juwel) και προσανατολίζομαι να αλλάξω τα σφουγγάρια για τη βιολογία με δύο "κάλτσες" με ελαφρόπετρα και από πάνω το μηχανικό wool φίλτρο.

exelix
24-09-12, 10:06
Δε θα βλάψει το σύστημα αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως θα πρέπει να το ανοίγεις πιο συχνά, ώστε να αλλάζεις το filter wool και επίσης πρόσεχε μη σου τραβήξει η αντλιούλα κανένα κομμάτι και μπλοκάρει το φίλτρο. Μπορείς να κρατήσεις και ένα κομμάτι σφουγγάρι και να βάλεις το filter wool από κάτω του.

ShadowVValker
24-09-12, 10:07
Πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις? το φίλτρο έχεις 2 θέσεις για υλικά ή μία?
-------------------------
SPAM ALLERT!!!
Exelix καμιά ιδέα για το μονομάχο μου??

(Ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο Post)!

korasidikos
24-09-12, 11:09
Πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις? το φίλτρο έχεις 2 θέσεις για υλικά ή μία?
-------------------------
SPAM ALLERT!!!
Exelix καμιά ιδέα για το μονομάχο μου??

(Ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο Post)!
καλημερα το ενυδρειο ειναι μικρο 22λιτρα!!!το φιλτρο εχει το κλασικο σφουγγαρι και το πλαστικο κουτακι με ανθρακα το οποιο εχω αφαιρεσει τελειως και εχω βαλει καλτσα με σιποραξ,απλως σκεπτομουν να αφαιρεσω η να μειωσω το σφουγγαρι για να βαλω περισσοτερο σιποραξ για καλυτερη βιολογια:rolleyes:

ShadowVValker
24-09-12, 12:21
Αυτό που θεωρώ καλύτερο να κάνεις είναι να κόψεις το σφουγάρι (50-70%), αφήνοντας περισσότερο χώρο για siporax και να τα τοποθετήσεις (με σειρά από την είσοδο) σφουγγάρι (το μικρό κομμάτι, απλά να καλύπτει όλη την είσοδο για τυχόν υπολείμματα τροφής, φυτών κλπ), siporax, filter wool.

korasidikos
29-09-12, 21:42
καλησπερα αν βαλω κατι τετοιο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1188 στη θεση του απλου σφουγγαριου του φιλτρου θα ειναι καλυτερα για τη βιολογια του φιλτρου

kgf12345
29-09-12, 22:06
κιαυτο σφουγγαρι ειναι.

stratri1
02-10-12, 08:03
Έχω ακριβώς το ίδιο σε 35λιτρο. Άφησα το σφουγγάρι στη θέση του, έβγαλα το καλάθι με το ζεο-καρμπ και έβαλα σιποράξ.
Τώρα σκέφτομαι να κόψω το σφουγγάρι στη μέση έτσι ώστε να βάλω το μισό στις μπροστά εισαγωγές και το άλλο μισό στις εισαγωγές του πάτου. Έτσι θα χωρέσει λίίίίγο σιποράξ ακόμα.
Άλλη μια ιδέα είναι αυτή: http://foro.acuarios.es/attachments/equipamiento-bricolaje/10107d1222008553-duda-sobre-filtro-elite-jet-flo75-img_2518.jpg

korasidikos
02-10-12, 11:05
καλημερα εγω εκοψα αρκετα το σφουγγαρι εμενα ειχε μαυρο και το γεμισα μινι σιποραξ το κενο.μεχρι στιγμης μια χαρα δουλευει βεβαια πεφτει η ροη απο τα υλικα.

Nick74
02-10-12, 14:39
η γνωμη μου ειναι πως το σφουγκαρι ειναι καλυτερο προφιλτρο γιατι καακραταει ολα τα χοντρα και δε μπουκωνουν τους πορους του βιολογικου

korasidikos
02-10-12, 15:30
συνφωνω μαζι σου Νικο απλως ηθελα να αυξησω το βιολογικο υλικο και η αφαιρεση του κατα ενα μεγαλο μερος στη δεδομενη στιγμη ηταν μονοδρομος!!!

genecr
02-10-12, 16:08
συνφωνω μαζι σου Νικο απλως ηθελα να αυξησω το βιολογικο υλικο και η αφαιρεση του κατα ενα μεγαλο μερος στη δεδομενη στιγμη ηταν μονοδρομος!!!
αν το σφουγγάρι, κατά τον καθαρισμό του φίλτρου, το πλένεις σε νερό ενυδρείου μια χαρα κρατάει και αυτό βιολογία

korasidikos
02-10-12, 16:14
αν το σφουγγάρι, κατά τον καθαρισμό του φίλτρου, το πλένεις σε νερό ενυδρείου μια χαρα κρατάει και αυτό βιολογία
παντα με νερο ενυδρειου και αφηνω και λιγη μπιχλα επανω δεν το στιβω τελειως.

Nick74
02-10-12, 16:28
η αφαιρεση μερους του ηταν σωστο, αλλα το να το αφαιρεσεις ολο μαλλον θα ειναι αβολο γιατι το filter wool θα βουλωνει πολυ ευκολα...
Βεβαια εξαρταται κι απο το ενυδρειο (αν ειναι πχ με αμμο χωρις φυτα η bare bottom και χωρις εωρουμενα σωματιδια μπορει να μη βουλωνει και καθολου...)

genecr
02-10-12, 16:46
Άλλη μια ιδέα είναι αυτή: http://foro.acuarios.es/attachments/equipamiento-bricolaje/10107d1222008553-duda-sobre-filtro-elite-jet-flo75-img_2518.jpg

θεωρητικά ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός, αλλά βουλώνει γρήγορα ο υαλοβάμβακας και θέλει πιο συχνό καθάρισμα.
η fluval το εφαρμόζει. στο 405 έχει 4 λεπτά σφουγγάρια για προφίλτρο.
η eheim στα κλασικ το προτείνει στο τέλος (μάλλον για να σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη αφου πρέπει να αδειάσεις όλο το φίλτρο διαφορετικά)

korasidikos
02-10-12, 17:24
θεωρητικά ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός, αλλά βουλώνει γρήγορα ο υαλοβάμβακας και θέλει πιο συχνό καθάρισμα.
η fluval το εφαρμόζει. στο 405 έχει 4 λεπτά σφουγγάρια για προφίλτρο.
η eheim στα κλασικ το προτείνει στο τέλος (μάλλον για να σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη αφου πρέπει να αδειάσεις όλο το φίλτρο διαφορετικά)
αυτο εχω κανει και εγω παιδια στο φιλτρο απλως εμενα εχει το σφουγγαρι της μαμας του και οχι αυτο το μπλε!!!εχω αφησει πιο λιγο σφουγγαρι για να του βαλω πιο πολυ σιποραξ.