PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδες και φιλτρο!


Commando
20-09-12, 21:25
παιδια σημερα αγορασα τις πρωτες μου γαριδες(6 red cherry 3 αρσενικες και 3 θηλυκες)!αλλα εχω ενα προβλημα!οταν τις εβαλα στο ενυδρειο αυτες αρχισαν να κανουν βολτες αλλα μολις περναγαν μπροστα απο το φιλτρο τις επερνε η ροη(βγαζει και μπουρμπουληθρες)και τις εριχνε πανω στο τζαμι!γυρισα την κεφαλη του φιλτρου απο ολες τις μεριες αλλα παλι τα ιδια!εσεις που εχετε γαριδες τι φιλτρα εχετε?δεν εχετε τετοιο προβλημα ?τι να κανω εχω φρικαρει?:smt103

ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο μου ειναι 40-45 λιτρα!

platy
20-09-12, 21:38
ειναι μέχρι να ''μπουκώσει'' λίγο απο τη μούργα...ποσο καιρό τρέχει?..αν θες μπορείς να φτιαξεις ενα αυτοσχέδιο spraybar ή να βουλώσεις λίγο την έξοδο με λίγο σφουγγαράκι ωστε να μην τρέχει τοσο πολυ...

lingistis
20-09-12, 21:38
Αν μπορείς, περιόρισε την ροή του φίλτρου

Commando
20-09-12, 21:41
παιδια εχει μια ροδελα για τη ροη αλλα αμ την πειραξω θα κλεισει η τρυπα που περναει το νερο στο φιλτρο και δεν θα μειωθει η ροη!τι ειναι το spraybar?(σφουγγαρι λιγο δυσκολο γιατι ειναι μικρη η τρυπα)

platy
20-09-12, 21:52
τη ροδελα βρε μην την γυρίζεις τελείως !!!! για αυτο το λόγο ειναι εκει..ειναι ρυθμιστης ροης...ποιο φίλτρο ειναι??φωτό απο το φίλτρο εχεις?

Commando
20-09-12, 21:58
το φιλτρο ειναι αυτο http://www.aquatrace.ru/published/publicdata/AQUATRACE2/attachments/SC/products_pictures/AQ-03068_enl.jpg

και για πληροφοριες εδω!(το δικο μου κανει αρκετο θορυβο)
http://www.aquaessentials.co.uk/aquael-internal-fan-filter-mini-p-5769.html


παιδια ας απαντησει καποιος γιατι δεν τις βλεπω καλα!το φιλτρο τις παει οπου θελει!!!!!!!!!!

platy
20-09-12, 22:15
το ειχα κια γω το φιλτράκι..αν κάνει αέρα,καθάρισε λίγο τη φτερωτή,βγαλτο βάλτο κανα 2 φορές στη μπριζα --πιθανότατα εχει αέρα για αυτο κάνει θόρυβο..εκτός αν βρίσκει η φτερωτη σε καποιο υλικό ....το βιδακι που εχει απο πάνω για αυτό το λόγο ειναι...πάλεψε το και θα χαμηλώσει η ροή....

Commando
20-09-12, 22:22
το σωληνακι το εχω εξω απο το νερο για να παιρνει αερα!το φιλτρο αυτο βγαζει πολλες μπουρμπουλιθρες και κανει και θορυβο!την φτερωτη την καθαρισα αλλα τιποτα!εχει ενα βιδακι που ειναι στο κεντρο της φτερωτης(τι να κανω με αυτο ,εξεχει λιγο)???

exelix
20-09-12, 22:25
Δε χρειάζονται οι μπουρμπουλίθρες! Βγάλε το σωληνάκι και ξαναδές.

platy
20-09-12, 22:31
Δε χρειάζονται οι μπουρμπουλίθρες! Βγάλε το σωληνάκι και ξαναδές.

+1000
τι εννοεις εξέχει...δεν θυμάμαι να εξειχε κάτι..αλλα μην το πειράξεις καλύτερα...απο υλικά τι εχεις μεσα?

Commando
20-09-12, 22:57
Το σωληνακι συνδέεται με την κορυφή του φιλτρου και βγαίνει στην επιφάνεια έτσι ώστε να παίρνει αέρα το φιλτρο( αν το βγάλω η το βουτήξω στο νερό το φιλτρο θα σταματήσει τις μπουρμπουληθρες και το θόρυβο και απλά θα γυρνάει το νερό) έτσι όμως δεν θα οξυγονονεται το νερο( ή κάνω λάθος;;;).

