PDA

Επιστροφή στο Forum : διαστασεις για αλγη χαετο


ilias13
22-09-12, 13:32
θελω να βαλω στο εσωτερικο σαμπ πλατης την αλγη χαετο.αλλα οι διαθεσιμες διαστασεις στο σαμπ που θα μπει ειναι πολυ μικρες.5 εκατοστα μηκος επι 10 εκατοστα πλατος.αντε το πολυ να φτασει το μηκος στα 7-8 εκατοστα με 10 εκατοστα παλι πλατος.ειναι εφικτο να διατηρησω την συγκεκριμενη αλγη στο σαμπ σε τοσο μικρο χωρο?

Κουραμπιές
22-09-12, 13:58
Εχεις κανει σαμπ με 10 cm πλατος;; :/ και πλατης ναναι. Γινεται αλλα μηπως γινεται και τιποτα αλλο ας δουμε. ανεβασε μια φωτο να δουμε τι διαταξη εχεις κανει, το ρεφιουτζιουμ δεν ειναι αναγκη ναναι στη μεση. Να δουμε μηπως γινεται να αλαχτουν τα διαμερισματα.

ilias13
22-09-12, 14:06
δεν ειναι ετοιμο τωρα σχεδιαζεται.θα ειναι σαμπ πλατης με μηκος 40 εκατοστα κ πλατοσ 10 εκατοστα.το πρωτο διαμερισμα που θα μπαινει το νερο θα ειναι 7 εκατοστα(5 εκατοστα οι τρυπα που θα μπαινει κ απο ενα εκατοστο εκατερωθεν.2 διαμερισμα 11 εκατοστα οσες κ οι διαστασεις του σκιμερ στο 4 διαμερισμα το τελεθταιο θα μπει ο κυκλοφορητης που εχει μηκος 6 εκατοστα αλλα θα του δωσω εγω 10 σε περιπτωση που θα χρειαστει ν αλλαξω στην πορεια.κ μου μενουν 10 εκατοστα γι ατο τριτο διαμερισμα για να μπει ανθρακας-αντιφωσφορος.κ σκεφτομαι να το σπασω σε 2 5 και 5 εκατοστα μπας κ βολεψω την χαετο

Κουραμπιές
22-09-12, 14:11
Τοτε λογω πραγματι περιορισμενου χωρου αλλα και για μεγαλυτερη χωρητικοτητα για Σαετο αλλα και αποτελεσματικοτητα ανθρακα και φωσφωρου, να παρεις ενα μικρο μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις εκει τα χημικα, στη θεση ρεακτορα δηλαδη. Ετσι θαχεις χωρο.

ilias13
22-09-12, 16:46
Τοτε λογω πραγματι περιορισμενου χωρου αλλα και για μεγαλυτερη χωρητικοτητα για Σαετο αλλα και αποτελεσματικοτητα ανθρακα και φωσφωρου, να παρεις ενα μικρο μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις εκει τα χημικα, στη θεση ρεακτορα δηλαδη. Ετσι θαχεις χωρο.
μου αρεσε η ιδεα σου!για ανθρακα κ αντιφωσφορο μεσα μονο στο εξωτερικο ε?!
κ κρατας το τριτο διαμερισμα στα 10 εκατοστα για να μπει η χαετο?

Κουραμπιές
22-09-12, 16:52
αμε ;)

ilias13
22-09-12, 17:23
κ που ακριβως θα μπει το εξωτερικο?απο που θα ρουφαει κ που θα βγαζει?

Nick74
22-09-12, 18:27
Ρε παιδια δε δινετε καμια επιπλεον πληροφορια? ...κανα λινκ...
Ειμαι κι εγω υπερ των πολλω αλγων στο sump αλλα για τη χαετο αλλη μια φορα διαβασα και δεν ξερω τιποτα, που τη βρισκει κανεις? την πουλανε σε μαγαζια? τι συνθηκες θελει για να αναπτυχθει? κανει δουλεια?

