PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργα ζωϊφια


oscar
18-10-04, 11:01
Εχθές έκανα αλλαγή νερού μαζί με σκούπα βυθού στο ενυδρείο με τα ramirezi, παρατήρησα στον κουβά με το νερό που έβγαλα ότι υπήρχαν κάτι μικροσκοπικά ζωϊφια σχεδόν μαύρου χρώματος τα οποία έτρεχαν αρκετά γρήγορα και έψαχναν να κρυφτούν. Έβγαλα ένα και το είδα σε ένα παιδικό μικροσκόπιο σε κλίμακα 100χ. Δεν έχω φωτό γιαυτό θα προσπαθήσω να το περιγράψω.
Ήταν ημιδιάφανο σε σχήμα σαν σπιρί από σιτάρι. Στην μία άκρη είχε 2 γυριστές κεραίες και στην σχισμή είχε αρκετά πόδια με μικρές τρίχες, αυτά τα χρησιμοποιούσε από ότι κατάλαβα για να πιάνει την τροφή του. Το είδα να πιάνει κομματάκια και να τρώει.

Μήπως σας λέει τίποτα αυτό ???
Υπάρχει κάποιο site που να έχει φωτογραφίες από οργανισμούς που ζουν στον βυθό ??? Ίσως αυτό να βοηθούσε να βρώ τι είναι και εάν είναι ή μπορεί να γίνει επικύνδινο.

Να σημειώσω εδώ πως έχω δεί το αρσενικό ramirezi 2-3 φορές να ξήνεται.
Δεν είναι συχνό ούτε καθημερινό, το έχω δεί να το κάνει πολύ ελάχιστες φορές.

ahar
18-10-04, 11:32
είναι κάτι σαν και αυτό;;;

μια και έχεις και μικροσκόπιο νομιζω ότι θα βρείς αυτο το αρθρό πολύ ενδιαφέρων
http://www.btinternet.com/~stephen.durr/index.html

oscar
24-10-04, 23:45
είναι κάτι σαν και αυτό;;;

Όχι, δεν έχει καμμία σχέση.
Σήμερα μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού προσπάθησα να φωτογραφίσω με το κινητό μου. Αρκετά δύσκολη υπόθεση 8) 8)
Να πω εδώ πως το ενυδρείο είναι φυτεμένο και κανα 2 φορές έχω βρεί 1-2 σαλιγκάρια να βολτάρουν. Υπάρχει περίπτωση αυτό που βλέπετε στον κόκκινο κύκλο να έχει κάποια σχέση με αυτά ???