Μέσα στο φιλτρο έχω ένα σφουγγάρι και λίγο siporax mini της sera!

platy
20-09-12, 23:03
με ποια σειρά εχεις τα υλικά?? στον πατο σφουγγάρι και μετα χυμα σιποραξ ή το αναποδο?..αν βγάλεις το σωληνάκι (το οποιο δεν χρειαζεται) σηκώνεις το φίλτρο ωστε η μισή εξοδος να ειναι μεσα και η αλλη μιση εξω απο το νερο ωστε να εχεις ανατάραξη επιφάνειας...αυτο ειναι υπερ αρκετο...

Commando
20-09-12, 23:07
Το φιλτρο δεν πρέπει να είναι μέσα στο νερο;αμα βγάλω τη μισή τρύπα της κορυφής δεν θα χαλάσει το φιλτρο;

Στο πάτο του φιλτρου έχω το σφουγγάρι και μετα το σιποραξ

exelix
20-09-12, 23:07
Η ανταλλαγή αερίων γίνεται στην επιφάνεια του νερού. Με ένα ελαφρύ κυμματισμό (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) είσαι καλυμμένος. Αν οι μπουρμπουλίθρες αέρα (και όχι φυσικά οξυγόνου όπως πολλοί νομίζουν) διαλύονταν στο νερό θα έπρεπε πριν φτάσουν στην επιφάνεια να έχουν μικρύνει, αλλά δεν προλαβαίνουν. Απλά αυξάνουν την ανατάραξη.

Nick74
20-09-12, 23:09
Το φιλτρο δεν πρέπει να είναι μέσα στο νερο;αμα βγάλω τη μισή τρύπα της κορυφής δεν θα χαλάσει το φιλτρο;




γιατι να χαλασει?

platy
20-09-12, 23:13
προφανώς καποιο κομματακι απο σίποραξ ''βρίσκει'' στην φτερωτή και σου κάνει θόρυβο...άλλαξε τη διαταξη των υλικών :)..αλλιως βαλε ενα λεπτο στρώμα ενυδρειακο βαμβακΙ*υαλοβάμβακα που λενε οι πιο πολλοί* πανω απο το σίποραξ....τα φίλτρα δεν χρειάζεται να ειναι πλήρως βυθισμένα μέσα....εχουν και αυτα σημείο ασφαλείας μεχρι εκει που αντέχουν εκτός...

Commando
20-09-12, 23:17
Δεν ξέρω απλά πιστεύω ή τουλάχιστον πίστευα ότι αμα είναι έστω και λίγο έξω απο το νερο θα χαλάσει!Κοιταξτε έβγαλα το σωληνάκι και σταμάτησε και ο θόρυβος και οι μπουρμπουλίθρες.έειδη όμως η ροή τις παρασύρει ακόμα σκέφτηκα να βάλω μπροστά στην έξοδο του φίλτρου τον θερμός ταύτη για να κόβει την πίεση.τί λέτε,καλή ιδέα;

platy
20-09-12, 23:20
ποσα λίτρα την ώρα γυρνάει το φιλτράκι και ποσα λίτρα ειναι το ενυδρέιο?..

Kotsos
20-09-12, 23:22
Πωωω.. απο τα πρώτα μου φίλτρα.. τι μου θύμησες:D

άμα το βάλεις να χτυπάει στο τζάμι δεν κόβει κάπως??
-------------------------
ποσα λίτρα την ώρα γυρνάει το φιλτράκι και ποσα λίτρα ειναι το ενυδρέιο?..250λ/ω, 40-45λίτρα

platy
20-09-12, 23:24
ε μια χαρά ειναι ρε παιδιά ...μην τρελαθούμε τελειως..:D μεχρι να μαζέψει αρκετή μουργα και να πέσει η κυκλοφορία ειναι...γυρνα την έξοδο να χτυπάει τζάμι και γυρνα λίγο το ρυθμιστή ροής να κοψει την κυκλοφορία...;)

Commando
20-09-12, 23:26
Το φίλτρο λέει όριο γυρίζει 260λίτρα(ας πούμε).το Ενυδρείο είναι 40-45 λίτρα

Στο τζαμί το είχα πριν αλλά τις πήγαινε τις γαρίδες βόλτα τωρα το γύρισα και έβαλα το θερμός ταύτη μπροστά για να κόβει

platy
20-09-12, 23:35
ΒΡΕ....θερμοστάτης λεγεται..:D :D ...καλα εκανες αν και δεν χρειάζεται τόσο..οι ρεντ τσερυ δεν εχουν τοσο θέμα με την εντονη ροη...!