Κουραμπιές
22-09-12, 18:56
οτι κανει κανει. εγω οτι ειχα διαβασει σχεδον ολα εδω μεσα τα βρηκα. καποιος εμπειρος θα μας πει.

Σημειωση, ναχεις υποψην σου οτι η σαετο θελει λιγο φωτισμο ετσι??, αντιστροφα απτο ενυδρειο, οταν κλεινουν τα φωτα του ενυδρειου να ανοιγει της σαετο.

Kotsos
22-09-12, 19:09
Σε μαγαζί δεν έχω δει ποτέ.. μόνο απο κάποιον που έχει μπορείς να πάρεις, και αν θές έχει και στο ιμπει..

To μόνο που θέλει είναι φώς.. όσο περισσότερο φως τόσο ποιο πολλά νιτρικά και φωσφορικά θα τραβάει..

Αυτό για αντίστροφα με το φως του ενυδρείου ισχύει, αλλά και 24/7 δεν έχει πρόβλημα.. Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει οτι το βράδυ αφήνουν σπορια, οπότε αν την έχεις συνέχεια φωτισμό δεν υπάρχει και περίπτωση να σου εξαπλωθεί και στο κυρίως ενυδρείο..
-------------------------
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=live+macroalgae&_frs=1

ilias13
22-09-12, 19:25
κ που ακριβως θα μπει το εξωτερικο?απο που θα ρουφαει κ που θα βγαζει?

μπορειτε να με βοηθησετε σ αυτο το θεμα?!

Nick74
22-09-12, 19:50
Σε μαγαζί δεν έχω δει ποτέ.. μόνο απο κάποιον που έχει μπορείς να πάρεις, και αν θές έχει και στο ιμπει..



σε ενυδριακι χωρις ψαρια (αρα χωρις νιτρικα) μονο με βραχο και με νερο παρμενο απ τη θαλασσα θα επιβιωνε η δε θα ειχε καμια τυχη?

Κουραμπιές
22-09-12, 20:04
ηλια το εξωτερικο μπορεις να το βαλεις στα ντουλαπια κατω, παρε διαστασεις και δες που σε βολευει. θα περνει και θα ξαμαβγζει στο διαμερισμα της αντλιας.

ilias13
22-09-12, 21:19
ηλια το εξωτερικο μπορεις να το βαλεις στα ντουλαπια κατω, παρε διαστασεις και δες που σε βολευει. θα περνει και θα ξαμαβγζει στο διαμερισμα της αντλιας.

συγνωμη δεν καταλαβα!απο το ιδιο διαμερισμα θα παιρνει κ θα στελνει?

Κουραμπιές
22-09-12, 23:23
Yeap, το θεμα ειναι απλα να περναει νερο μεσα απτον ανθρακα και αντιφωσφορο, κατα τη γνωμη μου δεν εχει σημασια αν περνει και ξαναβγαζει στο ιδιο διαμερισμα. Αν ας πουμε επερνες κανονικο ρεακτορα τι θακανες?? Δες εδω για παραδειγμα.