Commando
21-09-12, 12:33
παιδια σημερα το πρωι που ξυπνησα πηγα στο ενυδρειο και ειδα καποιες γαριδες να σερνουν κατι σαν υαλοβαμβακα!δεν εδωσα σημασια εκεινη την ωρα γιατι βιαζομουν αλλα τωρα που γυρισα βρηκα στο ενυδρειο μονο τις τρεισ θηλυκες!και ξαφνικα ειδα κατι να κουνιεται στο βυθο.ηταν ενα κομματι κρεατος απο μια αρσενικη(οτι ειχε απομεινει)γιατι πεθαναν???εκανα μετρησεις και ηταν ολα οκ!δηλαδη ειχα νιτρικα 10,αμμωνια 0,νιτρωδη 0,ph 6.8, 14<gh<21 και θερμοκρασια 26-27!τι εγινε?

platy
21-09-12, 12:42
το φίλτρο ειναι στρωμένο?...ο βυθός ΕΙΝΑΙ στρωμένος?...πότε και τί τάισες τελευταία φορά

Commando
21-09-12, 12:47
το φιλτρο ειναι οκ!και ο βυθος!ταισα χτεσ το βραδυ και σημερα το πρωι 5-6 κοκους της serra

platy
21-09-12, 13:23
εντύπωση μου κάνει..ελπίζω να αφαίρεσες τη γαρίδα που ειναι μέσα...εκανες καλή προσαρμογή για να τις βάλλεις στο ενυδρείο σου?

Kotsos
21-09-12, 13:25
Μάλλον με τις μετακινήσεις απο δώ κι απο κεί το φίλτρο να κούνησες τον βυθό ή κάτι τέτοιο και να ανέβασε λίγο αμμωνία..

Nick74
21-09-12, 17:39
ΒΡΕ....θερμοστάτης λεγεται..:D :D



βασικα θερμαντηρας λεγεται και εχει μεσα ΚΑΙ ενα θερμοστατη. (δηλαδη ενα θερμοευαισθητο διακοπτη)



θερμοστατης ειναι αυτο:

http://www.thermis-sa.gr/smallimg/w300h300_the-00-02_2.jpg

rtolis
25-09-12, 20:01
Μήπως έχεις τοποθετήσει το φίλτρο σου πολύ κάτω, σε βάθος στο ενυδρείο και η έξοδος είναι σε περιοχή που κινούνται οι γαρίδες? Το σωστό σε αυτού του τύπου φίλτρα είναι η έξοδός του να είναι λίγο κάτω από την επιφάνεια.
Τα συγκεκριμένα της Aquael έχουν ένα πρόσθετο πλαστικό, σαν τριγωνική χούφτα μοιάζει, μπαίνει στην έξοδο και κατευθύνει τη ροή προς την επιφάνεια. Το έχεις αυτό? Αν το έχεις περίστρεψέ το ας πούμε σε γωνία 45 μοιρών με το πίσω τζάμι - 45 μοιρών με την επιφάνεια.
Αν δεν το έχεις μπορείς να κάνεις ένα αυτοσχέδιο spraybar:
Θα βρεις ένα κομμάτι σωληνάκι που να ταιριάζει στην έξοδο του φίλτρου σου. Την μία άκρη από το σωληνάκι την κλείνεις με κάποιο τρόπο, π.χ. τη διπλώνεις και τη σφίγγεις με tire-up. Στο μήκος του ανοίγεις τρύπες με ένα ψιλό καρφί ή σύρμα. Καλύτερα θέρμανέ το (το καρφί) στην άκρη πριν κάθε τρύπα για να ανοίγει αμέσως. Μία ευθεία σειρά τρυπών. Την άλλη άκρη από το σωληνάκι την συνδέεις στην έξοδο του φίλτρου σου. Το στερεώνεις με μία βεντούζα ενυδρείου στο τζάμι και το βάζεις να χτυπάει προς την επιφάνεια. Εννοείται το σωληνάκι είναι λίγο κάτω από την επιφάνεια. Στην ουσία προσπαθείς να φτιάξεις αυτό το πραγματάκι που έχει αυτό το φίλτρο στην έξοδο του:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2164

Τώρα γιατί ψόφησε η γαρίδα υπάρχουν πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο. Να ρωτήσω, πριν βάλεις τις γαρίδες το ενυδρείο δούλεψε 30-40 μέρες με κάποιο ψαράκι μέσα? 30-40 μέρες μετά το στρώσιμο.