http://i207.photobucket.com/albums/bb254/Rehype/sump.jpg

Το ανθρακα/αντιφωσφορο αν τους βαλεις απλα σε καλτσακι μεσα στο σαμπ, -και οχι σε φιλτρο η ρεακτορες- παλι δουλεια θα κανεις, απλα το νερο εχει την ταση να περναει παντα απτην ευκολη διοδο, ειναι δυσκολο να τοποθετησεις τα καλτσακια ετσι ωστε να μην εχεις κενα στα διαχωρισματα. Αν εχεις (που θαχεις) κενα, τοτε μεγαλη ποσοτητα νερου θα προσπερναει τα χημικα σου. Αν εχεις ενα ξεχωριστο φιλτρο που με το που βγει το νερο απτην σαετο, παρει οσο ειναι ικανο τοτε κανεις την καλυτερη δουλεια. Αν ας πουμε η αντλια επιστροφη σου ειναι rated 1000λιτρα και το φιλτρο που θα παρεις ειναι 800-900, εισαι πολυ καλα, σχεδον ολη η ποσοτητα που περναει μεσα απτο σαμπ θα προλαβαινει να την φιλτραρει το φιλτρο και να την ξαναριχνει παλι μεσα για να την στειλει η αντλια στο ενυδρειο. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος ταπα λιγο εκτενεστατα αλλα μπερδεμενα. :D
-------------------------
Kαι για ναμαι οκ απεναντι σου, ΠΑΝΤΑ εχω υποψην μου αυτο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Απλα στην προκειμενη πιστευω οτι σου απανταω σωστα και βασιμα, με βαση αυτα που εχω αποκομισει εδω μεσα. Αν θελεις μπορεις να περιμενεις και μια επιβεβαιωση, η μια διαφορετικη αποψη απο καποιον πιο εμπειρο στα αλατια. ;) :)

Kotsos
22-09-12, 23:54
σε ενυδριακι χωρις ψαρια (αρα χωρις νιτρικα) μονο με βραχο και με νερο παρμενο απ τη θαλασσα θα επιβιωνε η δε θα ειχε καμια τυχη?Τι να την κάνεις μόνη της?? αλλα έτσι κι αλλιώς τον βράχο πρεπει να τον ταίζεις..

Πάντως δεν έχει πρόβλημα.. μπορεί να μην αναπτύσεται, αλλά δεν θα χαλάσει.. φως είναι το σημαντικό..
-------------------------
πωω χάλια η σύνταξή μου..:D ελπίζω να κατάλαβες τι γράφω..

Nick74
23-09-12, 00:42
αλλα έτσι κι αλλιώς τον βράχο πρεπει να τον ταίζεις..



Αν δεν κανω λαθος (οκ ειμαι ο πλεον ασχετος με τα αλατια απλα πηρα ενα κομματι βραχο :D)
ο βραχος τρωει καποια ειδη αλγης (δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτη την κοκκινη αλγη της ocean nutrition που αγορασα που ειναι σε φυλλαρακια και κοβεις κομματια και τα ριχνεις μεσα)

tsoui
23-09-12, 01:55
Στο μονο μαγαζι που εχω δει (απο αυτα που παω) να πουλανε chaeto ειναι στο water inn αλλα σπανιες φορες την εχω πετυχει

Kotsos
23-09-12, 11:20
Αν δεν κανω λαθος (οκ ειμαι ο πλεον ασχετος με τα αλατια απλα πηρα ενα κομματι βραχο :D)
ο βραχος τρωει καποια ειδη αλγης (δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτη την κοκκινη αλγη της ocean nutrition που αγορασα που ειναι σε φυλλαρακια και κοβεις κομματια και τα ριχνεις μεσα)Βασικά καταλαβαίνεις οτι δεν τρώει ο βράχος..:D τον πήρες απο θάλασσα, ή τον αγόρασες?
Κανονική τροφή πρέπει να του ρίχνεις για να τρώνε τα ζωντανά που έχει πάνω (κοπήποδα, σκουλίκια).. ¶μα δεν βρεις τίποτα αθήνα, έχω απο αυτήν αν θέλεις http://www.ebay.com/itm/Red-Dragons-Macro-Algae-Live-Coral-Refugium-/251154113659?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a79f3a47b

Nick74
23-09-12, 18:57
Βασικά καταλαβαίνεις οτι δεν τρώει ο βράχος..:D τον πήρες απο θάλασσα, ή τον αγόρασες?
Κανονική τροφή πρέπει να του ρίχνεις για να τρώνε τα ζωντανά που έχει πάνω (κοπήποδα, σκουλίκια).. ¶μα δεν βρεις τίποτα αθήνα, έχω απο αυτήν αν θέλεις http://www.ebay.com/itm/Red-Dragons-Macro-Algae-Live-Coral-Refugium-/251154113659?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a79f3a47b

τον αγορασα και τον εχω με θαλασσινο νερο κι ενα μικρο κυκλοφορητη.
Ζωη οπως δειχνει εχει, ισως οχι σαν αυτα που βλεπω στα θαλασσινα σας με 500 κοραλλια κτλ, αλλα ειναι οκ. (εχει και κατι μικροσκοπικα καβουρακια)
Η αλγες της ocean nutrition δεν κανουν δουλεια σαν τροφη? (βγαζει πρασσινη, κοκκινη και μπλε, εγω πηρα κοκκινη, δεν ξερω αν εχουν διαφορες, παντως και στις γαριδες που εδωσα λιγο την τσακισανε)

Kotsos
23-09-12, 21:39
Ρίχνε και λίγη τροφή, όχι φυλαράκι, κάτι που να βυθίζεται..;)

Nick74
23-09-12, 21:42
αυτη η αλγη βυθζεται, και μαλλον καταναλωνεται σχετικα γρηγορα απ οτι βλεπω...
Προτεινεις κατι καλυτερο?
οι τροφες του γλυκου νερου κανουν? (εχω τριων ειδων πελετακια για γαριδες, σαλιγκαρια και βυθοψαρα αλλα δεν εριξα γιατι φοβηθηκα μη δεν καταναλωθουν και γινουν αμμωνια)

stelios816
23-09-12, 21:50
που τον εχεις νικο το βραχο?

Nick74
23-09-12, 21:56
σε μια γυαλα λιγοτερο απο 20 λιτρα.
Φωτισμο εχει πολυ καλο (και φως και ηλιο)
νερο απ τη θαλασσα, λιγακι αραγωνιτη κατω για βυθο και ενα κυκλοφορητη που του εχω κοψει την πολυ ροη...
Αυτο ειναι το ...reef μου :D

Κουραμπιές
23-09-12, 22:26
εκδηλωθηκες κρυφοαλατισμενε....:D :D :D

YΓ δωστε και μια επιβεβαιωση στην ερωτηση του παιδιου η μια αλλη προταση αν ειμαι λαθος. Εμπειροιιιιι :p

Kotsos
23-09-12, 23:10
καλύτερα τροφή σε κόκους αν έχεις.. σκουλίκια δεν έχεις δει??

τελείως οφ τοπικ ομως:D

Nick74
23-09-12, 23:14
καλύτερα τροφή σε κόκους αν έχεις.. σκουλίκια δεν έχεις δει??

τελείως οφ τοπικ ομως:D

εχω αυτες για τις γαριδες με σπιρουλινα, κανουν?
θα ριξω πολυ λιγο δοκιμαστικα να δω μην κανει κανα μπαμ η αμμωνια...

Σκουλικια εχω κατι μικρα ασπρα λιγο μεγαλυτερα απο πλαναρια (μερικα τα χρησιμοποιησα σα ζωντανη τροφη στα μονομαχακια μου :D )

Kotsos
23-09-12, 23:17
όχι φυτική βρε.. αφού έχεις τις αλγες.. δοκίμασε 1-2 κόκκους για αρχή και δες..

εμένα πάντως έχει κάτι τεράστια σκουλίκια σαν σαρανταποδαρούσες που τρελαίνονται..:D

Nick74
23-09-12, 23:21
όχι φυτική βρε.. αφού έχεις τις αλγες.. δοκίμασε 1-2 κόκκους για αρχή και δες..

εμένα πάντως έχει κάτι τεράστια σκουλίκια σαν σαρανταποδαρούσες που τρελαίνονται..:D


α πρωτεινικη? χμμμ atison betta pro αλλα δε βυθιζεται γρηγορα.
θα δοκιμασω, γιατι οχι?

οχι τετοια σκουλικια δεν ειδα ακομα, αλλα ενα περιεργο εξωγηινο πλασματακι κυκλοφορει (κατι μεταξυ γαριδας και αραχνης)